Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

Τις 24 Αυγούστου έκανα για πρώτη φορά αγορά στο Ebay ένα παιχνίδι από την Ιαπωνία του οποίου ο πωλητής έχει 99,3% θετικό feedback(Έχει πουλήσει σε πάνω από 1300 άτομα).Συγκεκριμένα αγόρασα αυτό: http://viewitem.eim....Id=741000580019

 

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μου έχει απαντήσει σε καμία μου ερώτηση από τις 24 Αυγούστου που έκανα την παραγγελία [Ούτε πριν,τον εμπιστευόμουνα γιατί είχα επικοινωνήσει μαζί του πιο παλιά(πριν 1-2 μήνες) και ήταν πολύ εξυπηρετικός.]Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν υπάρχει περίπτωση να μην παραλάβω το παιχνίδι που αγόρασα.

Τι πιστέυετε ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια,αν μπορει καποιος να μου τη εξηγησει!

Πριν 2 ευδομαδες προσπαθησα να κανω μια παραγγελια,αλλα τελικα δε τη δεχτικε,λογο του οτι δεν ειχα λεφτα στη καρτα!

Οποταν εγω το αφησα ετσι και ειπα τελικα να μη το παρω,τουλαχιστων οχι τωρα!

Τελικα μου ηρθε ειδοποιηση στο email,απο το ebay,οτι θα πρεπει να πληρωσω το προιον,μεχρι το τελος του Αυγουστου,γιατι λεει οτι ο πωλητης θα ανηξει καποια "υποθεση",δε πολυ καταλαβα τι θελει να πει!

Εγω τι πρεπει να κανω,για να ακυρωσω την παραγγελια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε ενα εμαιλ στον πωλητή απο τον οποίο εχεις αγοράσει το αντικείμενο και με ευγενικό τρόπο πες του να σου ακυρώσει την αγορά, βέβαια υπάρχει και η λυση να πληρώσεις αυτο που αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για θέλω να κάνω μια αγορά στο e-bay

Είμαι ανάμεσα στα εξης δυο προιόντα

http://www.ebay.com/itm/Newsmy-7-Android-4-0-Tablet-PC-1-2Ghz-8GB-Memory-Capacitive-Touch-Screen-/150888681029?pt=US_Tablets&hash=item2321aa8e45

http://www.ebay.com/itm/7-Newsmy-NewPad-P72-Tablet-Android-4-0-5-point-Capacitive-WiFi-8GB-1-2GHz-/170901884466?pt=US_Tablets&hash=item27ca8bce32

 

Έριξα μια ματιά σε αυτά που αναφέρθηκαν στο πρώτο ποστ, αλλα δεν θέλω να βασιστώ εκεί γιατι είναι δημοσίευση του 2007 και ποιος ξέρει τι μπορει να έχει αλλάξει

 

Όπως καταλαβαινετε, πρώτη φορα παω στο e-bay

και θέλω να μου πείτε, πως έχει η διαδικασία

Δηλαδή, οκ, γραφομαι, έχω paypal, κλπ κλπ

Με το που πατάω πληρωμή αυτόματα παίρνει μπρος όλη η διαδικασία και το δεμα θα έρθει σπίτι μ χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο?

Επίσης πως τσεκάρω απο που είναι ο πωλητής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1.Με το που πατάω πληρωμή αυτόματα παίρνει μπρος όλη η διαδικασία και το δεμα θα έρθει σπίτι μ χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο?

2.Επίσης πως τσεκάρω απο που είναι ο πωλητής?

 

1. Ναι

2. Τσεκάρεις εκει που λέει "Item location" το δικο σου είναι από "Shen Zhen, China"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ...

Σε αυτή την περίπτωση κάνω κανονικά την παραγγελία και πως πληρώνω τα κερατιάτικα του τελωνίου?

 

Το τελωνείο το πληρώνει η ταχυδρομική εταιρεία και εσυ πληρώνεις οταν πας να το παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) η ταχυδρομικη εταιρεια εχει κινηθει απο μονη της μεσω ebay σωστα?

