Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας.

Με απασχολούν δύο θέματα:

1)Ζήτησα refund μετά από μια εβδομάδα παρέλευσης του εκτιμώμενου χρόνου παραλαβής για κάποια  φθηνά μικροαντικείμενα που παρήγγειλα από Κίνα και δεν ήρθαν. Εκτός από έναν πωλητή, οι άλλοι ακόμα δεν ανταποκρίθηκαν και σήμερα τελειώνει ο χρόνος που πρέπει να ανταποκριθούν. Τι κάνω αν δεν στείλουν refund? Να περιμένω λέτε κανα 2 μέρες ακόμα;

2) Αυτό είναι πιο σημαντικό. Παρήγγειλα από Αγγλία ένα ευαίσθητο αντικείμενο που συνήθως από τις κατασκευάστριες εταιρίες πωλείται μέσα σε σκληρή θήκη (όχι πάντα βέβαια). Το συγκεκριμένο είχε απλή θήκη και ο αποστολέας δεν φρόντισε να το προστατέψει με κατάλληλο πακετάρισμα, με αποτέλεσμα να έχει υποστεί αλλοιώσεις σημαντικές για τη σωστή λειτουργία του. Σήμερα έστειλα μήνυμα στον πωλητή ο οποίος μου απάντησε άμεσα, ευγενικά και μου ζήτησε συγγνώμη,  προσφέροντάς μου την επιλογή του refund ή της επαναποστολής. Προτίμησα το πρώτο για να mhn έχω πάλι τέτοια προβλήματα, κι ας χρειαστεί να το πάρω πιο ακριβά από Ελλάδα. Ωστόσο, μέσα στην ημέρα δεν έλαβα ειδοποίηση απο το e-bay ή από το paypal. Χρειάζεται εκ μέρους μου κάποια ενέργεια για να μου στείλει το refund; Δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι ανάλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Μ ε τις καθυστερήσεις που διαπιστώνονται στο τελωνείο και τα  ΕΛΤΑ , δεν μομίζω ότι ήταν σωστή ενέργεια να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων  τόσο νωρίς. Δέματα από ΝΟΕ και ΔΕΚ τώρα παραλαμβάνονται. Θα κάνεις υπομονή.

2. Αφού σου είπε ότι θα επιστρέψει τα χρήματα, θα το κάνει. Θα  δεις τα χρήματα στην πηγή από όπου έφυγαν, δηλαδή στην κάρτα , σε λίγες μέρες,και δεν χρειάζεται  να κάνεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2020 στις 12:56 ΜΜ, makfil είπε

Η διαφορά μεταξύ 33,46€ και 32,08€ οφείλεται στη διαφορετική ισοτιμία και πρέπει να αντιστοιχεί στην αξία του αντικειμένου, αφού τα μεταφορικά και τα έξοδα εκτελωνισμού δεν πραγματοποιήθηκαν. Αυτό θα το δεις στις κινήσεις της κάρτας σου,

75466052_2020-02-1713_06_46-myAlphaWebonAlphaFarm14.png.79a311359cea390f90de2b64da40aa29.png

ευχαριστώ για τη βοήθεια όλα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσες μέρες μετά από το μέγιστο estimated delivery date μας καλύπτει η προστασία του ebay?

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2020 στις 5:08 ΜΜ, The_Judas είπε

Πόσες μέρες μετά από το μέγιστο estimated delivery date μας καλύπτει η προστασία του ebay?

Εγώ σε περίπτωση πού το δέμα δεν ήρθε στην ημερομηνία πού είχε ειπωθεί τούς έστειλα μήνυμα και μετά από 4 μέρες μού κάνανε refund το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια ερωτηση, εκανα μια παραγγελια στις 20 Δεκεμβρη, οχι κατι μεγαλης αξιας (5 ευρω) και μου εβαλε εξ αρχης πολυ μεγαλο estimated delivery 10 ιανουαριου- 27 Φλεβαρη.

