Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Το καταλαβαίνεις από την αποτυχία αγοράς από συγκεκριμένο πωλητή ενώ μπορείς να αγοράσεις το ίδιο αντικείμενο από άλλον.

Α καλά.. έτσι το έμαθα και εγώ.. το θέμα ήταν να μαθαίναμε πριν.. γιατί δεν είναι ωραίο να μπλέκεις με μηνύματα για να σου ακυρώσουν την αγορά… και άντε να το εξηγήσεις στον κινέζο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα αγόρασα κινητό το οποίο είχε σαν item location την Ιρλανδία και μου σκάει confirmation email από τον πωλητή με εδρα την Σιγκαπούρη. Έχουν αποθήκες απλά εδώ Ευρώπη για να καλύπτουν τις χώρες χωρίς τελωνείο, ή έμπλεξα...; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Α καλά.. έτσι το έμαθα και εγώ.. το θέμα ήταν να μαθαίναμε πριν.. γιατί δεν είναι ωραίο να μπλέκεις με μηνύματα για να σου ακυρώσουν την αγορά… και άντε να το εξηγήσεις στον κινέζο…

Αν δεν την δεχτεί εκείνη την ώρα υπάρχει Cancel order option στις επιλογές οπότε δεν χρειάζεται καμία επικοινωνία με τον πωλητή. 

Οπότε αν δεν την δεχτεί κάνεις κατευθείαν ακύρωση μόνος σου και δοκιμάζεις τον επόμενο πωλητή.

PS. To cancel order εμφανίζεται για περιορισμένη διάρκεια μετά την αγορά (αν θυμάμαι καλά μέχρι 1 ώρα μετά την αγορά), οπότε είναι καλό να ενεργούμε αμέσως για να μην μπλέκουμε με τους πωλητές.

10 λεπτά πριν, sexotik είπε

Σήμερα αγόρασα κινητό το οποίο είχε σαν item location την Ιρλανδία και μου σκάει confirmation email από τον πωλητή με εδρα την Σιγκαπούρη. Έχουν αποθήκες απλά εδώ Ευρώπη για να καλύπτουν τις χώρες χωρίς τελωνείο, ή έμπλεξα...; 

Αυτό λέγετε Dropshipping. Βρήκε κάποιον ο πωλητής από την Ιρλανδία που πουλάει πιο φθηνά το κινητό και σου το πουλάει στο Ebay μαζί με το κέρδος του.

Δύσκολα να έχει αποθήκη και συγκεκριμένα εκεί.

PS2. Αν μπει τελωνείο του ζητάς το κόστος εκτελωνισμού μέσω Dispute γιατί δήλωσε λανθασμένη χώρα τοποθεσίας. Τα λεφτά θα τα πάρεις 100% πίσω.

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γνωρίζω το dropshipping, άλλα είναι δυνατόν σε item με 24 ίδια πουλημένα από την αρχή της εβδομάδας να μην έχει μαγαζί εκεί; Εγγύηση να υποθέσω θα μου παρέχει σαν κατάστημα εκτός Ε.Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με πληρωμές σε ebay μέσω paypal, τουλάχιστον άλλοι δύο γνωστοί μου έχουν το ίδιο πρόβλημα που προαναφέρθηκε. Κι εγώ έκανα δοκιμή, το ίδιο... τι έγινε ρε παιδιά, πέταξαν την Ελλάδα έξω? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sexotik είπε

Ναι γνωρίζω το dropshipping, άλλα είναι δυνατόν σε item με 24 ίδια πουλημένα από την αρχή της εβδομάδας να μην έχει μαγαζί εκεί; Εγγύηση να υποθέσω θα μου παρέχει σαν κατάστημα εκτός Ε.Ε;

