Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια κερδισα ενα λαπτοπ απο αγγλια το οποιο μου σταληκε με κωδικο αποστολης κλπ ,σημερα ελαβα με απλο ταχυδρομειο το φορτιστη του εν λογω λαπτοπ αλλα οχι το λαπτοπ ,να ανοιξω αμεσα dispute η να περιμενω να απαντηση ο πωλητης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια κερδισα ενα λαπτοπ απο αγγλια το οποιο μου σταληκε με κωδικο αποστολης κλπ ,σημερα ελαβα με απλο ταχυδρομειο το φορτιστη του εν λογω λαπτοπ αλλα οχι το λαπτοπ ,να ανοιξω αμεσα dispute η να περιμενω να απαντηση ο πωλητης ?

Περιεργο...

Για ρώτα αρχικά τον πωλητή τι εξήγηση έχει για το γεγονός κι αν δεις ότι καθυστερεί να απαντήσει ή κάνει τον κινέζο άνοιξε dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κερδισα ενα λαπτοπ απο αγγλια το οποιο μου σταληκε με κωδικο αποστολης κλπ ,σημερα ελαβα με απλο ταχυδρομειο το φορτιστη του εν λογω λαπτοπ αλλα οχι το λαπτοπ ,να ανοιξω αμεσα dispute η να περιμενω να απαντηση ο πωλητης ?

Περιεργο...

Για ρώτα αρχικά τον πωλητή τι εξήγηση έχει για το γεγονός κι αν δεις ότι καθυστερεί να απαντήσει ή κάνει τον κινέζο άνοιξε dispute.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

ξεκινάω και γώ να κάνω σιγα σιγά έρευνα για μια αγορά απο το ebay.gr .

βρήκα το αντικείμενο που δίπλα έχει σημαία της γερμανίας αλλά στα περισσότερα του πωλητή λέει κάτι για xong kong.τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

ξεκινάω και γώ να κάνω σιγα σιγά έρευνα για μια αγορά απο το ebay.gr .

βρήκα το αντικείμενο που δίπλα έχει σημαία της γερμανίας αλλά στα περισσότερα του πωλητή λέει κάτι για xong kong.τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παραγγελια, αλλα τελικα το εστειλα πισω και ο πωλητης εκανε refund.

 

Φαινεται το ποσο στο Paypal, και επιπλεον φαινεται και το ποσο που χρεωθηκα για να το στειλω εγω πισω σε αυτον.

 

Available balance in EUR (primary): €3.15 EUR

Total balance (all currencies, available and pending) converted to EUR: €3.15 EUR

* Account Type: Premier

* Status: Unverified Get verified

 

Πρεπει να κανω Confirm my debit or credit card ?

 

Το αλλο ποσο φαινεται στο History, ενω payment received μονο 3,15Ε

μπορω να παρω τα χρηματα με την καρτα ?

Για το πρώτο που ρωτάς ναι καλό είναι να κάνεις confirm την κάρτα σου,απλά θα βάλεις τον τετραψήφιο αριθμό που θα σου δώσει η τράπεζα σου μέσω τηλεφώνου.

αλήθεια τι προνόμια έχει ο premier account?

Για το δεύτερο δεν ξέρω εγώ μια φορά που μου εγινε refund τα λεφτα πιστώθηκαν απευθειας στην κάρτα μου.

 

καλησπέρα,

 

ξεκινάω και γώ να κάνω σιγα σιγά έρευνα για μια αγορά απο το ebay.gr .

βρήκα το αντικείμενο που δίπλα έχει σημαία της γερμανίας αλλά στα περισσότερα του πωλητή λέει κάτι για xong kong.τι παίζει?

Πρώτα απόλα αν γνωρίζεις καλά αγγλικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο να μπαίνεις στο ebay.com και να τσεκάρεις από εκεί ό,τι θες να αγοράσεις.

νομίζω σε αυτή την περίπτωση ο πωλητής έχει καταχωρήσει τον εαυτό του σαν πωλητή στο γερμανικό ebay αλλά είναι από κίνα και το αντικείμενο θα ρθεί απο εκεί.

δώσε λινκ αν είναι να το τσεκαρουμε.

Πως μπορω να ακυρωσω μια παραγγελεια, που εχω κανει?? Και δεν εχω πληρωσει ακομα? Αν θελει ο πωλητης την ακυρωνει?

Πιστεύω ότι το καλυτερο είναι να επικοινωνήσεις με τον πωλητή όσο το δυνατόν γίνεται πιο γρήγορα για να μην φας και το αρνητικό feedback.

 

Γεία σας.:-)Ξέρετε πως μπορώ να ενημερώνομαι για την εξέλιξη της παραγγελίας μου?

Οι περισσοτεροι πωλητές αναφέρουν στην σελίδα τους ποτε στέλνουν τα αντικείμενα τους.

ας πούμε πολλοί στέλνουν την επομενη μερα από την πληρωμή του αντικειμένου,αλλοι δυο μέρες μετά.

Τώρα απο εκεί και ύστερα αν ερχεται με απλό ταχυδρομείο δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιο σημείο βρίσκεται το αντικείμενο.Σε αντιθεση αν έρχεται συστημένο μπορείς να ξέρεις με το tracking number που θα σου δώσει ο πωλητής που είναι κάθε στιγμή αυτό που αγορασες.

Τώρα μετά εξαρτάται απο ποια χώρα εγινε η αγορά?Αμερική,Ευρώπη,Κίνα?

