Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που πουλάνε μέσω ebay

 

Ας πούμε ότι βάζεις ένα αντικείμενο προς πώληση.Και ας πούμε ότι δέχεσαι να το στείλεις worldwide.Πως μπορείς να καθορίσεις από την αρχή τα έξοδα αποστολής από τι στιγμήπου ίσως χρειαστεί να στείλεις το αντικείμενο αμερική ευρώπη και γενικά οπουδήποτε?Λογικό είναι να είναι διαφορετικές οι χρεώσεις.Κάνω λάθος?

Παίρνεις το αντικείμενο παραμάσχαλα μαζί με την συσκευασία που θα το στείλεις και πας στο ταχυδρομείο της περιοχής σου. Το δείχνεις το ζυγίζεις και σου λένε. Αν πουλάς πολλά ίδια είσαι τυχερός γιατί είναι δύσκολο και χρονοβόρο να το κάνεις με αντικείμενα που είναι μοναδικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άλλο ρώτησε ο άνθρωπος.

 

Δεν είμαι πωλητής, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχει δυνατότητα να ορίσεις τα ταχυδρομικά ανά χώρα προορισμού ή περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελω να πουλησω κατι στο ebay πρεπει να εχω τραπεζικο λογαριασμο?Αλλιως πως γινεται να λαβω τα λεφτα απο το paypal?Εχω δηλωμενη μια πιστωτικη γινεται να μου στειλουν λεφτα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ρώτησε ο άνθρωπος.

 

Δεν είμαι πωλητής, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχει δυνατότητα να ορίσεις τα ταχυδρομικά ανά χώρα προορισμού ή περιοχή.

 

αυτό είναι πιο απλό από το να αλλάξεις αρχική σελίδα στον ίντερνετ εξπλόρερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω ένα laptop και παρατήρησα ότι με συμφέρει να το πάρω απο αμερικη αλά κολιομε γιατί δεν ξέρω πόσο έχει το τελώνιο η αγορά είναι γύρο στα 850 euro πόσο θα μου πάρει ο τελωνειακός???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αγοράσω ένα laptop και παρατήρησα ότι με συμφέρει να το πάρω απο αμερικη αλά κολιομε γιατί δεν ξέρω πόσο έχει το τελώνιο η αγορά είναι γύρο στα 850 euro πόσο θα μου πάρει ο τελωνειακός???

 

Αν δεν έχει απόδειξη μέσα όσο θέλει!

Αν έχει και είναι λογικό το ποσό 25% (δηλαδή 200.00€ για το προϊόν που αναφέρεσαι)

αλλά έχεις και έξοδα εκτελωνισμού (~ 80.00€)αν δεν μπορείς να πας στο Ελ.Βενιζέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Γνωρίζει μήπως κανείς αν το USPS priority mail είναι tracked;

 

Ναι ειναι.

Σε περιπτωση που δεν σου στειλει ο πωλητης τον αριθμο, ζητησε του τον αν τον θες.

Λογικα θα σου τον δωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μπορούμε να κάνουμε παζάρια στην υπάρχων τιμή κάπου αντικειμένου στο e-bay...επίσης αν πάρω κάτι από Αμερική το τελωνείο πού το πληρώνω.....θα με πάρουν τηλ.αυτοί να μου το πούνε...??η θα τα πληρώσω στο ταχυδρομείο....??και αν αρνηθώ θα σταλεί πίσω...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια. να πω και εγω την ιστορια μου μηπως και μπορεσει καποιος να βοηθησει. ειχα προβλημα με εναν seller απο ιταλια. παρηγγειλα 2 jean απο τα οποια εστειλε μονο το ενα και αυτο ηταν διαφορετικο μοντελο κιολας.. με τα πολλα και αφου δε δεχοταν οτι εκανε λαθος, ανοιξα claim το οποιο και βγηκε υπερ μου και ετσι πηρα καποια χρηματα πισω. το δυσκολο ξεκιναει εδω ομως.. μετα απο ολα αυτα αφησα αρνητικο feedback. μετα απο καποιες μερες, μου ηρθε αυτο το μηνυμα :

 

"Dear Customer,

We regret that because of its negative feedback unfair our accaunt is undergoing a restriction, we can show our proper behavior and his attempt at fraud, we ask you to amend its coomenti feedback otherwise we will be forced to proceed legally a criminal complaint and is addebidantole legal fees that the lost earnings of our attività.abbiamo already asked eBay to remove your account, we are working with them to prevent other people remain affected by his behavior. This communication is recognized by ebay.it and is the only way to close the situation peacefully. we ask you to collaborate in order to avoid unpleasant situations.

