Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρήγγειλα κατι απο hong kong και εφυγε στις 4/3

Εντωμεταξυ σημερα παρατηρησα πως μου εδωσε tracking number, αλλά οπου και να το βαλω σε μου βγαζει κανενα αποτελεσμα.

Το tracking number ειναι: CFE18585738

 

Σε ποιο σάιτ να το κοιταξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρήγγειλα κατι απο hong kong και εφυγε στις 4/3

Εντωμεταξυ σημερα παρατηρησα πως μου εδωσε tracking number, αλλά οπου και να το βαλω σε μου βγαζει κανενα αποτελεσμα.

Το tracking number ειναι: CFE18585738

 

Σε ποιο σάιτ να το κοιταξω;

 

Δεν εχω δει ξανα παρόμοιο tracking απο κινα.

 

Πες του να στο ξανα στείλει μηπως εκανε λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τί είναι καλύτερο; (πιο safe δηλαδή)

 

Pay with credit card και processed by paypal ή pay with paypal?

 

Θυμάμαι ότι παλιότερα είχε πρώτο το pay with paypal, τώρα προεπιλεγμένο είναι το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Μια ερωτηση. Παρηγγειλα 1 power bank απο ebay και περιμενα να ερθει.Κατα την διαρκεια αναμονης ο πωλητης επαψε να ειναι registered member στο ebay. Σημερα ηρθε το πακετακι και ειχε μονο ενα usb καλωδιο μεσα. . Ανοιξα θεμα και του ειπα οτι ειναι απατεωνας και οτι θελω τα χρηματα μου πισω. Εχω καμια τυχη? Υπαρχουν αλλες  διαδικασιες που μπορω να ακολουθησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω το εξής....

 

Όταν έχω αγοράσει κάτι μέσω PayPal, και συνεννούμαι με τον πωλητή να γίνει refund, θέλω τα χρήματα που θα μου επιστρέψει να μην πάνε στην πιστωτική, αλλά να προστεθούν στο balance του PayPal, ώστε να τα χρησιμοποιήσω ξανά άμεσα μέσω PayPal, και όχι στην πιστωτική, όπως για παράδειγμα σε ένα supermarket.

 

παράδειγμα:...

 

Ας πούμε ότι το balance μου στο PayPal είναι €0,00, και θα μου επιστρέψει ο πωλητής €10,00. Εγώ θέλω το balance στο PayPal να γίνει €10,00, και όχι να μπουν και πάλι στην πιστωτική. Έτσι, θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω άμεσα στο eBay ξανά, και όχι σε κάποια εγχώρια αγορά σε κάποιο κατάστημα, μέσω της πιστωτικής.

 

Πώς γίνεται αυτό; Έχει σχέση με το αν μου έχει έρθει ο λογαριασμός των €10,00, και τα έχω πληρώσει; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ώστε, σε κάθε refund να πηγαίνουν στο PayPal balance, και όχι και πάλι πίσω στην κάρτα; Μπορείτε να με βοηθήσετε με όλο αυτό το σενάριο;

 

Ξέρω ότι μπορεί να γίνει, γιατί μία και μόνο φορά είχε γίνει από μόνο του, αλλά δεν ξέρω πώς.

 

Και κάτι ακόμη. Αν προστίθενται στο balance, θα κρατάει η PayPal κάτι σαν φόρο ή κάτι άλλο; Υπάρχει, μήπως, και κάτι ακόμη που θα ήταν καλό να ξέρω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ζητας απλα δεν γινετε, αλλα δεν καταλαβαίνω και τον λογο.

