Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ. Δε βρίσκω πουθενά free αποστολή. Πολύ μάγκες είναι οι τύποι !!!

 

Μάγκες θα ήταν οι τύποι αν μπορούσαν να βρουν τρόπο να στείλουν κάτι τόσο ογκώδες(και αρκετά βαρύ) όπως ένα ζευγάρι παπουτσιών χωρίς έξοδα,πως την είδες δηλαδή εσύ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάγκες θα ήταν οι τύποι αν μπορούσαν να βρουν τρόπο να στείλουν κάτι τόσο ογκώδες(και αρκετά βαρύ) όπως ένα ζευγάρι παπουτσιών χωρίς έξοδα,πως την είδες δηλαδή εσύ;;

Εννοειται....!

Σαν δεν ντρεπονται που ζητανε και λεφτα, πως την εχουνε δει δηλάδη ολα για το κερδος?

Μαγκες θα ηταν αν τα εστελναν ολα δωρο.....και οταν λεμε ολα εννοουμε ολα ;).

Και παλι ντροπη τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Αγόρασα πριν λίγες ημέρες από ebay ένα keyboard για το asus 1000h με USPS Priority Mail International απο εδώ.

 

Αργότερα μου έστειλε e-mail ότι έγινε shipped και link για shipping info .Όμως η μόνη πληροφορία είναι "PICK UP SCAN. Your package was picked up by USPS" on 05-25-2012 14:59:37 και τίποτα άλλο. Στο USPS.COM δεν φαίνεται τίποτα.

 

Tracking number LN286055049US

 

Που είναι το δέμα;Υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα! εψαχνα χθες κάτι θήκες για blackberry στο ξένο ebay και βρήκα μία και για να δω πόσο θα ναι όλο μαζί το κόστος μαζί με τα έξοδο πάτησα pay ρε παιδί μου οτι και καλά τα αγόρασα για να δω ποσο κάνει συνολικά! Αλλά δεν το επιβεβαίωσα φυσικά γύρισα πίσω πάλι στην αρχική! Και τώρα στο λογαριασμό μου, μου το έχει σαν περασμένο οτι και καλά τα αγόρασα και μου ήρθε mail και μου λεει το εξής: No local pick up. Applicable taxes will be charged to all Canadian buyers. Buyers must make payment within 7 days after purchased or auction closed. Unpaid item will be forfeited and you will receive an unpaid strike and negative feedback. Please read all the terms before you buy.

Ξέρετε τι παίζει; :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα! εψαχνα χθες κάτι θήκες για blackberry στο ξένο ebay και βρήκα μία και για να δω πόσο θα ναι όλο μαζί το κόστος μαζί με τα έξοδο πάτησα pay ρε παιδί μου οτι και καλά τα αγόρασα για να δω ποσο κάνει συνολικά! Αλλά δεν το επιβεβαίωσα φυσικά γύρισα πίσω πάλι στην αρχική! Και τώρα στο λογαριασμό μου, μου το έχει σαν περασμένο οτι και καλά τα αγόρασα και μου ήρθε mail και μου λεει το εξής: No local pick up. Applicable taxes will be charged to all Canadian buyers. Buyers must make payment within 7 days after purchased or auction closed. Unpaid item will be forfeited and you will receive an unpaid strike and negative feedback. Please read all the terms before you buy.

Ξέρετε τι παίζει; :whistle:

 

απο τη στιγμη που πατησες το "commit to buy" πριν το pay εισαι υποχρεωμένος να το αγορασεις εντος της προθεσμιας.

τα μεταφορικα τα γραφει στην σελιδα του αντικειμενου. δεν προκειτε να αλλαξουν μετα και δεν χρειαζεται να πατας buy για να τα δεις.

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να στειλεις ενα μηνυμα του πωλητη εξηγώντας του οτι εγινε λαθως και να σου ακυρωσει την αγορα, αν το δεχτει ακυρωνεται αλλιως πρεπει να το αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα μια αγορα απο ebay αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος με το προιον.

Εστειλα ενα email στο κινεζακι του ανεφερα τους λογους για τους οποιους δεν ειμαι ευχαριστημενος και του ειπα οτι δεν μπορω να του δωσω θετικη αξιολογηση.