Δώσε και αλλες Infos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο που ρωτάς ναι καλό είναι να κάνεις confirm

 

Οι περισσοτεροι πωλητές αναφέρουν στην σελίδα τους ποτε στέλνουν τα αντικείμενα τους.

ας πούμε πολλοί στέλνουν την επομενη μερα από την πληρωμή του αντικειμένου,αλλοι δυο μέρες μετά.

Τώρα απο εκεί και ύστερα αν ερχεται με απλό ταχυδρομείο δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιο σημείο βρίσκεται το αντικείμενο.Σε αντιθεση αν έρχεται συστημένο μπορείς να ξέρεις με το tracking number που θα σου δώσει ο πωλητής που είναι κάθε στιγμή αυτό που αγορασες.

Τώρα μετά εξαρτάται απο ποια χώρα εγινε η αγορά?Αμερική,Ευρώπη,Κίνα?

Δώσε και αλλες Infos.

 

Δεν αναφέρει ποσό καιρό χρειάζεται για να έρθει Ελλάδα...Η δημοπρασία ήταν αυτή και γράφει ότι τα στέλνει με Standard Int'l Flat Rate Shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει ποσό καιρό χρειάζεται για να έρθει Ελλάδα...Η δημοπρασία ήταν αυτή και γράφει ότι τα στέλνει με Standard Int'l Flat Rate Shipping.

 

Loιπόν Standard Int'l Flat Rate Shipping = απλό ταχυδρομείο.

Αρχηγέ μου όσον αφορά την αποστολη εδώ είσαι

[κάτω κάτω εκεί που λέει Shipping Handling]

All items will be posted within 48 hours after the winning auction

Αρά δύο μέρες αφότου πλήρωσες εστειλε το χειριστήριο

10-25 working days to France, Germany, Russia(due to strict custom policy)

10-30 working days to Italy, Spain(due to strict custom policy)

Βαση αυτών των δυο,εχεις δίκιο δεν αναφέρει για αλλες ευρωπαικές χώρες και κρινοντας και από αλλους κινεζους πωλητές μπορεί να περιμένεις απο 10 μέχρι 30 μέρες.

Εμένα προσωπικά εχει τύχει από Κίνα να κάνει να ρθει 'ένα μήνα και μια αλλη φορά ήρθε σε 2 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν είναι off-topic (γιατί ρωτάω για πώληση και ΟΧΙ αγορά μέσω eBay) θεωρώ ότι ενδιαφέρει κι άλλους οπότε...

 

απλά ψάχνω να βρώ εταιρία courier με όσο το δυνατόν χαμηλές χρεώσεις για αποστολή από ελλάδα σε χώρες ευροζώνης.

 

συγκεκριμένα έχω επανειλλημένα αγοράσει π.χ. laptop από αγγλία μέσω ebay και τα ταχυδρομικά μέσω DHL (την άλλη μέρα) ήταν 50-70 λίρες αλλά και ογκωδέστερα ή βαρύτερα αντικείμενα (π.χ. hifi ενισχυτικά) σε 3-5 μέρες ήρθαν ελλάδα με π.χ. 15-20 λίρες. όταν ρωτάω εδώ (dhl, ups) και λοιπά μου λένε πως το αντίστροφο (δηλαδή για το ίδιο αντικείμενο από ΕΔΩ->ΕΚΕΙ η χρέωση (της ΙΔΙΑΣ!! υπηρεσίας) είναι 2 και 3 φορές πάνω...

 

όποιος έχει την εμπειρία ας με κατατοπίσει με ποια εταιρία? (ελτα/άλλη courier) με συμφέρει να πουλάω μέσω ebay στην ευρώπη πράγματα π.χ. 15 κιλών ή π.χ. διάστασης 120χ40 cm... ευχαριστώ σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία που δεν κατάφερα να βρώ στο θέμα,απο τι ποσό και πάνω περνάει και πληρώνουμε τελωνείο όταν αγοράζουμε κάτι απο αμερική?

υπάρχει συγκεκριμένο ποσό που πρέπει να ξεπεραστεί η ανεξαιρέτως τιμής πληρώνουμε τελωνείο.είναι μήπως τα 45 δολλάρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι νομίζω τα 50 δολλάρια ή τα 100 κάπου εκεί μέσα.. αν και μερικές φορές περνούν και οριακά λίγο πιο πάνω από την εμπειρία το λέω..

 

 

υπάρχει κάποιοσ να με διαφωτίσει με τις "ελληνικές" courier και ποια (αν συμφέρει κάποια) συμφέρει για ογκώδεις/βαρείς αποστολές στην ευρωπαική ένωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια απορία που δεν κατάφερα να βρώ στο θέμα,απο τι ποσό και πάνω περνάει και πληρώνουμε τελωνείο όταν αγοράζουμε κάτι απο αμερική?

υπάρχει συγκεκριμένο ποσό που πρέπει να ξεπεραστεί η ανεξαιρέτως τιμής πληρώνουμε τελωνείο.είναι μήπως τα 45 δολλάρια?

 

Ειναι και θεμα "τυχης" δηλαδη εγω πηρα κατι απο το play-asia 80€ και δεν περασε τελωνειο...Μαλιστα ειχα και αγωνια γιατι δεν το σκεφτηκα.

Ισως παει ενας συνδυασμος μεγαλο αντικειμενο και μεγαλη τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...