Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Kifinas: Το "φασαρία" το είπα με την έννοια ότι θα μπλεχτώ πάλι με βλάβες, τεχνικούς και ιστορίες και μιας και βρίσκομαι στη μέση εξεταστικής, για μένα ναι είναι φασαρία. Δεν είπα ότι θα πάω με διάθεση να κάνω φασαρία. Αν θείχτηκες τόσο πολύ και αν θεωρείς πως από τα 16 που ξεκίνησα πριν 3 χρόνια και έπεσα στα 14 και μετά στα 11 εδώ και 1.5 χρόνο χωρίς καμία διαφορά/πρόβλημα στις καλωδιώσεις/εγκαταστάσεις του σπιτιού εδώ (καρατσεκαρισμένο από τεχνικούς και δικούς τους, που λέγανε όχι όλα οκ είναι, το πρόβλημα είναι δικό μας θα το διορθώσουμε και ακόμα το διορθώνουν), ότι είναι ορθόν, τότε πάω πάσο :-D.

 

Anyway, το πρόβλημα τελικώς εναπόκειται στο router, το όποιο τα φτύνει σιγά σιγά (στην 4η θύρα ethernet δεν παίζει καν :cry: ) οπότε RMA. Ένα ευχαριστώ στα παιδιά του adslgr για την βοήθεια :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να σας πω και γω το πρόβλημά μου.Εγκατέστησα connx σε καινούριο σπίτι,νεόκτιστο στην περιοχή της Αναβύσσου.Έβαλα το πακέτο των 2mbps για αρχή μιας και μου είπανε ότι στην περιοχή μου πάνω από 6 δεν πάω.

 

Τα στατιστικά είναι αυτά:

 

Connection Speed 1083 kbps 435 kbps

Line Attenuation 56 db 26.5 db

Noise Margin 6 db 6 db

 

μπορείτε να μου πείτε σε τι μπορεί να οφείλονται τα τραγικά Attenuation και Noise margin;;;

 

Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με τον οτε καθώς θα ήθελα να ξέρω τι μπορεί να φταίει.

Το ρουτερ είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό καλώδιο του τηλεφώνου που έρχεται από τον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το Margin για το συγχρονισμό είναι normal, το τραγικό Attenuation λογικά οφείλεται στη μεγάλη απόσταση του σπιτιού σου από το dslam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν έχω κανενα παράπονο απο τον ISP μου! Έχω 24mbit γραμμη και στο download κατεβάζω μέχρι και με 150KB/s δηλαδη εχω μια καθαρη 24αρα! Απατεωνες της forthnet! Αλλα τι να τους πεις; Ελεγαν πως έχουν ιδιόκτητο δικτυο αλλα.. @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

άμα μένεις μακρυά από το Αστικό Κέντρο τι να σου κάνει ο ISP, να βάλει mini-dslam για τη πάρτη σου για να μην πάρει ποτέ πίσω τα χρήματα? :P

 

στα πόσα κλειδώνει το router σου? πόσο attenuation δείχνει το router? postαρε όλα τα line stats που δίνει το router plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγώ έχω μεγαλη πτωση στη ταχύτητα και δε ξερω αυτο που οφειλεται

 

τα χαρακτηριστικα που ειχα πριν

 

Downstream SNR Margin :8.2 db, Line Attenuation :7.8 db, Data Rate :22874 kbps

Upstream SNR Margin : 10.1 db,Line Attenuation :5.9 db, Data Rate :913 kbps

 

 

 

και αυτα που εχω τωρα μετα την αναβάθμιση

 

Downstream SNR Margin :10 db, Line Attenuation :38 db, Data Rate :10672 kbps

Upstream SNR Margin : 10 db,Line Attenuation :63 db, Data Rate :743 kbps

 

τωρα αν αυτο θεωρειται αναβαθμιση χμ

 

οι παλιες και οι τωρινες τιμες με sagem 1500 απο οτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

εδω και λιγες μερες μου κανει κατι τρελα το connx μου .

χτες το πρωι και σημερα το πρωι οι σελιδες ανοιγουν με ρυθμο χελωνας , κατεβασμα απο rapidshare με premium account απο cryptload γινεται με 20kb/s . αντιθετως οταν παω στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβαζω με την μεγιστη ταχυτητα μου 1.2Mb/s .

