Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nikos kallithea.... δεν ειναι ακριβως αυτο αλλα δεν μ εχει ξανατυχει ακυρωση παραγγελίας... και ειναι αρκετο ποσο και οσο να ναι ειμαι επιφυλακτικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφώνησα με κάποιον να με πληρώσει για μια υπηρεσία που του προσέφερα μέσω paypal και,

 

μιας και μιλάμε για πληρωμές μέσω paypal θα ήθελά να ρωτήσω τα εξής:

 

  1. Εγώ χρειάζεται απλά να του δώσω το email μου?
  2. Θα κάνουν και πάλι τα χρήματα 4-5 μέρες να μπούνε στον λογαριασμό μου όπως και με τα refunds από ebay?
  3. Θα μπούνε αυτόματα όπως και τα refunds από ebay ή θα πρέπει να το επιλέξω εγώ?
  4. Επειδή παίζει να λάβω 2 πληρωμές από διαφορετικά άτομα, ως αποστολέα θα δω το ονοματεπώνυμο τους ή το email τους μόνο?

thanks...

Μιλαμε για να σου στειλει καποιος χρηματα αν καταλαβα καλά. Τότε:

1. ναι αρκει

2.+ 3.μπαινουν αμεσως μολις δεχτεις το αιτημα του στο email σου και εμφανίζονται στο balance του paypal

4. Θα δεις το ονομα που θα εχουν δωσει στο email που χρησιμοποιουν. Επισης μπορει να σου αφησουν και καποιο σημειωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρήκα κατάλληλο θέμα οπότε το γράφω εδώ.

αν κάνω μια αγορά από amazon αλλά από μεμονωμένο πωλητή, καλύπτομε από την amazon σε περίπτωση απάτης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προϊόν που θέλω είναι μεταχειρισμένο, από κάποιον που το πουλάει μέσω amazon.

υπάρχει περίπτωση να είναι απάτη? το ρωτάω αυτό γιατί έχω την εντύπωση ότι τα μεταχειρισμένα του amazon, στέλνονται από τις αποθήκες τις amazon, η κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όποιον συναλλάσεται με UK:

 

Ένας πωλητής (UK) μου χρέωσε υπερβολικό ποσό για μεταφορικά. Τον πλήρωσα γιατί δεν μπορούσα να ξέρω με βεβαιότητα πόσο καπέλο έβαλε γιατί δεν γνώριζα το βάρος. Έλαβα σήμερα το δέμα και θέλω να τσεκάρω το ποσό που πλήρωσε στα ταχυδρομικά αλλά το ποσό δεν αναγράφεται ξεκάθαρα στο αυτοκόλλητο. Είναι από αυτά που είναι εκτυπωμένα σαν αυτό: 

 

318px-Great_Britain_stamp_type_HB4point4

 

Στο 4ψήφιο νούμερο κάτω από το στέμμα γράφει 0480. Υποθέτω σωστά ότι αυτό σημαίνει £4.80 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όποιον συναλλάσεται με UK:

 

Ένας πωλητής (UK) μου χρέωσε υπερβολικό ποσό για μεταφορικά. Τον πλήρωσα γιατί δεν μπορούσα να ξέρω με βεβαιότητα πόσο καπέλο έβαλε γιατί δεν γνώριζα το βάρος. Έλαβα σήμερα το δέμα και θέλω να τσεκάρω το ποσό που πλήρωσε στα ταχυδρομικά αλλά το ποσό δεν αναγράφεται ξεκάθαρα στο αυτοκόλλητο. Είναι από αυτά που είναι εκτυπωμένα σαν αυτό: 

 

318px-Great_Britain_stamp_type_HB4point4

 

Στο 4ψήφιο νούμερο κάτω από το στέμμα γράφει 0480. Υποθέτω σωστά ότι αυτό σημαίνει £4.80 ;

 

Στο ebay τα μεταφορικά και το κόστος του προϊόντος ειναι ενα πραγμα, αν νομιζεις οτι ειναι υπερβολικό μπορεις να μην πάρεις το προϊόν η αν το πάρεις μπορεις να αφήσεις χαμηλή βαθμολογία.

