Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν οι άνθρωποι δεν ξερουν τι τους γίνεται!

 

Όλο το πρωι μιλούσα με εναν κύριο στο τηλ. και μου είπε αυτά που ανέφερα πριν (να στείλω το πακέτο και τα λοιπα), ενώ του είχα αναφέρει οτι το άνοιξα το δέμα.

 

Όταν πήγα στο ταχυδρομείο για να στείλω το πακέτο, η κοπέλα που δουλέυει μέσα, άρχισε να μου κλαίγεται (με πήραν τηλ. απο το τελωνείο και τα έβαλαν μαζί μου, γιατί σου έδωσα το δέμα χωρις να πληρώσεις, μου λένε να το πληρώσω τωρα εγώ και τα λοιπά).

 

Όταν της είπα οτι μίλησα με το τελωνείο, μου είπε οτι δέν μπορεί να το στείλει το δέμα γιατι το άνοιξα και επιβάλετε το δέμα να είναι σφραγισμένο όπως ήρθε απο Αμερική.

 

Έτσι την έβαλα να πάρει τηλ. στο τελωνείο και να μιλήσει με τον προιστάμενο.

 

Το αποτέλεσμα?

 

Μας σκάει το παραμύθι ο προιστάμενος, οτι αυτός που μιλούσα το πρωί ήταν απο τα ΕΛΤΑ και δεν ήξερε την διαδικασία σωστα και έτσι ή πληρώνω εγώ το τελωνείο ή το χρεώνεται η υπάλληλος που μου έδωσε το δέμα. (Τους μαμάς τώρα ή δεν τους μαμάς)

 

Αυτή είναι η Ελλάδα παιδιά, να την χαιρόμαστε.

 

Όσο για τον αριθμό διασάφησης, φιλε μου giankyr, δεν ξέρω τι είναι, αλλα φοβάμε οτι μπορεί να ορίζετε απο το ταχυδρομείο που το στέλνει.

Αν και ο αποστολέας μου είπε οτι δεν ανέφερε πουθενά για τιμή και ούτε έγραψε πουθενα την τιμή του προιόντος.

 

Τί ακρη να βγάλεις τώρα, αυτοί δεν ξέρουν τι τους γίνετε, αυτό που ξέρουν όμως καλά είναι να μας μαμάνε.

 

Το DVD Recirder τελικά, βλέπω να μας βγαίνει τσουχτερο!

 

Πάντως δεν ξερω τι να κάνω, να βγώ μαλ... και να το πληρώσω, για να μην την φάει η κοπέλα, ή να βγώ κακός και να το παίξω τρελίτσα?

Ιδού η απορία :confused:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν κατάλαβα τί παίχτηκε με την υπάλληλο τον ΕΛΤΑ. Τη δουλειά της έκανε προφανώς. Αν δε πληρώσεις, δεν παίρνεις δέμα. Έτσι ειναι, είτε θές είτε δε θές.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικό μήνυμα απο aspirin

Δεν κατάλαβα τί παίχτηκε με την υπάλληλο τον ΕΛΤΑ. Τη δουλειά της έκανε προφανώς. Αν δε πληρώσεις, δεν παίρνεις δέμα. Έτσι ειναι, είτε θές είτε δε θές.;

 

Αν διαβάσεις τα προηγούμενα post θα καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάβασα και τα έχεις κάνει μπάχαλο στις συννενοήσεις. Καταρχήν πώς σου έστειλε το δέμα ο τύπος? Ένα αντικείμενο αξίας 700 ευρώ λογικά το έχει ασφαλίσει γιατί έτσι γίνεται. Μπορεί να μην έγραψε την ακριβή αξία του, αλλά πάνω κάτω θα το δήλωσε με πόσό τέτοιο που θα το έπιανε το τελωνείο.

Είσαι σίγουρος ότι το έστειλε ώς gift? Ξανακοίτα το κουτί αν είναι τσεκαρισμένο αυτό το κουτάκι που λέει ότι ειναι gift.

Επίσης έπρεπε να ρωτήσεις τον τελωνειακό, γιατί δε σε ειδοποίησε ότι έχεις ένα δέμα που θα περάσει από έλεγχο? Ποιά διαδικασία ακολουθείται? Δεν θα έπρεπε να σε ενημέρωσουν πρώτα αν θέλεις να περάσει από τελωνείο και αν τη διαδικασία θα την κάνεις μόνος σου ή μέσω ελτά? Μήπως στο κουτί δεν έγραφες το τηλέφωνο σου? Συνήθως σε καλουν σε κάποιο τηλέφωνο που έχει αναγραφεί στο κουτί.

