Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω προβλημα με συχνες διακοπες και επανασυδεσεις με conn-x στη περιοχη του ντραφιου,τη τελευταια εβδομαδα

 

και να προσθεσω οτι εχω μεγαλο προβλημα με τα sites του εξωτερικου καποιες στιγμες.ας πουμε google kai hi5 δεν τα ανοιγει,ενω to facebook ναι.μου εξηγει καποιος τι σημαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι κάτοικος καλογρέζας και μένω μόλις 300 μέτρα μακρυά απτό εκπαιδευτικό κέντρο του ΟΤΕ και 200 μέτρα από το ΟΑΚΑ. Μετακόμισα σε νέα κατοικία απτόν απρίλιο και ζήτησα εγκατάσταση νέας γραμμής και adsl. Το αποτέλεσμα και το πόρισμα? Νέα γραμμή σε pcm κύκλωμα διότι δεν υπήρχαν διαθέσιμες γραμμές στην περιοχή... Σαν να μην φτάνει αυτό το ήδη υπαρχον κύκλωμα της περιοχής μπορούσε να μου δώσει μεχρι 4 mbit... Ο οτε της νέας Ιωνίας μου απάντησε πως πρέπει να σκάψουν στην περιοχή για να περάσουν νεές γραμμές και μόνο τότε θα μπορούσα να πάρω καθαρή δική μου γραμμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοικος καλογρέζας και μένω μόλις 300 μέτρα μακρυά απτό εκπαιδευτικό κέντρο του ΟΤΕ και 200 μέτρα από το ΟΑΚΑ. Μετακόμισα σε νέα κατοικία απτόν απρίλιο και ζήτησα εγκατάσταση νέας γραμμής και adsl. Το αποτέλεσμα και το πόρισμα? Νέα γραμμή σε pcm κύκλωμα διότι δεν υπήρχαν διαθέσιμες γραμμές στην περιοχή... Σαν να μην φτάνει αυτό το ήδη υπαρχον κύκλωμα της περιοχής μπορούσε να μου δώσει μεχρι 4 mbit... Ο οτε της νέας Ιωνίας μου απάντησε πως πρέπει να σκάψουν στην περιοχή για να περάσουν νεές γραμμές και μόνο τότε θα μπορούσα να πάρω καθαρή δική μου γραμμή...

 

 

Ειδες ο ΟΤΕ?!?!? :-) Ολοκληρη γραμμη δικη σου! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σύγουρα ...!!!! Σε κανά 2 χρόνια όπως το κόβω...... Και όταν με το καλό πάρω νέα γραμμή να δώ τι στο καλό σύνδεση θα έχω... όλες οι γραμμές στο τετράγωνο απο 2 mbit και άνω παίζουν με 40+ attenuation στο κατέβασμα ... και με πολύ θόρυβο... Να πω ρε γαμώτο ότι ζώ σε κανά κατσικοχώρι, να πω οκ what the heck... Αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γειά χαρά!

Μένω Σουηδία και το τελευταίο 15ήμερο έχω πρόβλημα στην επικοινωνία με Ελλάδα μέσω msn και skype και αυτό με συγκεριμένες περιοχές. Π.Χ στην Πτολεμαΐδα χωρίς κανένα πρόβλημα και στην Αθήνα περιοχή Γλυφάδας υπάρχει σοβαρό κόλλημα στο video και μεγάλη καθυστέρηση στον ήχο. Ακούγεται και διακεκομμένος ο ήχος.

Χρησιμοποιώ και προγράμματα VOIP όπως VOIPdiscount με τα οποία έχω παρόμοια προβλήματα με τον ήχο

Καμιά ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,έχω Forthnet Double Play σήμερα έχει τρελαθεί στις αποσυνδέσεις ειδικά μετά το απόγευμα.Μπήκα στο site της και είδα ότι αύριο 18/2/09 θα κάνει κάποιες εργασίες στις περιοχές γύρω από την Ακρόπολη,εγώ μένω για την ακρίβεια Πετράλωνα έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα σήμερα?Επίσης αύριο θα κάνει τις εργασίες γιατί έχω αυτό το πρόβλημα σήμερα?Δεν έχω ξανά αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και έχω Forthnet περίπου τρία χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

..............

Επίσης αύριο θα κάνει τις εργασίες γιατί έχω αυτό το πρόβλημα σήμερα?Δεν έχω ξανά αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και έχω Forthnet περίπου τρία χρόνια.

 

Σε προετοιμαζει προφανως για αυριο για ολοκληρωτικη διακοπη!:P

Κι εγω ειχα αποσυνδεσεις συνεχεις οταν εμενα Νικαια, κοντα στο DSLAM.Μερικες φορες φταιει η υπερθερμανση του ρουτερ, αν αποσυνδεεται καθε 30' ή 60' π.χ. τοτε θα περιμενεις μετα τις εργασιες που θα κανουν να αναφερεις βλαβη στη γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μα να ρωτήσω κάτι??

