Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια!!

Ενδιαφερομαι να αγορασω τις παραπανω μνημες απο το Ebay.

http://cgi.ebay.com/CORSAIR-Dominator-XMS2-4GB-DDR2-1066-PC2-8500-w-FAN_W0QQitemZ300207564650QQihZ020QQcategoryZ111425QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Αν δειτε στο τροπο αποστολης λεει

USPS First Class Mail International

Αν πανε ολα καλα τις παραλαμβανω σπιτι μεσω ταχυδρομειου?

Δεν πιστευω να πληρωσω τπτ κερατιατικα σε τελωνεια και τετοια...

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα

Έχω αγοράσει ένα κινητό μέσο ebay china και έχει αποσταλεί με EMS σήμερα στις 13:00 μου έχουν τηλεφωνήσει να παο να το πάρο αύριο καινά πάρο μαζί μου και ID card ως εδώ μια χαρά μου λέει μετά αν έχετε κάποιο τιμολόγιο για το ποσο αγοράσετε το προϊόν παρακαλώ να το έχετε μαζί σας

 

Τώρα εγώ να περιμένω πως θα πληρώσω τα κερατιάτικα του τελωνείου τι να περιμένω υπόψης σας ότι το ποσο ανέρχεται σε 120 EURO και είμαι

κάτοικος κύπρου.

 

 

Αυτός ο κύριος πολίτης είπε θα το βάλω σαν gift το έβαλε η όχι δεν ξέρω πάντως εγώ αγχώθηκα και δεν ξέρω τώρα ποσα πρέπει να δώσω.Ξέρει κάποιος τι παίζεται σε τέτοιες περίπτωσις ποσα μπορεί να φτάσει το "κερατιατικο"

 

Παρακαλώ Help

 

με εκτίμηση mivecz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panos7

αν πεις του πωλητη να σου δηλωσει μικροτερη αξια απο 40$ τοτε μαλλον δεν θα περασει τελωνειο επειδη ειναι σχετικο μικρο σε μεγεθος το πακετο.Και ναι απο τα ελτα θα παρεις το δεμα σου

 

@mivecz

στην ελλαδα για τα ηλεκτρονικα ειδη τα κερατιατικα κυμαινονται περιπου 20-30% της αξιας του αντικειμενου. Το αν δηλωσει ο πωλητης το αντικειμενο σαν gift δεν παιζει τοσο σπουδαιο ρολο μιας κ την εχουν μυριστει την δουλεια εδω κ αρκετα χρονια, απλα μειωνει ελαχιστα τις πιθανοτητες να περασει τελωνειο.Επισης αμα εχει αφησει καποια αποδειξη μεσα στο δεμα που γραφει την τιμη αγορας του απο το ebay ή paypal τοτε θα πληρωσεις αλλιως παιχτο κινεζος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι..

όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα, αγόρασα από την Ολλανδία αυτήν την μπαταρία. Δεν μου στέλθηκε, ούτε απαντάει στα emails μου. Πως μπορώ να γράψω negative feedback και τι άλλο μπορώ να κάνω?

η πώληση

http://cgi.ebay.nl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140101139578

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλοι..

όπως έγραψα στην προηγούμενη σελίδα, αγόρασα από την Ολλανδία αυτήν την μπαταρία. Δεν μου στέλθηκε, ούτε απαντάει στα emails μου. Πως μπορώ να γράψω negative feedback και τι άλλο μπορώ να κάνω?

η πώληση

http://cgi.ebay.nl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140101139578

 

ευχαριστώ

 

Ξεκίνα με dispute στο Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα με dispute στο Paypal.

 

ευχαριστώ φίλε μου για την πολύτιμη συμβουλή,

 

στην περίπτωση που δεν απαντήσει ο τύπος τι γίνεται, μπορώ να πάρω τα χρήματά μου πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ φίλε μου για την πολύτιμη συμβουλή,

 

στην περίπτωση που δεν απαντήσει ο τύπος τι γίνεται, μπορώ να πάρω τα χρήματά μου πίσω?

