Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι μιλησα μαζι του και ενω εστελνε ελλαδα και μου πηρε 50ευρω μεταφορικα του μετεφερα οτι εγινε αυτο και μου λεει με νοιαζει εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστά σου απάντησε. Τα μεταφορικά είναι το ποσό που του είπαν από τη μεταφορική εταιρεία για αποστολή στην Ελλάδα. Από εκεί και πέρα είναι αδύνατο να γνωρίζει τους νόμους της κάθε κάθε χώρας και τι παίζει με το κάθε τελωνείο και τι φόρους έχει κλπ κλπ. Όπως βλέπεις και ο makfil που είναι ο πλέον έμπειρος σε αυτά, δεν είναι σίγουρος ακριβώς για το τι θα συμβεί. Μπορεί να τη σκαπουλάρεις τσαμπέ, μπορεί με 3 ευρώ τέλος, μπορεί και με 24% ΦΠΑ συν εκτελωνισμό κλπ. Που να ξέρει ο κάθε πωλητής στην άλλη μεριά του κόσμου. Το τελωνείο είναι θέμα τύχης. Τα Χριστούγεννα 2 φίλοι μου παράγγειλαν 2 ίδια κινητά από το ίδιο μαγαζί την ίδια μέρα. Του ενός ήρθε κανονικά χωρίς πρόβλημα, του άλλου του ήρθε με 100 ευρώ κουστούμι από το τελωνείο. Είναι να μην σου κάτσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα καταλαβα ειναι θεμα τυχεις !! εεε τι να πω παντος 2 εβδομαδες στο τελωνειο και μου λενε θα παρει καμια εβδομαδα ακομα !!! τι να πω..... αν σε περιπτωση το τελωνειο ειναι πολυ ακριβω και θελω να το επιστρεψω χωρις να το παραλαβω βεβαια αυτο γινεται???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό μπορείς να το κάνεις όταν έρχεται με κούριερ και σε ειδοποιούν για το κόστος τελωνείου κλπ οπότε έχεις ευκαιρία εκεί να πεις να άκυρο και να το στείλουν πίσω. Με απλό ταχυδρομείο (όπως η περίπτωσή σου) απ' ό,τι ξέρω έρχεται το πακέτο μαζί με το κουστούμι και δεν έχεις άλλη επιλογή παρά να το πληρώσεις. Δεν είμαι όμως 100% βέβαιος. Σίγουρα πάντως, εφόσον γίνεται να μην παραλάβεις, θα πρέπει να συνεννοηθείς και με τον πωλητή αν δέχεται να του επιστραφεί πίσω το προϊόν κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το ταχυδρομείο μπορείς να αρνηθείς παραλαβή αλλά τα θέμα εντοπίζεται στην επιστροφή των χρημάτων.

Εάν δεν έχεις συνεννοηθεί προηγουμένως με τον πωλητή ή αυτός αρνηθεί, αφού δεν ευθύνεται για το τελωνείο, θα χάσεις τα χρήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα...... δλδ παιζει να πληρωσω κανα 100αρι κερατιατικω με τον κ@@ο αμερικανο!!

 

Δεν σε βλέπω καλά. Το 100άρι το έχεις σίγουρο και είναι το ευνοϊκό σενάριο. Και 150άρι παίζει και ακόμα παραπάνω... Υπόκειται και σε δασμούς εκτός του ΦΠΑ το συγκεκριμένο λόγω υψηλής αξίας.

Δεν φταίει ο κωλοαμερικάνος. Εσύ φταις που πήγες και αγόρασες κινητό από Αμερική (που παίζει να μην δουλεύει κιόλας στην Ελλάδα εκτός κι αν είναι iphone)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε iphone ειναι αλλα δεν εχω ψωνισει πρωτη φορα αυτο το σεναριο δεν το ηξερα με τα τελωνεια και οταν ειπα στον πωλητη να το στειλω πισω να μου επιστρεψει τα χρηματα το μονο που ειπε ειναι δεν σου δινω λεει τα του τελωνειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε iphone ειναι αλλα δεν εχω ψωνισει πρωτη φορα αυτο το σεναριο δεν το ηξερα με τα τελωνεια και οταν ειπα στον πωλητη να το στειλω πισω να μου επιστρεψει τα χρηματα το μονο που ειπε ειναι δεν σου δινω λεει τα του τελωνειου

