Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι σωστή η διαδικασία που επελεξες, τώρα μπορεί το εβαυ να σε χρεώσει με ενα απλήρωτο αντικείμενο. Οταν δεν γράφει τιμή μεταφορικών απλα δεν αγοράζουμε και ακόμα χειρότερα αν ειναι δημοπρασία, μακρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

@deadendkingsΓια μένα μεγάλο λάθος αυτό από πλευράς σου.

ΠΟΤΕ δεν στέλνουμε το paypal email μας (σε άγνωστο) για να στέλνουν invoice. Απαγορεύεται πρώτα από όλα από την πολιτική χρήσης του Ebay.
Αυτός με αυτόν τον τρόπο γλίτωσε να πληρώσει να fees στο ebay. Επομένως το ebay δεν σε καλύπτει σε αυτό.

Δεν υπάρχει καμία υποχρέωση (ως προς το Ebay) να σου στείλει το αντικείμενο και αμφιβάλω αν βάλει ως paid την παραγγελία. Αν όχι θα χρεωθείς unpaid case ή μετά από 7-8 μέρες ο πωλητής θα σου κάνει Cancel γιατι αν ανοίξει Case εσύ έχει απόδειξη πληρωμής και θα την πατήσει.

Τώρα παίζεις απλά με την αξιοπιστία του. Περίμενε και εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε αν υπάρξει πρόβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/19/2018 στις 6:12 ΜΜ, Ioannis13 είπε

Καλησπερα παιδια,θελω την βοηθεια σας.Εκανα μια αγορα τον οκτωβρη απο εβαυ μεσω παυπαλ και πριν 2 μερες πηρα refund. To δεματακι ηρθε σημερα ,πως θα γινει να του στηλω τα χρηματα πισω?

 

22 ώρες πριν, Ioannis13 είπε

οχι δεν εχει αριθμο παρακολουθησης, 0.90 ευρω...

Αν ο πωλητης ήταν εντάξει απεναντι σου (αντικειμενο, αποστολή - χωρις την καθυστερηση των ελτα, κλπ) πρεπει να του στειλεις τα χρήματα, ειδικά αν ειναι μικρος πωλητης

Στείλε ένα μηνυμα στον πωλητη (μεσα απο το ebay) και πες του οτι το δεμα εφτασε και να σου δώσει το paypal email του. Μετα μπες στο paypal λογαριασμο σου και στειλε του τα 0,90. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αν δεν εχει αριθμό παρακολούθησης κάντο γάργαρα, αν έχει μπορεί να σε ενοχλήσει ο ίδιος, αν και δεν το πιστευω

Τι αξίας ειναι;

 

21 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Aν ειχε 90 αυτο που πήρες, ουτε τον χωρο που έπιασαν τα ποστς μας στο insomnia δεν αξίζει

Νικο διαφωνω κάθετα με τη λογική σου. Αν ο πωλητης ήταν εντάξει απεναντι στον πωλητη, πρεπει να τα στείλει (και δεν θελω να το αναλυσω αλλο). Επισης αν κάποιου η αξιοπρεπεια τιμάται με  0,90 ευρω, υπάρχει προβλημα με αυτο το άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, deadendkings είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση .ο πωλητής είναι απο united kingdom .τελικά του έστειλα το μέιλ μου και μου ήρθε σε μέιλ αίτημα να τον πληρωσω .μπήκα σύο paypal και όντως του έστειλα τα χρήματα τα οποία με ενημέρωσε πως έλαβε κανονικά και θα στείλει το προϊόν την δεύτερα .θέλω να πιστεύω όλα καλά δηλαδή .τώρα απλα αν πάω σύο ebay και μπω στο προϊόν που κέρδισα στην δημοπρασία μου γράφει ακόμα pay now .αυτό θα αλλάξει μια που του έστειλα τα χρήματα και τα έλαβε ηδη;

Έτσι απο περιέργεια, το εμαιλ σου πως του το εστειλες, αφού το εβαυ δεν επιτρεπει κατι τετοιο και κόβει τα εμαιλ που ενδεχομένως υπάρχουν μέσα στα μηνύματα

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι .Νίκο του το έστειλα με μήνυμα σαν απάντηση στο δικο του μήνυμα μέσω ebay .μετα απο το λάθος μου και αυτό που έγραψε ο billator έστειλα μήνυμα στον πωλητή σχετικα με το pay now που υπήρχε στο προϊόν ενω είχε λαβει ηδη τα χρήματα με τον λάθος τροπο που διαλεξα. Τον ενημέρωσα πως μπαίνω σύο προϊόν και φαίνεται πως είναι απληρωτο. Μπήκα ξανά πριν λίγο και το pay now έχει φύγει και στο ιστορικό δίπλα σύο παιχνιδι γράφει paid .να υποθέσω πως έτυχα σε καλό άνθρωπο και το θέμα έληξε ; το σίγουρο είναι πως χειριστικα την όλη συνναλαγη λάθος και πρώτιστος με ενδιαφέρει να μην έχω κάποιο θέμα με το ebay . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά αντιμετωπίζεται και εσείς θέμα με την είσοδο στο PayPal μέσω ebay?

