Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θελει ο πωλητης αυτο μπορει να ληξει ευκολα ετσι?

Μπορει να κανει απλα cancel transaction και λυθηκε το ζητημα.Το θεμα ειναι αν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει fees στο ebay για το list που ανεβασε.Πριν ενα χρονο θα ετρωγες αρνητικο feedback στο "κεφαλι" ασυζητητι.Μιας και εχει αλλαξει η πολιτικη του ebay οι πωλητες ΔΕΝ μπορουνε να αφησουνε ουδετερο ή αρνητικο feedback στους αγοραστες πλεον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπορει να κανει απλα cancel transaction και λυθηκε το ζητημα.Το θεμα ειναι αν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει fees στο ebay για το list που ανεβασε.Πριν ενα χρονο θα ετρωγες αρνητικο feedback στο "κεφαλι" ασυζητητι.Μιας και εχει αλλαξει η πολιτικη του ebay οι πωλητες ΔΕΝ μπορουνε να αφησουνε ουδετερο ή αρνητικο feedback στους αγοραστες πλεον.

Ευχαριστω πολυ.Τα fees θα τα πληρωσει ο πωλητης?Ακομα,αυτο εδω κατα ποσο μπορει ν επηρεασει τις μετεπειτα αγορες μου?Υπαρχει δηλαδ περιπτωση να μην δεχτει καποιος πωλητης η κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ.Τα fees θα τα πληρωσει ο πωλητης?

Τα fees μαλλον δεν θα τα πληρωσει κανεις αν γινει cancel transaction.Μην ανησυχεις δεν προκειται να επηρεασει τις επομενες αγορες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και απο εμένα.Είναι η πρώτη αγορά που θα κάνω μέσω ebay uk και θέλω τις γνώμες σας.

1)Πωλητής rrpsale με 1338 πωλήσεις και 99.9% Positive feedback θεωρείται αξιόπιστος;

(του έστειλε σήμερα πριν 2 ωρες και απάντησε πριν λίγο αρκετά γρήγορος )

2)Τον τρόπο αποστολής , το πως θα το παραλάβω εγώ το επιλέγω-εγώ του προτείνω ;

3)Η πληρωμή θα γίνει μέσω paypal,οπότε με το που χρεώσω την πιστωτική μου πρέπει να του πω ότι έγινε η συναλλαγή μέσω paypal ή πρέπει να πληρώσω στη τράπεζα πρώτα κάτι ή να βάλω λεφτά στη πιστωτική;πως γίνεται αυτό;

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Πληρώνεις, χρεώνεται η κάρτα σου, και ο πωλητής λαμβάνει το αντίστοιχο μήνυμα.

Το πώς και πότε πληρώνεις την πιστωτική είναι θέμα της τράπεζάς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Η πληρωμή θα γίνει μέσω paypal,οπότε με το που χρεώσω την πιστωτική μου πρέπει να του πω ότι έγινε η συναλλαγή μέσω paypal ή πρέπει να πληρώσω στη τράπεζα πρώτα κάτι ή να βάλω λεφτά στη πιστωτική;πως γίνεται αυτό;

Μια εναλλακτικη και ασφαλεστερη λυση ειναι η χρεωστικη καρτα(debit card).Εχεις καταθεσει ηδη χρηματα στον λογαριασμο της τραπεζας σου.Η χρεωστικη καρτα ειναι συνδεδεμενη σε αυτο τον λογαριασμο.Την εισαγεις στο paypal και δινεις εντολη να τη χρησιμοποιησει για να ολοκληρωσει τη συναλλαγη.Η καρτα "τραβαει" χρηματα απο τον λογαριασμο σου και χρεωνεσαι αμεσα το ποσο.

 

