Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς απο Hong Kong πόσο καιρό παίρνουν να έρθουν τα αντικείμενα με Standard Int'l Flat Rate Postage?

 

Εμένα τουλάχιστον κανά 10ήμερο συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να πάρω ένα προϊόν απο κάποιο πωλητή απο Αμερική ο οποίος δεν στέλνει Ελλάδα. Οπότε σκέφτομαι να κάνω την παραγγελία κανονικά και το πακέτο να αποσταλεί σε μια φίλη μου στην Αμερική. Αναρωτιέμαι όμως αν θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να κάνω add νέες διευθύνσεις στο Paypal και στο eBay ή απλά να ζητήσω απο τον πωλητή να στείλει το πακέτο σε αλλη διεύθυνση; Τι θα πρέπει άραγε να κάνω ώστε να μην γίνει κανένα μπέρδεμα...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να πάρω ένα προϊόν απο κάποιο πωλητή απο Αμερική ο οποίος δεν στέλνει Ελλάδα. Οπότε σκέφτομαι να κάνω την παραγγελία κανονικά και το πακέτο να αποσταλεί σε μια φίλη μου στην Αμερική. Αναρωτιέμαι όμως αν θα πρέπει να μπω στην διαδικασία να κάνω add νέες διευθύνσεις στο Paypal και στο eBay ή απλά να ζητήσω απο τον πωλητή να στείλει το πακέτο σε αλλη διεύθυνση; Τι θα πρέπει άραγε να κάνω ώστε να μην γίνει κανένα μπέρδεμα...;

 

Δεν είναι τόσο απλό, μπορεί να μην σου επιτρέπει την αγορά το ebay γιατί έχεις καταχωρηθεί σε άλλη χώρα. Αν το ζητήσεις από τον πωλητή 90% δεν θα το δεχτεί. Ίσως θα πρέπει να κάνεις νέο λογαριασμό με αμερικάνικη διεύθυνση αλλά ακόμη και τότε ίσως σου ζητήσει τηλεφωνική επιβεβαίωση (με το Αμερικάνικο τηλ) γι' αυτό πρόσεξε να βάλεις σωστά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλό, μπορεί να μην σου επιτρέπει την αγορά το ebay γιατί έχεις καταχωρηθεί σε άλλη χώρα. Αν το ζητήσεις από τον πωλητή 90% δεν θα το δεχτεί. Ίσως θα πρέπει να κάνεις νέο λογαριασμό με αμερικάνικη διεύθυνση αλλά ακόμη και τότε ίσως σου ζητήσει τηλεφωνική επιβεβαίωση (με το Αμερικάνικο τηλ) γι' αυτό πρόσεξε να βάλεις σωστά στοιχεία.

 

Τελικά επικοινώνησα με τον πωλητή και δέχεται να γίνει ετσι. Το θέμα ειναι όταν γίνεται η παραγγελία αυτός ποια διεύθυνση λαμβάνει; Αυτή στο Paypal ή στο eBay; Ή μήπως είναι το ίδιο πράγμα; Γιατί εγώ λεω να κάνω add απλά μια νεα διεύθυνση στο Paypal και να επιλέξω αυτήν όταν κάνω την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εγώ λεω να κάνω add απλά μια νεα διεύθυνση στο Paypal και να επιλέξω αυτήν όταν κάνω την παραγγελία.

Όταν κάνεις δεύτερη διεύθυνση στο paypal, μετά την αγορά του προϊόντος, έχεις επιλογή να την αλλάξεις στο βήμα που αποδέχεσαι τη χρέωση και τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια,οταν μου στελνεις καποιος λεφτα στο paypal,πως γινετε να τα περασω στον λογαριασμο μου, και συγκεκριμενα στην χρεωστικη μου καρτα,για να τα τραβηξω απο το ατμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
ρε παιδια,οταν μου στελνεις καποιος λεφτα στο paypal,πως γινετε να τα περασω στον λογαριασμο μου, και συγκεκριμενα στην χρεωστικη μου καρτα,για να τα τραβηξω απο το ατμ?

με withdraw, θα πατήσεις στο withdraw και θα τα μεταφέρεις στον λογαριασμό που είναι συνδεδεμένη η χρεωστική σου (επειδή το απευθείας στην κάρτα δεν υποστιρίζετε ακόμα σε Ελλάδα), υπάρχει μία μικρή χρέωση απο την κάθε τράπεζα για το εισερχόμενο έμβασμα που θα γίνει, εμένα για 25Ε που μετέφερα μου πήρε η πειρεώς 1Ε,

αα και προσοχή τα στοιχεία που θα πληκτρολογήσεις στον λογαριασμό που θα στείλεις τα λεφτα να είναι ίδια με αυτά του λογαριασμού σου

 

edit1: παιδιά χρειάζομε βοήθεια, αν μπορείτε λίγο γρήγορα γιατί τελειώνει το bid...

θέλω να πάρω μια κιθάρα απο ebay (το αμερικάνικο) και κάνει με μεταφορικά 335 (χωρίς μεταφορικά 270) αυτός είναι απο αυστραλία, ξέρεται πόσο περίπου θα πληρώσω τελωνείο??

(κόλπα για δώρα και δηλώσεις κάτω απο 40$ δεν κάνω γιατί αμα χρειαστεί να τα πάρω πίσω θα πάρω 30Ε :P)

ευχαριστώ..

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!

Αν και έχω κάνει αρκετές αγορές μέσω ebay, πρώτη φορά το Σάββατο έκανα αγορά από Κίνα. Σήμερα έλαβα το tracking number, η αποστολή έγινε μέσω EMS. Μήπως γνωρίζετε πότε περίπου φαίνεται η πορεία της αποστολής στο site? Γιατί προς το παρόν μου βγάζει ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες...

Και κάτι ακόμη. Εάν το πακέτο μου το φέρουν στη διεύθυνση που έχω δηλώσει, σε περίπτωση που χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο, πληρώνω σ' αυτόν που θα μου το φέρει?

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα να αγοράσω από έναν Χ buyer ένα Υ προιόν.Και μου βγήκε το ακόλουθο:

 

Transaction Blocked

# Unfortunately, this seller has decided that you are not permitted to bid on their listings. You may contact the seller via the Ask Seller Questions feature if you want additional details.

 

Please note: You may not use other eBay accounts to bid on this seller's listings. Doing so may result in your indefinite suspension from eBay.

 

Μου είπε οτι κάποιος άλλο σε έχει κάνει block και εμείς μοιραζόμαστε την λίστα του.Είχα αγοράσει από έναν Ζ το ίδιο Υ αλλά άργησε υπερβολικά να το στείλει(αν και έλεγε στην σελίδα του 5 ήμερες έκανε 10) και η αξία του ήταν περίπου $1.Οπότε του έβαλα negative.Περίμενα 1.5 μήνα από Κίνα.Και ακόμα περιμένω.Υποθέτω οτι αυτός με έκανε.

 

Τι μπορώ να κάνω;Θέλω να φτάσω στα όρια και τους 2.Είναι δυνατόν να μοιράζονται λίστες έτσι απλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...