 

Αλλά πές ότι είναι έτσι τα πράγματα που εκτελωνίζεται αυτόματα από τα ελτά(κακώς). Ωραία? Έρχεται το πακέτο στα ελτά όπου καλείσαι να πληρώσεις τα κερατιάτικα του τελωνείου. Η κοπέλα τί ρόλο βαράει σε αυτή την υπόθεση? Έχει μπροστά της το χαρτάκι που λέει ότι πληρώνεις Χ ποσό για να πάρεις το πακετάκι. Εσύ τί θές δλδ? Να στο δώσει τσάμπα? Αφού καλείσαι να πληρώσεις το φόρο, τί να γίνει.

 

Για να καταλάβω. Σε ποιά φάση είσαι τώρα? Είναι το πακέτο στα ελτά ή πλήρωσες και το πήρες? Ρώτα τους, αν μπορείς να το αρνηθείς για να σταλεί πίσω στην Αμερική και να στο ξαναστείλει ξανά με σωστό τρόπο (usps airmail αυτή τη φορά). Τπτ άλλο δε μένει να κάνεις.

 

Όταν ασχολήθηκα με το ebay+paypal διάβασα άπειρες σελίδες σχετικά με το θέμα. Δεν έπεσα με τα μούτρα να πάρω ένα τόσο ακριβό αντικείμενο. Δοξα σοι ο Θεός, η Ευρώπη έχει αρκετά αντικείμενα. Δε χρειάζεται να ρισκάρεις με αγορές από Αμερική εκτός κ αν είναι μικρής αξίας ή δεν το βρίσκεις πουθενά αλλού. Προσοχή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζω με πολυ προσοχη την περιπετεια την περιπετεια του chrkou και θελω να πω μονο το εξης,oτι ο aspirin εχει απολυτο δικιο σ'αυτο που λεει,οτι δηλαδη θελει πολυ μεγαλη προσοχη σε αγορα αντικειμενων μεγαλης αξιας εκτος ευρωπαικης ενωσης.Ας γινει μαθημα το παθημα για ολους οσοι ασχολουνται με αγορες στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chrkou Είναι ευκαιρία να μάθουμε τι είναι ο αριθμός διασάφησης, πρέπει να απαιτήσεις να σου εξηγήσουν πότε βγαίνει, από τι εξαρτάται κι από ποιόν ορίζεται!

 

@aspirin Φίλε ο chrkou δεν βρίσκεται σ' ένα συνηθισμένο στάδιο. Η υπάλληλος των ΕΛΤΑ του έδωσε το δέμα χωρίς να του ζητήσει να πληρώσει και τώρα που από το τελωνείο της ζητούν τα χρήματα, τα ζητάει με τη σειρά της απ' αυτόν.

 

@KRITOLAOS Συμφωνώ μαζί σου. Προσωπικά αν έπαιρνα κάτι τόσο ακριβό, θα τολμούσα να το πάρω μόνο αν ήταν πάνω από 20% φτηνότερο.. Κυρίως για λόγους εγγύησης! Αυτό είναι άλλο θέμα όμως, τώρα έχουμε δεδομένο το ότι η αγορά έγινε και ασχολούμαστε με τα κερατιάτικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aspirin Το δέμα μου το έδωσε η κοπέλα χωρις να προσεξει οτι υπάρχει και χαρτί τελωνείου. Το αποτέλεσμα ήταν να το πάρω, να το ανοίξω, να το βάλω στο pc και το βασικότερο να πετάξω το κουτι, γιατί θεώρησα οτι δεν το φορολόγησαν, όπως και έπρεπε να γίνει. Το χαρτί απο το τελωνείο μου το έδειξε μετά απο 3 εβδομάδες.

 

KRITOLAOS Η αγορά οχι μόνο άξιζε, αλλα ήταν φοβερή ευκαιρία. Το recorder μου βγήκε 500$ = 375Ευρώ μαζι με μεταφορικά, ενω Γερμανία η καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 670Ευρώ.

Ακόμη και το τελωνείο να πληρώσω πιο φθηνά μου βγαίνει.

 

Το πρόβλημα όμως είναι οτι το δέμα στάλθηκε ως gift και ήταν τσεκαρισμένο πάνω στο δέμα, γι αυτό δεν θα δεχόμουν να πληρώσω τόσα πολλά, χωρίς καν να έχει ανοιχτεί το δέμα για να ελεγχθεί.

 

Αν μου έδειχνε το χαρτί η κοπέλα απο τα ΕΛΤΑ, Θα το χειριζόμουν αλλιως το θέμα. Θα ζητούσα αναθεώρηση δασμών, θα έκανα παράπονα και στην ανάγκη θα το έστελνα και πίσω, με σκοπό να μου το ξαναστείλει ο πώλητης με κάποιον αλλό τρόπο.

 

Το θέμα είναι τώρα οτι το δέμα δεν μπορεί να πάει τελωνείο γιατι ανοίχτηκε.

Άρα η το πληρώνω, όπως είπα, εγω ή η κοπέλα απο το ταχυδρομείο που έκανε την βλακία, πράγμα που δεν μου πάει η καρδιά να δεχτώ.