Εγγύηση αν έχει στο αναφέρει στην αγγελία του, αν δεν γράφει σε καλύπτει μόνο οι 30 μέρες μετά την παραλαβή του ebay ή οι 6 μήνες του paypal. (H δεύτερη περίπτωση με τρέξιμο όμως).
Το πως θα προσφέρει την εγγύηση/αλλαγή σε αυτές τις μέρες αυτό δεν σε απασχολεί εσένα καθόλου :) 

25 λεπτά πριν, m_themis είπε

Πρόβλημα με πληρωμές σε ebay μέσω paypal, τουλάχιστον άλλοι δύο γνωστοί μου έχουν το ίδιο πρόβλημα που προαναφέρθηκε. Κι εγώ έκανα δοκιμή, το ίδιο... τι έγινε ρε παιδιά, πέταξαν την Ελλάδα έξω? 

Κάνε τον κόπο για διάβασε μερικά μηνύματα πίσω (4-5 σελίδες). Υπάρχει γενικό πρόβλημα ναι (όχι μόνο Ελλάδα)  αλλά υπάρχει και λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε πρόβλημα στο checkout με το paypal, βάλτε το προϊόν στα watch list σας και μπείτε να πληρώσετε από το γερμανικό ebay. 

Το πρόβλημα έχει προκύψει εδώ και πολλούς μήνες και παροδικά είναι πολύ έντονο. Το αντιμετωπίζουν πολλές χώρες και δεν αφορά μόνο την Ελλάδα.

Το γνωρίζει και το paypal και το ebay. 

Η λύση που προτείνω είναι από το forum - support του paypal και δουλεύει χωρίς θέματα. 

Επεξ/σία από salmador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άποψη θέλω. Παράγγειλα 2 wrist straps για το Mi Band 2. Από τα 2 που έφτασαν το ένα δεν είναι το χρώμα που έβαλα για παραγγελία (σκούρο μπλε VS τυρκουάζ). Να ζητήσω full refund ή ένα partial αρκεί; (Τείνω προς το partial αλλά θέλω και μια δεύτερη γνώμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,βρηκα κατι μικροπραματακια στο ebay.com απο Αμερικη και γραφει 'free shipping'..

 To ποσο ειναι γυρω στα 5 ευρω.Nα παραγγειλω η θα φαω τελωνειακη 'καμπανα'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα...λοιπον οι πρωτες αγορες ξεκινησαν απο κινεζικα καταστηματα με επιτυχια....περιμενω να ερθουν για να μπορεσω να γραψω με λεπτομερεις κατι παραπανω....θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις....Θα ηθελα να ρωτησω αυτη τη φορα για το e-bay....Λοιπον ειδα πολλα πραγματα φθηνα....θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεχω?Εχω μπει απο e-bay.co.uk.....Διαβασα στο internet  τις κριτικες....στη περιπτωση μου εχω δει ενα pc o seller ειναι μελος απο 6 december 2001 γραφει στο λογαριασμο του....100% Positive Feedback......τους τευλεταια 12 μηνες εχει 57 θετικες κριτικες...εχει 24 feedback σαν πωλητης.....Ειναι ενας εμπιστος η θα φαω πακετο οταν το ανοιξω??λεει οτι δε δεχεται επιστροφες.....τι ειναι το protection money back guarantee???γενικοτερα θα πρεπει να υπολογιζω καποια extra χρεωση?τα μεταφορικα εννοειται...import fees δε θα εχω σωστα?και γενικοτερα θα ηθελα να μου πειτε σε περιπτωση απατης τι κανω??πως πρεπει να ενεργησω???πληρωμη με paypal παντα και το pc που σκεφτομαι ειναι ενα mac αλλα φοβαμαι οπως το κλειδωμα του icloud...τι κανω σε τετοια περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτή την περίοδο μακριά από αγορές από την Γερμανία ή από γερμανικές αποθήκες. Είτε από ebay είτε από οπουδήποτε αλλού.

Λόγω απεργιών μπορεί να πάρει μέχρι και 20 μέρες πλέον για να ξεκινήσει με την ουρά που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...