Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να αγορασω απο το αμερικανικο ebay κατι.κοστιζει 150+10μεταφορικα=160δολαρια.

Για να αποφυγεις τελωνειο ζητας να το μαρκαρει ως gift και used με αξια κατω απο 45 $.

Επισης για παραλαβη δεματος απο USA ζητας ΠΑΝΤΑ να σου το στελνουνε με USPS και οχι courrier (UPS,DHL,FedEx κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θα κανω μια ερωτηση απο την αλλη πλευρα, αυτη του πωλητη. Εχω ενα πακετο με DVD τα οποια θελω να τα βαλω για πωληση. Εχω γραφτει κανονικα μεσω global.ebay.com για να εχω ελληνικα και μαλιστα εκανα και μια αγορα μεσω paypal.

 

Το θεμα ειναι οτι οταν παω να βαλω το πακετο που πουλαω, μου εμφανιζει επιλογες μεταφορικων που αναφερονται στην Αμερικη (ups, klp.) και φυσικα δεν ξερω αν μπορω να στειλω Αμερικη καν, μπορω ή θα μου τα σταματησουν στο τελωνειο το δικο μας?

 

Πως θα επιλεξω ταχυδρομικα γενικως? π.χ. να βαλω ενα ποσο δικο μου ας πουμε 15 ευρω απο οπου και να το παρει ο ενδιαφερομενος.... μηπως δεν υπστηριζεται η Ελλαδα ως πωλητες?

 

Τελος, πως διαλεγω π.χ. να ερθουν προσφορες μονο απο Ευρωπη ?

 

ευχαριστω για τις απαντησεις! :-)

Επεξ/σία από leftys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αποφυγεις τελωνειο ζητας να το μαρκαρει ως gift και used με αξια κατω απο 45 $.

Επισης για παραλαβη δεματος απο USA ζητας ΠΑΝΤΑ να σου το στελνουνε με USPS και οχι courrier (UPS,DHL,FedEx κτλ).

δεν ειναι απο αμερικη αυτος.ειναι απο καναδα αλλα πουλαει μεσω του αμερικανικου ebay.να του πω δηλαδη να το στειλει με τα αντιστοιχα ελτα του καναδα.κρατικα δηλ?λογικα ετσι θα ναι γιατι μου λεει μονο 10$.και κατι αλλο.αν αυτος δηλωσει αξια μεχρι 45$ δεν ειναι κατι αρνητικο γιαυτον, ετσι?μονο εμενα διευκολυνει.

αν παρολα αυτα σταλει το δεμα με σημανση gift και αξια 150$ ποσο θα φορολογηθω στο τελωνειο?υπαρχει κατι στανταρ, καποια μεθοδος υπολογισμου?ειναι μια καρτα βιντεο για τον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@leftys με μία (1) μόνο αγορά απο το ebay, και γενικά με 1 positive feedback, ειδικά από ελλάδα, δεν θα σου συνιστούσα να πουλήσεις κάτι...

 

γιατι ομως το λες αυτο? ετσι και αλλιως το positive feedback που εχω ειναι απο αγορα οχι απο πωληση... δηλαδη αν δεν ξεκινησω να πουλαω, πως θα πουλησω τελικα? :-)

 

παρεπιπτοντως καταφερα και το εβαλα μεσω του αγγλικου ebay.co.uk αλλα βγαζει και μια χρεωση 0,10 λιρες, καινουρια κολπα ειναι αυτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ομως το λες αυτο? ετσι και αλλιως το positive feedback που εχω ειναι απο αγορα οχι απο πωληση... δηλαδη αν δεν ξεκινησω να πουλαω, πως θα πουλησω τελικα? :-)

 

παρεπιπτοντως καταφερα και το εβαλα μεσω του αγγλικου ebay.co.uk αλλα βγαζει και μια χρεωση 0,10 λιρες, καινουρια κολπα ειναι αυτα??

 

  1. Αν δεν μαζέψεις ένα σεβαστό αριθμό από positive feedback, ναι, δε μπορείς να πουλήσεις, γιατί για τον αγοραστή δεν είσαι αξιόπιστος.
  2. Δεν είναι καινούρια κόλπα, στο ebay χρεώνεσαι για το listing (να σου βάλει το προιον) καθώς επίσης και για την πώληση του (θα σου κρατήσει ένα ποσοστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
δεν ειναι απο αμερικη αυτος.ειναι απο καναδα αλλα πουλαει μεσω του αμερικανικου ebay.

Ναι λογικα θα το στειλει με το κρατικο ταχυδρομειο.Μην ανησυχεις τοσο για το τελωνειο.Αν κατι δεν βγαζει ματι οτι εχει αξια μεγαλη τοτε το περνανε στο ντουκου.Ειδικα στα ΕΛΤΑ.Οσο για τους δασμους δεν γνωριζω αναλυτικα τι ισχυει.Παντως σε καμια περιπτωση μην περιμενεις να σου ερθει αλλα τοσα το τελωνειο.Με λιγα λογια η αγορα σου αξιζει το εστω και μικρο ρισκο.

