Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρωταω πιο πολυ απο περιεργεια : Αγορασα μια θηκη για το κινητο μου , αυτή , και το item location ειναι de , οποτε Γερμανια! (Σωστα??) Πως και ο τυπος πληρωνεται [ή θελει να πληρώνεται] με καναδέζικα δολλαρια??? :o Νταξει 6 ευρω δεν νομιζω να εχω θεμα με τελωνιο και ας ειναι και απο εκτος ΕΕ, ομως απο περιεργεια!

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Ρωταω πιο πολυ απο περιεργεια : Αγορασα μια θηκη για το κινητο μου , αυτή , και το item location ειναι de , οποτε Γερμανια! (Σωστα??) Πως και ο τυπος πληρωνεται [ή θελει να πληρώνεται] με καναδέζικα δολλαρια??? :o Νταξει 6 ευρω δεν νομιζω να εχω θεμα με τελωνιο και ας ειναι και απο εκτος ΕΕ, ομως απο περιεργεια!

Μην μπερδεύεσαι :P:P

Άλλο το Item location και άλλο το νόμισμα. Το πιο πιθανόν έχει US store και ανεβάζει αγγελίες μέσω της CA πλατφόρμας, οπότε για αυτό έχει CAD ως νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Billator είπε

Μην μπερδεύεσαι :P:P

Άλλο το Item location και άλλο το νόμισμα. Το πιο πιθανόν έχει US store και ανεβάζει αγγελίες μέσω της CA πλατφόρμας, οπότε για αυτό έχει CAD ως νόμισμα.

ααα !!! Ευχαριστω για τη διευκρινηση ! Ομως η θηκη θα ερθει απο Γερμανια ετσι ? Φανταζομαι οτι δε θα περνουσε ουτως η αλλιως τελωνειο , ομως αν ερθει απο Γερμανια -λογικα- θα τηρηθει το delivery time 2 με 7 Φλεβαρη ! (first world problem το ξερω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, panosno1com είπε

ααα !!! Ευχαριστω για τη διευκρινηση ! Ομως η θηκη θα ερθει απο Γερμανια ετσι ? Φανταζομαι οτι δε θα περνουσε ουτως η αλλιως τελωνειο , ομως αν ερθει απο Γερμανια -λογικα- θα τηρηθει το delivery time 2 με 7 Φλεβαρη ! (first world problem το ξερω :P )

Αν έχει item location Γερμανία ναι :)

Μην παίρνεις όρκο για το Delivery time 2-7 Φεβρουαρίου, ανέφερα και τον λόγο πιο πριν.

Αναφορά σε κείμενο

Due to dissatisfaction with working hours in the country, IG Metall, Germany's largest labor union, has launched the strongest strike in 34 years starting on January the 8th. GM Metall requires a 28 hours a week schedule (4 days, 7 hours a week). The strike affects 70 million people, most from western Germany, North Rhine-Westphalia, Southern Baden-Wuerttember, Eastern part of Brandenburg, Saxon and Berlin, among others.

The strike is affecting manufacturing, industrial, general infrastructure and transportation companies throughout Germany.

The stricke may cause the delays of the deliveries of packages in and out of Germany, as well as a slowdown in transport of goods through German airports.

Please, bear this in mind before placing your order. We will keep you updated with the latest developments.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια αυτο το ασυμφορο postage των Αγγλων πωλητων ακομα και σε αντικειμενα φθηνα δεν ειναι εντελως παραλογο; Απο 15 pounds κ πανω μινιμουμ σε παρα πολυ μεγαλη γκαμα,για να μην αναφερω πως μερικοι δεν μας στελνουν καν στην Ελλαδα. Κι ολο αυτο το μπαχαλο εν μεσω κρατων Ευρωπαικης Ενωσης; Εχω ψαχνισει ολα τα φιλτρα στο .co.uk δεν νομιζω να κανω κατι λαθος...; Με γερμανοιταλικο δε εχω μπλεξει λογω μεταφρασης χανεσαι...Απο Αμερικη θα φαμε τελωνοσουπα..Καποιο αλλο ''τιπ'' για αγγλικο; Εσεις πως κινειστε πανω/κατω;

Επεξ/σία από xaratsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, xaratsi είπε

Ρε παιδια αυτο το ασυμφορο postage των Αγγλων πωλητων ακομα και σε αντικειμενα φθηνα δεν ειναι εντελως παραλογο; Απο 15 pounds κ πανω μινιμουμ σε παρα πολυ μεγαλη γκαμα,για να μην αναφερω πως μερικοι δεν μας στελνουν καν στην Ελλαδα. Κι ολο αυτο το μπαχαλο εν μεσω κρατων Ευρωπαικης Ενωσης; Εχω ψαχνισει ολα τα φιλτρα στο .co.uk δεν νομιζω να κανω κατι λαθος...; Με γερμανοιταλικο δε εχω μπλεξει λογω μεταφρασης χανεσαι...Απο Αμερικη θα φαμε τελωνοσουπα..Καποιο αλλο ''τιπ'' για αγγλικο; Εσεις πως κινειστε πανω/κατω;

Eιναι απλο...στο αγγλικο μπαινω και εγω αλλα βαζω το φιλτρο european union σαν location και μου βγαζει και απο γερμανους και απο ιταλους κλπ...επιλεγω φυσικα τον φθηνοτερο μαζι με μεταφορικα.... και ασε τους αγγλους να βαζουν 30 λιρες μεταφορικα ..μου ειναι αδιαφορο

Επισης σε φθηνα χαζοπραγματα που δεν βιαζεσαι συμφερει Κινα με τα 1000.... (αναφερομαι για πραγματα κατω των 10-15ευρω)

Στις 1/22/2018 στις 9:57 ΜΜ, Billator είπε

Αν δεν την δεχτεί εκείνη την ώρα υπάρχει Cancel order option στις επιλογές οπότε δεν χρειάζεται καμία επικοινωνία με τον πωλητή. 

