Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρώτα τον πως θα το στείλει λόγω του όγκου. Κατά τα άλλα προχωράς. Στα 40€ θα σου έρθει.

Κοιτα δεν ειμαι ακομα μελος του ebay και δεν εχω αγορασει ποτε απο εκει. Λογικα θα το κανω. Μπορω να του στειλω μαιλ και να τον ρωτησω χωρις να ειμαι εγγεγραμμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδια κοιταω εδω ebay για ενα κουτι για τον υπολογιστη. Coolermaster 690 II και στην ελλαδα κανει 90-100€ το βρηκα απο εναν τυπο απο ολλανδια που το εχει με 20€ και αλλα 15€ μεταφορικα... http://cgi.ebay.com/CoolerMaster-CM-690-II-Advanced-Black-Window-Side-Panel-/170514217277?pt=UK_Computing_DesktopComponents_RL&hash=item27b370793d Και πες οτι δεν ειναι ετσι αλλα βλεπεις ο αλλος εχει 99.7% feedback σε 6000+ πωλησεις εκτος αν κανω λαθος... Τι λετε :/

 

Νομιζω οτι το συγκεκριμενο listing ειναι μονο για το side panel και οχι για το κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το συγκεκριμενο listing ειναι μονο για το side panel και οχι για το κουτι.

A ετσι εξηγειται ελεος...Ευχαριστω που το προσεξες γιατι τωρα του εγραφα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει καποια πραγματα που μου αρεσουν στο ebay και οπως ειπα και πριν ειμαι ασχετος με το θεμα θα ηθελα μερικες διευκρινιστηκες απαντησεις αν γινεται... Για να αποκτησω paypal πρεπει να εχω πιστωτικη? Ειναι καλυτερο να συμμετεχω σε δημοπρασιες η κατευθειαν αγορες? Τα αντιστοιχα ελληνικα σιτε τα εχει δοκιμασει κανεις αν ειναι καλα και αξιοπιστα? Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις εκατοντάδες σελίδες και τα χιλιάδες posts, το προηγούμενο thread για το eBay έγινε ένα χάος και κανένας δεν καθόταν να το διαβάσει όλο διεξοδικά (και με το δίκιο του). Ξεκινάμε απ' την αρχή και πιο συμμαζεμένα :)

 

Χώρα Πωλητή. Αν ο πωλητής βρίσκεται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τότε μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και να παραγγείλουμε αβέρτα. Αν όμως βρίσκεται εκτός ΕΕ και το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει ξεπερνάει τα $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής, πρέπει στην δαπάνη που θα κάνουμε να υπολογίσουμε τα τελωνειακά κερατιάτικα.

 

Έξοδα Αποστολής. Εξαρτώνται από τέσσερα πράγματα: βάρος, όγκος, απόσταση που θα διανύσουν και φυσικά απ' τη βιασύνη του αγοραστή. Εδώ δεν τίθεται θέμα συμβουλής ή επιλογής αν εξαιρέσουμε τον τελευταίο παράγοντα που είναι καθαρά υποκειμενικός.

 

Τρόποι Πληρωμής. Ο πλέον ασφαλής τρόπος για πληρωμές όσον αφορά τις αγορές απ' το eBay, είναι το PayPal. Γιατί? Η ασφάλεια που προσφέρει το eBay σε περίπτωση που δεν παραλάβεις το αντικείμενό σου πχ, ισχύει μόνο αν είχες πληρώσει έτσι! Συνιστώ να αποφεύγονται όλοι οι άλλοι τρόποι, όπως καταθέσεις σε λογαριασμούς, Western Union, ταχυδρομικές επιταγές κτλ.

 

Τελωνειακά Κερατιάτικα: Φαντάζομαι ότι ξέρετε πως στην χώρα μας υπάρχει ένα πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα! Ειδικά τελευταία, οι τελωνειακοί χρεώνουν ότι τους κ4υλώσει. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα έντυπα αποδεικτικά της τιμής του προϊόντος στα πλαίσια του αφορολόγητου! Εδώ μιλάμε για αντικείμενα αγορασμένα εκτός ΕΕ και με τιμή πάνω από $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Ζητάμε τρία απλά πραγματάκια από τον πωλητή, καλύτερα να το κάνουμε πριν ακόμα κλείσει η δημοπρασία. Στα χαρτιά του δέματος να δηλώσει αξία μικρότερη από $45, αν εκδίδει αποδείξεις να μην την βάλει μέσα στο δέμα αλλά να τη στείλει σ' έναν φάκελο ξεχωριστά και τέλος να μαρκάρει το αντικείμενο σαν gift. Μ' αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις το τελωνείο, αλλά θυσιάζεις την ασφάλεια του δέματος η οποία πρέπει να συμφωνεί με την αναγραφόμενη αξία του προϊόντος! Προσωπικά, προτιμώ να αποφύγω το τελωνείο! :evil:

