Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα παραγγελια και ρωτησα τον πωλητη αν μπορει να το στειλει με china post uregistered.μου λεει οκ.τελικα το στελνει με austria post και registered και αρνειται να ακυρωσει την παραγγελια ή να αλλαξει τον τροπο αποστολης.τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, SpirtouLisS είπε

παραγγελια απο 20/11/2017 δεν ειχε παραληφθει και σημερα που ψαχνω στο purchase history εχει εξαφανιστει (λογω  60days οριου), εμφανιζεται βεβαια  κανονικα οταν επιλεξω φιλτρο αγορων ''2017'' αλλα χωρις δυνατοτητα να δηλωσω προβλημα, ουτε feedback...ουσιαστικα δηλαδη κρεμομαι απο τις διαθεσεις του πωλητη που καλλιστα μπορει να με γραψει και να μη ασχοληθει αφου πλεον δεν μπορω να δωσω feedback. Τι κανουμε τωρα? 

Οταν παω στο resolution center μου εμφανιζει ομως εκει κανονικα τα προιοντα της συγκεκριμενης παραγγελιας αν 8ελω να δηλωσω οτι δεν τα παρελαβα.

Feedback μπορείς να δώσεις μέχρι 30 μέρες μετά από το πέρας του estimate delivery time. 

Δες μέσα αυτό αυτό το Link αν σου δείχνει αυτό που θες να βάλεις feedback http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?LeaveFeedback2

1 ώρα πριν, alexserres2014 είπε

εκανα παραγγελια και ρωτησα τον πωλητη αν μπορει να το στειλει με china post uregistered.μου λεει οκ.τελικα το στελνει με austria post και registered και αρνειται να ακυρωσει την παραγγελια ή να αλλαξει τον τροπο αποστολης.τι να κανω;

Οι πωλητές στέλνουν με την μέθοδο χαμηλότερου ρίσκου σε κάθε χώρα. Ο shipping carrier τους αποφασίζει συνήθως με πια μέθοδο θα το στείλουν.  Ειδικά τα μεγάλα κινεζομάγαζα του ebay, η διαδικασία αποστολής είναι τέρμα αυτοματοποιημένη.


Τι αξίας είναι αυτό που αγόρασες;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Billator είπε

Feedback μπορείς να δώσεις μέχρι 30 μέρες μετά από το πέρας του estimate delivery time. 

Δες μέσα αυτό αυτό το Link αν σου δείχνει αυτό που θες να βάλεις feedback http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?LeaveFeedback2

Οι πωλητές στέλνουν με την μέθοδο χαμηλότερου ρίσκου σε κάθε χώρα. Ο shipping carrier τους αποφασίζει συνήθως με πια μέθοδο θα το στείλουν.  Ειδικά τα μεγάλα κινεζομάγαζα του ebay, η διαδικασία αποστολής είναι τέρμα αυτοματοποιημένη.


Τι αξίας είναι αυτό που αγόρασες;

40$.απλα με ειπε οκ θα το στειλω οπως ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

40$.απλα με ειπε οκ θα το στειλω οπως ειπες

40$ unregistered for Greece λογικά χτυπάει κόκκινο στο σύστημα τους :P :P
Δυστυχώς δεν γίνεται κάτι όμως τώρα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην σου μπει.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια βοήθεια θα ήθελα .εκανα πριν 5 λεπτα μέσω ebay την πρωτη μου προσπάθεια να αγοράσω κάτι για να δω και πως λειτουργεί η διαδικασία με ebay paypal και τα σχετικα .σε δημοπρασία που έληγε πήρα ενα παιχνιδι στα 30 λεπτα .αυτός είναι απο Αγγλία και δεν ανέφερε κάτι για shipping έλεγε ask seller .του έστειλα μήνυμα και μου λέει θα κοστίσει 3-5 λίρες να το στείλει Ελλάδα .πως θα βγάλω άκρη ακριβώς υι πρεπει να του δώσω ;ευχαριστώ εκ τον προτέρων και με συγχωρειτε αν έχουν ηδη απαντηθεί όσα ρωταω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@deadendkings Ζήτα του να σου στείλει Invoice που θα περιέχει μέσα και το κόστος των μεταφορικών. Το invoice θα σου έρθει ως μήνυμα στο inbox σου και πληρώσεις μέσα από αυτό, θα δεις ότι τότε τα μεταφορικά θα εμπεριέχονται. Πρέπει να υπάρχει και επιλογή από το προιόν που του ζητάς και ο ίδιος να σου στείλει Invoice.

