Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όσο για το θεματάκι μου πιο πάνω τα παπουτσια τί να κάνω?

Μου έστειλε ν;α τον πληρώσω για το ένα ζευγάρι αλλά δεν μου απαντησε για το άλλο που είχα πρόβλημα με τα bids...

 

βασικα εχω την εντυπωση οτι αυτό που περιγραφεις είναι το τo autobidding.και εγώ την πρωτη φορα που μου συνεβη κατι τετοιο λεω τι γινεται?

/μαλλον κατι υποπτο παζιει για να ανεβαινει κατευθειαν η τιμή//:rolleyes:

 

 

Οπως και στην δικιά σου περιπτωσση (αν κτλβα καλα ).

Δηλδή είναι στα 15 δολλάρια η τιμή και κάποιος που θελει το αντικείμενο τοποθετει μεγιστη τιμή (place maximum bid) 30 δολλάρια.κανοντας το αυτό το τρέχον bid που φαινεται στους υπολοιπους ειναι 15 +increasement bid (πες 15.50) και κάθε φορά που κάνει κάποιος αλλος bid αυτό αυξανεται από μονο του.Δηλαδή:

 

-ειναι 15,50 (αυτο το χει βαλει ο χρηστης με το automatic bidding)

-βαζει κάποιος 16

-αυτόματα παει στο 16.50 η τιμή και σου γράφει εσενα you have benn outbid

//ουσιαστικά οταν τυχεις σε κατι τετοιο πρεπει ουσιαστικα να "συναντησεις" το maximum bid του αλλου και να βαλεις μεγαλυτερο//

 

 

Για τσεκαρε λιγο εκει που δειχνει τα bids σου για αυτό το αντικειμενο και πατα πάνω δεξιά το show automatic bids/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω την εντυπωση οτι αυτό που περιγραφεις είναι το τo autobidding.και εγώ την πρωτη φορα που μου συνεβη κατι τετοιο λεω τι γινεται?/

/μαλλον κατι υποπτο παζιει για να ανεβαινει κατευθειαν η τιμή//:rolleyes:

 

 

Οπως και στην δικιά σου περιπτωσση (αν κτλβα καλα ).

Δηλδή είναι στα 15 δολλάρια η τιμή και κάποιος που θελει το αντικείμενο τοποθετει μεγιστη τιμή (place maximum bid) 30 δολλάρια.κανοντας το αυτό το τρέχον bid που φαινεται στους υπολοιπους ειναι 15 +increasement bid (πες 15.50) και κάθε φορά που κάνει κάποιος αλλος bid αυτό αυξανεται από μονο του.Δηλαδή:

 

-ειναι 15,50 (αυτο το χει βαλει ο χρηστης με το automatic bidding)

-βαζει κάποιος 16

-αυτόματα παει στο 16.50 η τιμή και σου γράφει εσενα you have benn outbid

//ουσιαστικά οταν τυχεις σε κατι τετοιο πρεπει ουσιαστικα να "συναντησεις" το maximum bid του αλλου και να βαλεις μεγαλυτερο//

 

 

Για τσεκαρε λιγο εκει που δειχνει τα bids σου για αυτό το αντικειμενο και πατα το show automatic bids/

 

Μου εμφανίζει τώρα και ανάμεσα στο όνομα μου τον τύπο που έχει κάνει bid 50USD αλλα πως διάολο μόλις σταμάτησα στα 50USD κέρδιζε ο άλλος και πριν λήξει η αγορά έκανε άλλο username το bid και κερδισε εκείνος στα 51.

Δηλαδή αν είχα κάνει και άλλο ένα bid θα είχα ξεπεράσει τον τυπά που είχε βάλει maximum bid?

Πάντως το δήλωσα ως θέμα στο ebay safety centre και μου είπε με αυτόματο mail πως θα μου πααντήσουν μέσα σε 2-3 μέρες.

Το ζήτημα είναι όμως πως και το ebay έχει ειδική κατηγορία που λέγεται shill bidding και χαρακτηρίζεται το φαινόμενο sellers να κάνουν με άλλο account bids για να σε κάνουν να το πάρεις ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι όμως πως και το ebay έχει ειδική κατηγορία που λέγεται shill bidding και χαρακτηρίζεται το φαινόμενο sellers να κάνουν με άλλο account bids για να σε κάνουν να το πάρεις ακριβότερα.

