Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι εχεις συναντήσει καποιο περιορισμό? δεν νομιζω να υπάρχει περιορισμός στο πλαίσιο βεβαια των αγορών σου, τωρα αν αρχίζεις και στέλνει στο ξεκάρφωτο απο εδω και απο εκει εμαιλ τι να πω μπορεί.

 

Κατι που εχω ρωτησει ακομα και το support του ebay και ποτε δεν μου εχουν απαντησει ξεκαθαρα ειναι ποσα προσωπικα μυνηματα ανα μερα μπορω να στειλω.

Ξερει κανεις το νουμερο των μυνηματων ανα μερα ή στο περιπου τουλαχιστον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εννοειτε οτι υπαρχει περιορισμος και οχι σε ενα διαλογο που εχεις ανοιξει για προιον που εχεις αγορασει αλλα για ατομα που τα ρωτας κατι πριν αγορασεις το προιον τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις εκατοντάδες σελίδες και τα χιλιάδες posts, το προηγούμενο thread για το eBay έγινε ένα χάος και κανένας δεν καθόταν να το διαβάσει όλο διεξοδικά (και με το δίκιο του). Ξεκινάμε απ' την αρχή και πιο συμμαζεμένα :)

 

Χώρα Πωλητή. Αν ο πωλητής βρίσκεται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τότε μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και να παραγγείλουμε αβέρτα. Αν όμως βρίσκεται εκτός ΕΕ και το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει ξεπερνάει τα $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής, πρέπει στην δαπάνη που θα κάνουμε να υπολογίσουμε τα τελωνειακά κερατιάτικα.

 

Έξοδα Αποστολής. Εξαρτώνται από τέσσερα πράγματα: βάρος, όγκος, απόσταση που θα διανύσουν και φυσικά απ' τη βιασύνη του αγοραστή. Εδώ δεν τίθεται θέμα συμβουλής ή επιλογής αν εξαιρέσουμε τον τελευταίο παράγοντα που είναι καθαρά υποκειμενικός.

 

Τρόποι Πληρωμής. Ο πλέον ασφαλής τρόπος για πληρωμές όσον αφορά τις αγορές απ' το eBay, είναι το PayPal. Γιατί? Η ασφάλεια που προσφέρει το eBay σε περίπτωση που δεν παραλάβεις το αντικείμενό σου πχ, ισχύει μόνο αν είχες πληρώσει έτσι! Συνιστώ να αποφεύγονται όλοι οι άλλοι τρόποι, όπως καταθέσεις σε λογαριασμούς, Western Union, ταχυδρομικές επιταγές κτλ.

 

Τελωνειακά Κερατιάτικα: Φαντάζομαι ότι ξέρετε πως στην χώρα μας υπάρχει ένα πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα! Ειδικά τελευταία, οι τελωνειακοί χρεώνουν ότι τους κ4υλώσει. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα έντυπα αποδεικτικά της τιμής του προϊόντος στα πλαίσια του αφορολόγητου! Εδώ μιλάμε για αντικείμενα αγορασμένα εκτός ΕΕ και με τιμή πάνω από $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Ζητάμε τρία απλά πραγματάκια από τον πωλητή, καλύτερα να το κάνουμε πριν ακόμα κλείσει η δημοπρασία. Στα χαρτιά του δέματος να δηλώσει αξία μικρότερη από $45, αν εκδίδει αποδείξεις να μην την βάλει μέσα στο δέμα αλλά να τη στείλει σ' έναν φάκελο ξεχωριστά και τέλος να μαρκάρει το αντικείμενο σαν gift. Μ' αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις το τελωνείο, αλλά θυσιάζεις την ασφάλεια του δέματος η οποία πρέπει να συμφωνεί με την αναγραφόμενη αξία του προϊόντος! Προσωπικά, προτιμώ να αποφύγω το τελωνείο! :evil:

 

Υπολογισμός Τιμής. Ο πιο εύκολος τρόπος υπολογισμού της τιμής ενός προϊόντος με μία απόκλιση πάνω κάτω 2% περίπου είναι ο καλός μας φίλος, to google! Παράδειγμα: έχουμε ένα αντικείμενο που κοστίζει 19 Δολλάρια Αυστραλίας και έχει έξοδα αποστολής 8,5 - κάνουμε μία "αναζήτηση" στο google με 27,5 aud to euro και παίρνουμε την τιμή μας ;)

 

eBay Buyer Protection. Υπάρχει τυποποιημένη διαδικασία για την περίπτωση που κάτι δεν πάει όπως το περιμέναμε. Καλά θα ήταν να την έχετε διαβάσει πριν συμβεί η στραβή, ώστε να γνωρίζετε πως πρέπει να αντιδράσετε.

