Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ερωτηση θελω να παραγγείλω απο αμερικη ενα armband της nike το κοστος μαζι με μεταφορικα δν θα ξεπερασει τα 45$ (βσκ το πολυ 16-17 να κανει) δν υπαρχει περίπτωση να μου το σταματησουν στο τελιο δεν λεω τπτ για gift ktl στον πωλητη εεε?

 

τσου..δεν χρειαζεται να του πεις τιποτα.μικρο σε μεγεθος δεμα,χαμηλη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρα πολλα 30 Ευρω για εξοδα αποστολης.Θα περασει σιγουρα τελωνειο λογω courrier.Το ποσο θα ειναι μικρο.Μπορει να πληρωσεις μονο το ελαχιστο = 3 Ευρω για το οτι περασε απλα απο το τελωνειο και δεν του επιβληθηκαν επιπλεον δασμοι.

 

λες ε?μακάρι να είναι τόσα..θα το δούμε!ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στην θεση του αγοραστη και σκέψου. Θα αγόραζες κάτι από κάποιον πωλητή που εμφανίστηκε "χτες" στο e-bay?

 

Κοιτα το αν θα αγορασει ο αλλος η οχι ειναι επιλογη του, αλλα και σαν πωλητης απο καπου πρεπει να ξεκινησεις. Απο το 0 ξεκινανε ολοι. Αυτο τι σημαινει? Πως εγω αμα θελω να γινω σημερα πωλητης δεν γινομαι γιατι ηδη υπαρχουν πολλοι που βρισκονται εδω και χρονια και εχουν κανει πωλησεις και ειναι αξιολογοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τι σημαινει? Πως εγω αμα θελω να γινω σημερα πωλητης δεν γινομαι γιατι ηδη υπαρχουν πολλοι που βρισκονται εδω και χρονια και εχουν κανει πωλησεις και ειναι αξιολογοι?
Συμφωνω.Ως πωλητης ομως με μικροτερη αξιοπιστια-αριθμο feedback θα αναγκαστεις να πουλας φθηνοτερα στην αρχη για να γραψεις feedback.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέαρα σας. Χθες εκανα την 1η μου αγορα απο το ebay,ενα ρολοι χειρος,Το λινκ ειναι:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200432822824#ht_3470wt_1266

Μιας και δεν σκαμπαζω απολυτως τιποτε θα ηθελα τα φωτα σας στα παρακατω:

1. Επελεξα (κατα λάθος) ως μεθοδο πληρωμης: Credit Card. Τι πρεπει να κανω τωρα;

2. Με συμβουλευεται να επικοινωνησω με τον πωλητη και να πληρωσω μεσω Paypal;

3. Μπορω να του ζητησω να μου στειλει συστημενο το δεμα;

4. Ποσο περισσοτερο υπολογιζετε να ειναι το κοστος;

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Επελεξα (κατα λάθος) ως μεθοδο πληρωμης: Credit Card. Τι πρεπει να κανω τωρα;

Aν εχεις πληρωσει ηδη τοτε δεν αλλαζει κατι πλεον.Απλα δεν εχεις την προστασια του paypal (paypal buyer protection).Eχεις δηλαδη μονο την ebay buyer protection (προστεθηκε προσφατα στο site του ebay).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα 2 πραγματα μικρης αξιας (ενα καπελο & ενα armband) το καθενα κοστιζε 7-10 ευρω εχω μερικες ερωτησεις

1)δεν υπαρχει περιπτωση να κρατηθουν στο τελωνειο ετσι?

2)δεν μ εχει δωθει καποιο track number πως θα ξερω ποτε εφτασαν στο ταχυδρομιο??(μενω σε σπιτι π δεν μπορει να το αφισει καπου εξω θα μ αφισει σημείωμα?)

 

υγ: η εταιρια π στελνουν το armband: USPS First Class Mail International

για το καπελο π το πηρα απο hong Kong λεει Standard Int'l Flat Rate Shipping εδω τι παιζει?

 

υγ2:newbie @ ebay sorry!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως (απο την εμπειρια μου) αμα ειναι μικρο πακετο,μικρης αξιας το αφηνουν στην εισοδο

Παρ'ολα αυτα προχθες ο ταχυδρομος ανεβηκε στην πορτα μου και υπογραψα για ενα αναλογο μικρο πακετο.Δεν ξερω αν αλλαξε κατι στην πολιτικη τους

Αν δεν το αφησει απ'ευθειας θα αφησει ειδοποιηση για να πας να το παρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

USPS First Class Mail International ειναι το απλο ταχυδρομείο απο αμερικη! Για μικρές αγορές σε ογκο κ σε συνδυασμό ταχυδρομείου κατα κανόνα γλυτώνεις το τελωνείο (γιαυτο να αποφεύγεις αποστολές με κουριερ)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση υπαρχει καποιος τροπος να πηγαίνει η μητερα μ (αθηνα) να περνει τα πραγματα π ερχονται στο ονομα μ απο το ebay χωρις να χρειαζετε να κανω εξουσιοδότηση για καθε ενα πραγμα π παραγγέλνω ξεχωριστά (εγω μενω πατρα οποτε δεν μπορω να τα περνω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί δεν τα φέρνεις Πάτρα;;; (από περιέργεια καθαρά).

 

Επίσης χρειάζεται να της φτιάξεις μια εξουσιοδότηση μια φορά και τέλος. Δεν είναι ανάγκη για κάθε δέμα να κάνεις και ξεχωριστή εξουσιοδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατί δεν τα φέρνεις Πάτρα;;; (από περιέργεια καθαρά).

 

Επίσης χρειάζεται να της φτιάξεις μια εξουσιοδότηση μια φορά και τέλος. Δεν είναι ανάγκη για κάθε δέμα να κάνεις και ξεχωριστή εξουσιοδότηση

 

ευχαριστω πολυ ο λογος π δεν το θελω στην πατρα ειναι οτι συνηθως παραγγέλνω πραγματα μικρης αξιας και απ οτι ακουω τα ελτα τα αφήνουν στο σπιτι ακομα και εαν δεν εισαι εκει να τα παραλαβεις φοβαμαι μηπως "αρχισω να τα χανω"...

 

edit: υπαρχει καποιος τροπος να μην τα φερνουν σπιτι μ και να πηγαινω εγω να τα παρω (εαν δεν ειναι συστημενα) θα με βόλευε αφανταστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.Μην γνωριζοντας οτι κανοντας offer σε ενα αντικειμενο θα ημουν υποχρεωμενος στην συνεχεια να το αγορασω εφοσον κανει accept την προσφορα ειμαι στο σημειο να εχω αγορασει ενα προιον το οποιο την δεδομενη στιγμη δεν θελω να αγορασω κτλ.Επικοινωνησα με τον πωλητη και του εξηγησα το θεμα και περιμενω απαντηση του.Ποιες επιπτωσεις θα εχω αν τελικα δεν πληρωσω?Φανταζομαι αν θελει ο πωλητης αυτο μπορει να ληξει ευκολα ετσι?

Υ.Γ ναι ξερω ειναι καπως χαζο το ολο θεμα..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ ο λογος π δεν το θελω στην πατρα ειναι οτι συνηθως παραγγέλνω πραγματα μικρης αξιας και απ οτι ακουω τα ελτα τα αφήνουν στο σπιτι ακομα και εαν δεν εισαι εκει να τα παραλαβεις φοβαμαι μηπως "αρχισω να τα χανω"...

 

θα θελες....

 

εμένα ένα στα 10 φέρνει σπίτι ο ταχυδρόμος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...