Προσπαθώ από χτες να πληρώσω μια αγορά και δεν μπαίνει με τίποτα. Στην κανονική σελίδα του PayPal μπαίνω κανονικά.

Έχω δοκιμάσει και από κινητό, ταμπλετ και σταθερό  pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@deadendkings Όλα καλά είναι τώρα.

Απλά το κακό με αυτή την λογική πληρωμής όπως η δικιά σου είναι ότι και σε περίπτωση dispute το Ebay ΔΕΝ μπορεί να σου επιστρέψει τα λεφτά. Μπορεί μόνο κυρώσεις στον πωλητή να προκαλέσει (κάτι βέβαια που είναι πολύ χειρότερο για τον πωλητή :P ). Ο πωλητής θα πρέπει να σου επιστρέψει τα λεφτά μόνος σου και μετά εσύ να το επιβεβαιώσεις ότι τα έλαβες πίσω.

8 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Βρε παιδιά αντιμετωπίζεται και εσείς θέμα με την είσοδο στο PayPal μέσω ebay?

Προσπαθώ από χτες να πληρώσω μια αγορά και δεν μπαίνει με τίποτα. Στην κανονική σελίδα του PayPal μπαίνω κανονικά.

Έχω δοκιμάσει και από κινητό, ταμπλετ και σταθερό  pc

Πάτα να μπεις στο καλάθι και το .com ή .co.uk κάντο .ca και πλήρωσε μέσα από το Ebay Καναδά. Λειτουργεί κανονικά έτσι.
Υπάρχει πρόβλημα σοβαρό από χθες στις πληρωμές σε .com και .co.uk

Το διάβασα το πρωί αυτόν τον τρόπο και το δοκίμασα και εγώ πριν λίγο, http://prntscr.com/i38vjk

 

Επεξ/σία από Billator
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Billator είπε

@deadendkings Όλα καλά είναι τώρα.

Απλά το κακό με αυτή την λογική πληρωμής όπως η δικιά σου είναι ότι και σε περίπτωση dispute το Ebay ΔΕΝ μπορεί να σου επιστρέψει τα λεφτά. Μπορεί μόνο κυρώσεις στον πωλητή να προκαλέσει (κάτι βέβαια που είναι πολύ χειρότερο για τον πωλητή :P ). Ο πωλητής θα πρέπει να σου επιστρέψει τα λεφτά μόνος σου και μετά εσύ να το επιβεβαιώσεις ότι τα έλαβες πίσω.

Πάτα να μπεις στο καλάθι και το .com ή .co.uk κάντο .ca και πλήρωσε μέσα από το Ebay Καναδά. Λειτουργεί κανονικά έτσι.
Υπάρχει πρόβλημα σοβαρό από χθες στις πληρωμές σε .com και .co.uk

Το διάβασα το πρωί αυτόν τον τρόπο και το δοκίμασα και εγώ πριν λίγο, http://prntscr.com/i38vjk

Στο καναδικό ebay, συνδέθηκε κανονικά στο PayPal και μου έβγαλε το εξής:

We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard f-1234

Μπήκα και στο Γερμανικό… μια από τα ίδια… :

Ihre Zahlung kann nicht bearbeitet werden.      Bitte wählen Sie eine andere Zahlungsmethode aus, um Ihre Zahlung abzuschließen.

(Your payment can not be processed.      Please select a different payment method to complete your payment.)

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Στο καναδικό ebay, συνδέθηκε κανονικά στο PayPal και μου έβγαλε το εξής:

We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card MasterCard f-1234

Μπήκα και στο Γερμανικό… μια από τα ίδια… :

Ihre Zahlung kann nicht bearbeitet werden.      Bitte wählen Sie eine andere Zahlungsmethode aus, um Ihre Zahlung abzuschließen.

(Your payment can not be processed.      Please select a different payment method to complete your payment.)

