Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, George! είπε

Κατανοητό αυτό που γράφεις αλλά πέρα από την ταλαιπωρία και το μπλέξιμο θέλω να ξέρω αν είμαι εξασφαλισμένος από το ebay ή με κάποιον άλλο τρόπο ότι δεν θα μου την κάνει ο πωλητής. Όπως π.χ. για το αν παραλάβει το κινητό και μετά δεν μου το στείλει ποτέ πίσω.

Η εγγύηση δόθηκε από τον πωλητή και όχι από το ebay.

Επομένως,  βγάζεις από την εξίσωση το ebay και μένει ο πωλητής. Τα προβλήματα που θα προκύψουν σ' αυτή την απευκταία περίπτωση είναι πολλά και όχι μόνο αυτά που γράφεις. Είναι και το πως θα στείλεις το κινητό πίσω (με ταχυδρομείο ή άλλο τρόπο που θα πληρώσεις εσύ,  σε ποια χώρα, πότε θα περιμένεις απάντηση κλπ.

Μην τα σκέφτεσαι τώρα όλα αυτά, αλλά να εύχεσαι να μην συμβεί τίποτε στο κινητό.

Προσωπικά, ΔΕΝ θα αγόραζα ΠΟΤΕ κινητό με αυτό τον τρόπο, ανεξάρτητα από το ποσό που έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Η εγγύηση δόθηκε από τον πωλητή και όχι από το ebay.

Επομένως,  βγάζεις από την εξίσωση το ebay και μένει ο πωλητής. Τα προβλήματα που θα προκύψουν σ' αυτή την απευκταία περίπτωση είναι πολλά και όχι μόνο αυτά που γράφεις. Είναι και το πως θα στείλεις το κινητό πίσω (με ταχυδρομείο ή άλλο τρόπο που θα πληρώσεις εσύ,  σε ποια χώρα, πότε θα περιμένεις απάντηση κλπ.

Μην τα σκέφτεσαι τώρα όλα αυτά, αλλά να εύχεσαι να μην συμβεί τίποτε στο κινητό.

Προσωπικά, ΔΕΝ θα αγόραζα ΠΟΤΕ κινητό με αυτό τον τρόπο, ανεξάρτητα από το ποσό που έδωσες.

Προφανώς και εύχομαι να μην συμβεί, απλά τώρα που το πήρα ρωτάω για να ξέρω. Η αποστολή θα είναι σίγουρα σε Ευρωπαική χώρα και το κόστος δεν νομίζω να υπερβαίνει τα 10€. Οπότε συνεχίζει να με απασχολεί το αν υπάρχει τρόπος να είμαι καλυμμένος στο αν θα μου επιστρέψει το κινητό ο πωλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, George! είπε

Προφανώς και εύχομαι να μην συμβεί, απλά τώρα που το πήρα ρωτάω για να ξέρω. Η αποστολή θα είναι σίγουρα σε Ευρωπαική χώρα και το κόστος δεν νομίζω να υπερβαίνει τα 10€. Οπότε συνεχίζει να με απασχολεί το αν υπάρχει τρόπος να είμαι καλυμμένος στο αν θα μου επιστρέψει το κινητό ο πωλητής.

Νομίζω ότι απάντησα σε όλες τις βασικές απορίες σου, αν και δεν έχεις γράψει  από που  αγόρασες, ποιο κινητό και σε ποια τιμή.

Οι επόμενες (υποθετικές) ερωτήσεις δεν έχουν νόημα τώρα και ας ευχηθούμε, και πάλι, να μην συμβεί κανένα πρόβλημα στο καινούργιο κινητό σου.

Να το χαρείς, όποιο και αν είναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παρει παλαιοτερα ενα refurbished G3 απο πωλητη στο ebay το οποιο χαλασε και επεστραφη μετα απο συνεννοηση μαζι του και μου ηρθε ιδιο μοντελο παλι μτχ αλλα λειτουργικο αυτην την φορα.

