Προς το περιεχόμενο

Δυσλειτουργίες της υπηρεσίας aDSL/ISPs/Γραμμές ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι εγώ αυτό φαντάζομαι, αλλά ας μας απαντήσουν και οι πιο ειδικοί.Και το δικό μου χτες σερνόταν!

 

 

Δεν νομιζω να ειναι λογω βροχης γιατι:

1. Αν ηταν λογω κακοκαιριας θα κοβοταν και οι γραμμες

2. Αν ηταν λογω κακοκαιριας θα ειχε προβλημα μονο αν ηταν σε Ρ/Η ζευξη (ασυρματη ζευξη) που συνηθως χρησιμοποιητε σε νησια

3. Και εστω οτι εχει παρα πολυ υγρασια, στην καμπινα του ΟΤΕ εχει παρα πολυ καλη στεγανοποιηση που το βλεπω λιγο δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3. Και εστω οτι εχει παρα πολυ υγρασια, στην καμπινα του ΟΤΕ εχει παρα πολυ καλη στεγανοποιηση που το βλεπω λιγο δυσκολο...

 

στην καμπινα ναι εχει στεγανοποιηση.. τα καλωδια ομως μετα βρισκονται ΜΕΣΑ στο εδαφος.. οποτε εκει δεν υπαρχει στεγανοποιηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ προσωπικά δεν είχα ποτέ μου κανένα πρόβλημα με τις ISP που έχω χρησιμοποίηση.Αλλά .. ένας φίλος μου πρόσφατα πριν κανά 3 μήνες αναγκάστηκε να κάνει μήνυση στην εταιρεία ALTEC (αν δεν επιτρέπεται η ονομασία παρακαλώ διορθωστε το) για απαράδεκτη εξυπηρέτηση.Συγκεκριμένα είχε κάνει μια αγορά προπληρωμένου πακέτου τιμής 100 ευρώ και αφού πέρασαν 6 μήνες από την κατάθεση των απαιτούμενων δικαιολογητικών δεν είχε γίνει ούτε η σύνδεση του ούτε είχε λάβει κάποια ενημέρωση για την κατάσταση του αιτήματος του από την συγκεκριμένη εταιρεία.

Στην πορεία έμαθε οτί η εταιρεία δήλωσε πτώχευση και οτί προορίζεται να κλεισει.Βέβαια τα λεφτά του δεν τα έχει πάρει πίσω (και ούτε πιστέυω οτί θα τα πάρει ποτέ..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ''επεσαν'' τα αυτια μου μετα απο οσα ακουσα απο τους ''τεχνικους''του Π ΟΤΕ αποφασησα να γραψω κι εγω.

Το καλοκαιρι που μας περασε ο φιλος μου αποφασησε να βαλει ιντερνετ στο σπιτι του σε ενα χωριο της Δραμας απο οπου και μενουμε.Τα προβληματα ξεκινησαν απο την αρχη καθως μας ειπαν οτι δεν υπηρχαν διαθεσιμες πορτες για να γινει η συνδεση και επρεπε να περιμενουμε για ΑΓΝΩΣΤΟ χρονικο διαστημα(ετσι μας ειπαν απο τον οτε) μεχρι να δωθουν νεες πορτες.Μετα απο 2-3 μηνες αναμονης για μια 2αρα συνδεση καταφεραν να μας ''συνδεσουν'' στο ιντερνετ.Βεβαια 2αρα συνδεση απο τοτε δεν εχουμε δει ποτε.Το download ειναι απιστευτα αργο 35-40 kb/sec σε rapidshare και πολλες φορες ακομη και οι σελιδες αργουν αν ανοιξουν.Αρχικα ελενξαμε τις συνδεσεις στα καλοδια και αφου αλλαξαμε τα παντα με ολοκαινουργια(ακομη και μοvτεμ αλλαξαμε) συνεχιζουμε να εχουμε τα ιδια προβληματα.Ειπαμε λοιπον να μετρησουμε την γραμη μας απο εδω: http://www.speedtest.net/ και τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα,λιγοτερο απο 1024 γραμη μας εβγαιναν οι μετρησεις.Περνουμε τηλεφωνο στον οτε και μετα απο λιγη ωρα ενας τεχνικος μας ειπε οτι σπιτι του φιλου μου βρισκοταν πολυ μακρια απο το κεντρο που δινει το σημα με αποτελεσμα το σημα της γραμης να χανεται και ετσι να μειονεται η ταχυτητα.Με ολα αυτα η λυση που μας εδωσε ο τεχνικος ηταν η εξης: ««Θα πρεπει να περιμενεται μεχρι τα μεσα του 2009 οπου εχει προγραμματησει ο οτε να αναβαθμησει το κεντρο που δινει το σημα η αν θελεται μπορειται να συμπληροσεται μια ετηση διαμαρτηριας.Λυπαμαι»»Αυτη ηταν η πολυ καλη τεχνικη υποστηρηξη που μας δωθηκε.Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει τιποτα στην γραμη του φιλου μου!Ευχαριστω ολους εδω στο insomnia που ακουσατε τα παραπονα μας για τον Π ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ πΑ,Βου,Γα

σε χωριό είμαι φίλε μου.

