Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθένας είναι άξιος της τύχης του και της συμπεριφοράς του!

 

κι εγώ είχα προβλήματα αλλά έχω 50+ αγορές και δεν έχω βάλει ούτε ουδέτερη... Ο πωλητής δεν μπορεί να βάλει αρνητική βαθμολογία στον αγοραστή, απλά προσπαθεί να βρει και αυτός τον τρόπο να προφυλαχθεί από αυτούς που βιάζονται να τους έρθει κάτι που κάνει ένα ευρώ από το χονκ κονγκ... και χωρίς συζήτηση βάζουν αρνητική βαθμολογία.

Στέλνεις μέιλ, κάνεις dispute κάνεις αναβάθμιση σε claim και αν δεν καλυφθείς τότε του λες πως θα του βάλεις αρνητική βαθμολογία. Περιμένεις την απάντηση και σκέφτεσαι και πράττεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Please arrange a payment of EUR 119.05 to ******** via Wire Transfer/Direct Debit. You can also view your order to see more details about completing your purchase, including the seller's payment address.

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής?

Τι στοιχεία χρειάζομαι?

 

OK

Έλαβα IBAN & BIC

Επεξ/σία από ppetr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πάρω μια κιθάρα απο ebay (το αμερικάνικο) και κάνει με μεταφορικά 335 (χωρίς μεταφορικά 270) αυτός είναι απο αυστραλία, ξέρεται πόσο περίπου θα πληρώσω τελωνείο??

νομίζω ότι είναι ανάλογα με την αξία, am i right; Δεν ξέρω στα 270, πόσο πάει όμως, σόρυ.

 

 

Εγώ έλαβα αυτό το mail:

Thank you for shopping with us.

We brought your packet to the post office. It should arrive within the next 5 days.

Please let us know when you received it and everything is working well.

πριν από πέντε μέρες. Και σήμερα αναρωτήθηκα, αν θα μου έρθει χαρτί από ταχυδρόμο να πάω να το παραλάβω, ή κάτι άλλο που πρέπει να κάνω εγώ. Την πιο φθηνή μεταφορική από γερμανία επέλεξα, όχι κάτι επείγον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσές μέρες κάνει απο Airmail της Royal Mail ένα πακέτο να παραδοθεί στα ελτα?

Pls απαντήστε όποιος ξέρει γιατι έχουν περάσει 2 βδομάδες και αν χρειαστεί να ανοίξω dispute...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσές μέρες κάνει απο Airmail της Royal Mail ένα πακέτο να παραδοθεί στα ελτα?

Pls απαντήστε όποιος ξέρει γιατι έχουν περάσει 2 βδομάδες και αν χρειαστεί να ανοίξω dispute...

 

Συνήθως σε μια βδομάδα έρχονται από Αγγλία αλλά τώρα τελευταία μου έτυχε 2 δέματα να κάνουν 15-16 μέρες να έρθουν οπότε περίμενε 2-3 μέρες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε μια βδομάδα έρχονται από Αγγλία αλλά τώρα τελευταία μου έτυχε 2 δέματα να κάνουν 15-16 μέρες να έρθουν οπότε περίμενε 2-3 μέρες ακόμα.

 

Σ'ευχαριστώ. Απλά εχω κάνει 2 παραγγελίες με Signed For και μου ήρθαν σε 1 βδομάδα ακριβώς ενώ με το Airmail έχει καθυστερήσει πολύ. Υπάρχει ενδεχόμενο να το άφησε ο ταχυδρόμος και να χάθηκε? Μία μπλούζα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. είμαι καινούρια στο ebay και θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε. έχω παραγγείλει ένα κινητό από χονκ κονγκ από το ebay την πέμπτη 18 μαρτίου και αυτός ενώ μου είπε ότι θα το στείλει σε 24 ώρες δεν το έχει κάνει ακόμα. δλδ το κουμπί dispatch δεν είναι ''αναμένο'' στην παραγγελία που πλήρωσα. τι να κάνω?

ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ. Απλά εχω κάνει 2 παραγγελίες με Signed For και μου ήρθαν σε 1 βδομάδα ακριβώς ενώ με το Airmail έχει καθυστερήσει πολύ. Υπάρχει ενδεχόμενο να το άφησε ο ταχυδρόμος και να χάθηκε? Μία μπλούζα είναι...

 

 

Δυστυχώς υπάρχει το ενδεχόμενο αυτό...Αν χωράει το βάζει στο γραμματοκιβώτιο, αν όχι έξω από την πόρτα.