Συμφωνω κ εγω.Αν ειχες κανει ακομη 1 bid θα ησουνα εσυ ο winner με 51.

Αυτο που λες με ψευτικα usernames των πωλητων ειναι αληθεια.Για να το αποφυγεις κανεις bid στα τελευταια δευτερολεπτα.Αν δεν θελεις να καθεσαι με τις ωρες μπροστα στο pc μπορεις να βαλεις ενα snipping tool να το κανει για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω κ εγω.Αν ειχες κανει ακομη 1 bid θα ησουνα εσυ ο winner με 51.

Αυτο που λες με ψευτικα usernames των πωλητων ειναι αληθεια.Για να το αποφυγεις κανεις bid στα τελευταια δευτερολεπτα.Αν δεν θελεις να καθεσαι με τις ωρες μπροστα στο pc μπορεις να βαλεις ενα snipping tool να το κανει για σενα.

Με λίγα λόγια υπάρχουν προγράμματα για αυτήν την δουλειά που τους λες να κάνουν bid τελευταία στιγμή αλλά και με δυνατότητα να ορίσεις να γίνει ή όχι

bid αν ξεπεραστεί κάποιο ποσό? Δηλαδή να μη ξεφύγει πολύ η τιμή?

Αν ναι pm me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

//ουσιαστικά οταν τυχεις σε κατι τετοιο πρεπει ουσιαστικα να "συναντησεις" το maximum bid του αλλου και να βαλεις μεγαλυτερο//

Quoting myself(:P)

 

Τωρα δεν ξερω τι ακριβως σου εγραψε το ebay οταν εβαλες 50 ισο με το maximum bid του αλλου.

Επισης να μην ξεχνας οτι οπως και εσυ και αλλοι μπορεί να περιμένουν μεχρι τελευταία στιγμή για να κανουνε bid.το διαφορετικό username προφανως χτυπησε το τελευταιο λεπτο αυτό που ηθελε.

 

 

Εγώ εχω παρει zippo μεσα στο τελευταίο λεπτο

νταξει τρελη πορωση να κερδιζεις κατι στο τελος:-):-)

 

και διαβαζοντας και για αυτα τα snipping tools ta θεωρω τρελη φλωρια και δεν συγκρινεται με την χαρα που παιρνεις ο ιδιος οταν εισαι μπροστά στην οθονη απλα τα τελευταια λεπτα (οχι φυσικα ολη την ωρα της δημοπρασιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.

Πήρα 2 πραγματάκια από ebay.

Ο τύπος μου έδωσε 2 tracking numbers, ένα που το βάζω στο site anywherepost.com/en και ένα άλλο που το βάζω στο hongkongpost.com. Ωραία ως εδώ. Στο πρώτο site μου λέει ότι εστάλη, με παραπέμπει (με το 2ο νούμερο που μου έδωσε ο τύπος) στο 2ο site, από όπου μου λέει The item left Hong Kong for its destination on 16-Jan-2010.

Τώρα δηλαδή απλά περιμένω τα ΕΛΤΑ. Δε μπορώ να δω την εξέλιξη παραγγελίας, τα ΕΛΤΑ έχουν άλλο tracking number ε;

Φχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει κανεις πως μπορω να αγορασω διαφορα προιοντα απο εναν πωλητη γιατι απ οτι ειδα τα store στο ebay δεν εχουν καλαθι αγορων,δηλαδη πρεπει να πληρωνω καθενα χωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει κανεις πως μπορω να αγορασω διαφορα προιοντα απο εναν πωλητη γιατι απ οτι ειδα τα store στο ebay δεν εχουν καλαθι αγορων,δηλαδη πρεπει να πληρωνω καθενα χωριστα?

 

Αν είναι ο ίδιος πωλητής, μπορείς να τα αγοράσεις όλα με τη μια. Αν δεν είναι ίδιος ο πωλητής, πληρώνεις κάθε ένα ξεχωριστά. Φαντάσου ότι πάς στη λαϊκή.

 

Καλάθι υπάρχει. Φτιάξε ένα λογαριασμό και φόρτωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...