Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει νόημα να συζητάμε δεν ακούς γράφεις τα δικά σου, συνέχισε έτσι αν είναι. Σου απάντησα. Δεν μπορεί να αρνηθεί ο πωλητής την ακύρωση αν ο αγοραστής παρουσιάζει σοβαρή αδυναμία πληρωμής για τον Α ή Β λόγο. Πάρε τηλέφωνο το ebay για να σου το πουν τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις (δωρεάν είναι δεν χάνεις κάτι).  Θα σου πουν συγκεκριμένα τι έπρεπε να κάνεις. (κ ένα τηλέφωνο αρκούσε για να μη συμβεί τίποτα από όλα αυτα)

Δε γράφω καθόλου τα δικά μου, αντιθέτως με σένα.

Εκτος της εμπειρίας μου, σου βάζω και policy του ebay που το λέει ξεκάθαρα ότι ο πωλητής μπορεί να το αρνηθεί. 

Δε χρειάζεται να πάρω τηλέφωνο κανέναν μιας και ήδη το χω κάνει παλιότερα ( και τηλέφωνο πήρα και σε email επικοινώνησα και τα ίδια μου έχουν πει )  συν του ότι σου παρέθεσα λινκ απο τους κανονισμούς του ebay κι όχι απ'το blog ενός άσχετου. 

 

Σου ξαναλέω, βάλε μου έστω ένα σημείο στους κανονισμούς του ebay που να λέει ότι απαξ και θέλει ο αγοραστής να ακυρώσει παραγγελία εντός της μιας ώρας ο πωλητής υποχρεούται να το δεχτεί, με χαρά θα το δεχτώ για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω εαν μου χρειαστεί, ως τότε συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε κι άλλο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρελαβα ενα προιον πριν 10 μερες και το tracking number λεει οτι ειναι ακομη Λονδινο 

 

Περιμενω μια παραγγελια την οποια εκανα 27 Σεπτεμβριου και το tracking αναφερει οτι ειναι ακομη στην Κινα , με λιγα λογια οτι να ναι ,δεν υπαρχει εξηγηση 

Εγώ έχω παραλάβει αντικείμενο εδώ και 1 μήνα και το tracking δεν ενημερώθηκε ποτέ, από την αρχή μου έβγαζε άκυρο νούμερο. Στο item location έλεγε ότι είναι στην Glasgow, UK αλλά ο πωλητής ήταν Κινέζος και με έπιασε μια φοβία ότι τελικά μπορεί να το έστειλε από Κίνα και ότι μπορεί να κάνει 2-3 μήνες να έρθει, αν φυσικά δεν κολλήσει στο τελωνείο. Ευτυχώς ήρθε μετά από 2 εβδομάδες περίπου και στα χαρτιά έλεγε όντως ότι ήρθε από το Ενωμένο Βασίλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου ξαναλέω, βάλε μου έστω ένα σημείο στους κανονισμούς του ebay που να λέει ότι απαξ και θέλει ο αγοραστής να ακυρώσει παραγγελία εντός της μιας ώρας ο πωλητής υποχρεούται να το δεχτεί, με χαρά θα το δεχτώ για να μπορώ να το χρησιμοποιήσω εαν μου χρειαστεί, ως τότε συμφωνώ δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε κι άλλο.

 

 

Γίνε πωλητής και σε ακύρωση στο ebay για μη πληρωμένη παραγγελία εντός ώρας πες μου τι επιλογές έχει στον πωλητή  ;)

 

Και μετά ψάξε να δεις αυτό που θα αντικρίσεις αν υπάρχει πουθενά γραμμένο στους κανονισμούς. Τόσο απλό. 

 

Η απάντηση ξέρεις ποια ειναι; Ότι σε απλήρωτη ακύρωση στην πρώτη ώρα δεν έχεις ΚΑΜΙΑ επιλογή σαν πωλητής για να το αρνηθείς και σε πληρωμένη ακύρωση στην πρώτη ώρα μόνο αν πεις ότι το προώθησες ήδη μπορείς να ρίξεις άκυρο στην ενέργεια του αγοραστή.