Step-by-Step Guide to Buyer Protection

Item Not Received or Significantly Not as Described Process

PayPal Buyer Protection

 

Αν πιστεύετε ότι παρέλειψα κάτι, παρακαλώ δημοσιεύστε το.

 

Καλές αγορές :)

 

==================== Από εδώ και κάτω θα συμπληρώνω με ότι λέμε! ====================

 

PayPal Verified Member:

https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=p/gen/verification-faq-outside

https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;jsessionid=GrnNKgRyvF1vS5v39jW2GD6H0lGQHhPtg1fJmLjcTQwZZj21201S!-1610007693?t=solutionTab&ft=homeTab&ps=&solutionId=13117&locale=en_US&_dyncharset=UTF-8&cmd=_help-ext&serverInstance=8003

 

Σελίδες Μετατροπής Συναλλάγματος:

www.x-rates.com/calculator.html

www.xe.com

 

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο!

http://www.netfreaks.gr/blog/comments/duty_calculator/

να ρωτησω ρε παιδια γινεται να αγορασω απο το ebay της Αγγλιας χωρις πιστωτικη ή paypal υπαρχει κατι που αγοραζεις απο το περιπτερο; κατι τετοιο εχω ακουσει... θελω βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω ρε παιδια γινεται να αγορασω απο το ebay της Αγγλιας χωρις πιστωτικη ή paypal υπαρχει κατι που αγοραζεις απο το περιπτερο; κατι τετοιο εχω ακουσει... θελω βοηθεια!

 

Σε paysafecard θα αναφέρεσαι, και όχι δε γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε σε εμένα την εμφανίζει αυτή την επιλογή πλέον.. :(

Κρίμα, ήταν χρήσιμο!

 

 

edit, τώρα ξαναμπήκα και μου το έβγαλε κανονικά! Δεν ξέρω τι είχε γίνει!

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα, ήταν χρήσιμο!

 

 

edit, τώρα ξαναμπήκα και μου το έβγαλε κανονικά! Δεν ξέρω τι είχε γίνει!

εγω τωρα που μπηκα δεν μου την βγαζει μπλεξιμο για μικροαντικειμενα βαζει και τα κινεζικα τωρα και αντε βγαλε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τωρα που μπηκα δεν μου την βγαζει μπλεξιμο για μικροαντικειμενα βαζει και τα κινεζικα τωρα και αντε βγαλε ακρη

Μου το βγάζει κανονικά, τώρα το δοκίμασα ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το location filter κι εμένα σταμάτησε να το εμφανίζει πλέον αριστερά, αλλά υπάρχει κανονικά στο advanced search. Είναι ένα επιπλέον βήμα αλλά το ίδιο αποτέλεσμα έχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ασχετος απο ebay. Θελω να αγορασω γυαλια και βλεπω οτι υπαρχουν καλες τιμες εκει.

 

Ποσες ημερες κανει; Μπορω να βαλω καποιον κωδικο για εκπτωση; Πως θα ξερω αν ο αλλος ειναι εμπιστος; Περναει τελωνειο; Παντως στο aliexpress που αγοραζουν δικοι μου, ποτε δεν ειχαν προβλημα.

 

Γενικοτερα σε ποια ορια πρεπει να κυμαινεται το βαρος και η τιμη;

 

 

 

Στο aliexpress εχει γενικα μουφες. Αλλα βλεπω οτι λεει ο φακος ειναι polarized, οπως εδω : http://www.aliexpress.com/item/Excellent-Quality-Many-Newest-Styles-For-Choice-Free-Shipping-Mens-Womens-Sunglass/1989119402.html

 

Ειναι δυνατον;

 

Υπαρχει κατι αντιστοιχο με το ebay, αλλα απο Ευρωπη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα εχω ενα δέμα που  ο γερμανός μου το εστειλε με deutschepost παω στο site το γερμανικο και βαζω το track number και γραφει οτι το πακέτο μου βρισκεται Ελλάδα απο Jun 19, 2014 δηλαδή πάνω απο 1 μήνα τι να κάνω τώρα υπάρχει περίπτωση να βρω το δέμα η χάθηκε και γιατί τόση καθυστέριση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλ στα ελτα, πες τους το tracking number και ρωτα τους τι εγινε. Αν εχει μηνα το πιθανοτερο ειναι να εχει επιστρεψει Γερμανια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...