 

Υπολογισμός Τιμής. Ο πιο εύκολος τρόπος υπολογισμού της τιμής ενός προϊόντος με μία απόκλιση πάνω κάτω 2% περίπου είναι ο καλός μας φίλος, to google! Παράδειγμα: έχουμε ένα αντικείμενο που κοστίζει 19 Δολλάρια Αυστραλίας και έχει έξοδα αποστολής 8,5 - κάνουμε μία "αναζήτηση" στο google με 27,5 aud to euro και παίρνουμε την τιμή μας ;)

 

eBay Buyer Protection. Υπάρχει τυποποιημένη διαδικασία για την περίπτωση που κάτι δεν πάει όπως το περιμέναμε. Καλά θα ήταν να την έχετε διαβάσει πριν συμβεί η στραβή, ώστε να γνωρίζετε πως πρέπει να αντιδράσετε.

Step-by-Step Guide to Buyer Protection

Item Not Received or Significantly Not as Described Process

PayPal Buyer Protection

 

Αν πιστεύετε ότι παρέλειψα κάτι, παρακαλώ δημοσιεύστε το.

 

Καλές αγορές :)

 

==================== Από εδώ και κάτω θα συμπληρώνω με ότι λέμε! ====================

 

PayPal Verified Member:

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/verification-faq-outside

https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=GrnNKgRyvF1vS5v39jW2GD6H0lGQHhPtg1fJmLjcTQwZZj21201S!-1610007693?t=solutionTab&ft=homeTab&ps=&solutionId=13117&locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&cmd=_help-ext&serverInstance=8003

 

Σελίδες Μετατροπής Συναλλάγματος:

http://www.x-rates.com/calculator.html

http://www.xe.com

 

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο!

http://www.netfreaks.gr/blog/comments/duty_calculator/

 

καλησπέρα, σήμερα για πρωτη φορά έκανα αγορά απο το ebay με προπληρωμένη κάρτα μέσω paypal. η αξία είναι 22 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, έχω δηλώσει τη διεύθυνσή μου για την παραλαβή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά περι τελωνείου μπερδεύτηκα. θα μου το στείλουν σπίτι? θα πληρώσω επιπλέον έξοδα? η αποστολή απο τον πωλητή απ'οτι μου έγραψε θα γίνει the item will be ship by USPS 1st class mail only . τι ακριβώς εννοεί? ευχαριστώ

 

---------- Προσθήκη στις 19:33 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:16 ----------

 

καλησπέρα, σήμερα για πρωτη φορά έκανα αγορά απο το ebay με προπληρωμένη κάρτα μέσω paypal. η αξία είναι 22 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, έχω δηλώσει τη διεύθυνσή μου για την παραλαβή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά περι τελωνείου μπερδεύτηκα. θα μου το στείλουν σπίτι? θα πληρώσω επιπλέον έξοδα? η αποστολή απο τον πωλητή απ'οτι μου έγραψε θα γίνει the item will be ship by USPS 1st class mail only . τι ακριβώς εννοεί? ευχαριστώ

 

---------- Προσθήκη στις 19:36 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:33 ----------

 

Ουπς, δίκιο έχει ο Dreamchaser. Και μου είχαν φανεί λίγα τα μεταφορικά για τέτοιο όγκο. :o

 

καλησπέρα, σήμερα για πρωτη φορά έκανα αγορά απο το ebay με προπληρωμένη κάρτα μέσω paypal. η αξία είναι 22 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής, έχω δηλώσει τη διεύθυνσή μου για την παραλαβή αλλά διαβάζοντας όλα αυτά περι τελωνείου μπερδεύτηκα. θα μου το στείλουν σπίτι? θα πληρώσω επιπλέον έξοδα? η αποστολή απο τον πωλητή απ'οτι μου έγραψε θα γίνει the item will be ship by USPS 1st class mail only . τι ακριβώς εννοεί? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: και γω μπερδεφτηκα, μολις τωρα αρχισα να ψαχνω για αγορες κτλ..:Ρ

η τιμη του προιοντος ειναι χ+ τα εξοδα αποστολης τα οποια βγαινουν συνολο 22ε..και εφοσον το προιον δεν ξεπερναει τα 45ε χωρις τα εξοδα αποστολης(οχι οτι με αυτα το ξεπερναει;Ρ) δεν θα περασει τελωνειο..θα σου τα φερουν στο σπιτι λογικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι πιστεύω και γω αλλά παλι ποτέ δεν είσαι σίγουρος με όλα αυτά που διάβασα ότι έχουν συμβεί.

