Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μια βοηθειουλα ....μου εστειλαν λεφτα μεσω paypal .να τα μετατρεψω σε ευρώ ή να τα αφήσω σε λίρες;Μέχρι στιγμης το 100% των αγορων μου το εχω κανει σε λίρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν σαν κανουν full refund για αντικειμενο που δεν ηρθε ποτέ, αλλα οχι με υπαιτιοτητα του πωλητη, συνηθως τι βαθμολογια βαζετε? 

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, έχω εδω και κάτι μέρες ρωτήσει αυτόν τον πωλητή για αυτη την μπαταρία κάποια πράγματα και μου απάντησε άμεσα,και ειναι όπως τα περίμενα τα πράγματα, αλλά αφού τον είδα και τόσο ευγενικο και οτι ειναι υπερ να τον ρωταω οτιδιποτε θέλω, τον ρωτάω αν μπορεί να λειτουργησει ενα dual core, HP 530 laptop για 2 ωρες περιπου, και δεν μου απάντησε εδω και 3 μερες ενω λέει οτι απαντάει εντος 24 ωρών.
Για την μπαταρία απάντησε στο 1ο μύνημα : brand new, original and in good condition without any defect - not packed with original packing,απάντηση στο 2ο μνμ ακόμα περιμένω...
Να περιμένω,να ψάξω άλλον ή να την παραγγείλω ?

(Edit: Έχει και πολύ καλές αξιολογήσεις.. <_< )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φταιει ο πωλητης τοτε θα του βαλεις θετικη αφου φταις εσυ σαν αγοραστης.

 

Εγω φταιω που δεν ηρθε?  :confused:  εγω ειμαι ο μονος σιγουρος που δεν φταιει.

Η θετικη ψηφος αντικατοπτριζει μεν οτι εγινε full refund, αλλα απο την αλλη δεν ηρθε το αντικειμενο. Μια ουδετερη ισως, και αναφερεται στο σχολιο οτι εγινε full refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν διευκρινησες ποιος φταιει απλα ειπες οτι δεν φταιει ο πωλητης κι εγω υπεθεσα οτι θα φταις εσυ.

 

Αλλα αφου δεν φταιει κανενας απο τους δυο σας και λογικα θα φταιει η κουριερ ή οι εταιριες μεταφορας τοτε πρεπει να του κανεις ειτε ουδετερη αξιολογηση, ειτε θετικη ειναι δικη σου αποφαση τι αξιολογηση θα του βαλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εφταιγα εγω σιγουρα δεν θα ρωτουσα  :-D
 
Και μιας και ειδα το ποστ του @giannisv6, να πω εδω οτι αντικειμενο που δεν ηρθε ηταν μπαταρια. Δεν ξερω αν εχουν αλλαξει οι νομοι, αλλα οταν ειχα παραγγειλει μια μπαταρια για φωτ. μηχανη απο κινα, το 2012, ηρθε κανονικα. Τωρα (2014), παρηγγειλα μια μπαταρια για κινητο απο αγγλια, και δυστυχως δεν ηρθε ποτε. Μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη, μου εδωσε tracking number. Βαζοντας τον, ανακαλυψα οτι οι μπαταριες ανηκουν στην κατηγορια των prohibited και restricted για αποστολη. Και γι΄αυτο δεν ηρθε ποτε. Μπορει να ειναι συγκεκριμενο policy του Royal Mail.

 

Οποτε φιλε γιαννη, εχε το και αυτο υποψη σου. (Αν και βλεπω οτι η μπαταρια σου δεν ειναι απο αγγλια) .Μου κανει εντυπωση ομως που δεν το ηξερε αυτο ο πωλητης. Γιατι σιγουρα δεν θα ηταν η πρωτη μπαταρια που στελνει, για ευρωπη.

 

Παντως μετα απο ανοιγμα case στο ebay, την επομενη μερα, ειχε τακτοποιηθει το θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα εφταιγα εγω σιγουρα δεν θα ρωτουσα  :-D

 

Και μιας και ειδα το ποστ του @giannisv6, να πω εδω οτι αντικειμενο που δεν ηρθε ηταν μπαταρια. Δεν ξερω αν εχουν αλλαξει οι νομοι, αλλα οταν ειχα παραγγειλει μια μπαταρια για φωτ. μηχανη απο κινα, το 2012, ηρθε κανονικα. Τωρα (2014), παρηγγειλα μια μπαταρια για κινητο απο αγγλια, και δυστυχως δεν ηρθε ποτε. Μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη, μου εδωσε tracking number. Βαζοντας τον, ανακαλυψα οτι οι μπαταριες ανηκουν στην κατηγορια των prohibited και restricted για αποστολη. Και γι΄αυτο δεν ηρθε ποτε. Μπορει να ειναι συγκεκριμενο policy του Royal Mail.

 

Οποτε φιλε γιαννη, εχε το και αυτο υποψη σου. (Αν και βλεπω οτι η μπαταρια σου δεν ειναι απο αγγλια) .Μου κανει εντυπωση ομως που δεν το ηξερε αυτο ο πωλητης. Γιατι σιγουρα δεν θα ηταν η πρωτη μπαταρια που στελνει, για ευρωπη.

 

Παντως μετα απο ανοιγμα case στο ebay, την επομενη μερα, ειχε τακτοποιηθει το θεμα.

 

Οταν παιρνεις τα χρηματα πισω δεν αφηνεις ποτε αρνητικη, τουλαχιστον ετσι κανω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, έχω εδω και κάτι μέρες ρωτήσει αυτόν τον πωλητή για αυτη την μπαταρία κάποια πράγματα και μου απάντησε άμεσα,και ειναι όπως τα περίμενα τα πράγματα, αλλά αφού τον είδα και τόσο ευγενικο και οτι ειναι υπερ να τον ρωταω οτιδιποτε θέλω, τον ρωτάω αν μπορεί να λειτουργησει ενα dual core, HP 530 laptop για 2 ωρες περιπου, και δεν μου απάντησε εδω και 3 μερες ενω λέει οτι απαντάει εντος 24 ωρών.

Για την μπαταρία απάντησε στο 1ο μύνημα : brand new, original and in good condition without any defect - not packed with original packing,απάντηση στο 2ο μνμ ακόμα περιμένω...

Να περιμένω,να ψάξω άλλον ή να την παραγγείλω ?

 

(Edit: Έχει και πολύ καλές αξιολογήσεις.. <_< )

Κάποιος παρακαλώ με ανάλογο δίλημμα στο παρελθόν ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εστειλε. Απλα πεσαμε στην περιπτωση.

Εγώ συνήθως αφήνω θετική!

επίσης έχω αγοράσει 2 φορές μπαταρίες από Κίνα και ήρθαν κανονικά.

Κάποιος παρακαλώ με ανάλογο δίλημμα στο παρελθόν ??

Ξαναρώτα τον, και συνάμα στείλε μήνυμα και σε άλλους και όποιος σου απαντήσει πρώτος.

http://www.ebay.com/itm/8Cell-Battery-for-HP-510-530-HSTNN-FB40-HSTNN-IB44-440704-001-HSTNN-IB45-RW557AA-/251524356215?pt=Laptop_Batteries&hash=item3a90051877

http://www.ebay.com/itm/8Cell-Battery-for-HP-510-530-HSTNN-FB40-HSTNN-IB44-440704-001-HSTNN-IB45-RW557AA-/271319555696?pt=Laptop_Batteries&hash=item3f2be7de70

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...