Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Φυσικά και όχι. δεν είναι απραίτητο να σε ενημερώσει ο πωλητής ότι το έστειλε από μόνος του. Τώρα βεβαια που τον ρωτάς πρέπει να σου απαντήσει. Ο χρόνος που περιμένεις να σου απαντήσει είναι 1-2 μερες αν είναι επαγγελματίας αλλα μπορεί να είναι και παραπάνω αν είναι ενας ιδιώτης που εβαλε κατι να πουλήσει και που βρε αδερφέ δεν είναι όλη την ημέρα πάνω από τον υπολογιστή

 

επαγγελματιας ειναι. εχει και eshop και εκτως ebay. στις πληροφοριες του αντικειμενου ελεγε οτι απαντα σε ολα τα εμαιλ σε 1-2 εργασημες επειδη ειναι πολλα και οτι πολλοι μαιλ σερβερς θεωρουν τα μαιλ του σπαμ και πηγαινουν στο spam-folder.

 

edit

 

τελικα απαντησε στο μαιλ που του εστειλα γραφοντας μου οτι το εστειλε στις 2/10.

βεβαια το περιεργο ειναι οτι εγω την αγορα την εκανα στις 4/10. αλλα μπορει να εκανε λαθος οταν το εγραφε.

Επεξ/σία από DioNiSis_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω κάνει 5-6 αγορές απο το ebay χωρίς κανένα πρόβλημα, αυτή τη φορά όμως αγόρασα απο κάποιο γερμανό.

 

Αρκετά θετικά τα στατιστικά του, με πλήθος πωλήσεων.

 

Ωραία, αφού έκανα την αγορά, είδα πως δεχόταν πληρωμές paypal όμως διαπίστωσα πως η πληρωμή θα γινόταν μέσω afterbuy.de .

 

Οκ αφού διάβασα πως είναι η afterbuy.de είναι εγκεκριμένη συνεργάτης του paypal για πληρωμές, προχώρησα να πληρώσω. Επικύρωσα την αγορά μου εκεί, τα στοιχεία της διευθυνσής μου κλπ, και μετά με μετάφερε στη σελίδα του paypal για να βάλω τον κωδικό μου ως συνήθως. Αφού είδα οτι η σελίδα ήταν secure, έβαλα τον κωδικό μου, είδα το ποσο, συμφώνησα κλπ οπως γίνεται συνήθως, και μετά με έστειλε πίσω στο afterbuy. Εκεί μου έβγαλε κάποιο μήνυμα error, και με 3αναπέταξε στην αρχή της παραγγελείας για να προχωρήσω για πληρωμη. Στο ebay λεει ότι η πληρωμή για το αντικείμενο δεν έχει γίνει, ούτε στο paypal καταγράφηκε κάπιοα πληρωμή, έτσι ξανασυνέχισα την ίδια διαδικασία για να πληρώσω αφού σκέφτηκα πως λόγο του error εκεινου δεν έγινε κανονικα. Έτσι την έκανα ξανα, μετά το paypal όμως με πήρε ξανα πίσω στο afterbuy χωρίς όμως κάποιο error. Πάλι όμως έμενε απλήρωτη η παραγγελεία στο ebay και στο paypal δεν είχε καμια συναλλαγή κατεγραμμένη. Στην κάρτα μου είχα βάλει όσα χρήματα ήταν η αγορά + μεταφορικά + 10 ευρα παραπάνω. Μπαίνοντας όμως στο ebanking βλέπω πως η τράπεζα έχει δεσμεύσει το ποσό της συναλλαγής, όμως γίνεται συνήθως όταν κάνω κάποια αγορά, και μετά απο μερικές μέρες που ολοκληρώνεται η σηναλλαγή αφαιρείτε το ποσον και γράφετε στη λίστα συναλλαγών. Αφου όμως δεν έβλεπα καμια συναλλαγη στο paypal, πήρα τελ στην τραπεζα για να δω τι γινεται και μου είπαν πως βλέπουν τη συναλλαγή μέσω του afterbuy και πως εχει γίνει κανονικά. Μου λένε πως αν έχει γίνει κάποιο λάθος και μετά απο μερικές μέρες δεν διεκδικίσει τα χρήματα ο έμπορος τοτε θα απελευθερωθουν προς χρήση, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν μπορεί μετά να τα διακδικίσει.

 

Τι κάνω όμως τώρα; Πως γίνεται η τράπεζα να βλέπει την συναλλαγή και να μου έχει δεσμεύσει το ποσόν, στο paypal όμως να μην φαίνεται, και στο ebay να είναι απλήρωτο; Έχει κανεις εμπειρεία μέσω afterbuy; Μηπως φταιει εκείνο το error και θα μου απελευθερωθουν τα χρήματα απο βδομάδας ή θα μου τα πάρουν χωρίς να μπορώ να κάνω τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω.ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay.κ κατι αλλο,πρεπει να εχω λεφτα στην καρτα η μπορω να βαλω μετα για να γινει η αγορα?

 

Καλό είναι να χεις μέσα,αλλά αν δεν έχεις οι περισσότεροι πωλητές δέχονται εως 5 μέρες μετά το "χτύπημα" που θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω.ειναι η πρωτη μου αγορα απο ebay.κ κατι αλλο,πρεπει να εχω λεφτα στην καρτα η μπορω να βαλω μετα για να γινει η αγορα?

 

Καλό είναι να χεις μέσα,αλλά αν δεν έχεις οι περισσότεροι πωλητές δέχονται εως 5 μέρες μετά το "χτύπημα" που θα κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και μετά την αγορά, αρκεί να μην ζητάει ο πωλητής immediate payment.

Πέρα από αυτό μου έχει τύχει πολλές φορές να κάνω 2 μέρες να πληρώσω χωρίς πρόβλημα. Κατόπιν συνεννοήσεως με τους πωλητές μια φορά έκανα να τους πληρώσω και 2 βδομάδες γιατί χάλασε η πιστωτική και περίμενα να μου στείλουν την καινούρια.

Εννοείται πως δεν θα στείλουν το προιόν μέχρις ότου να τους πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και μετά την αγορά, αρκεί να μην ζητάει ο πωλητής immediate payment.

Πέρα από αυτό μου έχει τύχει πολλές φορές να κάνω 2 μέρες να πληρώσω χωρίς πρόβλημα. Κατόπιν συνεννοήσεως με τους πωλητές μια φορά έκανα να τους πληρώσω και 2 βδομάδες γιατί χάλασε η πιστωτική και περίμενα να μου στείλουν την καινούρια.

Εννοείται πως δεν θα στείλουν το προιόν μέχρις ότου να τους πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...