Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού δεν γνωρίζεις πολλά από τις αγορές αυτές, καλό είναι να διαβάσεις πρώτα τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου και αν συνεχίσεις να έχεις απορίες τις συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που σου ειπε o makfil και μετα περασε απο το καρακατω νημα και διαβασε τις τελευτειες 20 σελιδες (τουλαχιστον)

http://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/

1 ώρα πριν, xartrip είπε

Λοιπόν παιδιά καταρχάς συγνώμη που άρχισα ένα άκυρο thread και δεν είδα αυτό.Αφήνω πάλι το ποστ και όποιος έχει μια απάντηση ας βοηθήσει.

Επειδή αγορά από εξωτερικό online δεν έχω δοκιμάσει και χαζεύοντας στο ebay βλέπω κάτι πολύ καλές ευκαιρίες(από κινητά μέχρι μπλούζες και τσάντες πλάτης) θα ήθελα να σας ρωτήσω τι παίζει με τους δασμούς και το τελωνείο?Δηλαδή π.χ για μια απλή τσάντα πλάτης ή  ακουστικά που κοστίζουν 10 ευρώ με free shipping από Κίνα υπάρχει κάποιο περισσότερο κόστος για μένα όταν αυτά έρθουν εδώ;Υπόψιν ότι φυσικά οι καλύτερες προσφορές έρχονται από ΗΠΑ και Κίνα επομένως οι κίνδυνοι για υπερχρεώσεις με δασμούς,φόρους κ.λ.π  αυξάνονται.

Και όσον αφορά τις μεγάλες αγορές π.χ κινητό ή τηλεόραση υπάρχει τρόπος να μην πληρώσουμε το 1/3 της αξίας και βάλε όταν το προϊόν προέρχεται εκτός Ε.Ε;

 

1 ώρα πριν, makfil είπε

Αφού δεν γνωρίζεις πολλά από τις αγορές αυτές, καλό είναι να διαβάσεις πρώτα τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου και αν συνεχίσεις να έχεις απορίες τις συζητάμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, varemenos2003 είπε

Να ρωτήσω κάτι. Έχω παραγγείλει κάτι στις 20 Νοεμβρίου. Πότε θα έρθει περίπου;

Λογικά θα το παραλάβεις μέσα στις επόμενες 10 μέρες. Διαφορετικά ή χάθηκε ή θα αργήσει κ άλλο

Η γνώμη μου, περίμενε 10 μέρες κ μετά άνοιξε dispute. Αν θες μιλά από τώρα με το μαγαζί/πωλητή μπας κ μπορεί να σου πει εκείνος κάτι πιο συγκεκριμένο.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Billator είπε

Λογικά θα το παραλάβεις μέσα στις επόμενες 10 μέρες. Διαφορετικά ή χάθηκε ή θα αργήσει κ άλλο

Η γνώμη μου, περίμενε 10 μέρες κ μετά άνοιξε dispute. Αν θες μιλά από τώρα με το μαγαζί/πωλητή μπας κ μπορεί να σου πει εκείνος κάτι πιο συγκεκριμένο.

Έχω μιλήσει με τον πωλητή και του έχω πει ότι δεν έχω παραλάβει ακόμα και ότι αν δεν έρθει σε 15 μέρες να μου κάνει ριφαντ. Ειδωμεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι ενω  δεν ειχα βαλει το κινητο μου στο ebay λογαριασμο μου εδω και χρονια γιατι σημερα που πηγα να συνδεθω μου ζητησε το κινητο μου?

Και απο που μπορω να σβησω ή να αλλαξω τον αριθμο του κινητου μου?

Εχει ζητησει σε ολους να προσθεσουν τον αριθμο του κινητου τους to ebay?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2018 στις 3:06 ΠΜ, Billator είπε

Πληρώνω με balance συνήθως, αλλά δοκίμασα μολις με την χρεωστική της Πειραιώς και την Revolut κ μου τις δέχεται πάλι κανονικά. Μήπως ο πωλητής που θες να αγοράσεις έχει restrictions για τα ειδη που περιορίζουν τα CC?

Επικοινώνησα σήμερα με την Πειραιώς. Έβλεπαν τις αγορές που προσπαθούσα να κάνω το ΣΚ από το ebay (καναδικό, γερμανικό, γαλλικό)και ότι υπήρχε σε όλα απόρριψη.

Μου ανέφεραν ότι η συγκεκριμένη αγορά υποκυντε στις εξαιρέσεις αγορών  λόγο Capital Control

Αν και μου φαίνεται παράλογο αυτό, γιατί τα ίδια αντικείμενα από άλλον πωλητή τα αγοράζω κανονικά…

Οπότε τώρα μένει να κάνω μια οποιανδήποτε άλλη αγοραπωλησία να δω αν έχουν δίκιο..

Έστειλα μήνυμα στον κινέζο για ακύρωση της παραγγελίας και να δούμε τι θα κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Επικοινώνησα σήμερα με την Πειραιώς. Έβλεπαν τις αγορές που προσπαθούσα να κάνω το ΣΚ από το ebay (καναδικό, γερμανικό, γαλλικό)και ότι υπήρχε σε όλα απόρριψη.