Οπότε αν δεν την δεχτεί κάνεις κατευθείαν ακύρωση μόνος σου και δοκιμάζεις τον επόμενο πωλητή.

PS. To cancel order εμφανίζεται για περιορισμένη διάρκεια μετά την αγορά (αν θυμάμαι καλά μέχρι 1 ώρα μετά την αγορά), οπότε είναι καλό να ενεργούμε αμέσως για να μην μπλέκουμε με τους πωλητές.

Αυτό λέγετε Dropshipping. Βρήκε κάποιον ο πωλητής από την Ιρλανδία που πουλάει πιο φθηνά το κινητό και σου το πουλάει στο Ebay μαζί με το κέρδος του.

Δύσκολα να έχει αποθήκη και συγκεκριμένα εκεί.

PS2. Αν μπει τελωνείο του ζητάς το κόστος εκτελωνισμού μέσω Dispute γιατί δήλωσε λανθασμένη χώρα τοποθεσίας. Τα λεφτά θα τα πάρεις 100% πίσω.

Μια χαρα τα γραφεις...εγω βασικα παιζει να ακυρωνα την παραγγελια γιατι εφοσον παιρνεις απο ευρωπη σημαινει οτι βιαζεσαι.... μου ειχε συμβει κατι παρομοιο με εναν Ολλανδο... τον εκανα και report για ψευδη αναφορα του item location ...εγραφε Αmsterdam και το εστειλε απο σενζεν

Τωρα αν δεν βιαζεσαι αστο να ερθει οποτε ερθει (αλλα πιθανον αν το επαιρνες μονος σου απο κινα παλι να εβγαινε φθηνοτερο..με το κινδυνο παντα τελωνειου αν ειναι ακριβο αντικειμενο)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα πολυεργαλείο από αυτά που έχουν και μαχαίρι από Αμερική. Ξέρει κανείς αν θεωρείται όπλο και αν θα έχω πρόβλημα με τελωνείο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στην παρέα.
Ήθελα να ρωτήσω κάτι σε σχέση με μια πρόσφατη αγορά μου απ΄το ebay.
Πρόκειται για βιβλίο(κόμικ) αξίας 60$ και αποστολή με απλό ταχυδρομείο (Standard International Shipping).
H αγορά έγινε στις 25/12, το dispatch στις 10/1(καθυστέρησε αρκετά είναι αλήθεια) και το estimated delivery time ήταν απ΄τις 19 ως τις 29/1.
Πέρασε δηλαδή εδώ και 2 μέρες o μέγιστος χρόνος παράδοσης και το δέμα δεν έχει έρθει.

Το πιο ανησυχητικό όμως είναι ότι στο tracking έχει να γίνει ενημέρωση απ΄τις 16/1.
ii.PNG.aecaf83e880e407c2507ae059ad97b61.PNG

Είναι φυσιολογικό αυτό;
Υπάρχει μήπως πιθανότητα να χάθηκε το δέμα ή να κόλλησε στο τελωνείο;
Πόσο περίπου έξτρα πρέπει να πληρώσω για τελωνειακούς δασμούς(αν χρειαστεί);

Όποιος έχει παραγγείλει με Standard International Shipping ας μου πει πόσο περίπου χρόνο κάνει να παραδοθεί κάτι από Αμερική.
:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εκανα μια αγορα απο ebay ,εχει περασει παραπανω απο 1 ωρα και δεν μου εχει ερθει το μειλ απο το ebay που επιβεβαιωνει την παραγγελια,ενω απο το ππ ηρθε κανονικα,
Να ανυσηχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill27 είπε

Καλησπερα,εκανα μια αγορα απο ebay ,εχει περασει παραπανω απο 1 ωρα και δεν μου εχει ερθει το μειλ απο το ebay που επιβεβαιωνει την παραγγελια,ενω απο το ππ ηρθε κανονικα,
Να ανυσηχω?

όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία 20/11/17 και παρέλαβα σήμερα.. Θέλω να παραγγείλω κι άλλα μικρόπραγμτα αλλά με δεν τέτοιους χρόνους παράδοσης δεν αξίζει θαρρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, varemenos2003 είπε

Παραγγελία 20/11/17 και παρέλαβα σήμερα.. Θέλω να παραγγείλω κι άλλα μικρόπραγμτα αλλά με δεν τέτοιους χρόνους παράδοσης δεν αξίζει θαρρώ.

οι χρονοι δεν ειναι σταθεροι πχ παρεβαλα σημερα 3 δεματακια με china post,20 μερες απο την μερα αποστολης αλλα 2 που περιμενω πιο παλια ειναι ακομη κολλημενα.πλεον ειναι βασει τυχης το ποτε θα ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...