Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To πρέπει να κάνω δηλαδή πραγματικά δεν έχω καταλάβει.

 

Εκτός αυτού μου άφησε και θετική αξιολόγηση.

Tι πρέπει να κάνω δηλαδή πραγματικά δεν έχω καταλάβει.

Επειδή μου έστειλε το πακέτο untracked μου είχε στείλει μήνυμα σε περίπτωση που το παραλάβω να τον ενημερώσω το οποίο και υπάρχει; μόνη στα εισερχόμενα μου.

Εκτός αυτού μου άφησε και θετική αξιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πλεον δεν μπορείς να κανεις τίποτα, η υπόθεση έκλεισε, και αλλη φορά μην ξανά στείλεις μάιλ για συγχαρητήρια στον πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρέπει να κάνω δηλαδή πραγματικά δεν έχω καταλάβει.

Εκτός αυτού μου άφησε και θετική αξιολόγηση.

Επειδή μου έστειλε το πακέτο untracked μου είχε στείλει μήνυμα σε περίπτωση που το παραλάβω να τον ενημερώσω το οποίο και επραξά εξάλλου υπάρχει στα εισερχόμενα μου.

Εκτός αυτού μου άφησε και θετική αξιολόγηση.

Πλεον δεν μπορείς να κανεις τίποτα, η υπόθεση έκλεισε, και αλλη φορά μην ξανά στείλεις μάιλ για συγχαρητήρια στον πωλητή

Τι ενοεις έκλεισε η υπόθεση στο status του eBay στο αντικείμενο εξακολουθεί να γράφει Your payment is pending. Θα εχω τίποτα επιπτώσεις η θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι γράφει αν γίνει επιστροφή, με την ακύρωση που θα σου στείλει θα φύγει και αυτή η ένδειξη

 

Συγνωμη που ρωταω και γινομαι βαρετος αλλα προσπαθω να καταλαβω τι εχει γινει και για ποιο λογο το αντικειμενο που αγορασα δειχνει οτι ειναι απληρωτο με την ενδειξη Your payment is pending ενω ειδη το εχει στειλει ο πωλητης και το εχω παραλαβει.

Στο ιστορικο του paypal η πληρωμη εχει ολοκληρωθει και φυσικα εχει γινει και η χρεωση στην καρτα μου.

Μεσα απο την καρτελα του ebay μου βγαζει το αντικειμενο στις θνπαιδ ινωοιψεσ χωρις να εχω υπαρχει η δυνατοτητα της πληρωμης.

πραγματικα δεν ξερω τι ακριβως προσπαθει να πετυχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχετε μπερδευτει ...

Προφανως η/ο moutsa αγορασε απο ebay κατι και το παρελαβε μια χαρα.

Ο πωλητης το ειχε στειλει untracked.

Ο/η moutsa μετα την παραλαβη εστειλε ευχαριστηριο μηνυμα στον πωλητη.

Ο πωλητης αδραξε την ευκαιρια και ζητησε απο τον αγοραστη moutsa να αποδεχθει αυτο που θα πραξει...

Δηλαδη οτι θα γυρισει την συναλλαγη σε unpaid και θα την ακυρωσει για να του επιστρεψει αμεσως και αυτοματα το ebay τα fees της πωλησης μεταξυ αυτου και του/της moutsa.

Γνωστη πρακτικη τυχοδιωκτικου χαρακτηρα που δεν επιρεαζει γενικα τον αγοραστη.

Ο/η moutsa παρελαβε επομενως δεν υπαρχει καποιο θεμα σχετικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που γυρισα σπιτι και εχω την ανεση του υπολογιστη μπηκα στο προφιλ του πωλητη και παροτι ειχε 100% θετικο feedback υπηρχε και μια αρνητικη αξιολογιση που ανεφερε το εξης BEWARE: tried to avoid ebay fees by canceling the sale after item was received.

Προφανω ο τυπος το εχει κανει συστημα και προσπαθει να παρει τα μεγιστα απο τις πωλησεις του στο ebay.

Θα φταιω εγω τωρα αν του ριξω μια αναφορα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ειδα στο κεντρικο "www.ebay.com" αλλαξανε τι θεση στην οποια ειχαν να στειλεις ενα προσωπικο μυνημα σε καποιον πωλητη και το εβαλαν δεξια απο το ονομα του.

 

Το θεμα ειναι ομως οτι αυτο δεν εμφανιζεται σε ολες τις αγγελιες του ebay.

Ειναι σε μερικες που δεν εμφανιζεται καθολου επιλογη να στειλεις προσωπικο μυνημα στον πωλητη.

 

Τι κανουμε γι' αυτο?

Απλα περιμενουμε να φτιαξουν το site ωστε ολες οι αγγελιες να το δειχνουν δεξια του πωλητη ή υπαρχει καποιο αλλο προβλημα με μερικες αγγελιες κυριως παλιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ομως γιατι στο ebay.uk σου δειχνει κανονικα δεξια το κουμπι "contact seller" ενω στο ebay.com δεν?

 

Και αυτο δεν ειναι καθολου πρακτικο γιατι σε ατομα που εχουν πολλες αγγελιες σε ρωταει το item number για να του στειλεις προσωπικο μυνημα κατι που στο ebay.uk που δουλευει κανονικα το κουμπι δεν σε ρωταει καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ομως γιατι στο ebay.uk σου δειχνει κανονικα δεξια το κουμπι "contact seller" ενω στο ebay.com δεν?

 

Και αυτο δεν ειναι καθολου πρακτικο γιατι σε ατομα που εχουν πολλες αγγελιες σε ρωταει το item number για να του στειλεις προσωπικο μυνημα κατι που στο ebay.uk που δουλευει κανονικα το κουμπι δεν σε ρωταει καν.

Δεν βλεπω καμια διάφορα και στα δυο εβαυ το κουμπι ειναι στο ιδιο μερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα προσωπικα στο ebay.com μονο την πρωτη φορα που θα το ανοιξω ειναι οκ μετα σε οποιοδηποτε προγραμμα απο τα chrome, internet explorer, firefox και να δοκιμασω δεν τα δειχνει.

 

 

Μονο στο ebay.co.uk μου τα δειχνει οπως πρεπει.

 

Δοκιμασα να καθαρισω ολα τα cookies αλλα τιποτα τα ιδια.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW  O  αγοραστής αναγκάστηκε να τα στείλει με δικα του έξοδα μιας και δεν ειχαν τπτ. 
Απλα σας το λεω να προσέχεται και γιατι δικαιώθηκα  μιας που δεν εκανα κατι λαθος οπως ειπωθηκε εδω μεσα       :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Από την στιγμή που πωλητής στο ebay σου δίνει tracking number το δέμα είναι 100% register ; Και όταν φτάσει Ελλάδα το νέο tracking που παίρνει το δέμα από που το βρίσκεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...