Πληρώνω με balance συνήθως, αλλά δοκίμασα μολις με την χρεωστική της Πειραιώς και την Revolut κ μου τις δέχεται πάλι κανονικά. Μήπως ο πωλητής που θες να αγοράσεις έχει restrictions για τα ειδη που περιορίζουν τα CC?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Billator είπε

Πληρώνω με balance συνήθως, αλλά δοκίμασα μολις με την χρεωστική της Πειραιώς και την Revolut κ μου τις δέχεται πάλι κανονικά. Μήπως ο πωλητής που θες να αγοράσεις έχει restrictions για τα ειδη που περιορίζουν τα CC?

Τι να πω φίλε μου δεν γνωρίζω. Ο πωλητής  είναι αυτός. Πουλά κανονικά σε Ελλάδα. Δεν βλέπω να έχει αντικείμενα που απαγορεύονται (φτιάχνει κάτι πέτρινα κοσμήματα – σταυρούς).

Στο Γαλλικό, Καναδικό και Γερμανικό  eBay συνδέεται κανονικά στην κάρτα μου μέσω PayPal  αλλά δεν ολοκληρώνεται η αγορά. Η κάρτα είναι προπληρωμένη της Πειραιώς και έχει φυσικά πολλαπλάσια χρήματα.  Εννοείτε ότι δεν έχει λήξει.

Στο αμερικανικό eBay, δεν συνδέεται ποτέ στο PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, bromiaris είπε

Βρε παιδιά αντιμετωπίζεται και εσείς θέμα με την είσοδο στο PayPal μέσω ebay?

Προσπαθώ από χτες να πληρώσω μια αγορά και δεν μπαίνει με τίποτα. Στην κανονική σελίδα του PayPal μπαίνω κανονικά.

Έχω δοκιμάσει και από κινητό, ταμπλετ και σταθερό  pc

ΚΑι εγω το ιδιο πρόβλημα και ζητησα ακυρωση σε 2 πραγματα που πηρα χθες το βραδυ λογο του ότι δεν μπορω να πληρωσω..

Υ.γ.Εχω χρηματα προφανως και στην καρτα αλλα και στο παυπαλ πορτοφολι αλλα με κανενα τροπο δεν γινεται δουλεια..

Υ.γ.Το πρόβλημα λυθηκε μπηκα μεσω του καναδεζικου από com.co.uk κτλπ με τιποτα..

 

Επεξ/σία από Ted
κατι ξεχασα..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ted είπε

ΚΑι εγω το ιδιο πρόβλημα και ζητησα ακυρωση σε 2 πραγματα που πηρα χθες το βραδυ λογο του ότι δεν μπορω να πληρωσω..

Υ.γ.Εχω χρηματα προφανως και στην καρτα αλλα και στο παυπαλ πορτοφολι αλλα με κανενα τροπο δεν γινεται δουλεια..

Υ.γ.Το πρόβλημα λυθηκε μπηκα μεσω του καναδεζικου από com.co.uk κτλπ με τιποτα..

Σε εμένα και στο καναδικό πάλι δεν μου επιτρέπει

xxx.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bromiaris Αν το βιάζεσαι στείλε μου πμ για να σου στείλω στο balance σου.

Διαφορετικά δευτέρα πάρε τηλέφωνο στην paypal και ρώτα πιο είναι το πρόβλημα με την κάρτα σου. Ρώτησε τους τι error τους βγάζει συγκεκριμένα.
Όπως φαίνεται γιατί (εκτός του γενικότερου θέματος με την σύνδεση της payapal) το πρόβλημα αποδοχής της κάρτα έχει να κάνει με σένα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά καταρχάς συγνώμη που άρχισα ένα άκυρο thread και δεν είδα αυτό.Αφήνω πάλι το ποστ και όποιος έχει μια απάντηση ας βοηθήσει.

 

Επειδή αγορά από εξωτερικό online δεν έχω δοκιμάσει και χαζεύοντας στο ebay βλέπω κάτι πολύ καλές ευκαιρίες(από κινητά μέχρι μπλούζες και τσάντες πλάτης) θα ήθελα να σας ρωτήσω τι παίζει με τους δασμούς και το τελωνείο?Δηλαδή π.χ για μια απλή τσάντα πλάτης ή  ακουστικά που κοστίζουν 10 ευρώ με free shipping από Κίνα υπάρχει κάποιο περισσότερο κόστος για μένα όταν αυτά έρθουν εδώ;Υπόψιν ότι φυσικά οι καλύτερες προσφορές έρχονται από ΗΠΑ και Κίνα επομένως οι κίνδυνοι για υπερχρεώσεις με δασμούς,φόρους κ.λ.π  αυξάνονται.

Και όσον αφορά τις μεγάλες αγορές π.χ κινητό ή τηλεόραση υπάρχει τρόπος να μην πληρώσουμε το 1/3 της αξίας και βάλε όταν το προϊόν προέρχεται εκτός Ε.Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...