Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άνοιξα ήδη κ είπανε μέχρι 10 Ιουλίου θα μ απαντήσουν και με γράψανε.

 

Κατσε βρε κορίτσι. Εδώ βλέπω ότι την υπόθεση την άνοιξες στο ebay.

Αυτό που σου γράψανε είναι πως αν ο πωλητής δεν ανταποκριθεί ή εσύ δεν μείνεις ικανοποιημένη απο την ανταπόκριση του στο αίτημα σου, μπορείς στις 10 Ιουλίου να προχωρίσεις σε escalate to claim ( τουλάχιστον έτσι είναι στο paypal ) και τότε, αν δηλαδή κάνεις claim θα αναλάβει το ebay, το οποίο θα επανεξετάσει την υπόθεση σου και θα σου απαντήσει μέσα σε 48 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βιάζεσαι, σημασία δεν εχει τι λενε αυτοί αλλα τι λεει το πυπαλ, απο την μέρα που ανοίγεις case έχουν προθεσμία να σου απαντήσουν 20 μέρες, θα περιμένεις λοιπόν 15 μέρες και μετά θα κάνεις claim το dispute που έχεις ανοιξει

 

Πριν τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία μην αφήσεις feedback στο ebay

 

 

Τα παραπάνω ισχύουν και για σας @mary1 @Chris_saxo vts

 

Άνοιξα ήδη κ είπανε μέχρι 10 Ιουλίου θα μ απαντήσουν και με γράψανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιάζεσαι, σημασία δεν εχει τι λενε αυτοί αλλα τι λεει το πυπαλ, απο την μέρα που ανοίγεις case έχουν προθεσμία να σου απαντήσουν 20 μέρες, θα περιμένεις λοιπόν 15 μέρες και μετά θα κάνεις claim το dispute που έχεις ανοιξει

 

Πριν τελειώσει όλη αυτή η διαδικασία μην αφήσεις feedback στο ebay

 

 

Τα παραπάνω ισχύουν και για σας @mary1 @Chris_saxo vts

Νίκο, εγω δεν είχα θέμα. Με άλλη θα με μπερδεψες. :P

Σε ευχαριστω πολύ ομως, γιατι δε μου εχει τυχει-ευτυχως- καμιά στραβη μέχρι τώρα με ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε μπέρδεψα memo είναι :-D

 

Νίκο, εγω δεν είχα θέμα. Με άλλη θα με μπερδεψες. :P

Σε ευχαριστω πολύ ομως, γιατι δε μου εχει τυχει-ευτυχως- καμιά στραβη μέχρι τώρα με ebay.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μου απάντησαν και μ ειπαν να παω να ρωτήσω στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου μηπως ήρθε κ δεν ειναι περασμένο στο track , γίνεται αυτο; Φυσικά και δεν έμεινα ευχαριστημένη με την απάντηση αφου πλήρωσα έξτρα λεφτα για το track και δεν μπορω να το χρησιμοποιήσω.

Feedback δεν άφησα αλλα εκανα αυτο το claim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει ηδη 3 παραγγελειες μεσω ebay και πλεον θελω να ανεβασω 3-4 προιοντα για πώληση αν και πιστευω πως ειναι ασυμφορο αλλα θελω να ξεφορτωθω καποια πραγματα.Το θεμα μου ειναι τα μεταφορικα ας πουμε σε ολο το europe union, αλλα ας επιγκεντρωθουμε προς αγγλια.Εριξα μια ματια στον τιμοκαταλογο των ΕΛΤΑ αλλα για δεματα αν εκανα σωστο υπολογισμο ειναι γυρω στα 20 ευρω..και εχει αλλη μια επιλογη για να στειλεις εγγραφα η οποια επιλογη ειναι αρκετα οικονομικη.Τι ακριβως εννοούμε δεμα;Πάνω από 1κιλό( ; )και για εγγραφα θα μπορουσα δηλ να πουλαω μια μλπουζα και να την στειλω ως εγγραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριξα μια ματια στον τιμοκαταλογο των ΕΛΤΑ αλλα για δεματα αν εκανα σωστο υπολογισμο ειναι γυρω στα 20 ευρω..και εχει αλλη μια επιλογη για να στειλεις εγγραφα η οποια επιλογη ειναι αρκετα οικονομικη.Τι ακριβως εννοούμε δεμα;Πάνω από 1κιλό( ; )και για εγγραφα θα μπορουσα δηλ να πουλαω μια μλπουζα και να την στειλω ως εγγραφο;

 

Μπορείς να στείλεις οτιδήποτε με επιστολικό ταχυδρομείο, αρκεί να μη ζυγίζει πάνω από 2kg.

Πάνω από 2kg στέλνεται αναγκαστικά ως δέμα.

 

Σε περιπτωση μη πληρωμης κερδισμενης δημοπρασιας τι επιπτωσεις εχω?

 

Καλύτερα να μιλήσεις με τον πωλητή μήπως και δεχτεί να ακυρώσει την αγορά (αν και δεν είναι υποχρεωμένος).

 

Από ebay:

"Excessive unpaid items on a buyer's account may result in a range of consequences, including limits on or loss of buying privileges. Even if you don't have excessive unpaid items, we may limit your buying until you've established a good buying history or paid for the items you've committed to."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που εχω ρωτησει ακομα και το support του ebay και ποτε δεν μου εχουν απαντησει ξεκαθαρα ειναι ποσα προσωπικα μυνηματα ανα μερα μπορω να στειλω.

 

Ξερει κανεις το νουμερο των μυνηματων ανα μερα ή στο περιπου τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...