Regards. sell it-taranto"

 

εγω φυσικα ξερω οτι εχω δικιο και οτι ετσι εγιναν τα πραγματα. τι νομικες συνεπειες μπορει να εχει ολο αυτο? γινεται να κανει μηνυση ας πουμε για διαφυγοντα κερδη απο Ιταλια και μεσω ebay? η το πολυ πολυ θα μου κλεισει ο λογαριασμος? ευχαριστω εκ των προτερων για τις σοβαρες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια. να πω και εγω την ιστορια μου μηπως και μπορεσει καποιος να βοηθησει. ειχα προβλημα με εναν seller απο ιταλια. παρηγγειλα 2 jean απο τα οποια εστειλε μονο το ενα και αυτο ηταν διαφορετικο μοντελο κιολας.. με τα πολλα και αφου δε δεχοταν οτι εκανε λαθος, ανοιξα claim το οποιο και βγηκε υπερ μου και ετσι πηρα καποια χρηματα πισω. το δυσκολο ξεκιναει εδω ομως.. μετα απο ολα αυτα αφησα αρνητικο feedback. μετα απο καποιες μερες, μου ηρθε αυτο το μηνυμα :

 

"Dear Customer,

We regret that because of its negative feedback unfair our accaunt is undergoing a restriction, we can show our proper behavior and his attempt at fraud, we ask you to amend its coomenti feedback otherwise we will be forced to proceed legally a criminal complaint and is addebidantole legal fees that the lost earnings of our attività.abbiamo already asked eBay to remove your account, we are working with them to prevent other people remain affected by his behavior. This communication is recognized by ebay.it and is the only way to close the situation peacefully. we ask you to collaborate in order to avoid unpleasant situations.

Regards. sell it-taranto"

 

εγω φυσικα ξερω οτι εχω δικιο και οτι ετσι εγιναν τα πραγματα. τι νομικες συνεπειες μπορει να εχει ολο αυτο? γινεται να κανει μηνυση ας πουμε για διαφυγοντα κερδη απο Ιταλια και μεσω ebay? η το πολυ πολυ θα μου κλεισει ο λογαριασμος? ευχαριστω εκ των προτερων για τις σοβαρες απαντησεις

 

Όχι ρε φίλε, σιγά μη σου στείλουν και τον Κούγια. Εσύ το μόνο που έκανες ήταν να χρησιμοποιήσεις τα εργαλεία και τις δυνατότητες του ebay και του paypal. Βασικά το κείμενο είναι τόσο κακογραμμένο που μοιάζει να είναι από software μεταφραστή. Κανείς που σκέφτεται να ενεργήσει σοβαρά δεν στέλνει τέτοια κείμενα. Εγώ δεν θα το έπαιρνα στα σοβαρά ειδικά αν το πήρες μέσω email και όχι μέσω του συστήματος μυνημάτων του ebay. Πάντως στη θέση σου θα του έστελνα μια απάντηση ότι δεν κατάλαβα τίποτα από αυτά που έγραψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κάτι μέρες έκανε το γύρο του κόσμου μια παρόμοια είδηση με μια εταιρεία που έκανε μύνηση σε ebayer. ε, προφανώς ξεψαρώσαν και προσπαθούν με εκβιασμούς να σε "βάλουν στη θέση σου"

 

μη μασας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.. ναι phph ο τυπος ειναι ασχετος απο αγγλικα και απορω που εχει τοσο μεγαλο feedback (2694 99.5%). σιγουρα ειναι απο translate αφου εχει και ιταλικες λεξεις μεσα και η γραμματικη ειναι για γελια.. οσο για το μηνυμα, ηταν μεσω ebay message και ειχε και 2 links για να αλλαξω το feedback που αφησα..

 

αυτο ειχα διαβασει και εγω posca και με ζωσαν λιγο τα φιδια.. αν εκανε μηνυση για διαφυγοντα κερδη δε ξερω και εγω ποσα μπορει να ζητησει.. ποια θεση μου ομως? :P ο ιδιος εκανε λαθος στην παραγγελια, εστειλε ο,τι να ναι και μετα δεν το αναγνωριζε κιολας και αναγκαστηκα να παρω τα λεφτα μεσω του resolution center..

 

το ασχημο σε ολα αυτα ειναι οτι εχει ολα τα στοιχεια μου, ακομα και κινητο.. ειχα μια κληση απο Ιταλια αλλα δε μπορω να ξερω αν ηταν αυτος ή ο Μπερλουσκονι :P

Επεξ/σία από foufoutios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ταχυδρομικά από Αγγλία προς Ελλάδα δεν θα έπρεπε να είναι τα ίδια ανεξάρτητα seller? 'Aλλοι sellers χρεώνουν το Royal Mail International Signed-for 5 λίρες και άλλοι 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...