 

Η απαντηση του ηταν:Hello. dear buyer. please don't write me negative or neutral feedback. do you accept a partial refund? or you want a full refund? Please tell me and we will give you a solution. Thanks.

 

Βασικα το προιον δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ποτε οποτε τι θα κανατε στην θεση μου θα ζητουσατε ολα τα χρηματα πισω?Θα ζητουσατε τουλαχιστον τα μισα?

 

Τι θα ηταν καλυτερο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια αγορα απο ebay αλλα δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος με το προιον.

Εστειλα ενα email στο κινεζακι του ανεφερα τους λογους για τους οποιους δεν ειμαι ευχαριστημενος και του ειπα οτι δεν μπορω να του δωσω θετικη αξιολογηση.

 

Η απαντηση του ηταν:Hello. dear buyer. please don't write me negative or neutral feedback. do you accept a partial refund? or you want a full refund? Please tell me and we will give you a solution. Thanks.

 

Βασικα το προιον δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ποτε οποτε τι θα κανατε στην θεση μου θα ζητουσατε ολα τα χρηματα πισω?Θα ζητουσατε τουλαχιστον τα μισα?

 

Τι θα ηταν καλυτερο να κανω?

Μπορει καποιος να μου απαντησει αμεσα αν του εχει τυχει τετοια περιπτωση και τι εκανε.

 

Περιμενει μια απαντηση και σκεφτομαι να του ζητησω ολα τα χρηματα πισω απο την στιγμη που δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ποτε το προιον.

Αλλα και παλι ειναι σαν να τον κλεβω αφου μου τα εστειλε.

Ας απαντησει καποιος τι γινεται και τι ειναι καλυτερο να κανω σε μια τετοια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου απαντησει αμεσα αν του εχει τυχει τετοια περιπτωση και τι εκανε.

 

Περιμενει μια απαντηση και σκεφτομαι να του ζητησω ολα τα χρηματα πισω απο την στιγμη που δεν προκειται να το χρησιμοποιησω ποτε το προιον.

Αλλα και παλι ειναι σαν να τον κλεβω αφου μου τα εστειλε.

Ας απαντησει καποιος τι γινεται και τι ειναι καλυτερο να κανω σε μια τετοια περιπτωση.

 

 

 

Για τί ποσό μιλάμε;;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τί ποσό μιλάμε;;

Δεν ειναι μεγαλο το ποσο.Ειναι μικρο κατω απο 20 ευρω.

Αν ηταν μεγαλο δεν θα το εκανα θεμα θα ζητουσα χωρις δευτερη σκεψη τα χρηματα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν μεγάλο το ποσό δεν θα στο έδινε και ο άλλος πίσω όλο ;).Αφού δεν έμεινες ευχαριστημένος και ο πωλητής σου προσφέρει το ποσόν πίσω,χωρίς να του στείλεις το αντικείμενο...πάρε τα χρήματά σου.Αν θες ηθικά να είσαι σωστός...τί να πω..δέξου το partial refund.Πάντως να ξέρεις ότι κάτι που εσύ μπορεί να το πλήρωσες χ   χρήματα ειδικά στον κινέζο....αυτό το αντικείμενο θα κάνει χ χρήματα το κιλό...οπότε δεν έχει και χασούρα ;)

 

Και στην ερώτηση σου...αν έτυχε σε κάποιον παρόμοιο και τί έκανε....πιστευω ότι η πλειοψηφία πήρε τα χρήματα πίσω στο ακέραιο!

 

Έτσι καθαρά από περιέργεια...τί αγόρασες και πού δεν έμεινες ευχαριστημένος; (στην κάκιστη ποιότητα να μαντέψω;; )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται...εκανα σα παιδι και γω μια αγορά απο το ebay. η πωληση έγινε 31/5 και το dispatch αν θυμάμαι καλα έγινε 1/6.Το αγόρασα απο την UK.Δεν έχω λαθει το προιον ακομα και αρχίζω να ανησυχώ και να εκνευριζομαι κιόλα. report δεν μπορώ να κανω ακομα.πρεπει να παει 20 του μηνός για να κανω.οταν είχα δει πως το αντικείμενο αργεί εστειλα mail στον τυπα που έχει τ μαγαζι και μου είπε πως κανονικά θα έπρεπε να το είχα λαβει.ισως ειναι καθηστέρηση στο ταχυδρομιο και αν προκυψει κατι άλλο να επικοινωνήσω μαζι του.Είναι φυσιολογικό?

