Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια περιμενω ενα πακετο απο USA και ερχεται με Priority Mail International με tracking.Ηρθε στις 25 Ελλαδα και στην ιστοσελιδα του ΕΛΤΑ λεει απο τις 26: (αξια $42.45 + $32.95 τα μεταφορικα)

 

25/01/2010 11:39:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 118845G8000010101

25/01/2010 11:39:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 115726G8000080000

25/01/2010 13:15:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 115726G8000080000

25/01/2010 13:28:00 ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 118845G8000010101

26/01/2010 16:18:00 ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 368166A1010121201

26/01/2010 19:15:00 ΚΔ ΔΕΜΑΤΩΝ ΡΟΥΦ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ 368166A1010121201

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το δέμα έφυγε με DHL Paket International. Ο πωλητής αυτό μου έχει πει, και στην σελίδα της dhl το βλέπω. στην ελλάδα αυτά τα πακέτα τα χειρίζεται η ELTA Courrier, η οποία και δεν έχει ιδέα για τον συγκεκριμένο tracking number. Το ίδιο ισχύει και για το απλό ΕΛΤΑ, μολις γύρισα από εκεί :mad:

 

και μια ερώτηση. Αν το δεμα δεν έρθει ποτέ (όπως και πιστεύω ότι θα γίνει) και χάθηκε ξερω γω, τί feedback δίνω στον πωλητή;; negative??? Ευχαριστώ

 

λοιπον παιδια σήμερα ήρθε το δεμα. απο το κανονικό ΕΛΤΑ, οχι απο το ELTA Courrier. Ακόμα στη σελίδα της DHL φαίνεται ότι έχει φύγει από Γερμανία στις 18/12 κι ότι δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα. Τί να πεις.... τέλος καλό όλα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια σήμερα ήρθε το δεμα. απο το κανονικό ΕΛΤΑ, οχι απο το ELTA Courrier. Ακόμα στη σελίδα της DHL φαίνεται ότι έχει φύγει από Γερμανία στις 18/12 κι ότι δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα. Τί να πεις.... τέλος καλό όλα καλά...

 

Τα ΕΛΤΑ κάνουν ότι τους έρθει! Δεν ενημερώνουν! Παρατάνε στο τελωνείο πράγματα για 5-10 μέρες γιατί δεν χωράνε στο φορτηγό! Χαμός γίνεται, όπως (σχεδόν) σε κάθε τμήμα του Δημόσιου τομέα... Υπογράφω σε κάτι κουτάκια αξίας 5 ευρώ και μου δίνουν δέματα χωρίς υπογραφή των 100+ ευρώ! τι να λέμε... Υπομονή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον παιδια σήμερα ήρθε το δεμα. απο το κανονικό ΕΛΤΑ, οχι απο το ELTA Courrier. Ακόμα στη σελίδα της DHL φαίνεται ότι έχει φύγει από Γερμανία στις 18/12 κι ότι δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα. Τί να πεις.... τέλος καλό όλα καλά...

 

Μπράβο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,δεν έχω ξαναψωνήσει από ebay και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

 

Είναι οκ αυτός ο seller? http://myworld.ebay.co.uk/onehalf12/

 

Ο τύπος στην περιγραφή του προιόντος λέει πως είναι κάπου στην Σλοβακία. Αυτό σημαίνει πως το προιόν που θα αγοράσω και είναι πάνω από 50 ευρώ, δεν χρειάζεται να κάνω το "κόλπο" με το gift κλπ έτσι?

 

Και κάτι τελευταίο. Η ώρα που έχει πάνω πάνω,εαν λήξει και δεν έχει αγοράσει κανείς το προιόν,σημαίνει πως το προιόν βγαίνει από την λίστα?

 

Ευχαριστώ.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τελειώσει η χρόνος και δεν έχει πωληθεί, ο πωλητής μπορεί να το ξαναβάλει (relist) ή να μην τον ξαναβάλει :).

 

ο πωλητής, δεν είναι πωλητής. δεν έχει γίνει καμμία συναλλαγή όπου αυτός να είναι ο πωλητής απότι είδα. επίσης μπορει να έχει 100% positive, αλλά έχει μόνο 21 positive feedback, από το οποίο κανένα δεν είναι επειδή πούλησε κάτι.