Εμεινα ησυχος οταν το αγορασα γιατι ηταν εταιρια αγγλικη και οχι μεμονωμενος πωλητης, ειχε αρκετα feedback  ,ειχε μαζι με το κινητο στειλει και ενα χαρτι επιστροφης που περιγραφεις το προβλημα του κινητου σου και το στελνεις μαζι και γενικα ηταν αντιμετωπιση καταστηματος οχι τυχαιου.

Το βαλα σε ενα φακελο και του το εστειλα ολα πηγαν μια χαρα και γρηγορα κανενας φοβος η προβλημα.

Γενικα και απλα εμπιστευεσαι τον πωλητη οτι θα σε εξυπηρετησει σε καποιο προβλημα οπως ακριβως το λεει η εγγυηση και το γραφει στο ebay link του.

Επεξ/σία από nikx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, George! είπε

Κατανοητό αυτό που γράφεις αλλά πέρα από την ταλαιπωρία και το μπλέξιμο θέλω να ξέρω αν είμαι εξασφαλισμένος από το ebay ή με κάποιον άλλο τρόπο ότι δεν θα μου την κάνει ο πωλητής. Όπως π.χ. για το αν παραλάβει το κινητό και μετά δεν μου το στείλει ποτέ πίσω.

Οχι δεν είσαι καλυμμένος ουτε για τους 6 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 12:11 ΜΜ, George! είπε

Αγόρασα ένα κινητό από το ebay και ο πωλητής μου δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Μέχρι τους 6 μήνες θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος από το paypal, τους υπόλοιπους 6 μήνες πως θα είμαι καλυμμένος ότι θα μου στείλει πίσω το κινητό σε περίπτωση που πάθει βλάβη και χρειαστεί να του το στείλω στα πλαίσια της εγγύησης;

Η ευθύνη του Ebay και του PayPal τελειώνει από την στιγμή που παραλάβεις την παραγγελία σου και είναι λειτουργική...

Τι δουλειά έχει πχ το PayPal να ασχοληθεί μαζί σου αν μετά από Χ μήνες στείλεις εσύ το κινητό σου τηλέφωνο για σέρβις και δεν στο στείλουν πίσω....;;;;;;;

Ή νομίζεις ότι είναι Αστυνομικο τμήμα ή Εισαγγελία του ίντερνετ, για να πάει ο κάθε κατακαημένος να ζητήσει προστασία;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω κάτι από ebay και συγκεκριμένα ενα macbook

https://www.ebay.com/itm/Apple-MacBook-Air-Core-i5-1-6GHz-4GB-RAM-128GB-SSD-11-A1465-MJVM2LL-A/121883362349?epid=216444975&hash=item1c60d0842d:g:XJoAAOSwyPBc3y6F

Τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά? Ο πωλητής φαίνεται να έχει καλή αξιολόγηση, τι άλλο πρέπει να έχω στο νου μου? Με τα τελωνεία τι γίνεται? Επίσης επειδή το ποσό θα είναι γύρω στα 300 ευρω να κάνω την αγορά αποκλειστικά με paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, thory said:

Καλησπέρα παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω κάτι από ebay και συγκεκριμένα ενα macbook

https://www.ebay.com/itm/Apple-MacBook-Air-Core-i5-1-6GHz-4GB-RAM-128GB-SSD-11-A1465-MJVM2LL-A/121883362349?epid=216444975&hash=item1c60d0842d:g:XJoAAOSwyPBc3y6F

Τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά? Ο πωλητής φαίνεται να έχει καλή αξιολόγηση, τι άλλο πρέπει να έχω στο νου μου? Με τα τελωνεία τι γίνεται? Επίσης επειδή το ποσό θα είναι γύρω στα 300 ευρω να κάνω την αγορά αποκλειστικά με paypal?

Τελωνείο 10000000%. Κάπου υπάρχει και ο τύπος που το υπολογίζεις και αυτό το International Priority Shipping  αν είναι καμια κουριερ πάει φαλίρισες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thory είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είναι η πρώτη φορά που θα αγοράσω κάτι από ebay και συγκεκριμένα ενα macbook

https://www.ebay.com/itm/Apple-MacBook-Air-Core-i5-1-6GHz-4GB-RAM-128GB-SSD-11-A1465-MJVM2LL-A/121883362349?epid=216444975&hash=item1c60d0842d:g:XJoAAOSwyPBc3y6F

Τι πρέπει να προσέξω πριν την αγορά? Ο πωλητής φαίνεται να έχει καλή αξιολόγηση, τι άλλο πρέπει να έχω στο νου μου? Με τα τελωνεία τι γίνεται? Επίσης επειδή το ποσό θα είναι γύρω στα 300 ευρω να κάνω την αγορά αποκλειστικά με paypal?

