Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαιως και θελω να εχει την ταινια ασφαλειας αλλα και οι δυο εχουν ανοιξει το κουτι.

 

---------- Προσθήκη στις 11:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:49 ----------

 

εχω στηλει και στους δυο μαιλ να τους ρωητσω εαν μπορουν αν το στηελου στην ελλαδα με καποια παραπανω μεταφορικα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βεβαιως και θελω να εχει την ταινια ασφαλειας αλλα και οι δυο εχουν ανοιξει το κουτι.

 

---------- Προσθήκη στις 11:50 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:49 ----------

 

εχω στηλει και στους δυο μαιλ να τους ρωητσω εαν μπορουν αν το στηελου στην ελλαδα με καποια παραπανω μεταφορικα βεβαια

 

 

 

Ναι αλλα και οι 2 δεν στέλνουν Ελλάδα. Ψάξε για αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α. Ναι αυτο δεν το είδα.

 

1. o πρώτος έχει βάλει επιθυμητή τιμή. [reserve not met]. που σημαίνει ότι αν η τιμή παραμείνει 5.5 λίρες και δεν ανέβει δεν θα το πουλήσει τελικά. Εγώ δεν θα ασχολούμουν με μία δημοπρασία με επιθυμητή τιμή, διότι αναιρεί την ίδια την ένοια της δημοπρασίας

2. ο δευτερος εχει καλή αξιολόγηση. μάλιστα δείχνει κάποιος ιδιώτης που το πουλάει και όχι κάποιος επαγγελματίας και αυτό είναι καλό. λέει ότι δεν στέλνει εκτός αγγλίας αλλα αν του στείλεις ενα ευγενικό μήνυμα και του λες ότι θα τον πληρώσεις αμέσως με paypal αλλα είσαι από ελλάδα, και αν μπορεί να το στείλει υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να το στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα μια τελευταια ερωτηση.Ενας αλλος τυπος ξεκιναει την δημοπρασια γιαυτο το κινητο με 1λιρα.εχει 100% feedback.Κατα ποσο αυτο δεν ειναι "παγιδα"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα μια τελευταια ερωτηση.Ενας αλλος τυπος ξεκιναει την δημοπρασια γιαυτο το κινητο με 1λιρα.εχει 100% feedback.Κατα ποσο αυτο δεν ειναι "παγιδα"??

 

 

 

Στείλε link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Silver-/130449421767?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item1e5f6435c7

 

---------- Προσθήκη στις 12:09 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:01 ----------

 

παιδια θα σας απασχωλησω και για λιγο ακομα.Τελικα απο αυτα τα τρια ποιο να επιλεξω ??

- http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-Brand-New-Box-/290493978067?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item43a2ca55d3

 

- http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-6303-Brand-New-Unused-/150513251055?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item230b49f2ef#shId

 

- http://cgi.ebay.co.uk/Nokia-6303i-Classic-Mobile-Phone-NEW-/230543589037?pt=UK_MobilePhones_MobilePhones&hash=item35ad77fead

 

ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα του με το πρωτο??Εννοω απο αποψη πωλητη η απο αποψη προιοντος??Γιατι και το πρωτο εχει χαμηλωτερη τιμη και λεει οτι δεν το εχει ανοιξει ενω ο δευτερος αναφερει οτι το εχει ανοιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τον χρονο σας αλλα μια τελευταια ερωτηση.Ενας αλλος τυπος ξεκιναει την δημοπρασια γιαυτο το κινητο με 1λιρα.εχει 100% feedback.Κατα ποσο αυτο δεν ειναι "παγιδα"??

 

Γενικά εχω διαπιστώσει ότι η ψυχολογία του αγοραστή λειτουργεί πολλές φορές ώς εξής:

Πουλούσα για καιρό ενα αντικείμενο 10$. Κανείς δεν το ήθελε, μηδεν ενδιαφέρον. Λεω θα το βάλω αρχική τιμή 0.01$ και ας το πάρει κάποιος που μπορεί να το θέλει από το να το πετάξω. Και γίνετε χαμός. Τσακώνονται 3 και τελικά πουληθηκε 22$...

