Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Ναι ξερω οτι μου απαντησες απλα εγραψα μηπως ξερει κ κανενας αλλος,διοτι φιλοι μου που ξερουν γερμανικα δεν ειναι σιγουροι για το ποιο ειναι.

Δεν λεω οτι δεν ξερεις απλα ζητουσα κ μια 2η απαντηση,δεν θελω να κανω λαθος στο dispute.Μετα αντε να βγαλω ακρη με τον Γερμανο-seller.

Thnks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρωνεις την τιμη του προιοντος συν τα εξοδα αποστολης.τιποτα αλλο.αν υπαρχει κατι αλλο να πληρωσεις ο πωλητης θα το συμπεριλαβει στα προαναφερθεντα.τελωνειο δεν πληρωνεις λογω ευρωπαικης ενωσης αλλα πρεπει οπωσδηποτε να κοιτας το ITEM LOCATION.Γιατι αν ο πωλητης ειναι στο...hong kong και το αντικεμενο σταλει απο κει τοτε αναλογως την αξια του μπορει να περασει απο τελωνειο.Γινεται αυτο που αναρωτιεσαι γιατι π.χ κι εσυ σαν ελληνας μπορεις να γινεις πωλητης στο ebay.co.uk και μεσω αυτου να στελνεις σε ολο τον κοσμο.ελπιζω να εγινα κατανοητος.προσοχη λοιπον στο ITEM LOCATION,δηλαδη απο που θα σου σταλει το αντικειμενο που παραγγελνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρωνεις την τιμη του προιοντος συν τα εξοδα αποστολης.τιποτα αλλο.αν υπαρχει κατι αλλο να πληρωσεις ο πωλητης θα το συμπεριλαβει στα προαναφερθεντα.τελωνειο δεν πληρωνεις λογω ευρωπαικης ενωσης αλλα πρεπει οπωσδηποτε να κοιτας το ITEM LOCATION.Γιατι αν ο πωλητης ειναι στο...hong kong και το αντικεμενο σταλει απο κει τοτε αναλογως την αξια του μπορει να περασει απο τελωνειο.Γινεται αυτο που αναρωτιεσαι γιατι π.χ κι εσυ σαν ελληνας μπορεις να γινεις πωλητης στο ebay.co.uk και μεσω αυτου να στελνεις σε ολο τον κοσμο.ελπιζω να εγινα κατανοητος.προσοχη λοιπον στο ITEM LOCATION,δηλαδη απο που θα σου σταλει το αντικειμενο που παραγγελνεις.

 

orea δλδ εγω που θελω να αγορασω κατι που ειναι απο το hong kong και τους πω να γραψουν πανω ΔΩΡΟ θα πληρωσο τελωνειο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξερω οτι μου απαντησες απλα εγραψα μηπως ξερει κ κανενας αλλος,διοτι φιλοι μου που ξερουν γερμανικα δεν ειναι σιγουροι για το ποιο ειναι.

Δεν λεω οτι δεν ξερεις απλα ζητουσα κ μια 2η απαντηση,δεν θελω να κανω λαθος στο dispute.Μετα αντε να βγαλω ακρη με τον Γερμανο-seller.

Thnks

Στα Ελληνικά πχ, η τραπεζική κατάθεση λέγεται μόνο τραπεζική κατάθεση. Αν ο Hal αναγνώρισε τον όρο που ζήτησες στην Γερμανικά είναι κουλό να ξαναρωτάς..

 

orea δλδ εγω που θελω να αγορασω κατι που ειναι απο το hong kong και τους πω να γραψουν πανω ΔΩΡΟ θα πληρωσο τελωνειο???

go to Post #1 :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

orea δλδ εγω που θελω να αγορασω κατι που ειναι απο το hong kong και τους πω να γραψουν πανω ΔΩΡΟ θα πληρωσο τελωνειο???