εγώ έκανα την παραγγελία έτσι απλά και μετά διαπίστωσα πόσα πράγματα πρέπει να προσέξεις για να μην σε πιάσουν κορόιδο.

θέλει μεγάλο ψάξιμο αυτή η ιστορία γιατι μετά τρέχεις και δε φτάνεις. ευτυχώς στην κάρτα έβαλα μόνο το ποσό για την αγορά οπότε τουλάχιστον δεν ανησυχώ γι'αυτό.

και ο πωλητής δεν δίνει ξεκάθαρες απαντήσεις, τουλάχιστον για μένα.... τι να πω θα δείξει σε 15 μέρες που λογικά θα το παραλάβω. πάντος να πω την αλήθεια αν όλα πάνε καλά σίγουρα θα ξανακάνω αγορά υποψιασμένη βέβαια αυτή τη φορά για το τι πρέπει να προσέξω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χαιρετω.Κανω την εξης ερωτηση για αν ακουσω τις αποψεις σας.Το θεμα ειναι ως εξης.Εχω δει ενα κινητο στο ebay με τιμη 5,5 λιρες που εδω στην ελλαδα κανει 140ευρω.Ο τυπος εχει 100% feedback .Ενας αλλος πωλητης που εχει επισης 100% feedback πουλαει το ιδιο κινητο με 20λιρες.Θελω να ρωτησω ποιο απο τα δυο να επιλεξω γιατι οσο να ναι η διαφορα με τα ελληνικα μαγαζια ειναι τεραστια. Θα μου πειτε ελλαδα ειναι και αυτο ebay αλλα μπορω να τους εμπιστευτω?αν θελετε και λινκ για το πρωτο ειναι (http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-NEW-/230543589037?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item35ad77fead) και για το δευτερο ειναι (http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-6303-Brand-New-Unused-/150513251055?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item230b49f2ef#shId)thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια χαιρετω.Κανω την εξης ερωτηση για αν ακουσω τις αποψεις σας.Το θεμα ειναι ως εξης.Εχω δει ενα κινητο στο ebay με τιμη 5,5 λιρες που εδω στην ελλαδα κανει 140ευρω.Ο τυπος εχει 100% feedback .Ενας αλλος πωλητης που εχει επισης 100% feedback πουλαει το ιδιο κινητο με 20λιρες.Θελω να ρωτησω ποιο απο τα δυο να επιλεξω γιατι οσο να ναι η διαφορα με τα ελληνικα μαγαζια ειναι τεραστια. Θα μου πειτε ελλαδα ειναι και αυτο ebay αλλα μπορω να τους εμπιστευτω?αν θελετε και λινκ για το πρωτο ειναι (http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-NEW-/230543589037?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item35ad77fead) και για το δευτερο ειναι (http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-6303-Brand-New-Unused-/150513251055?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item230b49f2ef#shId)thnx

 

 

Και τα 2 είναι σε δημοπρασίες. Το προτο τελειονει σε 3 μέρες και το άλλο σε 6. Η τιμη τους δεν είναι αυτή μπορει να ανεβεί. Και το προτο είναι έξω απο το κουτι του άρα used και ας λέει new. Η απόφαση δικιά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω αλλα φιλε monsterr o τυπος που το εχει εξω εχει 100% feedback δεν λεει κατι αυτο??Κοιτα δεν εχω παρει ποτε κατι απο εβαυ γιαυτο και ρωταω εδω.Με λιγα λογια μου λες να επιλεξω τον δευτερο??Αν δει ομως και αυτο λεει στην περιγραφη του οτι το εχει ανοιξει για να δει τι εχει το κουτι και ας λεει οτι ειναι ολοκαινουργιο.Δεν ξερω γιαυτο και ρωταω γαι τις αποψεις σας.Και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...