 

Το θέμα είναι ότι επιμένεις χωρίς να ξέρεις. Ξέρεις που τα γράφει αυτά; ΠΟΥΘΕΝΑ 

 

Τα αναφέρει μόνο σε κάποιο Seller Update όπου εφαρμόστηκαν οι αλλαγές αυτές και είναι συγκεκριμένες, οπότε πρέπει να βρεις ένα άρθρο χαμένο στα χιλιάδες που υπάρχουν. Από την στιγμή που η γενική ιδέα δεν αλλάζει δεν αλλάζουν και αυτά που διαβάζεις. Το θέμα είναι τι συμβαίνει στην πράξη. Και για αυτό δεν επέμενα περισσότερο στο προηγούμενο για τα bid που δεν συμφωνούσες για τα restrictions γιατί δεν το είχα παρακολουθήσει τι αλλαγές έχουν γίνει.

 

Όλη η πλατφόρμα του Ebay είναι γεμάτη με συνδέσμους που δεν έχουν διορθωθεί ποτέ και σε πετάν σε παλιά πολιτική χρήσης και δεδομένα, ή σε συνδέσμους που απλά έχουν σβήσει το περιεχόμενο. Μην προσπαθείς να βγάλεις έτσι άκρη πάντα, πολλά που γράφονται στους κανονισμούς ακόμα και σήμερα δεν ισχύουν πλέον λόγω κάποιου update που έγινε κάποτε..

 

Αν θες έλα να συνεχίσουμε σε πμ δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσουμε εδώ και να γεμίζουμε το thread με τέτοια.

Ο καθένας μπορεί να πιστέψει ότι θέλει και να το ψάξει μόνος του, και μια γενική ιδέα είτε από σένα είτε από μένα την πήρε.

Εγώ έχω παραλάβει αντικείμενο εδώ και 1 μήνα και το tracking δεν ενημερώθηκε ποτέ, από την αρχή μου έβγαζε άκυρο νούμερο. Στο item location έλεγε ότι είναι στην Glasgow, UK αλλά ο πωλητής ήταν Κινέζος και με έπιασε μια φοβία ότι τελικά μπορεί να το έστειλε από Κίνα και ότι μπορεί να κάνει 2-3 μήνες να έρθει, αν φυσικά δεν κολλήσει στο τελωνείο. Ευτυχώς ήρθε μετά από 2 εβδομάδες περίπου και στα χαρτιά έλεγε όντως ότι ήρθε από το Ενωμένο Βασίλειο.

 

Το Ebay έχει έλλειψη από πολλούς shipping carrier, είναι συχνό φαινόμενο να μην βλέπεις κάποια ενημέρωση στο tracking.

Μπορείς να ρωτήσεις τον πωλητή από που μπορείς να ελέγχεις την πορεία σου δέματος σου αν σου ξανατύχει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να ειναι δηλωμενο ως item location Glasgow, και να στελνει ο πωλητης απο Κινα;

Ειναι νομιμο;

Αν επιλεξω Αγγλο seller για να μην μπλεξω με τελωνεια, να μου βγει Κινεζος;

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Ετσι ειναι στο ebay? 'οτι δηλωσεις' ως πωλητης, κι ασε τον πελατη να πληρωσει τα σπασμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να ειναι δηλωμενο ως item location Glasgow, και να στελνει ο πωλητης απο Κινα;

Ειναι νομιμο;

Αν επιλεξω Αγγλο seller για να μην μπλεξω με τελωνεια, να μου βγει Κινεζος;

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Ετσι ειναι στο ebay? 'οτι δηλωσεις' ως πωλητης, κι ασε τον πελατη να πληρωσει τα σπασμενα;

Δεν είπα ότι το έστειλε από Κίνα, υπόθεση έκανα, δεν ήμουν σίγουρος. Ο πωλητής ήταν όντως από την Κίνα αλλά είχε αποθήκη στο Glasgow, UK και το έστειλε από εκεί. Απλώς λόγω ότι το tracking που μου έδωσε δεν ενημερωνόταν, αγχώθηκα και υπέθεσα ότι τελικά μπορεί και να το έστειλε από Κίνα. Φυσικά μετά από 2 εβδομάδες το παρέλαβα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και ήρθε κανονικά από το UK, από εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης δηλαδή, οπότε τέλος καλά όλα καλά.

