Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί έκανα σύνδεση με conn-x 768 και modem Philips CGA5720N/TE WIFI PSTN. To ιντερνετ είναι οκ. Αλλά προκαλεί σημαντικό θόρυβο στην τηλεφωνική γραμμή. Το πρόβλημα βρίσκεται στην γραμμή ή στο modem? Άραγε θα βρω άκρη με τον ΟΤΕ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά έχω βάλει εδώ και 6 μήνες ADSL Cube της Vivodi. Πριν από περίπου ένα μήνα έβαλα συναγερμό στο σπίτι. Από εκείνη την ημέρα κάθε βράδυ μετά της 9, και για 4-5 ώρες με πετάει συνέχεια έξω ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Έμαθα πως η εταιρεία με τον συναγερμό παίρνει κάποιες ενημερώσεις στα κεντρικά της. Από φιλτράκια είμαι φουλ δεν πρέπει να σχετίζεται μ΄ αυτό. Σκέφτομαι μήπως φταίει η Vivodi (η οποία έχει στην περιοχή μου ιδιόκτητο δίκτυο) και σκέφτομαι να την αλλάξω. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια

Μενω Ανω Πετραλωνα..εχω 2 χρονια forthnet sta 2mbits κ τους 2 τελευταιους 2play.

αρχικα ημουν στα 14-15mbits με αξιοσεβαστο downstream της ταξης του 1.5mb/s κ noise margin ~7 .Το τελευταιο 15ημερο σταδιακα ανεβαινει ο θορυβος κ αντιστοιχα πεφτει η ταχ. που συγχρονιζει! Συγκεκριμενα ..τωρα εχω noise margin ~17db(εχω δει κ 18.9 κ εφαγα dc την ιδια στιγμη) κ line rate στα 7.8mbits. κ το b/width δεν ξεπερνα καν τα 500κβ/ς ιδιαιτερα το upload εχει φαει τρελο nerf!! το πολυ 30kb/s.

 

Exω τσακωθει απειρες φορες με τεχνικους ..που με εχουν παρει κ καλα μετα την δηλωση βλαβης ..αλλα μερικες φορες μου μιλανε κατι ατομα που πραγματικα δεν σκαμπαζουν μια ...μαλλον απλοι τηλεφωνητες ειναι κ στο break κανουν χρεη τεχνικου:????Μου εχουν προτεινει σχεδον να μην εχω συσκευη τηλεφωνου στο σπιτι για να μπορεσει να συγχρονισει το USRobotics 9108 εστω κ 1 ωρα!!!! αλλα μπα!

τελικα για καιρο ημουν με το κλασσικο siemens (oxi k asximo omws) γιατι καταφερνε να συγχρονισει περισοτερο κ τωρα ειμαι με το USR με αλλαγμενο προφιλ* απο την forthnet που φτανει κ τα 7mbits μερικες φορες αλλα παρολα αυτα τρωω 1-2 d/c την μερα ακομα!

Εννοειτε πως εχω αποσυνδεσει οοολες τις συσκευες τηλ του σπιτιου,εχω βγαλει ολες τις γεφυρωσεις για τα τηλεφωνα ...κ ειμαι μονο με USR κ 1 τηλεφωνο πανω σε spiliter.

 

*πολλοι θα το ξερετε , αλλα... οταν εχεις θορυβο .. δεν μπορει να συγχρονισει το μοντεμ... τοτε ..συμφωνα με το θορυβο που ειχεις... ο ISP σου ρυθμιζει την συχνοτητα της γραμμης σου ωστε να ανεχετε το θορυβο .. θυσιαζοντας ταχυτητα κατα την συνδεση ..δηλαδη αλλαζει το γνωστο προφιλ...

Φυσικα η ταχυτητα εξαρτατε κ απο το attenuation μην περιμενει καποιος που εχει attenuation = 37 να πιασει 20αρα ... θα αρκεστει στα ~ 13/13.5

 

Συμπερασμα ..οντως κατι παιζει με τους ISPs γιατι δεν μου εξηγουν ,γιατι το επαθα αυτο ξαφνικα ενω στην αρχη ημουν ΟΚ!.. κ αρνουνται πισματικα να στειλουν τεχνικο να καθαρισει τη γραμμη μου η να κανει οτι ξερει τελλοσπαντων! ελπιζω να ορθοποδισουμε παλι!

εχω μαρτυρια οτι κ στο Κεντρο πειραια εγινε κατι παρομοιο υπο forthnet 2play ...συγχρονιζε στα 18 .. κ επεσε στα 14 .. κ με εμφανη χασουρα στο συνολικο download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ολους τους φιλους μου ακουω οτι υπαρχει προβλημα με τις γραμμες ADSL σε ολη την Ελλαδα,λογω πυρκαγιών?Iσχυει κατι τετοιο??

 

Δεν υπήρξε κανένα γενικότερο πρόβλημα από τις πυρκαγίες. Για μισή μέρα είχε πρόβλημα η otenet για άλλο λόγο. Μην γράφουμε ότι θέλουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 4net 12Mbit κι εδω και μερες μια συνδεεται μια αποσυνδεεται και αντε παλι απο την αρχη. Στο ρουτερ η ενδειξη ΡΡΡ ειναι αυτη που μας τα χαλαει. Παιρνω την 4net αλλα ολο κατειλλημενο ειναι λεει...τι μπορει να φταιει?

Σημειωτεον οτι ειμαι παντελως ασχετη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπήρξε κανένα γενικότερο πρόβλημα από τις πυρκαγίες. Για μισή μέρα είχε πρόβλημα η otenet για άλλο λόγο. Μην γράφουμε ότι θέλουμε...

 

Check this out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω, είχε πρόβλημα η otenet και δεν είχε σχέση με τις πυρκαγιές. Το σωστό είναι αυτό που λέει ο φίλος στο post 110 του topic που παραθέτεις, αν και δεν ήξερε τεχνικά το λόγο.

 

φιλικά πάντα, S2Katana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Οι πρώτες εντυπώσεις από το ConnX 768 ...

Ταχύτητα ικανοποιητική (γύρω στα 80ΚΒ/s) , αλλά ...

Συχνές αποσυνδέσεις ...

Συγκεκριμένα:

Στις λυχνίες ένδειξης του modem (Baudtec ADSL2+) παρατηρώ τα εξής:

Λυχνία Δραστηριότητας ADSL ACT: Αναβοσβήνει μεν , αλλά όχι με σταθερό ρυθμό (δεν πρέπει?)

Λυχνία Δραστηριότητας Σύνδεσης ADSL LINK : Ενώ πρέπει να είναι συνεχώς αναμμένη , αρκετές φορές αναβοσβήνει - που σημαίνει ότι υπάρχει αποσύνδεση από το DSLAM .

Αυτό σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η γραμμή;

Συνήθως το πρόβλημα λύνεται κλείνοντας για λίγα δευτερόλεπτα το modem και ξανανοίγοντάς το , οπότε το λαμπάκι σταθεροποιείται , αλλά καταντάει εκνευριστικό , όταν γίνεται αρκετές φορές (4-5 σε μία ώρα)

Υπάρχει θεραπεία ή θα πρέπει να ζήσω με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα που περιγραφεις γενικα συνηθισμενα μου ακουγονται, ειναι ψιλομετριες οι dsl στην Ελλαδα.Κανεις απο Πρεβεζα, για ''διασταυρωση'' στοιχειων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...