Προσοχή όμως, ο πωλητής ΔΕΝ μπορεί να σου πει μετά την πληρωμή του Invoice (που πληρωσες και τα μεταφορικά που ζητούσε) ότι τελικά τα μεταφορικά κοστίζουν περισσότερο και να σου ζητήσει περισσότερα λεφτά. Αν γίνει κάτι τέτοιο καλύτερα ακύρωσε την παραγγελία σου, ο πωλητής θα είναι επίφοβος.

 

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια .του έστειλα μήνυμα να μου στείλει invoice .αν χρειαστω κάτι άλλο σχετικα με την συνναλαγη θα ξανά ενοχλησω .ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια και τον χρονο σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,θελω την βοηθεια σας.Εκανα μια αγορα τον οκτωβρη απο εβαυ μεσω παυπαλ και πριν 2 μερες πηρα refund. To δεματακι ηρθε σημερα ,πως θα γινει να του στηλω τα χρηματα πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ioannis13 είπε

Καλησπερα παιδια,θελω την βοηθεια σας.Εκανα μια αγορα τον οκτωβρη απο εβαυ μεσω παυπαλ και πριν 2 μερες πηρα refund. To δεματακι ηρθε σημερα ,πως θα γινει να του στηλω τα χρηματα πισω?

Αν δεν εχει αριθμό παρακολούθησης κάντο γάργαρα, αν έχει μπορεί να σε ενοχλήσει ο ίδιος, αν και δεν το πιστευω

Τι αξίας ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Billator είπε

Feedback μπορείς να δώσεις μέχρι 30 μέρες μετά από το πέρας του estimate delivery time. 

Δες μέσα αυτό αυτό το Link αν σου δείχνει αυτό που θες να βάλεις feedback http://feedback.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?LeaveFeedback2

 

Εχεις δίκιο, απο αυτο το λινκ οντως με αφηνει να δωσω feedback. Τουλάχιστον μου εμφανιζεις τις επιλογες αλλα δεν μπορώ να προσπαθήσω να δω αν τις δέχεται κανονικά. Απο την κανονικη σελιδα συναλλαγων, ακόμα και αν εμφανίσω στις αγορές πέραν των 60 ημερων, δε με αφηνει δεν υπάρχει πλεον εκεί η επιλογή.

Επεξ/σία από SpirtouLisS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Ioannis13 είπε

οχι δεν εχει αριθμο παρακολουθησης, 0.90 ευρω...

Aν ειχε 90 αυτο που πήρες, ουτε τον χωρο που έπιασαν τα ποστς μας στο insomnia δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η πρωτη μου αγορά απο το ebay .έκλεισαν το προϊόν και ζήτησα απο τον πωλητή να κου στείλει invoice για να βγουν όλα μαζί με τα μεταφορικά και να τον πληρωσω .μου έστειλε τώρα μήνυμα να του δώσω υο mail που χρησιμοποιώ στο paypal για να μου στείλει payment request όπως είπε .δίνω το mail κανονικά ;σορρυ για την.ασχετοσυνη μου είναι η πρωτη φορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο πωλητής έχει δυνατότητα πληρωμής μέσω paypal, δεν χρειαζόταν όλη αυτή η διαδικασία.

Δεν γράφεις, όμως, αν το αντικείμενο είναι στην ΕΕ ή σε τρίτη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση .ο πωλητής είναι απο united kingdom .τελικά του έστειλα το μέιλ μου και μου ήρθε σε μέιλ αίτημα να τον πληρωσω .μπήκα σύο paypal και όντως του έστειλα τα χρήματα τα οποία με ενημέρωσε πως έλαβε κανονικά και θα στείλει το προϊόν την δεύτερα .θέλω να πιστεύω όλα καλά δηλαδή .τώρα απλα αν πάω σύο ebay και μπω στο προϊόν που κέρδισα στην δημοπρασία μου γράφει ακόμα pay now .αυτό θα αλλάξει μια που του έστειλα τα χρήματα και τα έλαβε ηδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...