Tip:Αν χρησιμοποιεις χρεωστικη καρτα τοτε σε περιπτωση που σου κλεψουνε τον αριθμο απο το Διαδικτυο, η μεγιστη ζημια σε χρηματα που μπορεις να παθεις ισουται με οσα λεφτα εχεις καταθεσει στον λογαριασμο που ειναι συνδεδεμενη.Δεν υπαρχει δυνατοτητα να "πιστωθει" επιπλεον ποσο στην καρτα, περα απο αυτο που ειναι διαθεσιμη να καλυψει.Γι αυτο λεγεται και χρεωστικη και οχι πιστωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιος τροπος να πω στο ταχυδρομιο/ αποστολεα το δεμα να μην ερχετε σπιτι μ καθολου! και να πηγαίνω εγω να το πάρω απο τι ταχυδρομιο γιατι κατι ακουσα οτι στην πολυκατοικια μου ο ταχυδρομος αφισε κατι δεματα στο εισογειο και κλαπηκαν (τα δεματα δεν ειναι συστημενα προφανος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιος τροπος να πω στο ταχυδρομιο/ αποστολεα το δεμα να μην ερχετε σπιτι μ καθολου!
Αυτο πρεπει να το ρωτησεις στο τοπικο καταστημα ΕΛΤΑ που υπαγεται η διευθυνση κατοικιας σου.Αν το δεμα δεν ειναι συστημενο τοτε και Ειδοποιητηριο να σου αφησουνε (Αντι για το δεμα) αν το παρει καποιος αλλος και παει στο Ελτα να το παραλαβει δεν θα του ζητησουνε ταυτοτητα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πρεπει να το ρωτησεις στο τοπικο καταστημα ΕΛΤΑ που υπαγεται η διευθυνση κατοικιας σου.Αν το δεμα δεν ειναι συστημενο τοτε και Ειδοποιητηριο να σου αφησουνε (Αντι για το δεμα) αν το παρει καποιος αλλος και παει στο Ελτα να το παραλαβει δεν θα του ζητησουνε ταυτοτητα.

 

να φανταστω τα δεματα απο ebay συνήθως δεν ειναι συστημενα πως μπορω να τ πω του αποστολεα να τα στελνει συστημενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται και απο εμένα.Έχω βρει ενα μικρό λάπτοπ στα 119,9$ για linux κλπ απο ebay αμερικής.Ο πωλητής στέλνει με USPS (Priority Mail International Medium Flat Rate Box).Η αγορά θα γίνει με paypal.Εγώ θα του πω να γράψει δώρο κλπ... αλλά έχω μια μικρή απορία.Ακόμη και αν χτύπα ξύλο περάσει απο το τελώνη υπάρχει πιθανότητα να πληρώσω κερατιάτικα αν το κοστολογήσει όπως θέλει.Το λαπτοπ ειναι παλιο με pentium III στα 1,2Ghz - μην δώσω και στο τελώνη για μια τεχνολογία του περασμένου αιώνα κρίμα είναι...Ευχαριστώ

 

ΥΓ Αν μου πει να βάλει τιμή τι τιμή να του πω να βάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω πω τι είναι αυτό το ebay.Είμαι πόσες ώρες μέσα , περίμενα τα χρήματα να μπουν στη κάρτα και τελικά έχασα τη προσφορά.Πάμε για άλλα.

Ένας από Αγγλία στέλνει free λέει με Sellers Standard International Rate

varies for items dispatched from an international location.

Είναι 100% + όμως με 169 πωλήσεις που βέβαια μιλάμε τα περισσότερα περίπου στα 200 pounds.Αν το ρισκάρω αφού το ποσό δεν είναι και τόσο μεγάλο το δικό μου αξίζει αυτό το free που στέλνει;Ή να του πω να στείλει κάπως αλλιώς;

Τέλος έχει ένα + psu μαζί με το λάπτοπ.Τροφοδοτικό δεν είναι αυτό;

 

Απάντησε αρκετά γρήγορα τα παρακάτω :

Hi,

The screen is in perfect condition and i can't notice any dead pixels. I recently changed the motherboard when it developed VGA problem which is common with IBM T-series. Morevover you have a return to base option if you do not like it.

Postage to Greece for the laptop will be £22 instead of £10 for UK

Good Luck

 

Σύνολο θα μου βγει 150 pounds.Αξίζει για ένα IBM T40;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από alcamus06
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sellers Standard International Rate

Απλο Ταχυδρομειο της χωρας απο την οποια ο πωλητης στελνει τα δεματα.Αν εχει μονο αυτη την επιλογη δεν μπορεις να ζητησεις κατι αλλο για την αποστολη.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν γνωρίζεις δώσε βοήθεια .

Αγόρασα ένα laptop από ΗΠΑ .Είναι Ελλάδα από 29/1/2010 .Ημερομηνία φαίνεται από παρακολούθηση της usps – track & confirm .Λογικά είναι τελωνείο .

Πόσες ημέρες θα κάνει για να παραλάβω και πόσο θα βγει το μαλλί εάν η τιμη είναι 400 $ ; Ανησυχώ περισσότερο για την παραλαβή .

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...