μια φορά τη βδομάδα μου κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις.. σήμερα παρατήρησα ότι από το πρωί κάνει επανεκκινήσεις κάθε 2 λεπτά και σβήνουν όλα τα λαμπάκια.. δηλαδή ούτε το adsl ούτε δίκτυο 2 υπολογιστών που έχω λειτουργεί.. μετά απο ένα λεπτό που αναβοσβήνει το λαμπάκι του power πορτοκαλί ξανα ανάβουν πράσινα τα λαμπάκια για άλλα 2 λεπτά και μετά πάλι από την αρχή!!

μήπως δεν φταίει η γραμμή του ΟΤΕ και τα έχει παίξει το μόντεμ-ρουτερ?

 

έχω speedtouch 510i

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έχω συνεχείς διακοπές με τον ΟΤΕ, περιοχή Αιγάλεω.

Συμβαίνει και σε άλλους;

Οι διακοπές είναι από 1 λεπτό μέχρι 5, έρχεται για λίγο και ξανά τα ίδια.

 

Μου άλλαξε τα φώτα σήμερα.

 

Ε, άμα πια! Κλείνω τον υπολογιστή γιατί εκνευρίστηκα...

Επεξ/σία από D___G
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για σας και απο μενα.

 

Πριν 4 μερες ακριβως..η γραμμη τις φορθνετ επεφτε συνεχως...μεχρι που πηρα τηλεφωνο για βλαβη. Μου ειπαν εντος της ημερας θα φτιαχτει. Περιμενα αλλα δυστυχως τιποτα.

 

2η μερα...Δεν εχω καθολου γραμμη , και καθολου συνδεση. Παιρνω τηλεφωνω, και τους λεω, γιατι δεν φταιχτηκε ακομη, και μου λενε, πηγε τεχνικος, διαπιστοσε οτι το προβλημα προερχετε απο τον Οτε, και οτι η γραμμη μου εχει βραχηκυκλομα. Και ειναι δουλεια του ΟΤε να το φτιαξει. Ωραια λεω εγω, και ποτε θα εχω γραμμη, 1-3 μερες ειναι η συμβαση που εχουμε με τον ΟΤΕ μου λεει. 3 μερα...τιποτα...ουτε ενημερωση ουτε γραμμη ουτε τηλεφωνο. 4μερα...παιρνω παλι τηλεφωνο...τι θα γινει ρε παιδια, θα μου φτιαξετε την γραμμη, δεν εχουμε λαβει ενημερωση απο ΟΤΕ...ο ενας μου ειχε πει και 10 μερες μπορει, αλλα συνηθως ειναι 1-3 ...μερες.

 

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ αν ειναι δυνατον...ΤΙ ΜΠΟΡΩ Να κανω? δεν παει αλλο η κατασταση, και δεν ξερω ποιος φταει. Πως μπορω να κανω τον οτε να παει να το φτιαξει? επειδη ρωταο τους αλλους και μου λενε, δεν μπορεις...δεν θα καταλαβουν το προβλημα σου μου λενε! !!! .....GRRRRRR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το εξής πρόβλημα είμαι με 8 άρα OTE στην αγια παρασκευή και έχω το ασύρματο router που πήρα μαζί με την σύνδεση.

ξαφνικά χωρίς λόγο και αιτια δεν μπορώ να μπω σε καμια σελίδα...αλλα παρόλα αυτά συνεχίζω και είμαι συνδεδεμένος στο xbox live...

τι γίνετε?πήρα και τηλέφωνο τίποτα..

να σημειώσω ότι διορθώνεται μονο με restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες με άλλο ρούτερ?

 

όχι. αλλα να σημειώσω ότι και με ethernet να είναι πάλι τα ίδια κάνει...

θα δανειστώ ένα router όμως να το δοκιμάσω και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας!

και εγώ είμαι από αγία παρασκευή και έχω 8αρα σύνδεση ΟΤΕ άσχετα αν μου έρχονται μόνο τα 5,66….

Κάθε λίγο και λιγάκι κάτι παθαίνει το ΝΕΤ κ δεν λειτούργει με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω restart στο μόντεμ για να φτιάξει..

Ξέρει κάνεις τι παίζει? να σκυλοβρίσω τον ΟΤΕ η να φταίει το μόντεμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μάλλον φταίει ότι είσαι αρκετά μακρυά από το dslam και ότι η γραμμή γενικότερα έχει πρόβλημα...

 

για το πρώτο δεν γίνεται κάτι, για το δεύτερο πάρε τηλέφωνο και δήλωσε βλάβη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...