 

Μη σκάς για τους Ασιάτες. Ξέρουν καλά το θέμα περι τελωνείων και θα το στείλουν ώς δώρο ακόμα και να μη τους το πείς. Είναι τσακάλια και πολύ γρήγοροι στις συναλλαγές. Το κακό είναι ότι δεν έχουν Α' ποιότητας και επώνυμα προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ιντερνετ visa και τωρα το paypal δεν την δεχεται γραφει κατι για denial of my card issuer και μου εχει σπασει τα νευρα,απο πλευρας τραπεζας λενε οτι ολα ειναι οκ τι κανω ηδη εχω κερδισει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ιντερνετ visa και τωρα το paypal δεν την δεχεται γραφει κατι για denial of my card issuer και μου εχει σπασει τα νευρα,απο πλευρας τραπεζας λενε οτι ολα ειναι οκ τι κανω ηδη εχω αγορασει κατι

Μάλλον θέλεις να πεις ότι κέρδισες κάτι και όχι ότι αγόρασες γιατί αν το είχες αγοράσει (πληρώσει), το θέμα δεν θα ήταν τόσο επείγον ώστε να μιλάς σαν να σε κυνηγάνε, με αποτέλεσμα ο αναγνώστης να χρειάζεται να διαβάσει 8 φορές το post σου για να βγάλει άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι θυμάμαι υπάρχουν άτομα εδώ που έχουν πουλήσει μέσω eBay. Επειδή θέλω να ξεφορτωθώ κάτι πραγματάκια, για πείτε μου, τι χρειάζεται να κάνω;

 

Έχω έναν απλό λογαριασμό στο PayPal, συνδεδεμένο με μία electron visa της Alpha Bank. Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή στον τύπο λογαριασμού;

 

Επίσης, πως θα μπορώ να ορίσω μεταφορικά για κάθε χώρα; Υπάρχει χώρος που δηλώνω τιμές που έχω πάρει από την εκάστοτε εταιρία κούριερ; Ποια προτείνετε για να μου πάει πιο φτηνά;

 

Μην είστε τσιγκούνηδες με τις συμβουλές :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@konnak Απ' ότι θυμάμαι εγώ δεν έκανα κάποια μετατροπή στον λογαριασμό μου στο PayPal αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν απλός ή κάτι άλλο..

 

Ανέβασε το πρώτο αντικείμενο προς πώληση μια μέρα που θα έχεις αρκετό χρόνο. Εγώ όταν ανέβασα την πρώτη μου πώληση, έκανα 1 ώρα ψαχουλεύοντας το κάθε τι! Έτσι μαθαίνεις καλύτερα από κάθε οδηγό πιστεύω. Δοκίμασέ το :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δέμα απο Αμερική (ρολόι χειρός) αξίας 180 δολλαρίων-360 ευρώ Ελλάδα-

που σταμάτησε τελωνείο, αν και είχε δηλωμένη αξία 40 δολλάρια, η DHL μου ζητάει τα κέρατα της να το εκτελωνήσει η ίδια ή 35 ευρώ αν το εκτελωνήσω εγώ. Στα 35 δεν συμπεριλαμβάνονται τα εκτελωνιστικά αλλά ΜΟΝΟ για υπηρεσίες της DHL. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως ξέρετε πόσο θα μου πάρουν στο τελωνείο; Οι τελωνειακοί ξέρουν την πραγματική αξία του δέματος αν ο πωλητής έχει δηλώσει σαν αξία μόνο 40 δολλάρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δέμα απο Αμερική (ρολόι χειρός) αξίας 180 δολλαρίων-360 ευρώ Ελλάδα-

που σταμάτησε τελωνείο, αν και είχε δηλωμένη αξία 40 δολλάρια, η DHL μου ζητάει τα κέρατα της να το εκτελωνήσει η ίδια ή 35 ευρώ αν το εκτελωνήσω εγώ. Στα 35 δεν συμπεριλαμβάνονται τα εκτελωνιστικά αλλά ΜΟΝΟ για υπηρεσίες της DHL. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως ξέρετε πόσο θα μου πάρουν στο τελωνείο; Οι τελωνειακοί ξέρουν την πραγματική αξία του δέματος αν ο πωλητής έχει δηλώσει σαν αξία μόνο 40 δολλάρια;

 

Αναγράφεται ποιο είναι το προϊόν πάνω στο δέμα; Επίσης πόσο σου ζητάει η DHL συνολικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...