Επεισης θελω να ρωτησω κατι που πιθανώς να ειναι χαζομαρα αλλα το είχα πάντα απορια.οταν δήλωσα στοιχεία για το ebay την διευ8υνση κτλ τα εγραψα στα ελληνικά αλλα την χώρα επειδη είναι απο το αυτόματο μενου ειναι στα αγγλικά....εχω κανεί μαλακία η δεν παιζει καποιο ρόλο?

 

αν δεν τ καταλάβατε ηταν η πρώτη μου αγορά και δεν είναι και το καλύτερο ξεκινημα για το αθλημα των διαδικτιακών αγορών :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν μεγάλο το ποσό δεν θα στο έδινε και ο άλλος πίσω όλο ;).Αφού δεν έμεινες ευχαριστημένος και ο πωλητής σου προσφέρει το ποσόν πίσω,χωρίς να του στείλεις το αντικείμενο...πάρε τα χρήματά σου.Αν θες ηθικά να είσαι σωστός...τί να πω..δέξου το partial refund.Πάντως να ξέρεις ότι κάτι που εσύ μπορεί να το πλήρωσες χ   χρήματα ειδικά στον κινέζο....αυτό το αντικείμενο θα κάνει χ χρήματα το κιλό...οπότε δεν έχει και χασούρα ;)

 

Και στην ερώτηση σου...αν έτυχε σε κάποιον παρόμοιο και τί έκανε....πιστευω ότι η πλειοψηφία πήρε τα χρήματα πίσω στο ακέραιο!

 

Έτσι καθαρά από περιέργεια...τί αγόρασες και πού δεν έμεινες ευχαριστημένος; (στην κάκιστη ποιότητα να μαντέψω;; )

Πηρα μια προσοψη για ενα παλιο κινητο που χρησιμοποιει ο θειος μου αλλα ηταν εντελως ψευτικη και δεν ταιριαζε καθολου με το κινητο ωστε να λειτουργει σωστα.

 

Του ζητησα τα χρηματα και μου τα εδωσε πισω κανονικα.Ευγενικος και γρηγορος ο τυπος.

 

Μου γραφει στο mail οτι μου εστειλε τα χρηματα και μου λεει please confirm it in your paypal email.

 

Πρεπει να κανω κατι μεσα απο το paypal τωρα εγω π.χ. να κανω καπου confirm οτι ολα ειναι οκ ή το αφηνω ως εχει?

Αν χρειαζεται να κανω κατι πως το κανω αυτο ξερεις?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το eBay μου έστειλε μήνυμα ότι πρέπει να πληρώσω τα fees απο τις πωλήσεις που έχω κάνει και όταν πατάω one-time payment και στην συνέχεια pay(μέσω PayPal), μoυ εμφανίζει το εξής μήνυμα:"Sorry, we only support USD,EUR currency for one time PayPal payment."

Καμιά ιδέα; Πως θα πληρώσω εντέλει το eBay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα μια προσοψη για ενα παλιο κινητο που χρησιμοποιει ο θειος μου αλλα ηταν εντελως ψευτικη και δεν ταιριαζε καθολου με το κινητο ωστε να λειτουργει σωστα.

 

Του ζητησα τα χρηματα και μου τα εδωσε πισω κανονικα.Ευγενικος και γρηγορος ο τυπος.

 

Μου γραφει στο mail οτι μου εστειλε τα χρηματα και μου λεει please confirm it in your paypal email.

 

Πρεπει να κανω κατι μεσα απο το paypal τωρα εγω π.χ. να κανω καπου confirm οτι ολα ειναι οκ ή το αφηνω ως εχει?

Αν χρειαζεται να κανω κατι πως το κανω αυτο ξερεις?

Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

αν μπήκαν τα χρήματα στο paypal και τα βλέπεις και δεν έχει δίπλα κανα accept να πατήσεις

εντάξει είσαι...απλά σου είπε να το δεις απ το email ότι σου ήρθε πληρωμή στο paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...