Εχθες που κοιταξα δεν μπορω καν να αφησω feedback για την αγορα και ψαχνωντας ειδα οτι δεν μπορω γιατι το ebay εχει περιθωριο 60 ημερες για κατι τετοιο.

Στην συνεχεια πηγα resolution center με σκοπο να ανοιξω case για item hasen't arrived και μου δινει επιλογη για αγορα προιοντων τις τελευταιες 45 ημερες.

Δηλαδη εγω τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα? Ουτε feedback μπορω να στειλω ουτε να ζητησω refund? Τι ειδους πολιτικη ειναι αυτη που εχει το ebay? Για πιο λογο να μου δινει πςεριθβριο 60 ημερες για feedback και 45 ημερες για refund την στιγμη που το estimated delivery δεν εχει ληξη καν ακομη (27 φλεβαρη).

Δεν  ειναι για τα 5, εχω καταλαβει οτι ο πωλητης εφαγε τα χρηματα και δεν εστειλε ποτε το δεμα, δεν μπορω να κανω τιποτα?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/2/2020 στις 11:21 ΠΜ, Pwpwpw είπε

 

Δηλαδη εγω τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα? Ουτε feedback μπορω να στειλω ουτε να ζητησω refund? Τι ειδους πολιτικη ειναι αυτη που εχει το ebay? Για πιο λογο να μου δινει πςεριθβριο 60 ημερες για feedback και 45 ημερες για refund την στιγμη που το estimated delivery δεν εχει ληξη καν ακομη (27 φλεβαρη).

Δεν  ειναι για τα 5, εχω καταλαβει οτι ο πωλητης εφαγε τα χρηματα και δεν εστειλε ποτε το δεμα, δεν μπορω να κανω τιποτα?

Στο Purchase history, εκεί που είναι η παραγγελία σου δεξιά γράφει more actions. Πατάς contact seller και μετά τσεκάρεις το i didn't receive my item. Στη σελίδα που σου ανοίγει, κάπου σου λέει ότι μπορείς να ζητήσεις refund ή το αντικείμενο. Κλικάρεις εκεί και σου βγάζει τις επιλογές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/2/2020 στις 11:21 ΠΜ, Pwpwpw είπε

Παιδια μια ερωτηση, εκανα μια παραγγελια στις 20 Δεκεμβρη, οχι κατι μεγαλης αξιας (5 ευρω) και μου εβαλε εξ αρχης πολυ μεγαλο estimated delivery 10 ιανουαριου- 27 Φλεβαρη.

Εχθες που κοιταξα δεν μπορω καν να αφησω feedback για την αγορα και ψαχνωντας ειδα οτι δεν μπορω γιατι το ebay εχει περιθωριο 60 ημερες για κατι τετοιο.

Στην συνεχεια πηγα resolution center με σκοπο να ανοιξω case για item hasen't arrived και μου δινει επιλογη για αγορα προιοντων τις τελευταιες 45 ημερες.

Δηλαδη εγω τωρα δεν μπορω να κανω τιποτα? Ουτε feedback μπορω να στειλω ουτε να ζητησω refund? Τι ειδους πολιτικη ειναι αυτη που εχει το ebay? Για πιο λογο να μου δινει πςεριθβριο 60 ημερες για feedback και 45 ημερες για refund την στιγμη που το estimated delivery δεν εχει ληξη καν ακομη (27 φλεβαρη).

Δεν  ειναι για τα 5, εχω καταλαβει οτι ο πωλητης εφαγε τα χρηματα και δεν εστειλε ποτε το δεμα, δεν μπορω να κανω τιποτα?

Τελικα ανοιξα case οτι δν παρελαβα το αντικειμενο και ζητησα refund. Μου απαντησε σημερα ο πωλητης και μου ειπε οτι εκανε refund και να τσεκαρω το paypal. Εγω τν πληρωμη την εκανα με  προπληρωμενη καρτα δν εχω καν paypal. Μπηκα τσεκαρα το υπολοιπο της καρτας αλλα δν μπηκαν χρηματα. Μηπως με δουλευει η κανει καμποσες μερες να φανει το ποσο?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχεις paypal, όπως λες, είτε σε δουλεύει είτε απάντησε με στερεότυπο μήνυμα.

