Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει αλλη τιμη συναλλαγματος το paypal απο αυτη τη γενικη τιμη που λενε στις ειδήσεις και αλλη τιμη η τραπεζα

 

υπαρχει επιλογη που μπορεις να διαλεξεις ποιος θα κανει τη μετατροπη του συναλλαγματος το paypal ή τραπεζα

 

γενικα και οι δυο πουλανε πιο ακριβα το συναλλαγμα απο αυτο που βρισκεις πχ στο xe.com κλπ

 

οποτε ειναι πολυ πιθανο τα 24 να ειναι απλα η μετατροπη των 20

 

To paypal βαζει 3.5% νομιζω καπελο ενω η τραπεζα 2.5%. ΚΑτι τετοιο αν θυμαμαι καλα.

 

Στην κυπρου που εχω εγω την χρεωστικη νομιζω πως 2.5% χρεωση μου ειχαν πει για μετατροπη συναλλαγματος. Παντως αν ειναι πιο φθηνα απο το Paypal τοτε καλυτερα να κανει η τραπεζα την μετατροπη. Δεδομενου πως το Paypal δεν τα παιρνει και απο αλλου.

 

Δεν ξερω δηλαδη αν επιβαλλει καποια αλλη χρεωση σε περιπτωση που αφηνεις την τραπεζα να διαζειριζεται το συναλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. καλύτερα να έχεις λατινικούς χαρακτήρες.

2. όταν λάβεις τα πράγματα πρέπει να κάνεις αξιολόγηση (feedback) στον πωλητή. αν σου έρθει το αντικείμενο και είναι όλα καλά του δίνεις θετικό. Μπες στον πωλητή που αγόρασες και διάβασε τα feedback του να δεις τι γράφουν οι άλλοι.

 

ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω μερικές απορίες.

Για να ξερω οτι θα μου στειλουν τα πραγματα πως θα το καταλάβω;

Εχω αγορασει διαφορα προιοντα για πολεμικες τεχνες απο 3ης διαφορετικους sellers οι 2 μου στειλαν pm για να τους δωσv την διευθυνση στα αγγλικα και μου ειπαν οτι θα μου τα στειλουν ο 3ος ομως δεν μου εχει στειλει τιποτα και μαλλον εχει τραβηξει τα χρηματα γιατι στο i-cardonline βλεπω απο τα 100 ευρω που ειχα μεσα αυτο εδω :

 

Υπόλοιπο Τελευταίου Λογαριασμού €-4,70 04/04/2010

Ελάχιστη Καταβολή €0,00 04/04/2010

Τελευταία Πληρωμή €100,00 15/04/2010

Τρέχον Υπόλοιπο €-95,50

Συναλλαγές σε Εκκρεμότητα €88,35

Διαθέσιμο Ποσό €7,15

 

Πλζ help παιδια γιατι ειμαι noob σε ebay μην την πατησω :mad: και δεν ειναι και δικα μου τα χρηματα οχι τιποτα αλλο :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο με ebay: seller μου έστειλε από royal mail ένα αντικείμενο στις 9/4. Ξέρει κανείς πως στέλνονται γενικά τα αντικείμενα στην Ελλάδα? Εννοώ με πολλούς ενδιάμεσους σταθμούς?

 

Είναι και το θέμα του ηφαιστείου και δεν ξέρω αν έχει "κολλήσει" σε κάποια ενδιάμεση στάση το δέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μολις αγορασα ενα jacket απο ebay κοστους 71 euro (93 USD) απο Αμερικη. Ξερω οτι το οριο του τελωνειου ειναι 45 euro, ομως εχω διαβασει σε διαφορα ποστ οτι μεχρι 100 euro συνηθως δεν υπαρχει προβλημα τελωνειου. Το δεμα ερχεται με USPS.

Μπορει καποιος να μου πει με καποια σιγουρια αν θα πληρωσω τελωνειο η όχι, και αν πληρωσω ποσο πανω κατω θα είναι;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό-άσχετο με ebay: seller μου έστειλε από royal mail ένα αντικείμενο στις 9/4. Ξέρει κανείς πως στέλνονται γενικά τα αντικείμενα στην Ελλάδα? Εννοώ με πολλούς ενδιάμεσους σταθμούς?

 

Είναι και το θέμα του ηφαιστείου και δεν ξέρω αν έχει "κολλήσει" σε κάποια ενδιάμεση στάση το δέμα

 

Με Airmail στέλνει το Royal Mail οπότε αυτές τις μέρες υποθέτω οτι θα υπάρχουν προβλήματα. Ας μας ενημερώσει αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα για καθυστερήσεις. Πάντως μία εβδομάδα κάνουν συνήθως τα αντικείμενα μέχρι να ερθουν στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μολις αγορασα ενα jacket απο ebay κοστους 71 euro (93 USD) απο Αμερικη. Ξερω οτι το οριο του τελωνειου ειναι 45 euro, ομως εχω διαβασει σε διαφορα ποστ οτι μεχρι 100 euro συνηθως δεν υπαρχει προβλημα τελωνειου. Το δεμα ερχεται με USPS.

Μπορει καποιος να μου πει με καποια σιγουρια αν θα πληρωσω τελωνειο η όχι, και αν πληρωσω ποσο πανω κατω θα είναι;

Ευχαριστώ

 

Με σιγουρια δεν νομιζω να μπορει να σου πει καποιος διοτι μετα τα 40ε ειναι και λιγο θεμα τυχης - κεφια του εκτελωνιστη..