Συνδέομαι μέσω remote access στο σπίτι μου στη πόλη είναι μια χαρά η ταχύτητα.

 

Λέω να είναι DSLAM, αλλά τέτοια ώρα ποιος να κάτσει μέσα? Οι πιτσιρικάδες έχουν σχολείο αύριο xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ''επεσαν'' τα αυτια μου μετα απο οσα ακουσα απο τους ''τεχνικους''του Π ΟΤΕ αποφασησα να γραψω κι εγω.

Το καλοκαιρι που μας περασε ο φιλος μου αποφασησε να βαλει ιντερνετ στο σπιτι του σε ενα χωριο της Δραμας απο οπου και μενουμε.Τα προβληματα ξεκινησαν απο την αρχη καθως μας ειπαν οτι δεν υπηρχαν διαθεσιμες πορτες για να γινει η συνδεση και επρεπε να περιμενουμε ............. ««Θα πρεπει να περιμενεται μεχρι τα μεσα του 2009 οπου εχει προγραμματησει ο οτε να αναβαθμησει το κεντρο που δινει το σημα η αν θελεται μπορειται να συμπληροσεται μια ετηση διαμαρτηριας.Λυπαμαι»»Αυτη ηταν η πολυ καλη τεχνικη υποστηρηξη που μας δωθηκε.Μεχρι στιγμης δεν εχει αλλαξει τιποτα στην γραμη του φιλου μου!Ευχαριστω ολους εδω στο insomnia που ακουσατε τα παραπονα μας για τον Π ΟΤΕ

 

Παιδια, ενταξει σχετικα λογικα ολα αυτα γιατι ιδιως σε μακρινες αποστασεις υπαρχει προβλημα. Εγω παντως θελω να πω την δυσαρεσκεια μου στην συνεχη ονομασια ενος οργανισμου που σαν αυτον δεν υπαρχει αλλος οργαν. ουτε εταιρια (π ΟΤΕ). Χωρις τον ΟΤΕ που ολοι τον βριζετε δεν θα υπηρχε ουτε καλωδιο. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι κανει χοντρα λαθη οπως αναφερεται με αγανακτηση και αναφερουμε ολοι μας αλλα δεν θα δαγκανουμε και το χερι που μας ταιζει. Ισως να ημουν πολυ υπερ του ΟΤΕ αλλα σορρυ! Ελπιζω με τους Γερμανους να εχουμε ολοι μας εναν οργανισμο που να μας αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ενταξει σχετικα λογικα ολα αυτα γιατι ιδιως σε μακρινες αποστασεις υπαρχει προβλημα. Εγω παντως θελω να πω την δυσαρεσκεια μου στην συνεχη ονομασια ενος οργανισμου που σαν αυτον δεν υπαρχει αλλος οργαν. ουτε εταιρια (π ΟΤΕ). Χωρις τον ΟΤΕ που ολοι τον βριζετε δεν θα υπηρχε ουτε καλωδιο. Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι κανει χοντρα λαθη οπως αναφερεται με αγανακτηση και αναφερουμε ολοι μας αλλα δεν θα δαγκανουμε και το χερι που μας ταιζει. Ισως να ημουν πολυ υπερ του ΟΤΕ αλλα σορρυ! Ελπιζω με τους Γερμανους να εχουμε ολοι μας εναν οργανισμο που να μας αξιζει...

 

Διλαδη στο 2008 πρεπει να λεμε και ευχαριστω στον οτε!!!Ε ΟΧΙ!!

Να πω επισης πως ειμαι φοιτητης στην Ιταλια και η μικροτερη συνδεση που υπαρχει εδω ακομη και στο πιο μακρινο χωριο ειναι η 7αρα και δουλευει μια χαρα.

Μαλιστα ακομη και σε διαφορα προβληματα που ειχα η telecom μου φερθηκε αψογα και πανω απο ολα μου ελυσε καθε προβλημα σχετικα με την γραμη μου.

Ειλικρινα λυπαμε για ολα οσα γινονται στην Ελλαδα,καθως ο ελληνας εχει αποδειξει οτι ειναι διψασμενος για ιντερνετ,αλλα κανενας δεν του προσφερει πραγματικα μια καλη και αξιοπιστη γραμη!

Οσο για τον οτε ακομη μια φορα εχω να λεω τα χειροτερα!

Λυπαμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...