Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ερωτηση παιδια...ενα δεμα εαν παει σε λαθος διευθυνση και δεν βρεθει ο παραληπτης για να το παραλαβει επιστρεφει πισω στον αποστολεα..??τι γινετε??

 

αγορασα κατι απο Αμερικα αλλα απο βιασυνη μου ηταν δηλωμενη στο ebay η διευθυνση του αδερφου μου που ηταν καποτε στην Γερμανια..!δεν το προσεξα εγω και τον πληρωσα.

το καταλαβα μετα απο μια μερα οπου ο πωλητης μου εστειλε μαιλ οτι εφυγε το δεμα..επικοινωνησα μαζι του κατευθευειαν αλλα ηταν αργα..δεν τον προλαβα..ειχε φυγει..

τι γινετε σε αυτην την περιπτωση..?υπαρχει περιπτωση να ξαναγυρισει πισω σε αυτον και να μου το ξαναστειλει εφοσον δεν το παρελαβε κανεις εκει..??

τα φωτα σας παρακαλω..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ηταν συστημενο δεν θα βρεθει ο παραληπτης και θα το επιστρεψουν πισω.

αν δεν ηταν εξαρτάτε, αν δει ο ταχυδρομος οτι δεν υπαρχει το ονομα στη διεύθυνση αυτη και δεν το αφησει εκει, αν το αφησει εκει και το βρει καποιος και το επιστρεψει στο ταχυδρομειο, δεν μπορεις να ξερεις σιγουρα.

 

αν του επιστραφει μπορείτε να συνεννοηθείτε να στο ξαναστειλει, πιθανων ζητωντας να πληρωσεις ξανα τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 2 ερωτήσεις...

 

1) έχει παραγγείλει ποτέ κανείς από i-herb; Στη σελίδα τους γράφει ότι Ελλάδα κάνει περίπου 9 μέρες η αποστολή. Ισχύει ή θα φάω κάνα μήνα στο περίμενε; Γιατί αν κατάλαβα καλά έρχονται από Αμερική...

 

2)) Ισχύει ότι πλέον στην προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου με το που βάλεις τα λεφτά είναι διαθέσιμα άμεσα χωρίς να περιμένεις 24 ώρες όπως παλιότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγώ μία ερώτηση.

Αν παραγγείλω κάτι από το αγγλικό ebay αξίας περίπου 400e το οποίο όμως κάνει ship από αμερική έχω τις ίδιες πιθανότητες να περάσει τελωνείο? Μιλάω για αυτό το προιόν. Τι πιστεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε εβαυ ειναι άσχετο με το που βρίσκετε το αντικείμενο.

 

Αυτο που θα κοιτάς είναι το "item location:" οτι λεει εκει ισχύει, Σαφώς και θα περάσει τελωνείο, απο εκει και πέρα ειναι θέμα τύχης, ταχυδρομικής εταιρείας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάθε εβαυ ειναι άσχετο με το που βρίσκετε το αντικείμενο.

 

Αυτο που θα κοιτάς είναι το "item location:" οτι λεει εκει ισχύει, Σαφώς και θα περάσει τελωνείο, απο εκει και πέρα ειναι θέμα τύχης, ταχυδρομικής εταιρείας κλπ.

Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ρωτήσω τον πωλητή αν μπορεί να βάλει gift, η δεν πιάνει αυτό πλέον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα κι εγω σαν noob την πρωτη μου παραγγελια στο ebay πριν κανα 15ημερο. Ομως μυριζομαι οτι κατι δεν παει καλα.

 

Λοιπον, μιλαμε για βιβλιο που το εχω παραγγειλει απο χρηστη εντος ΕΕ, κοστος συνολικα (με εξοδα αποστολης) περι τα 50 ευρω.

Ο πωλητης εχει γυρω στο 96% feedback απο καμια 600 ατομα (αρκουντως αξιοπιστος δηλαδη), πληρωνεται μεσω paypal κι εχει την σημανση ebay buyer protect η κατι παρεμφερες.

Τον πληρωσα κανονικα με paypal , τα λεφτα ειναι δεσμευμενα ενω μου εδωσε την ιδια μερα της παραγγελιας θετικο feedback οτι ειμαι καλος αγοραστης και πληρωσα αμεσα (αυτο μου εκανε εντυπωση, πριν καλα-καλα παραγγειλω και προχωρησει η διαδικασια να δινει θετικο feedback αμεσα).

 

Εκτοτε σιγη ιχθυος. Ενω λεει οτι παιρνει 1-2 εργασιμες μερες να το στειλει, στις 4 εργασιμες κι ενω δεν ειχα tracking number του εστειλα και τον ρωτησα τι γινεται και μου ειπε "οτι ο προμηθευτης εχει ελλειψη και θα καθυστερησει λιγακι η αποστολη και οτι θα με ενημερωσει μολις το στειλει".

Μα ποιος προμηθευτης? Μεταχειρισμενο βιβλιο παρειγγειλα πολυ εξειδικευμενου περιεχομενου...Εχει και προμηθευτη στα μεταχειρισμενα ο τυπος και περιμενει νεα παραλαβη? Αρχισαν να μπαινουν ψυλλοι στα αυτια μου.

Μεχρι σημερα δεν υπαρχει καποια αλλαγη, συμπληρωνουμε κοντα 9-10 εργασιμες. Εστειλα μηνυμα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο νεο, απαντηση καμια.

