Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υπαρχει κουμπι offer οκ, αν δεν υπάρχει πρεπει να σου στειλει αυτος τιμολόγιο και να το εποδεχτείς (μεσω εβαυ)

 

Δεν υπαρχει. Τι πρεπει να του πω, πως λεγεται η διαδικασια 'να στειλει αυτος τιμολογιο και να το αποδεχτω'(μεσω ebay)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αξία του δέματος (ένα τζακετ είναι) είναι 100 δολάρια χωρίς μεταφορικά αλλά ο πωλητής μου είπε ότι θα γράψει 50 γι αυτό το λόγο. Ο τρόπος αποστολής είναι USPS Express αν θυμάμαι καλά.

 

Απ'οτι εχω καταλαβει οτι ερχεται εκτος ΕΕ περναει απο το τελωνειο. Το θεμα ειναι αν θα στο τσιμπησουν εκει!

 

Τωρα, για 50$ και με USPS το θεωρω δυσκολο να κρατηθει... Απο ποτε ειναι σε κατασταση "customs clearance"??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι εχω καταλαβει οτι ερχεται εκτος ΕΕ περναει απο το τελωνειο. Το θεμα ειναι αν θα στο τσιμπησουν εκει!

 

Τωρα, για 50$ και με USPS το θεωρω δυσκολο να κρατηθει... Απο ποτε ειναι σε κατασταση "customs clearance"??

 

Δεν έχει καιρό, από χθες είναι, απλά έτυχε και το είδα σήμερα και είπα να ρωτήσω. Μακάρι να μην κρατηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα κατι απο hong kong και εφυγε στις 4/3

Εντωμεταξυ σημερα παρατηρησα πως μου εδωσε tracking number, αλλά οπου και να το βαλω σε μου βγαζει κανενα αποτελεσμα.

Το tracking number ειναι: CFE18585738

 

Σε ποιο σάιτ να το κοιταξω;

Εντελως πληροφορικα, αυτο που μου εδωσε οπως μου ειπε δεν ειναι tracking mumber αλλά:

The number CFE18585738 is one we could contact with our shipping company, pls do not worry about it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως πληροφορικα, αυτο που μου εδωσε οπως μου ειπε δεν ειναι tracking mumber αλλά:

 

The number CFE18585738 is one we could contact with our shipping company, pls do not worry about it.

 

 

..... be happy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους και σε ολες....μολις εχθες εγινα κατοχος μια καρτας prepaid απο την τραπεζα πειραιως..ο λογος που εγινε αυτο ειναι οτι λογω της δουλειας μ ειναι πολλες φορες που λεω λογω του ωραριου μ οτι θα ηταν πολυ καλο αν μπορουσα να παρω καποια πραγματα μεσω ιντερνετ...συνηθως αγοραζω κινητα και αλλα αξεσουαρ αλλα και βελτιωτικα για τον υπολογιστη μ hardware - software.θα ηθελα παρα πολυ να μου πειτε αν υπαρχουν καποια κρυφα σημεια που θα επρεπε να προσεξω κατα την αγορα....διαβασα τον οδηγο της πρωτης σελιδας και καταλαβα αυτο περι εντος και εκτος ευρωπαικης ενωσης που υπαρχουν τελωνειακα κερατιατικα...σελιδες για αγορα οπως ebay ,amazon εχουν πωλητες που εκτος ευρωπαικης ενωσης?

επισης για την αγορα η προυποθεση ειναι να υπαρχουν λευτα στην καρτα(λογικο )(πλακα κανω) και δευτερον επιλεγω το σημειο στον τροπο πληρωμης εκει που μεσω visa ή paypal? ή ειναι το ιδιο και τα δυο?

και βαζω μονο τον αριθμο που βρισκεται στην προσοψη της καρτας μ ετσι?

και κατι τελευταιο...πρεπει να εχω ανοιξει καποιο λογαριασμο ειτε σε ebay ,amazon ή καποιο αλλο πριν ξεκινησω τις αγορες?

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Κανείς?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα απ'οτι καταλαβα με μερικα που εχω διαβασει εδω μεσα πολυ χρησιμα αλλο ειναι το paypal και αλλο η prepaid καρτα...οποτε για τις αγορες μ κλικαρω εκει που λεει <<με πιστωτικη >> ή <<visa>>?ετσι? οχι τπτ αλλο για να ξεκινησω να τα ξεχωριζω στο μυαλο μ λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.....μπορεί να βοηθήσει κανεις? :fear:

Έφτιαξα λογ/μο στο ebay, συνδεσα καρτα στο paypal...

Έκανα μια αγορά δοκιμαστικά.. να δω πως θα πάει, αλλα δεν κατάλαβα αν πλήρωσα τον πωλητή.

Πώς το βλέπω? Οτι όντως τον πλήρωσα?

Μάλλον κάτι αρνητικό έγινε. Τι έκανα λάθος?

Στον λογ/μο μου στο paypal μ γράφει το ποσό του προιόντος κ δίπλα DENIED.

Τι λάθος μπορεί να έκανα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Να ρωτησω κ κατι άλλο....

Έκανα άλλες 2 πετυχημένες συναλλαγές.

Στο e banking μου όμως, δεν φένεται να έχει τραβηχτεί το ποσό.

Αυτό παίρνει κάποιο χρονικό διάστημα? να μου εμφανίσει τις συναλλαγές?

Στο paypal μ λέει στο payment status: completed.

 

Επίσης, πως στέλνω email σε πωλητή? Δεν το βρίσκω :fear:

Επεξ/σία από Lnk Hlk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebanking αργει να φανει. Κανα 2 μερες.

Γιατι να στειλεις mail? Στειλε μηνυμα μέσω του ebay. Πας στο προφιλ του και καπου πανω δεξια λεει contact seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοούσα...πως μπορώ να στείλω μηνυμα σε πωλητή ώστε να επικοινωνήσω μαζί του.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την απάντηση.

Κι αρχισα ν αναρωτιέμαι για το e banking..

Σ ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας..εχω αγοράσει εδω και 10 μερες ενα ταμπλετ απο τον nirvana στο ebay Link.png Site: nirvana
To θεμα μου ειναι οτι το tracking number του δε δουλευει..να αναφερω οτι το ταμπλετ το κερδισα σεauction 130 ευρω αντί για 170 που κάνει κανονικά...
Έχει κανείς αγοράσει απ τον Nirvana να μου πει εμπειρίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...