 

Αντε βγάλε ακρη εσύ μετα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση το προιον να ειναι μαιμου με τον πωλητη να εχει 100% feedback και αν πουλαει το κινητο αυτο σε τετοια εξευτελιστικη τιμη???

 

---------- Προσθήκη στις 12:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:36 ----------

 

απλως ρε παιδια φοβαμαι λιγακι γιατι ειναι η πρωτη μου φορα με εβαυ και δεν θελω να την πατησω μιας και ακουω τρομερες ιστοριες με κομπογιαννητες του εβαυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε padarote βλέπω ότι έχεις αρκετές απορίες σαν νέος χρήστης του ebay και θα σου δώσω κάποια tips για να κάνεις αγορές που ακολουθώ κ εγώ και πιστεύω και οι περισσότεροι και είμαστε λίγο ήσυχοι κατά την αγορά.

 

Έστω ότι θες να αγοράσεις ένα καινούριο τηλέφωνο.Η τιμή του στην Ελλάδα είναι πχ 100 ευρώ.

1)Ξεκινάς με το σκεπτικό ότι πρέπει να το βρεις με λιγότερα χρήματα.

2)Πατάς στο search του ebay μάρκα και τύπο.Κάνει το search του και μετά πας αριστερά στις επιλογές δεξιά πας και διαλέγεις "buy now" και "new" αριστερά στο "sort by" επιλέγεις το "Price +P&P lower first". Μ'αυτόν τον τρόπο έχεις μπροστά σου την λίστα απ όλα τα κανούρια τηλέφωνα που πωλούνται χωρίς δημοπρασία με πρώτο το πιο φτηνό μαζί με τα έξοδα αποστολής.

3)Επιλογή πωλητή: Πάντα μα πάντα να διαλέγεις πωλητή με paypal και feedback από 99% και πάνω (Λέω 99% ανάλογα βέβαια με τις πωλήσεις,αν ο άλλος έχει 25000 πωλήσεις και 5 αρνητικά..δεν λέει τπτ είναι οκ,συμβαίνουν κάποιες ανωμαλίες.Αν όμως ο άλλος έχει 30 πωλήσεις και 5 αρνητικά είναι πολύ πιο ύποπτο)

4)Διαβάζεις πααααααααρα πολύ καλά την αγγελία (ακόμα και τα μικρότερα γραμματάκια .(Ο πωλητής είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ αυτά που γράφει να είναι πραγματικά.Αν κάπου δεν σε καλύπτει στέλνεις email μέσω του ebay και ρωτάς).

5)Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις μέσω mail για περαιτέρω φωτογραφίες ή διευκρινήσεις

6) Κοιτάς και τον τρόπο που στέλνει (αν θες courier ή ταχυδρομείο ) και σε βολεύει.

7)Μετά απ όλα αυτά θα καταλήξεις σε 2-3 περιπτώσεις...διαλέγεις έναν απ αυτούς .....και μεγειά σου!!!!!

 

Στις περιπτώσεις με δημοπρασία....χτυπάς μέχρι εκεί που έχεις θέσει όριο στον εαυτό σου...και αν είσαι τυχερός θα είσαι νικητής!!

 

