Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παραγγειλα αυτη τη μπαταρια πριν 10 μερες και μου ηρθε προχτες το θεμα ειναι ομως οτι τελικα δεν κανει για το κινητο και επειδη εστειλα προσωπικο μυνημα στον πωλητη και δεν μου απαντησε ποτε του εκανα paypal dispute με αποτελεσμα να μου απαντηση στο paypal οτι δεν μου κανει full refund αν δεν του γυρισω την μπαταρια με δικα μου εξοδα αποστολης(Παρολο που του προτεινα απλα να πληρωσει τα εξοδα αποστολης της μπαταριας που θα του στειλω πισω) αλλα το θεμα ειναι οτι αν πληρωσω εγω τα εξοδα αποστολης τοτε και τα λεφτα να μου γυρισει θα ειναι μια η αλλη αφου ειναι περιπου το ιδιο μην πω μεγαλυτερο ποσο τα εξοδα αποστολης απ' οσο κοστιζε η μπαταρια για να ερθει.

 

Τι μπορω να κανω αφου εχω μετατρεψει το dispute σε claim και τωρα ειναι στη φαση που περιμενει να του πω το track id της αποστολης της μπαταριας σε αυτον για να μου επιστρεψει ολο το ποσο πισω.

 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τέτοιο είχα ρωτήσει και εγώ λιγο πιο πισω, ποιος είναι ο φθηνότερος τροπος επιστροφής ενος προϊόντος το οποιο ειναι κάτω απο ενα κιλο? Μπορω να το στείλω και με ταχυδρομείο? Γενική ταχυδρομική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλα αυτη τη μπαταρια πριν 10 μερες και μου ηρθε προχτες το θεμα ειναι ομως οτι τελικα δεν κανει για το κινητο και επειδη εστειλα προσωπικο μυνημα στον πωλητη και δεν μου απαντησε ποτε του εκανα paypal dispute με αποτελεσμα να μου απαντηση στο paypal οτι δεν μου κανει full refund αν δεν του γυρισω την μπαταρια με δικα μου εξοδα αποστολης(Παρολο που του προτεινα απλα να πληρωσει τα εξοδα αποστολης της μπαταριας που θα του στειλω πισω) αλλα το θεμα ειναι οτι αν πληρωσω εγω τα εξοδα αποστολης τοτε και τα λεφτα να μου γυρισει θα ειναι μια η αλλη αφου ειναι περιπου το ιδιο μην πω μεγαλυτερο ποσο τα εξοδα αποστολης απ' οσο κοστιζε η μπαταρια για να ερθει.

 

Τι μπορω να κανω αφου εχω μετατρεψει το dispute σε claim και τωρα ειναι στη φαση που περιμενει να του πω το track id της αποστολης της μπαταριας σε αυτον για να μου επιστρεψει ολο το ποσο πισω.

 

image.jpg

Λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά μόνο να του το στείλεις με αριθμό αποστολής και να τον καταχωρήσεις στο paypal αλλιώς το κλείνεις και τέλος η υπόθεση,

Κατι τέτοιο είχα ρωτήσει και εγώ λιγο πιο πισω, ποιος είναι ο φθηνότερος τροπος επιστροφής ενος προϊόντος το οποιο ειναι κάτω απο ενα κιλο? Μπορω να το στείλω και με ταχυδρομείο? Γενική ταχυδρομική?

Ο καλύτερος τρόπος στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το ταχυδρομείο με συστημένο δηλαδή να έχει αριθμός αποστολής(3-4 ευρώ στο σύνολο η αποστολή). Εάν θες να πάει πιο γρήγορα τότε πάρε τλφ την γενική ταχυδρομική που αυτή θα το παραδόσει η σε ups ή σε dhl όπου πληρώνεις περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να ζητησω στον πωλητη να πληρωσει τα εξοδα αποστολης/επιστροφης δεν υπαρχει περίπτωση να δεχτει?

 

Και αν στειλω μυνημα στο paypal για να αναφερω οτι εγινε πιστευεται θα αλλαξαι κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να ζητησω στον πωλητη να πληρωσει τα εξοδα αποστολης/επιστροφης δεν υπαρχει περίπτωση να δεχτει?

 

Και αν στειλω μυνημα στο paypal για να αναφερω οτι εγινε πιστευεται θα αλλαξαι κατι?

Τι να γίνει δηλαδή? για εξήγησε το αυτό! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω, παρήγγειλα στις 31/10 ένα προστατευτικό κινητού από πωλητή στην Κίνα. Επειδή το κόστος ήταν γύρω στα 7€ είπα να μην δώσω τα παραπάνω 2$ για tracking number, το δέμα ακόμα όμως δεν έχει φτάσει. Εγώ να επικοινωνήσω με τον πωλητή ζητώντας (full refund, που σιγά μην το κάνει) ή να πάω κατευθείαν σε dispute και να συμφωνήσω από εκεί να περιμένω περισσότερες μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...