Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Αγοράζω ένα αντικείμενο από ebay px στο ποσό τον 20€, στο account μου στο paypal μου λέει ότι χρέωσε την electron visa που έχω από την alpha με το ποσό των 20€. Ανοίγω το web banking της alpha και μου έχει χρεώσει τη συναλλαγή με 24€. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ποιος κάνει την έξτρα χρέωση το paypal ή η τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση: εχω αγορασει ενα αντικειμενο απο ebay. Στο buyer view αυτου που πηρα λεει order details->Shipping details και εχει τη διευθυνση μου. Αυτο σημαινει οτι το εστειλε; Γιατι δεν μου εστειλε μυνημα ο πωλητης.

 

Sorry για τη noobικη ερωτηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση: εχω αγορασει ενα αντικειμενο απο ebay. Στο buyer view αυτου που πηρα λεει order details->Shipping details και εχει τη διευθυνση μου. Αυτο σημαινει οτι το εστειλε; Γιατι δεν μου εστειλε μυνημα ο πωλητης.

 

Sorry για τη noobικη ερωτηση!!!

 

Δεν είναι υποχρεωτικό να σου στείλει μήνυμα ο πωλητής, εκτός κι αν έχει καθυστέρηση η αποστολή. Φυσιολογικά εντός 24-48 ωρών αποστέλλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Αγοράζω ένα αντικείμενο από ebay px στο ποσό τον 20€, στο account μου στο paypal μου λέει ότι χρέωσε την electron visa που έχω από την alpha με το ποσό των 20€. Ανοίγω το web banking της alpha και μου έχει χρεώσει τη συναλλαγή με 24€. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ποιος κάνει την έξτρα χρέωση το paypal ή η τράπεζα;

 

Άμα λέει πως χρέωσε 20€, τότε χρέωσε 20€.

Μήπως έκανες την αγορά σε συνάλλγαμα, όχι σε ευρώ? Μήπως αγόρασες και κάτι άλλο από αλλού? Μήπως έχεις εκκρεμείς αγορές ή χρεώσεις (πχ προσθήκη κάρτας) ακόμα και στο ίδιο το paypal? Μήπως μήπως μήπως?

 

Μήπως να περιμένεις να εκκαθαρίσει η πληρωμή και μετά με τα απαραίτητα screeshots από paypal και ebanking (καλύπτοντας προσωπικά στοιχεία) τότε να δούμε τι έχει γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Αγοράζω ένα αντικείμενο από ebay px στο ποσό τον 20€, στο account μου στο paypal μου λέει ότι χρέωσε την electron visa που έχω από την alpha με το ποσό των 20€. Ανοίγω το web banking της alpha και μου έχει χρεώσει τη συναλλαγή με 24€. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ποιος κάνει την έξτρα χρέωση το paypal ή η τράπεζα;

 

Άμα λέει πως χρέωσε 20€, τότε χρέωσε 20€.

Μήπως έκανες την αγορά σε συνάλλγαμα, όχι σε ευρώ? Μήπως αγόρασες και κάτι άλλο από αλλού? Μήπως έχεις εκκρεμείς αγορές ή χρεώσεις (πχ προσθήκη κάρτας) ακόμα και στο ίδιο το paypal? Μήπως μήπως μήπως?

 

Μήπως να περιμένεις να εκκαθαρίσει η πληρωμή και μετά με τα απαραίτητα screeshots από paypal και ebanking (καλύπτοντας προσωπικά στοιχεία) τότε να δούμε τι έχει γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει. Αγοράζω ένα αντικείμενο από ebay px στο ποσό τον 20€, στο account μου στο paypal μου λέει ότι χρέωσε την electron visa που έχω από την alpha με το ποσό των 20€. Ανοίγω το web banking της alpha και μου έχει χρεώσει τη συναλλαγή με 24€. Γιατί συμβαίνει αυτό; Ποιος κάνει την έξτρα χρέωση το paypal ή η τράπεζα;

 