Καλές αγορές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστω πολυ φιλε μου.ΟΙ πληροφοριες σου ηταν παρα πολυ κατατοπιστικες.Θα ελεγα οτι καληφθηκαν ολες μου οι αποριες.Και παλι χιλια ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!εδω και τρεις μερες επικοινωνω με εναν πωλητη απο το ebay ο οποιος εχει καταστημα στην γερμανια και απλα τον ρωτησα την τιμη δυο αντικειμενων!στην σελιδα του στο ebay οπου και τον βρηκα ειχε το ενα απο τα δυο αντικειμενα που η8ελα και τον ρωτησα ποσο 8α στοιχισει να μου τα στειλει και τα δυο μαζι!μου εστειλε αμεσα την τιμη και μου εγραφε οτι 8α μου κανει προσφορα!οταν του ειπα να μου πει την προσφορα αρχισε να μου ζηταει ολα μου τα στοιχεια λεγοντας μου οτι τα χρειαζεται το προγραμμα για να εμφανισει την προσφορα!φυσικα του ειπα απλα να μου πει την προσφορα αλλα αυτος δεν δεχτηκε!οταν του εδωσα την διευ8ηνση μου παλι δεν μου εδωσε την προσφορα και μου ζητησε ονοματεπωνυμο!δεν μου εχει ξανα συμβει και μου εκανε μεγαλη εντυπωση!σταματησα να του στελνω πριν ρωτησω εσας!για τι προγραμμα μιλαει που χρειαζεται ολες αυτες τις πληροφοριες και γιατι δεν μου δινει κατευ8ειαν την προσφορα του παρα μου ζηταει ενα ενα τα στοιχεια μου?ξεχασα να σας πω οτι απο την αρχη του ειπα οτι δεν 8ελω να αγορασω τωρα απλα 8ελω να μα8ω μια τιμη!

 

ευχαριστω πολυ

 

---------- Προσθήκη στις 09:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:20 ----------

 

ξεχασα να συμπληρωσω οτι μιλαμε απο ebay γιατι δεν δεχτηκα να μιλησω απο το email τou που μου πρεοτεινε αρχικα!επισης απο μονος του μου προτεινε αγορα μεσω paypal ασχετα που εγω απλα ρωτουσα!το μονο που μου περναει απο το μυαλο ειναι να τα 8ελει ολα αυτα για να μου στειλει invoice στο paypal!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα!εδω και τρεις μερες επικοινωνω με εναν πωλητη απο το ebay ο οποιος εχει καταστημα στην γερμανια και απλα τον ρωτησα την τιμη δυο αντικειμενων!στην σελιδα του στο ebay οπου και τον βρηκα ειχε το ενα απο τα δυο αντικειμενα που η8ελα και τον ρωτησα ποσο 8α στοιχισει να μου τα στειλει και τα δυο μαζι!μου εστειλε αμεσα την τιμη και μου εγραφε οτι 8α μου κανει προσφορα!οταν του ειπα να μου πει την προσφορα αρχισε να μου ζηταει ολα μου τα στοιχεια λεγοντας μου οτι τα χρειαζεται το προγραμμα για να εμφανισει την προσφορα!φυσικα του ειπα απλα να μου πει την προσφορα αλλα αυτος δεν δεχτηκε!οταν του εδωσα την διευ8ηνση μου παλι δεν μου εδωσε την προσφορα και μου ζητησε ονοματεπωνυμο!δεν μου εχει ξανα συμβει και μου εκανε μεγαλη εντυπωση!σταματησα να του στελνω πριν ρωτησω εσας!για τι προγραμμα μιλαει που χρειαζεται ολες αυτες τις πληροφοριες και γιατι δεν μου δινει κατευ8ειαν την προσφορα του παρα μου ζηταει ενα ενα τα στοιχεια μου?ξεχασα να σας πω οτι απο την αρχη του ειπα οτι δεν 8ελω να αγορασω τωρα απλα 8ελω να μα8ω μια τιμη!

 

ευχαριστω πολυ

 

---------- Προσθήκη στις 09:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:20 ----------

 

ξεχασα να συμπληρωσω οτι μιλαμε απο ebay γιατι δεν δεχτηκα να μιλησω απο το email τou που μου πρεοτεινε αρχικα!επισης απο μονος του μου προτεινε αγορα μεσω paypal ασχετα που εγω απλα ρωτουσα!το μονο που μου περναει απο το μυαλο ειναι να τα 8ελει ολα αυτα για να μου στειλει invoice στο paypal!

 

 

 

 

Πόσο τις % feedback Έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...