Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ebay είναι πλατφόρμα με ιδιώτες, κυρίως, πωλητές από όλο τον κόσμο.

Δεν λες σε ποιο άνοιξες λογαριασμό (με ποια κατάληξη). Το αγγλικό έχει κατάληξη co.uk

Σχεδόν όλοι, γράφουν που βρίσκεται το αντικείμενο και αν είναι από τρίτη χώρα μπορεί να χρεωθείς έξοδα αν η αξία με τα μεταφορικά είναι πάνω από 22€

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα φίλτρα αριστερά πατάς Item Location Europe και θα σου βγάζει μόνο από Ευρώπη.

Αυτή η επιλογή υπάρχει και στο ebay.com και στο ebay.co.uk οπότε τσεκαρε κ τα δυο για να δεις αυτό που ψάχνεις από πού βγαίνει πιο φθηνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι αρχάριος σε αυτο, δεν ξερω σε ποιο ebay ανοιξα λογαριασμο.

Απλα κατεβασα την εφαρμογη απο το playstore και ανοιξα λογαριασμό.

Παντως σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Επειδη ειμαι αρχάριος σε αυτο, δεν ξερω σε ποιο ebay ανοιξα λογαριασμο.

Απλα κατεβασα την εφαρμογη απο το playstore και ανοιξα λογαριασμό.

Παντως σας ευχαριστώ.

Ανοιξες λογαριασμό σε όλα τα εβαυ του πλανήτη :P

Ένας λογαριασμός ειναι για όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Ανοιξες λογαριασμό σε όλα τα εβαυ του πλανήτη :P

Ένας λογαριασμός ειναι για όλα

Οκ καταλαβα, παλι καλα που τα βλεπετε απο την χιουμοριστική πλευρα και απαντατε, αντι να πειτε ψαξε στο θεμα εχει απαντηθει, γιατι δεν εχω ασχολειθει καθολου. 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Μου ηρθε σημερα δεμα απο παραγγελια 17 αυγουστου :huh:

Εε κάλιο αργά παρά ποτέ! Χαχαχαχα

Το πιο πιθανόν κάπου ξεχασμένο ήταν κ το βρήκαν τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Εε κάλιο αργά παρά ποτέ! Χαχαχαχα

Το πιο πιθανόν κάπου ξεχασμένο ήταν κ το βρήκαν τώρα.

Αρχιζουν και ξεσκαρταρουν τις παλιες παραγγελιες.

Τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω παραλαβει 3-4 παραγγελιες απο σεπτεμβρη-οκτωμβρη.

Αγνοουνται βεβαια μια απο αυγουστο ακομα και 1-2 απο σεπτεμβρη-οκτωμβρη,αλλα θα ρθουν.

Εχω και απο ζαπαλς κατι απο τελη νοεμβρη.Ε καλο πασχα αυτες.

Φυσικα ολες αυτες τις ειχα κανει refund αλλα τους στελνω και τις πληρωνω με το που ερθουν.Τα ποσα ειναι μικρα κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως,δυστυχως με τη κατασταση στα ελτα πλεον αρκετοι στο ebay δε στελνουν ελλαδα πλεον.

2 sellers που τους ειπα να το ξαναγορασω και να μη το στειλει ,ετσι ωστε να τον πληρωσω ουσιαστικα επειδη ηρθε,ειδα οτι δε μπορουσα να αγορασω γιατι δε στελνουν πλεον ελλαδα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Παντως,δυστυχως με τη κατασταση στα ελτα πλεον αρκετοι στο ebay δε στελνουν ελλαδα πλεον.

2 sellers που τους ειπα να το ξαναγορασω και να μη το στειλει ,ετσι ωστε να τον πληρωσω ουσιαστικα επειδη ηρθε,ειδα οτι δε μπορουσα να αγορασω γιατι δε στελνουν πλεον ελλαδα.

Μεγάλη πικρή αλήθεια αυτήν.