 

---------- Προσθήκη στις 23:15 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:11 ----------

 

παρεπιπτοντως καταφερα και το εβαλα μεσω του αγγλικου ebay.co.uk αλλα βγαζει και μια χρεωση 0,10 λιρες, καινουρια κολπα ειναι αυτα??

Ισχυουνε οσα ανεφερε ο debian.Τα fees που χρεωνεσαι για να κανεις list ενα αντικειμενο, ειναι αναλογα με την αρχικη τιμη που βαζεις για bid.(Γι αυτο πολλοι χρηστες ξεκινανε ακριβα αντικειμενα με 1$ starting bid)

Επεξ/σία από gigo6125913
Σημειωση:Εχω την εντυπωση πως στα shipping cost δεν χρεωνονται fees απο το ebay.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Αν δεν μαζέψεις ένα σεβαστό αριθμό από positive feedback, ναι, δε μπορείς να πουλήσεις, γιατί για τον αγοραστή δεν είσαι αξιόπιστος.
  2. Δεν είναι καινούρια κόλπα, στο ebay χρεώνεσαι για το listing (να σου βάλει το προιον) καθώς επίσης και για την πώληση του (θα σου κρατήσει ένα ποσοστό)

 

Δηλαδη για να πουλησει κατι στο ebay κανεις πρεπει πρωτα να εχει αγορασει χιλια δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στην θεση του αγοραστη και σκέψου. Θα αγόραζες κάτι από κάποιον πωλητή που εμφανίστηκε "χτες" στο e-bay?

 

γιατι οχι? απο τη στιγμη που με προστατευει με το buyers protection + paypal δεν εχω να χασω, αν με κοροιδεψει θα αμφισβητησω τη συναλλαγη

(ηδη εκανα και μια ακομη παραγγελια μια μπαταρια για φωτογραφικη αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι θα παιξει, αν δεν, τοτε θα την παρει πισω)

 

Δηλαδη ποσα θετικα πρεπει να εχω για να πεισω?

(βλεπω κατι τυπους απο χονκ κονκ με κατι χιλιαδες + αλλα αυτοι εχουν μαγαζια!!!)

 

Τελικα τα site των δημοπρασιων λυμαινονται απο μαγαζατορες και οχι απο απλους χρηστες που θελουν να πουλησουν κατι (βλεπε αλλαγες στο σκρουτζ) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στην θεση του αγοραστη και σκέψου. Θα αγόραζες κάτι από κάποιον πωλητή που εμφανίστηκε "χτες" στο e-bay?

 

φυσικα και το εχω κανει.αν αυτο που πουλαει ειναι φθηνο!αφου υπαρχει το paypal που σε διασφαλιζει.αν υπαρχει προβλημα ανοιγεις ενα dispute και κανουν την δουλεια αυτοι για σενα.εγω αυτη τη στιγμη εχω 104 feedback 100% και εχοντας ανοιξει 2 disputes πηρα τα χρηματα μου πισω.γιαυτο η μονη σιγουρη μεθοδος πληρωμης ειναι το paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τί να σας πω παιδιά, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. προσωπικά προτιμώ να παίρνω μικρότερο ρίσκο λόγω έλλειψης χρόνου. Τις περισσοτερες αγορές τις κάνω για πελάτες μου (ή/και συγγενείς,φίλους κλπ) οπότε αποφεύγω όσο το δυνατόν τις κακοτοπιές, γιατί δεν έχω την διάθεση και τον χρόνο να ασχοληθώ.

 

anyway, αυτά :) Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παιδιά, είμαι νέα στο φόρουμ!την Παρασκευή παρήγγειλα για πρώτη φορά μέσω e-bay.η αγορά μου είναι ένα παντελόνι αξίας 45 δολλαρίων και τα μεταφορικά κοστίζουν 30 ευρώ.θα μου σταλει απο Κινα με ΤΝΤ απ'οτι κατάλαβα..ξέρετε αν θα μου το σταματήσουν στο τελωνείο και πόσο θα πληρώσω πάνω κάτω?σαω συνολική αξία υπολογίζονται και τα μεταφορικά έξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεταφορικά κοστίζουν 30 ευρώ.θα μου σταλει απο Κινα με ΤΝΤ

Παρα πολλα 30 Ευρω για εξοδα αποστολης.Θα περασει σιγουρα τελωνειο λογω courrier.Το ποσο θα ειναι μικρο.Μπορει να πληρωσεις μονο το ελαχιστο = 3 Ευρω για το οτι περασε απλα απο το τελωνειο και δεν του επιβληθηκαν επιπλεον δασμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση θελω να παραγγείλω απο αμερικη ενα armband της nike το κοστος μαζι με μεταφορικα δν θα ξεπερασει τα 45$ (βσκ το πολυ 16-17 να κανει) δν υπαρχει περίπτωση να μου το σταματησουν στο τελιο δεν λεω τπτ για gift ktl στον πωλητη εεε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...