 

προσωπικά, δεν θα αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά θέλω να κάνω μια αγορά από eBay είναι ακούστηκα shure se530pth η τιμή τους είναι 340$ παίζει να πληρώσω πολλά χρήματα στο τελωνείο για να πάρω το πακέτο? Ο πωλητής είναι από Αμερική και θα τα στείλει με USPS Express Mail International ποσό καιρώ κανου για να έρθουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια ζώνη από τον Καναδά. Πλήρωσα απευθείας μετά από request που μου έστειλε στο paypal μου. Η ερώτησή μου είναι αν σε περίπτωση το δέμα μου δεν έρθει ποτέ εδώ, πως εγώ θα αποζημιωθώ με τα λεφτά που πλήρωσα ήδη? Στο ebay δεν έκανα κάποιο bid, απλά του έστειλα μια προσφορά σε μήνυμα, την δέχτηκε και μου έστειλε request στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα μια ζώνη από τον Καναδά. Πλήρωσα απευθείας μετά από request που μου έστειλε στο paypal μου. Η ερώτησή μου είναι αν σε περίπτωση το δέμα μου δεν έρθει ποτέ εδώ, πως εγώ θα αποζημιωθώ με τα λεφτά που πλήρωσα ήδη? Στο ebay δεν έκανα κάποιο bid, απλά του έστειλα μια προσφορά σε μήνυμα, την δέχτηκε και μου έστειλε request στο paypal.

Η αγορά είναι εκτός Ebay και πήρες ρίσκο! Το κάνω κι εγώ κάποιες φορές για καλύτερη τιμή, έχει όμως το ρίσκο ότι δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά είναι εκτός Ebay και πήρες ρίσκο! Το κάνω κι εγώ κάποιες φορές για καλύτερη τιμή, έχει όμως το ρίσκο ότι δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις μέσω paypal.

Eφοσον η αγορα εγινε μεσω paypal θεωρω πως πρεπει να τον καλυπτει το paypal buyer protection.Κανονικα δηλαδη με dispute στο resolution center.

 

Eιναι διαφορετικο ομως οταν επικαλεστεις eBay buyer Protection.

http://pages.ebay.com/coverage/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μπορεί να τον καταγγείλει και στο ebay ότι έκανε συναλλαγή εκτός ebay και να χάσει τον λογαριασμό του εκεί (θα του κοστίσει πάρα πολύ κάτι τέτοιο) ενώ ο φίλος μας που δεν έχει ιστορικό δεν θα χάσει και τίποτε ιδιαίτερο, απλά θα πρέπει να κάνει νέο λογαριασμό με νέο e-mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα πως κάποιος ρωτούσε μερικές σελίδες πιο πίσω για ένα κάλυμμα για το SE xperia.

Επειδή αγόρασα και εγώ μια φορά ένα αντίστοιχο κάλυμμα (για άλλο κινητό όμως), σας ενημερώνω πως είναι μαϊμουδες Κινέζικης προέλευσης, ίδια με αυτά που πουλάνε οι μαύροι και οι Πακιστανοί στα παζάρια και τους δρόμους, αμφιβόλου ποιότητας. Αν σώνει και καλά θέλετε να πάρετε αυτό το κάλυμμα, αλλά έχετε υποψίες επειδή είναι αρκετά φτηνό, να ρωτάτε πάντα τον πωλητή. 9 στις 10 φορές θα είναι μαϊμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω απο το αμερικανικο ebay κατι.κοστιζει 150+10μεταφορικα=160δολαρια.αυτος ειναι ιδιωτης και θα στειλει το πακετο σαν gift.το ερωτημα μου ειναι λοιπον αν θα χρειαστει να πληρωσω τελωνειο και ποσο θα ειναι αυτο?το προιον ειναι μεταχειρισμενο οχι καινουριο!μηπως θα πρεπει παρολα αυτα να αναφερει σαν αξια του δεματος μια τιμη κατω απο 45$?μπορει παρακαλω καποιος να μου απαντησει συντομα γιατι σε 3 μερες ληγει η δημοπρασια και δεν ξερω τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...