Και το θέμα εμείς ξέροντας το πρόβλημα (ότι δεν φταίει ο Κινέζος αλλά τα ΕΛΤΑ) το χειροτερεύουμε ακόμα περισσότερο εκβιάζοντας/απαιτώντας από τους πωλητές refund ακριβώς μόλις λήξει το estimated delivery time.

Το έκανα κ εγώ παλιότερα δεν βγάζω τον εαυτό μου από έξω, αλλά τώρα που προσπαθώ να βρω κάποια ανταλλακτικά κ οι προμηθευτές που τα έχουν δεν στέλνουν Ελλάδα, χτυπάω το κεφάλι μου κ το μετανιώνω. 

Βέβαια μετά από μια όμορφη επικοινωνία που είχα με έναν από αυτούς δέχτηκαν να στέλνουν μόνο σε μένα. Συγκεκριμένα μου είπε ότι το 1/3 των cases ήταν από Έλληνες επειδή όλα αργούσαν να φτάσουν. Τεράστιο ποσοστό αν αναλογιστεί κάποιος την αγοραστική δύναμη της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω προβλημα με κινεζο πωλητη στο bay πηρα ενα καλωδιο hdmi το οποιο με το που παει να παιξει υλικο hdr η εικονα χανεται και επειδη εχω παρομοια εμπειρια και με αλλα καλωδια ξερω οτι απλα εν μπορει να παιξει hdr εστειλα video στονκινεζο που του ζηταω refund και επιμενει να μου στειλει αλλο καλωδιο πραγμα το οποιο δεν θελω γιατι ξερω οτι δεν θα μου κανει δουλεια. να πω εδω οτι πλην του hdr το καλωδιο δουλευει κανονικα αλλα δεν κανει αυτο που διαφημιζει. τι να κανω μεχρι τωρα δεν εχω ανοιξει case να ανοιξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, lak10 είπε

εχω προβλημα με κινεζο πωλητη στο bay πηρα ενα καλωδιο hdmi το οποιο με το που παει να παιξει υλικο hdr η εικονα χανεται και επειδη εχω παρομοια εμπειρια και με αλλα καλωδια ξερω οτι απλα εν μπορει να παιξει hdr εστειλα video στονκινεζο που του ζηταω refund και επιμενει να μου στειλει αλλο καλωδιο πραγμα το οποιο δεν θελω γιατι ξερω οτι δεν θα μου κανει δουλεια. να πω εδω οτι πλην του hdr το καλωδιο δουλευει κανονικα αλλα δεν κανει αυτο που διαφημιζει. τι να κανω μεχρι τωρα δεν εχω ανοιξει case να ανοιξω?

Πες του "The item not as described" και δώστου 2 επιλογές,

1. Σου πληρώνει τα μεταφορικά και το επιστρέφεις και μόλις παραλάβει full refund
2. Σου κάνει refund χωρίς να το επιστρέψεις

Του λες  δεν μπορείς να δεχτείς  το re-ship επειδή δεν καλύπτεσαι από το ebay protection.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραγγελια απο 20/11/2017 δεν ειχε παραληφθει και σημερα που ψαχνω στο purchase history εχει εξαφανιστει (λογω  60days οριου), εμφανιζεται βεβαια  κανονικα οταν επιλεξω φιλτρο αγορων ''2017'' αλλα χωρις δυνατοτητα να δηλωσω προβλημα, ουτε feedback...ουσιαστικα δηλαδη κρεμομαι απο τις διαθεσεις του πωλητη που καλλιστα μπορει να με γραψει και να μη ασχοληθει αφου πλεον δεν μπορω να δωσω feedback. Τι κανουμε τωρα? 

Οταν παω στο resolution center μου εμφανιζει ομως εκει κανονικα τα προιοντα της συγκεκριμενης παραγγελιας αν 8ελω να δηλωσω οτι δεν τα παρελαβα.

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...