Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν μπουν οι οπτικές ίνες δεν πρόκειται να έχουμε 16αρα αλλά 50αρα (vdsl)...

 

ας το ελπισουμε εμενα μπορει βεβαια να κλειδώνει στα 22 αλλα δε σημαινει ότι από όλα τα site κατεβάζω με κοντα στα 2 mb/s.Δυστυχώς το έχω ακούσει από πολλούς ότι εχουν πολυ χαμηλή ταχύτητα και βλεπουν μικρή διαφορά απο 8 στα 24mbps και πέζουν ρόλο απο την απόσταση μέχρι και τη καλωδίωση έχει το σπίτι που μενει ο καθένας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
ας το ελπισουμε εμενα μπορει βεβαια να κλειδώνει στα 22 αλλα δε σημαινει ότι από όλα τα site κατεβάζω με κοντα στα 2 mb/s.

 

προφανώς, πρέπει να μπορούν να στείλουν και αυτά με τέτοια ταχύτητα αλλά και ακόμα κι αν μπορούν δεν πληρώνεις μισθωμένη για να έχεις εγγυημένο bandwidth...

 

το να μπορείς να κατεβάζεις "βρέξει χιονίσει" με full speed (βάση συγχρονισμού) κοστίζει αρκετά, ειδικά στην Ελλάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες με βαση το παραπανω που αναγραφω και με τα προηγουμενα μου ποστ μερικες σελιδες πισω πιστευεται οτι φταιει το ρουτερ μου η κατι τρεχει περιεργο με την γραμμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα που εβαλα να κατεβασω κατι και εκανα και μετρησεις με speedtest , ftps παλι τα ιδια . χαμηλωσε η ταχυτητα μου στα 500kb/s .

 

αν το βγαλω και το ξαναβαλω θα πιασω ξανα τα 1.2mb/s κατεβασμα και παιρνω ορκο . λες και οσο περνανε οι ωρες το bandwith μου σταδιακα να πεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με ethernet

 

και για του λογου το αληθες το εκανα αυτο που ελεγα . και ενω πριν απο nvidia κατεβαζω με 550kb/s και απο ftp.ntua.gr το ιδιο , τωρα με το βαλε βγαλε το ρουτερ απο το ρευμα εχω download τα ιδια αρχεια με 850kb/s

 

λες και το ρουτερ μου οσο ειναι συνδεδεμενο και περνανε οι ωρες να χανει "δυναμη κατεβασματος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ξέρει κανείς γιατί όταν κλείνω το ρουτερ πρέπει να το κάνω restart 2 φορές για να πάρω ιντερνετ?

δλδ: έχω ιντερνετ, το κλέινω, το ανοίγω, έχω μόνο link, το κλείνω το ξανανοίγω και τότε παίρνω ιντερνετ.

ξέρει κανείς γιατί δεν παίρνει ιντερνετ με την πρωτη? παλιά δε μου συνέβαινε αυτό...

 

θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ρουτερ έχεις; ΟΤΕ - matr-x / sagem ?

 

τεσπα όποιο και αν έχεις δες στο interface του αν έχει ένα option

retry ppp password on authentication error και αν το έχει τσέκαρέ το.

 

Όσον αφορά τη δύναμη με το κατέβασμα που αναφέρει ο φίλος αρκετές εταιρίες εφαρμόζουν CoS Medium H Large.

Αυτα τα ΣΚ συνεχόμενα αναβαθμίζει ο ΟΤΕ ολα τα dslam του διαδοχικά - μαζικά ανα περιοχές , το κάθε dslam έχει κάρτες που πέφτουν πάνω τους χρήστες dsl και φεύγουν με ένα Α bandwith προς το backbone του ΟΤΕ . Έγιναν αναβαθμίσεις σε αρκετές γραμμές πριν καν αναβαθμιστούν τα κέντρα. Είδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις σημερα απο το μεσημερακι και μετα προβλημα με το adsl του ?

 

για 2 ωρες το download speed ηταν 10-20kb/s και αργουσε πολυ το φορτωμα σελιδων ...

 

τρεχει κατι η φταιει το baudtec μου ? περιοχη οπου μενω Καματερο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με noise margin 9

και att 25 πριν μερες να κλειδωνω στα 18044 και μετα να με κατεβαζουν στα 13 και να μου σπαει τα νευρα με αποσυνδεσεις..

απορω με τι μυαλο τα κανουν αυτα εκει περα..

 

και μετα απο αυτο εχω ενα αλλο περιεργο προβλημα που μαλλον εχει να κανει με τα windows 7

οταν βαζω 5-6 torrent μαζι κατι γινεται και πεφτει το lan μου σαν να μπουκωνει ενα πραγμα αλλα οταν βαζω μονο ενα ολα πανε μια χαρα τι να εχει παθει αραγε? onboard lan της nvidia ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με noise margin 9

και att 25 πριν μερες να κλειδωνω στα 18044 και μετα να με κατεβαζουν στα 13 και να μου σπαει τα νευρα με αποσυνδεσεις..

απορω με τι μυαλο τα κανουν αυτα εκει περα..

 

και μετα απο αυτο εχω ενα αλλο περιεργο προβλημα που μαλλον εχει να κανει με τα windows 7

οταν βαζω 5-6 torrent μαζι κατι γινεται και πεφτει το lan μου σαν να μπουκωνει ενα πραγμα αλλα οταν βαζω μονο ενα ολα πανε μια χαρα τι να εχει παθει αραγε? onboard lan της nvidia ειναι

αυτο με τα torrents το παθαινω κι εγω.νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ωστοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα xp δεν ειχα τετοιο προβλημα στα 7 το εχω ομως..

 

χμμμ.να σου πω την αληθεια δεν ειχα xp οταν εβαλα internet οποτε δεν μπορω να ξερω κατι περισσοτερο.θα το ψαξω λιγο το θεμα γιατι ειναι καπως κουραστικο,γιατι με πεταει και απο το psn και απο το xbl.αν ξερει καποιος κατι ας ενημερωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει εδώ και 2 μέρες περίπου που οι ταχύτητες για κάποιο χρονικό διάστημα είναι τραγικές! :mad: Αφού δεν συνδέονται ούτε καν MSN,Skype κλπ ούτε σελίδες ανοίγουν, τίποτα. Μετά, αφού περνά κανένα 15 λεπτό, αρχίζουν να ανεβαίνουν, και ενώ είμαι στην 24αρα, κατεβάζω με 40-70kbps! Δοκίμασα από τα γνωστά sites Apple, NV κλπ, ακόμα και από τον ftp της otenet, τα ίδια χάλια και εκεί! Το περίεργο όμως ποιο είναι: τα στατιστικά της γραμμής στο router μένουν τα ίδια, εκτός της ταχύτητας που από ~11, με ρίχνει στα 9949 :eek: Δεν συνέρχεται ούτε με reboot. Το router είναι το Netgear DGN2000, πέρασα και το πιο πρόσφατο firmware. Τα παίζει το router ή πάλι ξύλο με ΟΤΕ; :fear:

 

EDIT: Τρίτη φορά τώρα το βράδυ. Πάλι τα ίδια. Χρειάστηκε να κάνω 5 reboot το router για να επανέλθει στα καλά του (τώρα πάει 970-1.02ΜΒ/s από ftp.otenet.gr). Εξακολουθεί όμως να συντονίζει στα 9696 από τα ~11 που ήμουν αρκετό καιρό. Δεν την γλιτώνω την φασαρία απότι φαίνεται. :mad:

Επεξ/σία από N.I.C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...