Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδες, εχω παρει ενα προιον απο το Ebay απο αγγλια συγκεκριμενα, τσεκαρα οτι το προιον ειναι αγγλια, προχωρησα σε πληρωμη ολα κλπ αλλα παρατηρησα οτι ο πωλητης εστειλε 2 tracking numbers. Το ενα ειναι parceforce & το αλλο pitney bowes. ΣΤο πρωτο δειχνει οτι παραδοθηκε το δεμα μου απο το parcelforce και το δευτερο (pitney bowes) οτι βρισκεται στο Processed at the Global Shipping Center. Πρωτη φορα μου τυχαινει, γιατι 2 tracking ????και που παραδοθηκε το δεμα (αγγλια δειχνει οτι παραδοθηκε). 

 

Τι γινεται, ειχα καιρο να παρω απο ebay, εχω χασει επεισοδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα. θελω να κανω μια αγορα απο το ebay και απο καταστημα στην κινα. το ποσο ειναι στα 35€. τι γινεται με το τελωνείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, geioannou είπε

καλησπερα. θελω να κανω μια αγορα απο το ebay και απο καταστημα στην κινα. το ποσο ειναι στα 35€. τ+ι γινεται με το τελωνείο ?= 

Εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο και δεν έχεις πληρώσει μεταφορικά, θα χρεωθείς με 35*24%+15€= 8,40+15= 23,40€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Εάν σταματήσει το δέμα στο τελωνείο και δεν έχεις πληρώσει μεταφορικά, θα χρεωθείς με 35*24%+15€= 8,40+15= 23,40€

καλα, πλακα μας κανουν!!!!
επιπλεον το μισο της αξιας!!!! ετσι δεν συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Για αυτές τις αξίες φαίνεται πράγματι μεγάλο το ποσό με το τέλος ΕΛΤΑ των 15€, αλλά σε αξίες 100-150€, δεν φαίνεται.

κριμα. γιατι στην ελλαδα το ποιο φτηνο που βρισκω ειναι απο 120€ και πανω. πραγμα που σημαίνει οτι αυτος ηταν ο λογος για να ψαξω στην αγορα του εξωτερικου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, geioannou είπε

κριμα. γιατι στην ελλαδα το ποιο φτηνο που βρισκω ειναι απο 120€ και πανω. πραγμα που σημαίνει οτι αυτος ηταν ο λογος για να ψαξω στην αγορα του εξωτερικου 

Καιρός είναι να ψωμισεις και απο την Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geioannou είπε

κριμα. γιατι στην ελλαδα το ποιο φτηνο που βρισκω ειναι απο 120€ και πανω. πραγμα που σημαίνει οτι αυτος ηταν ο λογος για να ψαξω στην αγορα του εξωτερικου 

Μήπως δεν κατάλαβες ότι τα 35+23,40=58,40€ είναι πολύ λιγότερα από τα 120?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Μήπως δεν κατάλαβες ότι τα 35+23,40=58,40€ είναι πολύ λιγότερα από τα 120?

ναι αλλα μιλας για κινεζικη αγορα χωρις εγγύηση και οτι αλλο συνεπάγεται .... 
αλλα ναι, ειναι λιγοτερα. σε αυτο δεν θα διαφωνησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geioannou είπε

ναι αλλα μιλας για κινεζικη αγορα χωρις εγγύηση και οτι αλλο συνεπάγεται .... 
αλλα ναι, ειναι λιγοτερα. σε αυτο δεν θα διαφωνησω

Δεν μιλάω εγώ για τη συγκεκριμένη αγορά που θέλεις να κάνεις, αλλά εσύ τη σκέφτεσαι και προσπαθείς να τη συγκρίνεις  με την ελληνική.

Είναι γνωστό ότι, οι αγορές από Κίνα θέλουν υπομονή και έχουν ρίσκο καμιά φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα κινητό από το ebay και ο πωλητής μου δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Μέχρι τους 6 μήνες θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος από το paypal, τους υπόλοιπους 6 μήνες πως θα είμαι καλυμμένος ότι θα μου στείλει πίσω το κινητό σε περίπτωση που πάθει βλάβη και χρειαστεί να του το στείλω στα πλαίσια της εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, George! είπε

Αγόρασα ένα κινητό από το ebay και ο πωλητής μου δίνει 1 χρόνο εγγύηση. Μέχρι τους 6 μήνες θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος από το paypal, τους υπόλοιπους 6 μήνες πως θα είμαι καλυμμένος ότι θα μου στείλει πίσω το κινητό σε περίπτωση που πάθει βλάβη και χρειαστεί να του το στείλω στα πλαίσια της εγγύησης;

Αυτή την ερώτηση έπρεπε να την κάνεις πριν αγοράσεις και όχι μετά.

Εδώ συζητάμε αν είναι σωστό να αγοράζουμε κινέζικα κινητά από skroutz, που έχουν 1 χρόνο εγγύηση, από τον πωλητή, και όχι από την αντιπροσωπεία ή τον επίσημο εκπρόσωπο, με 2 χρόνια εγγύηση και είναι δίπλα μας στην Ελλάδα.

Μακάρι να μην σου συμβεί καμία βλάβη στο κινητό σου στον 1 χρόνο, γιατί και η κάλυψη των 6 μηνών που γράφεις από το paypal, δεν υπάρχει, αφού δεν καλύπτει βλάβες.

Εάν συμβεί κάτι πρέπει να το στείλεις τον πωλητή και το μπλέξιμο είναι μεγάλο.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, makfil είπε

Αυτή την ερώτηση έπρεπε να την κάνεις πριν αγοράσεις και όχι μετά.

Εδώ συζητάμε αν είναι σωστό να αγοράζουμε κινέζικα κινητά από skroutz, που έχουν 1 χρόνο εγγύηση, από τον πωλητή, και όχι από την αντιπροσωπεία ή τον επίσημο εκπρόσωπο, με 2 χρόνια εγγύηση και είναι δίπλα μας στην Ελλάδα.

Μακάρι να μην σου συμβεί καμία βλάβη στο κινητό σου στον 1 χρόνο, γιατί και η κάλυψη των 6 μηνών που γράφεις από το paypal, δεν υπάρχει, αφού δεν καλύπτει βλάβες.

Εάν συμβεί κάτι πρέπει να το στείλεις τον πωλητή και το μπλέξιμο είναι μεγάλο.

Κατανοητό αυτό που γράφεις αλλά πέρα από την ταλαιπωρία και το μπλέξιμο θέλω να ξέρω αν είμαι εξασφαλισμένος από το ebay ή με κάποιον άλλο τρόπο ότι δεν θα μου την κάνει ο πωλητής. Όπως π.χ. για το αν παραλάβει το κινητό και μετά δεν μου το στείλει ποτέ πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...