Υπάρχει και η περίπτωση των μεταφορικών, είσαι σίγουρος ότι το σύνολο είναι 20 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά;

 

γιατί και λίρες να ήταν δεν βγαίνει: 20 British pounds = 22.6605708 Euros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να κανω μια ερωτησουλα για το paypall. Σε περιπτωση πχ που αγορασες κατι 200$ και σε κανει refund ο αγοραστης τα 200$ μπαινουν στον paypall balance χωρις καμια χρεωση σωστα ? Και σε περιπτωση μετα που θες να αγορασεις κατι αλλο που κανει πχ 205$ θα χρησημοποιηθουν τα χρηματα απο τα paypall balance για τα 200 που επαρκει και θα χρεωθη ο τραπεζικος λογαριασμος κατα 5$ μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να κανω μια ερωτησουλα για το paypall. Σε περιπτωση πχ που αγορασες κατι 200$ και σε κανει refund ο αγοραστης τα 200$ μπαινουν στον paypall balance χωρις καμια χρεωση σωστα ? Και σε περιπτωση μετα που θες να αγορασεις κατι αλλο που κανει πχ 205$ θα χρησημοποιηθουν τα χρηματα απο τα paypall balance για τα 200 που επαρκει και θα χρεωθη ο τραπεζικος λογαριασμος κατα 5$ μονο?

 

Τα χρήματα όταν γίνεται refund γυρίζουν εκεί που τα είχες (δηλ. στην κάρτα σου ή στο λογαριασμό σου) δεν μένουν στο paypall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και χρεώνεσαι τη διαφορά που προκύπτει

 

Η διαφορα που προκυπτει ποια ειναι ? Anyway εγω ειχα στηλει 200$ δηλαδη 148 ευρω... ποσα θα παρω πισω ?

 

Ξερετε ποσες μερες κανουν να εμφανιστουν στον λογαριασμο μου στην τραπεζα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα που προκυπτει ποια ειναι ?
Και σε περιπτωση μετα που θες να αγορασεις κατι αλλο που κανει πχ 205$ θα χρησημοποιηθουν τα χρηματα απο τα paypall balance για τα 200 που επαρκει και θα χρεωθη ο τραπεζικος λογαριασμος κατα 5$ μονο?

lol.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πειράζει που εχω βαλει τα στοιχεια μου με ελληνικούς χαρακτήρες;

Εκανα λίγες αγορές για αρχη σήμερα 1η φορά και ενω πάω στο my ebay μου λεει I need to leave feedback for 6 items τι κάνω εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πειράζει που εχω βαλει τα στοιχεια μου με ελληνικούς χαρακτήρες;

Εκανα λίγες αγορές για αρχη σήμερα 1η φορά και ενω πάω στο my ebay μου λεει I need to leave feedback for 6 items τι κάνω εκει;

1. καλύτερα να έχεις λατινικούς χαρακτήρες.

2. όταν λάβεις τα πράγματα πρέπει να κάνεις αξιολόγηση (feedback) στον πωλητή. αν σου έρθει το αντικείμενο και είναι όλα καλά του δίνεις θετικό. Μπες στον πωλητή που αγόρασες και διάβασε τα feedback του να δεις τι γράφουν οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η περίπτωση των μεταφορικών, είσαι σίγουρος ότι το σύνολο είναι 20 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά;

 

γιατί και λίρες να ήταν δεν βγαίνει: 20 British pounds = 22.6605708 Euros

 

εχει αλλη τιμη συναλλαγματος το paypal απο αυτη τη γενικη τιμη που λενε στις ειδήσεις και αλλη τιμη η τραπεζα

 

υπαρχει επιλογη που μπορεις να διαλεξεις ποιος θα κανει τη μετατροπη του συναλλαγματος το paypal ή τραπεζα

 

γενικα και οι δυο πουλανε πιο ακριβα το συναλλαγμα απο αυτο που βρισκεις πχ στο xe.com κλπ

 

οποτε ειναι πολυ πιθανο τα 24 να ειναι απλα η μετατροπη των 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...