 

Μπορεί να αργήσει λίγο να βγει αποτέλεσμα αλλά νομίζω θα τα πάρεις πίσω κανονικά. Επίσης έλα σε επικοινωνία με την Τράπεζά σου και ρώτα τους τι πρέπει να κάνεις σ' αυτή την περίπτωση. Λογικά θα σου πουν να στείλεις ένα fax με το ιστορικό και ότι δεν αποδέχεσαι την πληρωμή, οπότε θα σου επιστραφούν τα χρήματα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Πάντως έχε υπόψη ότι άσχετα με τη συνέπεια του χρήστη, το αντικείμενο μπορεί να φτάσει καθυστερημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας.Θέλω να κάνω μια ερώτηση.Έκλεισα κάτι φλασάκια για μηχανή αλλα θέλω να αλλάξω τον τρόπο πληρωμής απο money order σε paypal.Γίνεται?

 

Αμα ο πωλητης δεχεται πληρωμες μεσω paypal δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέχεται paypal αλλα δεν ξέρω την διαδικασία πληρωμής.Είναι η πρώτη μου αγορά.Στο παράθυρο συναλλαγών γράφει οτι εχω επιλέξει money order και δεν μπορώ να το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείγμα επαγγελματισμού και υπευθυνότητας Άγγλου πωλητή μετά από καθυστερημένη αποστολή...

 

"Hi, I am very sorry as I was expecting delivery by now, however due to the Chinese New year it has been delayed. It should be us at the end of THIS WEEK and will be dispatched within 48 hours upon receipt of Nicer Dicerʼs. In the meanwhile due to this issue, I would like to us if you would be so kind to accept our 10% refund for the delay?? The 10% refund will be issued automatically and be included with you item. I can understand if you are frustrated that delivery of the item has not took place within the timescale as stated in the listing. However I did not know that the Chinese New Year is in FEBRUARY 2008 and last for a massive 2 weeks! If you have any issue with the 10% refund due to the delay, please feel free to email. If you decide to request an refund please email? Thanks for your understanding. All the best, regards, χχχχχχχχχχχχχχχ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στο ebay.. μόλις χθες έκανα την πρώτη μου αγορά. Ένα stick 8Gb στα 28 δολάρια με πληρωμένα έξοδα αποστολής. Μου είπε οτι θα χρειαστούν 10με15 εργάσιμες για να φτάσει:S Θα πρέπει να προσέξω κάτι ?. και για ένα δίσκο που θέλω να πάρω, η αξία του θα ξεπερνάει τα $45 , θα πρέπει να ακολουθήσω την διαδικασία που γράφει o giankyr για να γλυτώσω το τελωνείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στο ebay.. μόλις χθες έκανα την πρώτη μου αγορά. Ένα stick 8Gb στα 28 δολάρια με πληρωμένα έξοδα αποστολής. Μου είπε οτι θα χρειαστούν 10με15 εργάσιμες για να φτάσει:S Θα πρέπει να προσέξω κάτι ?. και για ένα δίσκο που θέλω να πάρω, η αξία του θα ξεπερνάει τα $45 , θα πρέπει να ακολουθήσω την διαδικασία που γράφει o giankyr για να γλυτώσω το τελωνείο ?

Για το stickάκι δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Απλά όταν το παραλάβεις και πριν αφήσεις feedback να το γεμίσεις και να επιβεβαιώσεις ότι όλα διαβάζονται σωστά γιατί κυκλοφορούν πολλά κάλπικα!

 

Όσον αφορά τον δίσκο, η γνώμη μου: πρώτον είναι αρκετά ευαίσθητη συσκευή και δεύτερον είναι από τα λίγα πράγματα που έχουν σωστή εγγύηση και στην χώρα μας αρκεί να είναι αγορασμένος από Ευρώπη (μέχρι και 5 χρόνια). Προσωπικά για το συγκεκριμένο hardware, skroutzάρω και αγοράζω απ' το φτηνότερο κατάστημα της πόλης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...