Εγώ έχω παραλάβει αντικείμενο εδώ και 1 μήνα και το tracking δεν ενημερώθηκε ποτέ, από την αρχή μου έβγαζε άκυρο νούμερο. Στο item location έλεγε ότι είναι στην Glasgow, UK αλλά ο πωλητής ήταν Κινέζος και με έπιασε μια φοβία ότι τελικά μπορεί να το έστειλε από Κίνα και ότι μπορεί να κάνει 2-3 μήνες να έρθει, αν φυσικά δεν κολλήσει στο τελωνείο. Ευτυχώς ήρθε μετά από 2 εβδομάδες περίπου και στα χαρτιά έλεγε όντως ότι ήρθε από το Ενωμένο Βασίλειο.

 

Το Ebay έχει έλλειψη από πολλούς shipping carrier, είναι συχνό φαινόμενο να μην βλέπεις κάποια ενημέρωση στο tracking.

Μπορείς να ρωτήσεις τον πωλητή από που μπορείς να ελέγχεις την πορεία σου δέματος σου αν σου ξανατύχει κάτι τέτοιο.

Τον ρώτησα τον πωλητή, αλλά ούτε και αυτός δεν ήξερε σίγουρα τι να μου πει. Αλλά αφού παρέλαβα το προϊόν τότε όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και εγω την γνωμη μου στο θεμα ακυρωσης ...

Εαν γινει εντος 60λεπτων απο αγορα ερχετε μηνυμα στον πωλητη σχετικα με αυτο και λεει dont leave your customer wait .

Εκει το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δεχθεις.

Δεν εχει επιλογη του να μην δεχθεις.

Εαν ομως εισαι γκαου μπιου μπορεις να το αγνοησεις και να στειλεις το προιον.

Αυτο θα παραμεινει ανοιχτο επ απειρον μεχρι να χαθει λογω παρελευσης των 90 ημερων.

Σε αυτη την περιπτωση ομως θα εχεις εναν εκνευρισμενο πελατη ο οποιος ενω ζητησε ακυρωση εντος προθεσμιας εσυ σαν πωλητης την αγνοησες (ή δεν την ειδες) και εστειλες το προιον.

Λογικα λοιπον αυτος θα ανοιξει case και θα το κερδισει ...

Και εσυ σαν πωλητης θα εχεις ενα defect ενα μαλλον αρνητικο feedback και ενα χαμενο προιον.

 

Αρα η αληθεια ειναι καπου στην μεση σχετικε με την "διαμαχη" σας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να ειναι δηλωμενο ως item location Glasgow, και να στελνει ο πωλητης απο Κινα;

Ειναι νομιμο;

Αν επιλεξω Αγγλο seller για να μην μπλεξω με τελωνεια, να μου βγει Κινεζος;

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Ετσι ειναι στο ebay? 'οτι δηλωσεις' ως πωλητης, κι ασε τον πελατη να πληρωσει τα σπασμενα;

Ειχα αγορασει μια θηκη για κινητο απο Αγγλια για να την εχω αμεσα και ας ηταν λιγο ακριβοτερη και ο μαγκας το εστειλε απο Κινα, προφανως εκανε το μεσαζοντα ,λες και εγω δεν μπορουσα να το παρω απευθειας απο εκει ,με τα πολλα εκανε 2 μηνες να ερθει ,πληρωσα και τρια ευρω τελωνειο 

Δεν ξερω σε τετοιες περιπτωσεις αν μπορουμε να κανουμε κατι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αγορασει μια θηκη για κινητο απο Αγγλια για να την εχω αμεσα και ας ηταν λιγο ακριβοτερη και ο μαγκας το εστειλε απο Κινα, προφανως εκανε το μεσαζοντα ,λες και εγω δεν μπορουσα να το παρω απευθειας απο εκει ,με τα πολλα εκανε 2 μηνες να ερθει ,πληρωσα και τρια ευρω τελωνειο 

Δεν ξερω σε τετοιες περιπτωσεις αν μπορουμε να κανουμε κατι 

 

Αυτο ειναι απατη!

Εγω θα τον εδινα στεγνα στο ebay!