2) Ακόμα, ξέρουμε ποσο περίπου θα είναι αυτό το ποσο? αν ειναι να μου βγουν 90€ σύνολο δηλαδή ας πάρω απο αλλού ή απο ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω το συγκεκριμένο gsm gps tracker, άν επιλέξω Standard Int'l Postage σε πόσες μέρες έρχεται. Δέν έχω παραγγείλει ξανά απο Κίνα κ ψιλο φοβάμαι

 

Μπορώ να το αγοράσω και απο αγγλία αλλά δεν το βρίσκω με την συγκεκριμένη έξτρα μπαταρία που δέν χρειάζεται φόρτισμα κάθε 2 ημέρες

 

http://www.ebay.co.u...1006&rk=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) η ταχυδρομικη εταιρεια εχει κινηθει απο μονη της μεσω ebay σωστα?

2) Ακόμα, ξέρουμε ποσο περίπου θα είναι αυτό το ποσο? αν ειναι να μου βγουν 90€ σύνολο δηλαδή ας πάρω απο αλλού ή απο ελλάδα

1 την εταιρεια την ενεργοποιεί ο πωλητής οχι το εβαυ

2 το τελωνείο σε γενικές γραμμες περιλαμβάνει φπα και έξοδα εκτελωνισμου

 

 

 

 

Θέλω να πάρω το συγκεκριμένο gsm gps tracker, άν επιλέξω Standard Int'l Postage σε πόσες μέρες έρχεται. Δέν έχω παραγγείλει ξανά απο Κίνα κ ψιλο φοβάμαι

 

Μπορώ να το αγοράσω και απο αγγλία αλλά δεν το βρίσκω με την συγκεκριμένη έξτρα μπαταρία που δέν χρειάζεται φόρτισμα κάθε 2 ημέρες

 

http://www.ebay.co.u...1006&rk=1

Μαχ θα περιμένεις 1 μηνα, συνήθως σε 15-20 μερες ειναι εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην ανοίξω νέο θέμα.

λοιπόν 23/7 πλήρωσα για ένα αντικείμενο.

μέχρι σήμερα 31/8 δεν έχει έρθει.

 

έστειλα μήνυμα στoν πωλητή και μου είπε αν μπορώ να περιμένω 1 εβδομάδα και αν δεν έχει έρθει θα μου το στείλει πάλι ή θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

(μου είπε κάτι για τυφώνες στην ασία και κάτι τέτοια)

 

πως το χειριζόμαστε το θέμα;

αν περάσουν οι 45 μέρες δε θα μπορώ να ανοίξω case σε περίπτωση που δε βγάλω άκρη. λογικά μέχρι 6/9 αν μετράω σωστά.

να του αφήσω περιθώριο μέχρι 2 μέρες πριν συμπληρωθούν οι 45 και μετά να ζητήσω refund;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μην ανοίξω νέο θέμα.

λοιπόν 23/7 πλήρωσα για ένα αντικείμενο.

μέχρι σήμερα 31/8 δεν έχει έρθει.

 

έστειλα μήνυμα στoν πωλητή και μου είπε αν μπορώ να περιμένω 1 εβδομάδα και αν δεν έχει έρθει θα μου το στείλει πάλι ή θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

(μου είπε κάτι για τυφώνες στην ασία και κάτι τέτοια)

 

πως το χειριζόμαστε το θέμα;

αν περάσουν οι 45 μέρες δε θα μπορώ να ανοίξω case σε περίπτωση που δε βγάλω άκρη. λογικά μέχρι 6/9 αν μετράω σωστά.

να του αφήσω περιθώριο μέχρι 2 μέρες πριν συμπληρωθούν οι 45 και μετά να ζητήσω refund;

 

Ζήτησε του με ενα μαιλ να σου στειλει τα χρηματα πισω (τωρα στειλε το μαιλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...