 

Αν κατάλαβα καλά τα χρήματα αναγκαστικά επιστρέφονται στην κάρτα;

 

Αν όντως κατάλαβα καλά, θέλω να γίνεται αυτό γιά τον λόγο ότι την κάρτα δεν τη χρησιμοποιώ μόνο εγώ. Υπάρχει και δεύτερο άτομο που δεν τη δολεύει internet αλλά σε καταστήματα. Οπότε, αν έχουν επιστραφεί από πωλητή χρήματα, αν δεν προλάβω να τα χρησιμοποιήσω εγώ με άλλη αγορά, θα προλάβει το δεύτερο άτομο. Εξαρτάται απ' τις ημερομηνίες χρήσης της κάρτας από μένα, το δεύτερο άτομο, την ημερομηνία επιστροφής των χρημάτων, κλπ. Θα πρέπει να ελέγξω αν τα χρήματα και πότε χρησιμοποιήθηκαν απ' τον άλλο, αν ναι να πάει εκείνος να πληρώσει τη δεύτρη φορά, κ.ο.κ. Είναι πραγματικά μύλος!!!!!

 

Υπάρχει η ιδιαιτερότητα ότι η κάρτα δεν χρησιμοποιείται από ένα μόνο πρόσωπο.

 

Για τη συγκεκριμένη περίπτωση, με ένα απλό balance upgrade-update στο PayPal balance τα πράγματα θα ήταν απλούστατα!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά τα χρήματα αναγκαστικά επιστρέφονται στην κάρτα;

 

Ακριβως!! και δεν μπορεις να το παρακάμψεις

 

 

Παντα μιλαμε για χρηματα απο refund

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους και σε ολες....μολις εχθες εγινα κατοχος μια καρτας prepaid απο την τραπεζα πειραιως..ο λογος που εγινε αυτο ειναι οτι λογω της δουλειας μ ειναι πολλες φορες που λεω λογω του ωραριου μ οτι θα ηταν πολυ καλο αν μπορουσα να παρω καποια πραγματα μεσω ιντερνετ...συνηθως αγοραζω κινητα και αλλα αξεσουαρ αλλα και βελτιωτικα για τον υπολογιστη μ hardware - software.θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε αν υπαρχουν καποια κρυφα σημεια που θα επρεπε να προσεξω κατα την αγορα....διαβασα τον οδηγο της πρωτης σελιδας και καταλαβα αυτο περι εντος και εκτος ευρωπαικης ενωσης που υπαρχουν τελωνειακα κερατιατικα...σελιδες για αγορα οπως ebay ,amazon εχουν πωλητες που εκτος ευρωπαικης ενωσης?

επισης για την αγορα η προυποθεση ειναι να υπαρχουν λευτα στην καρτα(λογικο )(πλακα κανω) και δευτερον επιλεγω το σημειο στον τροπο πληρωμης εκει που μεσω visa ή paypal? ή ειναι το ιδιο και τα δυο?

και βαζω μονο τον αριθμο που βρισκεται στην προσοψη της καρτας μ ετσι?

και κατι τελευταιο...πρεπει να εχω ανοιξει καποιο λογαριασμο  ειτε σε ebay ,amazon ή καποιο αλλο πριν ξεκινησω τις αγορες?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα διαπραγματευσεις/παζαρια με ενα πωλητη, για ενα αντικειμενο που πουλα, και δεχτηκε να μου το δωσει σε χαμηλοτερη τιμη απο αυτη που το πουλα στο ebay.

Μιλαμε για 'πωληση' καινουριου προϊοντος, οχι δημοπρασια.

 

Και μου προτεινε, να του κανω ενα 'offer' στην τιμη που μου ειπε, για το αντικειμενο που με ενδιαφερει και συζητησαμε, και θα το δεχτει απο εμενα.

 

Ομως, δεν ξερω πως και αν και με ποιο τροπο, αν τελικα μπορω εγω να κανω ενα τετοιο offer που μου λεει.

 

Μπορει να μου πει καποιος τι ισχυει, και αν / πως γινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω ένα έμα από Αμερική (από αγορά μέσω ebay) και στο tracking η τελευταία ανανέωση γράφει "Customs clearance". Αυτό παίζει να σημαίνει ότι το μπλόκαρε το τελωνείο ή πέρασε κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αξία του δέματος (ένα τζακετ είναι) είναι 100 δολάρια χωρίς μεταφορικά αλλά ο πωλητής μου είπε ότι θα γράψει 50 γι αυτό το λόγο. Ο τρόπος αποστολής είναι USPS Express αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...