το ιδιο συμβαινει και στο λαπτοπ μου !!!

 

τι μπορει να συμβαινει ?

 

ADSL Link Downstream Upstream

Connection Speed 11531 kbps 980 kbps

Line Attenuation 22.5 db 8.7 db

Noise Margin 10.2 db 11.4 db

 

 

PS: αυτη τη στιγμη ανεβηκε μονο του στα 900kb/s το κατεβασμα χωρις να κανω restart η να πειραξω το router . φταιει το Netgear DGN 2000 που χω η κατι στη γραμμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και λιγες μερες μου κανει κατι τρελα το connx μου .

χτες το πρωι και σημερα το πρωι οι σελιδες ανοιγουν με ρυθμο χελωνας , κατεβασμα απο rapidshare με premium account απο cryptload γινεται με 20kb/s . αντιθετως οταν παω στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβαζω με την μεγιστη ταχυτητα μου 1.2Mb/s .

το ιδιο συμβαινει και στο λαπτοπ μου !!!

 

τι μπορει να συμβαινει ?

 

ADSL Link Downstream Upstream

Connection Speed 11531 kbps 980 kbps

Line Attenuation 22.5 db 8.7 db

Noise Margin 10.2 db 11.4 db

 

 

 

 

PS: αυτη τη στιγμη ανεβηκε μονο του στα 900kb/s το κατεβασμα χωρις να κανω restart η να πειραξω το router . φταιει το Netgear DGN 2000 που χω η κατι στη γραμμη ?

 

εισαι μαλον σε μεγαλη αποσταση παντως εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο μενα αντε να δουμε αν θα το λυσουμε το θεμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω και λιγες μερες μου κανει κατι τρελα το connx μου .

χτες το πρωι και σημερα το πρωι οι σελιδες ανοιγουν με ρυθμο χελωνας , κατεβασμα απο rapidshare με premium account απο cryptload γινεται με 20kb/s . αντιθετως οταν παω στο http://speedtest.ftp.otenet.gr/ κατεβαζω με την μεγιστη ταχυτητα μου 1.2Mb/s .

το ιδιο συμβαινει και στο λαπτοπ μου !!!

 

τι μπορει να συμβαινει ?

 

ADSL Link Downstream Upstream

Connection Speed 11531 kbps 980 kbps

Line Attenuation 22.5 db 8.7 db

Noise Margin 10.2 db 11.4 db

 

 

 

 

PS: αυτη τη στιγμη ανεβηκε μονο του στα 900kb/s το κατεβασμα χωρις να κανω restart η να πειραξω το router . φταιει το Netgear DGN 2000 που χω η κατι στη γραμμη ?

 

εισαι μαλον σε μεγαλη αποσταση παντως εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο μενα αντε να δουμε αν θα το λυσουμε το θεμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω conex 24άρα συνδεδεμένος στα 15.8 και τον τελευταίο καιρό έχω συνεχείς αποσυνδέσεις..

Το ίδιο συμβαίνει και σε φίλους μου στην περιοχή.Τελικά υπάρχει κανείς που δεν έχει αποσυνδέσεις;

Το είπα στις βλάβες και είπαν οτι θα το κοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω conex 24άρα συνδεδεμένος στα 15.8 και τον τελευταίο καιρό έχω συνεχείς αποσυνδέσεις..

Το ίδιο συμβαίνει και σε φίλους μου στην περιοχή.Τελικά υπάρχει κανείς που δεν έχει αποσυνδέσεις;

Το είπα στις βλάβες και είπαν οτι θα το κοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω ότι κάνουν τακτικά είναι να χαμηλώσουν την ταχύτητα σου για να μην έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων.

 

Φαίνεται ότι και το δίκτυο του ΟΤΕ πλέον σταματά να είναι τόσο αξιόπιστο, καθώς ακούω όλο και πιο συχνά για προβλήματα και βλάβες.

 

Να δούμε τι θα γίνει με το vdsl τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

την γραμμή ή θα την έχουν από την αρχή σε safe profile είτε το χρειάζεται είτε όχι (με ένα τηλεφώνημα σε βάζουν σε "24αρι profile) ή θα την κατεβάσουν εφόσον τους πεις ότι έχεις αποσυνδέσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...