Οταν αγοραζεις απο eu, το κανεις για συγκεκριμενο λογο.

Κι οχι για να κανει διμηνο, να παει τελωνειο, και να πληρωσεις και 3ευρω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αγορασει μια θηκη για κινητο απο Αγγλια για να την εχω αμεσα και ας ηταν λιγο ακριβοτερη και ο μαγκας το εστειλε απο Κινα, προφανως εκανε το μεσαζοντα ,λες και εγω δεν μπορουσα να το παρω απευθειας απο εκει ,με τα πολλα εκανε 2 μηνες να ερθει ,πληρωσα και τρια ευρω τελωνειο 

Δεν ξερω σε τετοιες περιπτωσεις αν μπορουμε να κανουμε κατι 

Εγω θα αφηνη αρνητικο feedback με αιτιολογηση ψευδη αναφορα τοποθεσιας αποστολης ( το εστειλα απο κινα ενω εγραφε αποστολη απο UK)...μπορει να τον εκανα και report αναλογα τα κεφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα ενα προιον απο το ebay και επειδη δεν το ελαβα μετα απο 2 μηνες εκανα claim στο paypal και πηρα τα λεφτα μου πισω και ενω αυτο το προιον μεχρι προτεινως δεν υπηρχε στο ebay cart μου ξαφνικα σημερα το βλεπω στο ebay cart μου και δεν μπορω να το σβησω.

image.jpg

 

Γιατι συμβαινει αυτο και τι μπορω να κανω για να το σβησω και να μην φαινετε καθολου εκει?

Δεν εννοω να κανω την επιλογη "save for later".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα ενα προιον απο το ebay και επειδη δεν το ελαβα μετα απο 2 μηνες εκανα claim στο paypal και πηρα τα λεφτα μου πισω και ενω αυτο το προιον μεχρι προτεινως δεν υπηρχε στο ebay cart μου ξαφνικα σημερα το βλεπω στο ebay cart μου και δεν μπορω να το σβησω.

image.jpg

 

Γιατι συμβαινει αυτο και τι μπορω να κανω για να το σβησω και να μην φαινετε καθολου εκει?

Δεν εννοω να κανω την επιλογη "save for later".

 

Δεν σβήνεται γιατι δεσμεύτηκες ότι θα το αγοράσεις (committed to buy). Δες μπας και σου βγάζει καμιά επιλογή να ακυρωθεί η αγορά ή επικοινώνησε με τον πωλητή. Μάλλον θα φας ποινή από το ebay όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννεις δεσμευτικα? Οχι δεν δεσμευτικα καθολου οτι θα το αγορασω.

 

Και οπως ειπα το ειχα αγορασει αλλα επειδη μετα απο 1μιση μηνα δεν το ελαβα εκανα claim στο paypal και πηρα τα λεφτα μου πισω.

 

Και το εχω κανι και σε αλλες αγορες μου που αργουν πανω πο μηνα και καμια απο αυτες που μου επεστρεψαν τα λεφτα δεν πηγε στο καλαθι των προιοντων που θελω να αγορασω κοινως cart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννεις δεσμευτικα? Οχι δεν δεσμευτικα καθολου οτι θα το αγορασω.

 

Και οπως ειπα το ειχα αγορασει αλλα επειδη μετα απο 1μιση μηνα δεν το ελαβα εκανα claim στο paypal και πηρα τα λεφτα μου πισω.

 

Και το εχω κανι και σε αλλες αγορες μου που αργουν πανω πο μηνα και καμια απο αυτες που μου επεστρεψαν τα λεφτα δεν πηγε στο καλαθι των προιοντων που θελω να αγορασω κοινως cart.

Προφανως ο seller το γυρισε σε unpaid item ..

Δεν ειναι μαλακας και αυτος να στελνει δεματα/προιοντα και να "χανονται" ετσι απλα ...

Προσπαθει λοιπον και αυτος να καλυφθει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και κάποιο απλό glitch του ebay, τις προάλλες είχα βάλει 3 στη κάρτα. Όταν προσπαθούσα να τα βγάλω ενω έβγαιναν έμενε και πάλι η ενημέρωση, όταν ξαναπατούσα στην ενημέρωση τα έβλεπα και πάλι στη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...