Μου ανέφεραν ότι η συγκεκριμένη αγορά υποκυντε στις εξαιρέσεις αγορών  λόγο Capital Control

Αν και μου φαίνεται παράλογο αυτό, γιατί τα ίδια αντικείμενα από άλλον πωλητή τα αγοράζω κανονικά…

Οπότε τώρα μένει να κάνω μια οποιανδήποτε άλλη αγοραπωλησία να δω αν έχουν δίκιο..

Έστειλα μήνυμα στον κινέζο για ακύρωση της παραγγελίας και να δούμε τι θα κάνει..

Το έχουμε πει πολλές φορές.

Σημασία έχει για ποια είδη έχει καταχωριστεί κάθε πωλητής και όχι ποια πουλάει.

Εάν αυτά που έχει καταχωριστεί περιλαμβάνονται στα απαγορευμένα, δεν μπορείς να αγοράσεις από αυτόν, αλλά μπορείς από άλλον που έχει καταχωριστεί για άλλα μη απαγορευμένα είδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς πρόβλημα με το paypal στο ebay? 

Απο χθες προσπαθώ να αγοράσω κάτι, στο checkout επιλέγω paypal, στο παράθυρο που ανοίγει συμπληρώνω τα στοιχεία μου, πατάω login και μετά τίποτα! απλά ένα κυκλάκι που περιστρέφεται, όση ώρα και να το αφήσω δεν συμβαίνει τίποτα. Στην σελίδα του paypal μπορώ να συνδεθώ πάντως. Έχω δοκιμάσει με chrome και firefox

Καμιά ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

Έχει κανείς πρόβλημα με το paypal στο ebay? 

Απο χθες προσπαθώ να αγοράσω κάτι, στο checkout επιλέγω paypal, στο παράθυρο που ανοίγει συμπληρώνω τα στοιχεία μου, πατάω login και μετά τίποτα! απλά ένα κυκλάκι που περιστρέφεται, όση ώρα και να το αφήσω δεν συμβαίνει τίποτα. Στην σελίδα του paypal μπορώ να συνδεθώ πάντως. Έχω δοκιμάσει με chrome και firefox

Καμιά ιδέα;;

Μπήκα κι εγώ να γράψω για το ίδιο πρόβλημα κι είδα το post σου mate. Μια από τα ίδια κι εδώ...

 

Edit: Καλά... Κι από aliexpress που δοκίμασα, τον πούλο κι από 'κει. Βάζω τα στοιχεία της κάρτας για να γίνει η πληρωμή και μένει εδώ:

Capture.JPG.844c0bee96350f9a04ac9b2062f03f22.JPG

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, makfil είπε

Το έχουμε πει πολλές φορές.

Σημασία έχει για ποια είδη έχει καταχωριστεί κάθε πωλητής και όχι ποια πουλάει.

Εάν αυτά που έχει καταχωριστεί περιλαμβάνονται στα απαγορευμένα, δεν μπορείς να αγοράσεις από αυτόν, αλλά μπορείς από άλλον που έχει καταχωριστεί για άλλα μη απαγορευμένα είδη.

 

4 ώρες πριν, aggelos87 είπε

Έχει κανείς πρόβλημα με το paypal στο ebay? 

Απο χθες προσπαθώ να αγοράσω κάτι, στο checkout επιλέγω paypal, στο παράθυρο που ανοίγει συμπληρώνω τα στοιχεία μου, πατάω login και μετά τίποτα! απλά ένα κυκλάκι που περιστρέφεται, όση ώρα και να το αφήσω δεν συμβαίνει τίποτα. Στην σελίδα του paypal μπορώ να συνδεθώ πάντως. Έχω δοκιμάσει με chrome και firefox

Καμιά ιδέα;;

 

4 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Μπήκα κι εγώ να γράψω για το ίδιο πρόβλημα κι είδα το post σου mate. Μια από τα ίδια κι εδώ...

Edit: Καλά... Κι από aliexpress που δοκίμασα, τον πούλο κι από 'κει. Βάζω τα στοιχεία της κάρτας για να γίνει η πληρωμή και μένει εδώ:

Capture.JPG.844c0bee96350f9a04ac9b2062f03f22.JPG

Μου απάντησε το Pay pal.

Αντιμετωπίζουν θέμα με τις συνδέσεις μου λέει, και με παροτρύνει να πληρώσω μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα απευθείας με την πιστωτική κάρτα

"""Please be advised that we are treating this as a high priority, which we will resolve soon.

In the meantime could I advise to checkout using your card (by not by logging into PayPal).

You will not see the transaction in your account afterwards, as the transaction has not been made with your account, but as a guest.

You will still be protected by PayPal’s Buyer Protection.""""

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, makfil είπε

Το έχουμε πει πολλές φορές.

Σημασία έχει για ποια είδη έχει καταχωριστεί κάθε πωλητής και όχι ποια πουλάει.

Εάν αυτά που έχει καταχωριστεί περιλαμβάνονται στα απαγορευμένα, δεν μπορείς να αγοράσεις από αυτόν, αλλά μπορείς από άλλον που έχει καταχωριστεί για άλλα μη απαγορευμένα είδη.

Και πως το διακρίνουμε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Και πως το διακρίνουμε αυτό?

Το καταλαβαίνεις από την αποτυχία αγοράς από συγκεκριμένο πωλητή ενώ μπορείς να αγοράσεις το ίδιο αντικείμενο από άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...