Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ίδιο συμβαίνει και σε φίλους μου στην περιοχή.

 

Αυτό δεν το είχα προσέξει. Σε τι μπορεί να οφείλεται τόσο γενική βλάβη; Μάλλον δεν είναι θέμα του προφίλ σου. Το δήλωσες βλάβη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το Σεπτέμβριο υπάρχει σταδιακή πτώση της ταχύτητας. Από τα 19.100 έπεσε αρχικά στα 18.500 και σιγά σιγά έφτασε στα 13.300 !!!

Πήρα τηλέφωνο να το ελέγξουν αναμένω...

Περιοχή κέντρου. Λάρισα.

 

--update 5-11--

 

Επειδή πρέπει να αναφέρουμε και τα καλά. Πριν λίγο ένας ευγενέστατος νεαρός σε ηλικία τεχνικός, με κάλεσε για το πρόβλημα και μέσα σε λίγα λεπτά (έλεγχος πόρτας / reset) συγχρονίστηκα στα 20.101 !!!

Τι να πώ ?

Συγχαρητήρια στον ΟΤΕ !

Επεξ/σία από @ntonios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από τις 8/11 με έχουν γ@μήσει στην κυριολεξία. Συνεχείς αποσυγχρονισμοί και με συνδέει πλέον στα 5Mbps. Εδώ και τόσο καιρό ήμουν χωρίς κανένα πρόβλημα στα 12Mbps και δεν γινόταν ούτε ένας αποσυγχρονισμός. Τι σκ@τα, οι αρουραίοι έσκαψαν κάτω από το σπίτι μου και επέλεξαν τα δικά μου καλώδια κι όχι των άλλων της πολυκατοικίας; :lol: :lol:

 

Πραγματικά ελεεινότατη κατάσταση και παρόλο που δηλώθηκε, το μόνο που έγινε ήταν να φτιάξει το μεσημέρι (και να συνδέομαι στα 12Mbps χωρίς αποσυγχρονισμό για 2-3 ώρες με full speed download... μάλλον τότε οι αρουραίοι που λέγαμε έκαναν διάλειμμα :lol: :lol: ) και από το απόγευμα ξανά τα ίδια. Κρίμα, πραγματικά κρίμα. Και πλέον θα κοιτάξω να φύγω από τον πΟΤΕ. Είπαμε να δίνουμε κάτι παραπάνω αλλά να έχουμε σταθερό internet χωρίς τα ευτράπελα των άλλων providers. Αν είναι να έχουμε τα ίδια χάλια, στο δι@ολο όλοι και πάμε στον πιο φτηνό να τελειώνει το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρόλο που δηλώθηκε, το μόνο που έγινε ήταν να φτιάξει το μεσημέρι

 

Τι σου είπαν ότι φταίει; Μήπως είναι γενικό το πρόβλημα;

 

Είπαμε να δίνουμε κάτι παραπάνω αλλά να έχουμε σταθερό internet χωρίς τα ευτράπελα των άλλων providers

 

Φαίνεται κλείνει η ψαλίδα (και) στο δίκτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλάβη έχεις δηλώσει; Έχεις ψάξει τίποτα από την μεριά σου (φίλτρο, ρούτερ κλπ);

 

Εδώ και τέσσερα χρόνια δουλεύουν όλα κομπλέ, οπότε χλωμό να φταίει το φίλτρο ή ο ρούτερ μου. Και εννοείται ότι αν έλεγαν <<Ξέρεις ρε παρέα, αυτό κι αυτό συμβαίνει>> τότε μαζί τους θα ήμουν και δεν θα παραπονιόμουν. Ατάκες όμως όπως ότι μπορεί να φταίει η γραμμή (ναι αμέ, οι αρουραίοι που είπα και τα διαλείμματά τους) είναι τόσο άκυρες που πολύ απλά τους γυρνάει σαν μπούμερανκ. Και επαληθεύομαι όταν για 3 ώρες όλα ήταν καλά προχθές και που τώρα (κάτσε να χτυπήσω ξύλο καλού κακού) όλα πάνε καλά εδώ και μερικές ώρες και κατεβάζω με full speed 12άρας. Κάποια φανφαριά είχαν/έχουν κάνει στο DSLAM, standard πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά αυτή δεν είναι λογική.

 

Αναλόγως την χρήση και την συντήρηση που τους κάνεις. Και όπως είπα, επαληθεύομαι που χθες και σήμερα όλα είναι κομπλέ. Full ταχύτητες και κανένας αποσυγχρονισμός (και εννοείται ότι δεν ήρθε τεχνικός από το σπίτι). Ο νοών νοείτω λοιπόν ;). Όπως και να έχει (να χτυπήσω πάλι ξύλο), back to normal και μπράβο σε όποιο παλικάρι το έστρωσε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και τώρα παρατήρησα το θέμα αυτό και ταυτόχρονα και το router μου (μετά από αρκετό καιρό...)

 

βλέπω ότι ενώ ήμουν στα 14.000 περίπου τώρα με έχει στα 11432 kbps....

 

υπερβολικά πολύ κάτω και με βάση τα χαρακτηριστικά του router..ίσως έπρεπε για περισσότερο..

 

ADSL Link .............Downstream Upstream

Connection Speed........11432 kbps......1021 kbps

Line Attenuation...........16.5 db........6.5 db

Noise Margin ..............6.1 db.........8.0 db

 

λέτε να δηλώσω βλάβη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...