 

Να σου πω ενα παράδειγμα μπορει ωα δεις ενα προιον να εχει 9 ευρω και 1 ευρω μεταφορικά και μπορει να δεις το ιδιο να εχει 7 ευρω και 3 ευρω μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω αυτό και το καταλαβαίνω αλλα εδώ μιλάμε για μεγάλη διαφορά και είμαι 1 βήμα πριν αφήσω το πρώτο μου negative comment μετά από 10 χρόνια συναλλαγών! Θέλω λοιπόν να το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε περίπτωση που έρθει το αντικείμενο και λείπουν κάποια κομμάτια, ανοίξουμε case στο ebay. Ο πωλητής συμφωνεί να στείλει να parts που δεν περιέλαβε στην πρώτη αποστολή. Ολα καλά μέχρι εδώ. Μου στέλνει tracking number με e-mail. Τώρα το case έχει συγκεκριμένη ημερομηνία που κλείνει αυτόματα.Τι γίνεται την περίπτωση που δεν έρθουν πάλι όλα τα parts; Αν κλείσει το case με ποιανού την μεριά θα κλείσει και πως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αφησεις και ειναι dispute τοτε κλεινει μονο του και ειναι σαν να μην ανοιχτικε ποτε, αν ειναι claim τοτε θα αποφασισει το παυπαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινετε να δω ολο το feedback που εχουν αφησει οι αγοραστες για ενα συγκεκριμενο προιον; Οταν παταω δεξια στο reputation μου δειχνει το feeback για ολα του τα προιοντα ενω θελω να το περιορισω σε ενα συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω να υπαρχει καπου ξεχωριστο κουμπι search. Εννοεις να πηγαινω σε καθε σελιδα του reputation και να βλεπω αν υπαρχει αξιολογηση για το συγκεκριμενο προιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δεν το έγραψα καλα, το search του browser εννοούσα. Kαι ειναι ευκολότερο αν επιλέξεις στην σελίδα του εβαυ να σου εμφανίζει 200 feedbacks, οπότε τελειώνεις και ποιό γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια αγορά ενός παντελονιού δε το παρέλαβα. Μετά από επικοινωνία με τον πωλητή πήρα καθησυχαστική απάντηση ότι και καλά θα έρθει. Αφού πέρασε πολύ καιρός έστειλα μήνυμα στο ebay και πήρα την παρακάτω απάντηση.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

-------------------------------------------------------------------

 

RE: Item not received SR# 1-00000000000

 

 

Dear PPPPPPP,

Thank you for contacting eBay Customer Service about item # 1000000000000. I am sorry to hear that these dress pants have still not arrived and your seller has not messaged you since December. I know this would be upsetting and I am here to assist you in resolving this issue.

Unfortunately, this item is not covered by eBay Money Back Guarantee because this item was purchased over six months ago and you had 45 days to open a case. We are not able to hold the seller responsible if a case is not opened within the time frame or assist with a refund.

Your best option at this point is to try working with your seller. I really would like to see this resolved for you, since I know what a bad experience this has been so I have also contacted the seller as a courtesy to let them know that you want to work things out. eBay is a third party, and can't make decisions for the seller or force them to respond, but hopefully this will open up communication between the two of you.

I would encourage you to also get in touch with them to let them know you still have not received these pants and would like to work out a solution.

To contact the seller through eBay:

1. Go to My eBay, you will need to be logged in.

2. Click “Purchase History” in the left hand menu.

3. Click “Archived” next to “Show".

4. Change the drop down menu from '2014 purchases' to '2013 purchases'.

5. Locate the item in the list.

6. Click 'More actions' on the right and then click 'Contact seller' in the drop down menu.

You may also want to consider calling the seller. Because this item was purchased over 90 days ago, you will not be able to request this seller’s contact information through eBay, but if you agree, we can possibly perform a manual information swap in which we would send you the seller’s contact information in an e-mail and vice versa. This way you can reach out to the seller by phone.

I know long distance charges can be expensive, so I would recommend using an online call service, such as Skype or Google Voice, as you may be able to call the seller for cheaper. Please note, eBay does is not affiliated with these sites, and you would be using them at your own discretion.

Going forward, we can protect you in situation where you do not receive your item, but you must open a case within the timeframe in order to be covered. You have 30 days from the estimated delivery date to open a case.

I hope that I have explained everything clearly. I would like to thank you for allowing me the opportunity to resolve your issue today.

Thank you for choosing to buy on eBay, we appreciate your business. I hope you have a great day!

All the best,

Brittanie L.

eBay Customer Service

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...