 

Δεν χρειάζεται να σου δώσει τα του τελωνείου γιατί δεν θα υπάρξει καμιά τέτοια χρέωση αν αρνηθείς και επιστραφεί το πακέτο. Αρκεί να δέχεται να σου πιστώσει το ποσό που πλήρωσες σε αυτόν όταν του επιστραφεί. Το δέχεται αυτό τουλάχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να σου δώσει τα του τελωνείου γιατί δεν θα υπάρξει καμιά τέτοια χρέωση αν αρνηθείς και επιστραφεί το πακέτο. Αρκεί να δέχεται να σου πιστώσει το ποσό που πλήρωσες σε αυτόν όταν του επιστραφεί. Το δέχεται αυτό τουλάχιστον;

αυτο θελω να δω αν γινεται τουλαχιστον μπας και....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχω αγορασει λαπτοπ απο ebay Αγγλιας και εφτασε κανονικα, μεσα στο κουτι δεν υπηρχε ο φορτιστής (ενω στη δημοπρασια το εδινε κανονικα) του εστειλα mail και μου ειπε οτι το ξεχασε και θα το στειλει αμεσα, περασε ενα 20ημερο και τελικα ανοιξα case αφου δεν ειχε ερθει, αυτος επιμενει οτι το εστειλε αλλα δεν εχει αποδειξη αποστολης. απο το case δεχθηκε επιστροφή αλλα φυσικα δεν πληρωνει τα εξοδα αποστολης ουτε πλεον απανταει στα μηνυματα, ανοιξα την υποθεση 1 Απριλιου. Το ebay μου εστειλε μηνυμα οτι πρεπει μεχρι 25 Απρ να στειλω το δεμα αλλιως ισως χασω την αποζημιωση.. εχει καποιος παρομοια εμπειρια να με συμβουλευσει τι να κανω; να περιμενω να περασει το 30ημερο και θα μου κανουν καποια επιστροφη; 

και μια γρηγορη ερωτηση , μεταχειρισμενη οθονη laptop απο Αμερικη για Αττικη με πραγματικο κοστος 35$ σταλμενη με usps θα περασει τελωνειο;

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχω αγορασει λαπτοπ απο ebay Αγγλιας και εφτασε κανονικα, μεσα στο κουτι δεν υπηρχε ο φορτιστής (ενω στη δημοπρασια το εδινε κανονικα) του εστειλα mail και μου ειπε οτι το ξεχασε και θα το στειλει αμεσα, περασε ενα 20ημερο και τελικα ανοιξα case αφου δεν ειχε ερθει, αυτος επιμενει οτι το εστειλε αλλα δεν εχει αποδειξη αποστολης. απο το case δεχθηκε επιστροφή αλλα φυσικα δεν πληρωνει τα εξοδα αποστολης ουτε πλεον απανταει στα μηνυματα, ανοιξα την υποθεση 1 Απριλιου. Το ebay μου εστειλε μηνυμα οτι πρεπει μεχρι 25 Απρ να στειλω το δεμα αλλιως ισως χασω την αποζημιωση.. εχει καποιος παρομοια εμπειρια να με συμβουλευσει τι να κανω; να περιμενω να περασει το 30ημερο και θα μου κανουν καποια επιστροφη; 

και μια γρηγορη ερωτηση , μεταχειρισμενη οθονη laptop απο Αμερικη για Αττικη με πραγματικο κοστος 35$ σταλμενη με usps θα περασει τελωνειο;

ευχαριστω

 

 

 

στειλε πισω το αντικειμενο με δωρεαν μεταφορικα απο το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

θελω να παρω μια τσαντα πλατης απο το ebay

http://www.ebay.com/itm/Lowepro-ProTactic-350-AW-DSLR-Camera-Photo-Laptop-Bag-Backpack-All-Weather-Cover-/302255104005?hash=item465fcee005:g:4JkAAOSwo4pYIDuJ

 

Η ερωτηση μου ειναι αν θα πληρωσω τελωνειο ? και αν ναι υπαρχει κατι να κανω για να το αποφυγω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...