Θα του γράψεις ότι δεν έχεις και θα ζητήσεις ΑΜΕΣΗ επιστροφή στην προπληρωμένη κάρτα, με την οποία πλήρωσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makfil είπε

Αφού δεν έχεις paypal, όπως λες, είτε σε δουλεύει είτε απάντησε με στερεότυπο μήνυμα.

Θα του γράψεις ότι δεν έχεις και θα ζητήσεις ΑΜΕΣΗ επιστροφή στην προπληρωμένη κάρτα, με την οποία πλήρωσες.

Mολις ελαβα mail απο paypal service και μου λεει οτι ο ταδε μου εκανε επιστροφη του ποσου αγορας και το ποσο θα πιστωθει στην ταδε καρτα( γραφει τα 4 τελευταια ψηφια της καρτα) και μετα απο αυτο το μυνημα ειδα οτι το ebay εχει κλεισει αυτοματα το case που ανοιξα, επισης το μυνημα ελεγε οτι πρπε να περιμενω 48 ωρες για το refund και οτι αν δεν εχω δει τα χρηματα μετα απο 48 ωρες να στειλω μυνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά, δεν έγραψες προηγουμένως ότι δεν έχεις paypal;

2 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Τελικα ανοιξα case οτι δν παρελαβα το αντικειμενο και ζητησα refund. Μου απαντησε σημερα ο πωλητης και μου ειπε οτι εκανε refund και να τσεκαρω το paypal. Εγω τν πληρωμη την εκανα με  προπληρωμενη καρτα δν εχω καν paypal. Μπηκα τσεκαρα το υπολοιπο της καρτας αλλα δν μπηκαν χρηματα. Μηπως με δουλευει η κανει καμποσες μερες να φανει το ποσο?

Τώρα έχεις και σου στέλνει μήνυμα;

Τι συμβαίνει; Έχεις συνδέσει κάρτα στο paypal ή όχι;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, makfil είπε

Μα καλά, δεν έγραψες προηγουμένως ότι δεν έχεις paypal;

Τώρα έχεις και σου στέλνει μήνυμα;

Τι συμβαίνει; Έχεις συνδέσει κάρτα στο paypal ή όχι;

Οχι ρε συ δν καταλαβαινω τι στο καλο συμβαινει. Paypal λογαριασμο ειχα φτιαξει πριν κατι χρονια με τα καπιταλ control (2016 νομιζω)επειδγ ηθελα να παραγγειλω κατι απο αγγλια και μου μετεφερε ενας φιλος χρηματα απο το paypal του σε μενα γιατι με καρτα δν μπορουσα να παραγγειλω τοτε μονο με το balance του paypal. Απο τοτε δν το εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε μου, ουτε καν τους κωδικους δεν θυαμαμαι για αυτο ειπα οτι δν εχω paypal, ουσιαστικα δεν εχω. Την αγορα απ το ebay την εκανα καθαρα μεσο προπληρωμενης καρτας της τραπεζας Πειραιως. Φορτισα το ποσο στην προπληρωμενγ καρτα και εκανα την αγορα στν συνεχεια μεσω της καρτας, δν χρησιμοποιησα πουθενα paypal. Πραγματικα δν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει και εχω μπερδευτει. Εχεις καμια ιδεα για το τι μπορει να γινετε?

Παντως μεχρι και αυτη την στιγμη χρηματα στην προπληρωμενη καρτα μου δν εχουν προστεθει.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, makfil είπε

Μυρίζει πολύ για απάτη.

Αφού δεν πλήρωσες με Paypal, τότε το μήνυμα που έλαβες είναι fake.

Υπαρχει μηπως περιπτωση, να μου εκανε ο τυπος οντως το refund και να χρησιμοποιησε αυτος paypal για τν διαδικασια? 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι στο καλο συμβαινει και δεν ξερω και τι πρπει να κανω απο δω και περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...