 

 

Πάντως περίμενε λίγο ακόμα, το royal mail κάνει 3 μέρες μέχρι 3 βδομάδες γεμάτες (είτε signed for είτε απλό airmail), έχω πάρει πολλά πράγματα από UK και οι χρόνοι ποικίλουν απίστευτα. Δεν αργούν μόνο τα ΕΛΤΑ, και το ίδιο το royal mail πολλές φορές.

 

---------- Προσθήκη στις 10:10 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:08 ----------

 

καλησπέρα. είμαι καινούρια στο ebay και θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε. έχω παραγγείλει ένα κινητό από χονκ κονγκ από το ebay την πέμπτη 18 μαρτίου και αυτός ενώ μου είπε ότι θα το στείλει σε 24 ώρες δεν το έχει κάνει ακόμα. δλδ το κουμπί dispatch δεν είναι ''αναμένο'' στην παραγγελία που πλήρωσα. τι να κάνω?

ευχαριστώ πολύ.

 

Πολλές φορές δεν μαρκάρουν οι sellers το αντικείμενο ως dispatched. Στείλε μέιλ να ρωτήσεις. Υποθέτω πως ο τρόπος αποστολής από Hong Kong για κινητό είναι recorded (έχει δλδ tracking number), οπότε ζήτα και το tracking number να είσαι σίγουρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι!

Μήπως θα μπορούσε κάποιος που έχει εμπειρία με ems, να με διαφωτίσει σχετικά με το tracking; Το δέμα στάλθηκε την Δευτέρα όπως με ειδοποίησε πωλητής, μου έδωσε και το tracking number, αλλα προς το παρόν στην σελίδα της ems της Κίνας, μου βγάζει no information for this tracking. Είναι φυσιολογικό; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει μια παραγγελια απο Αγγλια και εχουν περασει πανω απο 3 βδομαδες χωρις να εχει ερθει ειδοποιητηριο απο τα ελτα. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το εστειλε κανονικα κ εχει την αποδειξη αποστολης. Υπαρχει περιπτωση να ειναι στο ταχυδρομειο και να εχει ξεχαστει? Αν οχι παιζει να παρω αποζημιωση απο το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει μια παραγγελια απο Αγγλια και εχουν περασει πανω απο 3 βδομαδες χωρις να εχει ερθει ειδοποιητηριο απο τα ελτα. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το εστειλε κανονικα κ εχει την αποδειξη αποστολης. Υπαρχει περιπτωση να ειναι στο ταχυδρομειο και να εχει ξεχαστει? Αν οχι παιζει να παρω αποζημιωση απο το paypal?

 

Πρεπει να πας απο το ταχυδρομειο της περιοχης σου ,

εχοντας μαζι και το tracking number.

Ειναι συχνο φαινομενο το χαμενο ειδοποιητηριο,

αν δεν ειναι τοτε, επικοινωνησε μαζι του και μετα -αν σου κανει τον κινεζο -

ενημερωσε τον οτι θα του κανεις report στο paypal αν δεν σε αποζημιωσει.

Απο Αγγλια συνηθως κανουν 1 εβδομαδα οι αποστολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα κανει μια παραγγελια απο Αγγλια και εχουν περασει πανω απο 3 βδομαδες χωρις να εχει ερθει ειδοποιητηριο απο τα ελτα. Επικοινωνησα με τον πωλητη και μου ειπε οτι το εστειλε κανονικα κ εχει την αποδειξη αποστολης. Υπαρχει περιπτωση να ειναι στο ταχυδρομειο και να εχει ξεχαστει? Αν οχι παιζει να παρω αποζημιωση απο το paypal?

 

αν ο πωλητής είχε καλές αξιολογήσεις δεν θα σου έχει κάνει πουστιά.

 

με το tracking number mpe sto elta.gr ή στο elta-courirer.gr και ψάξε να δεις τι θα σου βγάλει. εγώ έτσι το κανω για δέματα που έχω πάρει απο αγγλία κίνα αμερική κτλ κτλ. ή αλλιώς πάρτους ένα τηλ. γιατι μπορεί να έχει κολλήσει κεντρικά και να μην έχει φτάσει στο ταχυδρομίο της περιοχής σου.

 

---------- Προσθήκη στις 12:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:09 ----------

 

ξέρει κανείς που μπορώ να δώ όλες τι αγορές που έχω κάνει. γιατι κάνω λογκιν και μπαίνω στο my ebay, βλέπω μόνο τις 2-3 τελευταίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...