 

Επισης, ουτε το ποσο σε περιπτωσει που περασει δεν ειναι στανταρ (και παλι θεμα τυχης - κεφια του εκτελωνιστη)

 

Καλη τυχη!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έστειλα email στον τυπο που εχω παραγγείλει για το τι γίνονται τα πράγματα και δεν μου εχει στειλει απάντηση ακόμα απο προχθές.

Τι κανω;

Πως μπορώ να δω αν εχει παρει χρήματα απο την prepaid μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είπα να αγοράσω το παλιό playstaion από το ebay. Βρήκα ένα το οποίο το πουλάνε 29.99 GBP δηλαδή 34.6984 EUR, αλλά δηστάζω να το αγοράσω γιατί δεν ξέρω πόσα θα είναι τα έξοδα αποστολής. Συγκεκριμένα θελω να αγοράσω αυτό εδώ. Αν δείτε γράφει ότι τα έξοδα αποστολής είναι GBP 89.99 δηλαδή 104.075 EUR και θέλω να σας ροτίσω τα έξοδα αποστολής είναι τα ίδια για όλες τις χώρες; Ο ίδιος άνθροπος πουλάει αλλή μια κονσόλα (Nintendo 64) αλλά τα έξοδα απστολής είναι λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GBP 89.99 Greece Sellers Standard International Rate

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τί δεν είναι σαφές.

 

Το κόστος αποστολής είναι στα 90 GBP. Προφανώς δεν είναι τόσο, απλά το κάνει για να τα βγάλει "μαύρα" Τo ebay δεν κρατάει προμήθεια από το κόστος των εξόδων αποστολής, μόνο από την αξία του αντικειμένου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά παιδιά, έχω ένα πρόβλημα, κάθε φορά που κάνω παραγγελία για ένα προιόν, η ίδια παραγγελία φαίνεται τρεις φορές, δηλαδή η ίδια παραγγελία εμφανίζεται τρεις φορές, Αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές, Τι γίνεται??????Help!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω μερικές απορίες.

Για να ξερω οτι θα μου στειλουν τα πραγματα πως θα το καταλάβω;

Εχω αγορασει διαφορα προιοντα για πολεμικες τεχνες απο 3ης διαφορετικους sellers οι 2 μου στειλαν pm για να τους δωσv την διευθυνση στα αγγλικα και μου ειπαν οτι θα μου τα στειλουν ο 3ος ομως δεν μου εχει στειλει τιποτα και μαλλον εχει τραβηξει τα χρηματα γιατι στο i-cardonline βλεπω απο τα 100 ευρω που ειχα μεσα αυτο εδω :

 

Υπόλοιπο Τελευταίου Λογαριασμού €-4,70 04/04/2010

Ελάχιστη Καταβολή €0,00 04/04/2010

Τελευταία Πληρωμή €100,00 15/04/2010

Τρέχον Υπόλοιπο €-95,50

Συναλλαγές σε Εκκρεμότητα €88,35

Διαθέσιμο Ποσό €7,15

 

Πλζ help παιδια γιατι ειμαι noob σε ebay μην την πατησω :mad: και δεν ειναι και δικα μου τα χρηματα οχι τιποτα αλλο :cry:

 

Λοιπόν έστειλα email στον τυπο που εχω παραγγείλει για το τι γίνονται τα πράγματα και δεν μου εχει στειλει απάντηση ακόμα απο προχθές.

Τι κανω;

Πως μπορώ να δω αν εχει παρει χρήματα απο την prepaid μου;

 

Λοιπόν,πρωτα απόλα να ρωτήσω οι sellers δεν εγραφαν οτι στέλνουν Ελλαδα?αυτό δεν καταλαβα (γιατί τους εστειλες και email)

καλό θα ταν να μας πει ποσο εκαναν και τα 3 αντικείμενα που αγορασες.

το i-cardonline είναι πάντως πολύ σαφές/.

Στις 19-04 (στο 1ο μηνυμα)

εγραφε ότι:

Τρέχον Υπόλοιπο €-95,50

Συναλλαγές σε Εκκρεμότητα €88,35

Διαθέσιμο Ποσό €7,15

Λογικά σημερα,εφοσον έχουν περασει πάνω απο 4 εργασιμες μέρες (κάπου τόσο μου κάνει εμένα η κύπρου για να τραβήξει τα χρήματα ) θα σου λέει:

Τρέχον Υπόλοιπο €-7,15 (μην ανησυχεις για το πλην)

Συναλλαγές σε Εκκρεμότητα €0,00

Διαθέσιμο Ποσό €7,15

 

Αν και τα 3 όπλα συνολικά μαζί με τα εξοδα αποστολής από καθε πωλητή ανέρχονται στα 88,35 ευρώ τότε ναι σου τράβηξε τα χρήματα και ο τρίτος.

το ότι δεν απανταει πάντως δεν είναια απαραίτητα ανησυχητικό.Δώσε μας αν θελεις το λινκ του αντικειμένου από τον τρίτο πωλητή/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τνχ για την απαντηση.

Εχω ανοιξει εδω τοπικ

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=374363

Θα περιμενω καμια 10αρια μερες το πολυ ακομα και μετα θα στειλω email σε paypal & ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε αυτούς που πουλάνε μέσω ebay

 

Ας πούμε ότι βάζεις ένα αντικείμενο προς πώληση.Και ας πούμε ότι δέχεσαι να το στείλεις worldwide.Πως μπορείς να καθορίσεις από την αρχή τα έξοδα αποστολής από τι στιγμήπου ίσως χρειαστεί να στείλεις το αντικείμενο αμερική ευρώπη και γενικά οπουδήποτε?Λογικό είναι να είναι διαφορετικές οι χρεώσεις.Κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...