 

giankyr Αυτό που μου είπαν για τον αριθμό διασάφησης είναι οτι είναι κατηγορία φορολογίας δέματος(τωρα τι ειναι αυτό, ο θεος και η ψυχή του!).

Θα μάθω όμως περισσότερα απο έναν γνωστό που εχω σε άλλο τελωνείο και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα.

Αγόρασα πριν από 1,5 μήνα ένα προιόν από το ebay,από ένα τύπο από αυστραλία,και δεν έφτασε ποτέ.Στις ενδιάμεσες συννενοήσεις μας και αφού είχανε περάσει πάνω από 15 μέρες μου είχε πει να περιμένω και αν τελικά δεν φτάσει θα μου στείλει το ίδιο προιόν ως αντικατάσταση για αυτό που δεν έλαβα.Πέρασαν οι μέρες και κατάλαβα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αργήσει τόοοσο πολύ,οπότε και του έστειλα mail να τον ρωτήσω τι θα γίνει αλλά δεν έχει απαντήσει.

Θα χάσω τα λεφτά μου;

Είχα πληρώσει μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρεις ότι κάνουν αρκετό καιρό να έρθουν τα δέματα από αυστραλία αμερική. Από αμερική 3 ανεμιστήρες πήρε 1 1/2 μήνα να έρθουν. Μάλλον ήρθαν με πλοίο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχε πει ότι το έστειλε με airmail...

Και ήταν και πολύ μικρό δεματάκι..

 

20 ευρώ είναι το ποσό αλλά ήταν η πρώτη μου αγορά και μου τη σπάει που πήγε τόσο στραβά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να ανοιξω dispute αλλα μπορω μονο απο το γερμανικο ebay και γερμανικα εγω δεν ξερω.

Μου ζηταει τον τροπο πληρωμης.Εγω πληρωσα με καταθεση στην τραπεζα!

Θελω να με βοηθησετε να μου πειτε οποιος ξερει, ποια απο τις επιλογες που υπαρχουν στην photo, ειναι η καταθεση χρηματων στην τράπεζα.

Εκανα την μεταφραση αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.

 

Μπορει να μου απαντησει κ κανας αλλος?Ρωτησα φιλους μου που ξερουν γερμανικα κ δεν ειναι κανενας απολυτα σιγουρος.

post-35237-129062948449_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aspirin Το δέμα μου το έδωσε η κοπέλα χωρις να προσεξει οτι υπάρχει και χαρτί τελωνείου. Το αποτέλεσμα ήταν να το πάρω, να το ανοίξω, να το βάλω στο pc και το βασικότερο να πετάξω το κουτι, γιατί θεώρησα οτι δεν το φορολόγησαν, όπως και έπρεπε να γίνει. Το χαρτί απο το τελωνείο μου το έδειξε μετά απο 3 εβδομάδες.

 

KRITOLAOS Η αγορά οχι μόνο άξιζε, αλλα ήταν φοβερή ευκαιρία. Το recorder μου βγήκε 500$ = 375Ευρώ μαζι με μεταφορικά, ενω Γερμανία η καλύτερη τιμή που βρήκα ήταν 670Ευρώ.

Ακόμη και το τελωνείο να πληρώσω πιο φθηνά μου βγαίνει.

 

Το πρόβλημα όμως είναι οτι το δέμα στάλθηκε ως gift και ήταν τσεκαρισμένο πάνω στο δέμα, γι αυτό δεν θα δεχόμουν να πληρώσω τόσα πολλά, χωρίς καν να έχει ανοιχτεί το δέμα για να ελεγχθεί.

 

Αν μου έδειχνε το χαρτί η κοπέλα απο τα ΕΛΤΑ, Θα το χειριζόμουν αλλιως το θέμα. Θα ζητούσα αναθεώρηση δασμών, θα έκανα παράπονα και στην ανάγκη θα το έστελνα και πίσω, με σκοπό να μου το ξαναστείλει ο πώλητης με κάποιον αλλό τρόπο.

 

Το θέμα είναι τώρα οτι το δέμα δεν μπορεί να πάει τελωνείο γιατι ανοίχτηκε.

Άρα η το πληρώνω, όπως είπα, εγω ή η κοπέλα απο το ταχυδρομείο που έκανε την βλακία, πράγμα που δεν μου πάει η καρδιά να δεχτώ.

 

giankyr Αυτό που μου είπαν για τον αριθμό διασάφησης είναι οτι είναι κατηγορία φορολογίας δέματος(τωρα τι ειναι αυτό, ο θεος και η ψυχή του!).

Θα μάθω όμως περισσότερα απο έναν γνωστό που εχω σε άλλο τελωνείο και θα σου πω.

Φιλε μου η λυση ειναι πολυ απλη.κανενας δεν εκανε σωστα την δουλεια του.ουτε στο τελωνειο ουτε στο ταχυδρομειο.Αρα κι εσυ βαζεις μεσα στο δεματακι ενα ...στυλο και στειλτο πισω να στο περασουν τελωνειο.Ετσι απλα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...