 

So, να προχωρησω σε dispute και αρνητικο feedback ή να περιμενω κι αλλο? Γενικα το paypal αντιμετωπιζει θετικα τις περιπτωσεις των dispute σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα ή θα πρεπει να περιμενω να παρελθει κανα 30ρι ημερολογιακων ημερων και να του χτυπησω μετα dispute?

 

Α και κατι ψιλοασχετο. Ποσο αντιπαθες και αγενες ειναι να στελνεις στον αλλο ενα μηνυμα στη διεθνη γλωσσα, τα Αγγλικα και να σου απανταει με ενα κατεβατο στη γλωσσα του και στα @@ του αν εσυ θα βγαλεις ακρη...Περι Γαλλων ο λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν το 96% feedback δεν ειναι καλο.

 

Περαν αυτου να περιμένεις περίπου 1 μήνα και μετα κάνεις dispute.

 

Οσο για το feedback που σου έγραψε, οι πωλητες δεν εχουν αλλη επιλογή περαν του θετικου feedback, οποτε μερικοί μολις αγοράσεις σου συμπληρώνουν και το feedback σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν το 96% feedback δεν ειναι καλο.

Δυστυχως ηταν απο τους ελαχιστους εντος ΕΕ που πουλουσαν το συγκεκριμενο βιβλιο σε λογικη (οχι χαμηλη παντως) τιμη. Σε συνδυασμο με το paypal και το ebay buyer protect απλως παραεβλεψα το 96% που ναι μεν δειχνει "γκελες" απτην πλευρα του πωλητη, αλλα υπολογιζα οτι σε αυτην την περιπτωση ειμαι καλυμενος εχοντας απλα χασει χρονο. Οκ θα περιμενω 30 ημερες και βλεπουμε. Παραπανω ψυλλους στα αυτια μου εβαλε το γεγονος οτι ειναι αφαντος σημερα στο μηνυμα που του εστειλα να τον ρωτησω για νεοτερα.

Ακομα και αν παραλαβω, αυτος ειναι λογος για τον οποιο δε θα του αφησω θετικο feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παραλάβεις και ολα είναι οκ έστω και με καθυστέρηση, δεν εχεις κανένα λογο να αφήσεις αρνητικό feedback (γνώμη μου)

Δεν ειναι στην καθυστερηση το προβλημα, δεν εχω πιεση χρονου. Το προβλημα ειναι κυριως στην αγενεια του ως πωλητη Α. Να μην μου απανταει στην ερωτηση για το τι νεα υπαρχουν (με αποτελεσμα να με βαζει σε υποψιες, ανεξαρτητως της εκβασης) Β. Να του γραφω Αγγλικα και να μου απανταει στην μητρικη του κι ας βαλω google translator κι ας κοψω το λαιμο μου. Τα παραπανω σε καμια περιπτωση δεν συνιστουν ιδανικο πωλητη στο ebay.

Θαρρω οτι με τα μεχρι τωρα δεδομενα, το αρνητικο η στην καλυτερη neutral feedback το εχει στο τσεπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις γιατί πρώτη φορά θα αγοράσω από ebay. Αν αγοράσω από το ebay.gr υπάρχει καμία διαφορά?? δηλαδή θα πληρώσω οτι μου γράφει?? και θέλω να αγοράσω από τον ίδιο πωλητή πολλά πράγματα πώς γίνεται?? για παράδειγμα θέλω να αγοράσω μερικές θήκες για το κινητό μου από αυτό τον πωλητή που πουλάει πολλά διαφορετικά σχέδια http://viewitem.eim....0713534727/item (δεν θέλω να αγοράσω πολλές ίδες, θέλω διαφορετικές) για παράδειγμα αυτές τις δύο http://viewitem.eim.ebay.gr/BLACK--GREY-VINTAGE-RETRO-CAMERA-BACK-CASE-COVER-FOR-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-I9250/200700294350/item http://viewitem.eim.ebay.gr/CHIMP-STEREO-HEADPHONES-PRINT-DESIGN-BACK-CASE-FOR-SAMSUNG-GALAXY-NEXUS-I9250/190699009861/item και αν αγοράσω από χώρα της ευρώπης δεν υπάρχει τελωνείο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μερικές ερωτήσεις γιατί πρώτη φορά θα αγοράσω από ebay. Αν αγοράσω από το ebay.gr υπάρχει καμία διαφορά?? δηλαδή θα πληρώσω οτι μου γράφει?? και θέλω να αγοράσω από τον ίδιο πωλητή πολλά πράγματα πώς γίνεται?? για παράδειγμα θέλω να αγοράσω μερικές θήκες για το κινητό μου από αυτό τον πωλητή που πουλάει πολλά διαφορετικά σχέδια http://viewitem.eim....0713534727/item (δεν θέλω να αγοράσω πολλές ίδες, θέλω διαφορετικές) για παράδειγμα αυτές τις δύο http://viewitem.eim....0700294350/item http://viewitem.eim....0699009861/item και αν αγοράσω από χώρα της ευρώπης δεν υπάρχει τελωνείο??

 

Οχι δεν θα πληρωσεις τελωνειο..εχω παρει αρκετα πραγματα απο τον συγκεκριμενο ατομο! ειναι αγγλια...,και απο αμερικη μπορεις να αγορασεις,εαν ειναι μικρης αξιας δεν πληρωνεις τελωνειο! στα μεγαλης αξιας αγορες υπαρχουν "προβληματα" με το τελωνειο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...