Κατ' αρχάς, αυτό που θέλεις να αγοράσεις είναι ανακατασκευασμένο, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει, και ο πωλητής βρίσκεται πολύ μακρυά, για την περίπτωση που κάτι συμβεί.

Η εγγύηση που δίνει είναι 60 μέρες!!!

Σε ότι αφορά στο τελωνείο, θα προπληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμού, με αυτή τη μέθοδο αποστολής του ebay.

To paypal είναι πάντα εγγύηση των χρημάτων μας στις αγορές από το εξωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις πιο ειναι το οριο αγορων απο τριτες χωρες για κατοικο Γερμανιας;


Φανταζομαι το οριο τους δεν θα ειναι τα 22 ευρω. Προφανως παραπανω, καθως και σε μας παλιοτερα αγορες 100-150 ευρω δεν περνουσαν τελωνειο.
Αν γνωριζει καποιος η ξερει που μπορω να μαθω ας πει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MaXmaD είπε

Ξερει κανεις πιο ειναι το οριο αγορων απο τριτες χωρες για κατοικο Γερμανιας;


Φανταζομαι το οριο τους δεν θα ειναι τα 22 ευρω. Προφανως παραπανω, καθως και σε μας παλιοτερα αγορες 100-150 ευρω δεν περνουσαν τελωνειο.
Αν γνωριζει καποιος η ξερει που μπορω να μαθω ας πει.

 

Η ατέλεια των 22€ ισχύει σε όλες τις χώρες της ΕΕ.

Από τότε που μπήκε η Ελλάδα στην ΕΕ ισχύει ότι ίσχυε και στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.

 

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας....

Σήμερα μπήκα να δω τι γίνεται με καμιά 20αρια αγορές που έκανα με θήκες, tempered glass και λουράκια για mi band και έχω φάει φρίκη...

Από 8/10 και μετά όλες οι αγορές που έκανα στο tracking γράφουν:

YANWEN tracking
----------------------------

Item Forwarded to Destination Country
İSTANBUL(AVR) - BAŞAKŞEHİR

 

Item arrived to Istanbul.
Destination Country

Departed from Yanwen Facility
Process completed in Yanwen Facility

Δηλαδή πήγαν Τουρκία ή είναι ενδιάμεσος προορισμός;;
ΜΕ μπερδεύει ότι γράφει  Item arrived to Istanbul - Destination Country
και μετά Item Forwarded to Destination Country δηλαδή βρίσκεται στην Πόλη, κατάλαβαν ότι έγινε λάθος και το προωθούν στην Ελλάδα (αν και δεν αναφέρεται πουθενά η Θεσ/νίκη ή η Ελλάδα);

Τα στοιχεία σε όλες τις παραγγελίες που έδωσα είναι σωστά   και είναι αυτά που είχα πάντα...

Είναι από διαφορετικούς πωλητές και με διαφορετική ημερομηνία αγοράς!
Τι παίχτηκε ρε παιδιά...; Μιλάμε για πολλά πράγματα...
 

 

Επεξ/σία από klainmein
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσθέσανε gaptcha verification στο ebay τις τελευταίες μέρες?

Γιατί μου το βγάζει αυτό(Κάτω εικόνα) κάθε φορά πριν συνδεθώ στο profile μου.

Χωρίς τίτλο.jpg

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2019 στις 12:46 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Προσθέσανε gaptcha verification στο ebay τις τελευταίες μέρες?

Γιατί μου το βγάζει αυτό(Κάτω εικόνα) κάθε φορά πριν συνδεθώ στο profile μου.

 

Χτες αγόρασα από κινητό δεν μού έβγαλε κάτι 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...