Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μοναδική πατάτα που έχω κάνει ήταν όταν είχα την φαεινή ιδέα να καθαρίσω την σκόνη από τον υπολογιστή. Αφού τον είχα σε λειτουργία ώρες τον κλείνω τον ανοίγω παίρνω το πιστολάκι να τον καθαρίσω πάω να τον βάλω μετά τον καθαρισμό σε λειτουργία τίποτα είχε καει το πολύ καλο τροφοδοτικό που είχα enermax  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η μεγαλύτερη πατάτα που έκανα, το 2009 είχα ένα pc 7 ετών, όλα ωραία και καλά μέχρι που μια μέρα όταν τον άνοιγα έβγαζε ένα μήνυμα κάτι adjust κτλ και έσβηνε η οθόνη ενώ ο υπολογιστής ήταν ανοιχτός. Εν το μεταξύ εκείνον τον καιρό σκάλιζα την κεντρική μονάδα και προσπαθούσα να βάλω μια μνήμη RAM που δεν ταίριαζε στο slot. Είχα βάλει πολύ δύναμη και νόμιζα οτι τον χάλασα μετά τον υπολογιστή. Στην προσπάθειά μου να δω τι φταίει νευρίασα σε μια φάση και ξύλωσα την υποδοχή από μια μπαταριούλα που έχει η μητρική για τα cmos και τα bios. Μετά άνοιγα τον υπολογιστή και όχι μόνο έβγαζε το μήνυμα αλλά έκανε και έναν κλασσικό ήχο και μετά έσβηνε μόνος του. Λέω πάπαλα το pc και φταίω εγώ για αυτό τώρα θα φωνάζουν οι δικοί μου γιατί θα δίνουμε λεφτά και μπλα μπλα. Τους είπα ψέματα οτι χάλασε το μηχάνημα.

 

Τελικά αγόρασα άλλον, αυτόν που έχω και τώρα και όλα οκ. Μετά από καιρό καθώς ήμουν ήρεμος και αφαιρούσα κάποια εξαρτήματα από το παλιό pc για να τα κρατήσω ως ρεζέρβα αν χαλάσει κάτι στο άλλο, κράτησα τροφοδοτικό gpu και hdd. Σε μια φάση παίρνω την παλιά CRT οθόνη και την συνδέω σε ένα παλιό laptop και εμφάνιζε το ίδιο μήνυμα, αυτό με προβλημάτισε. Μετά πήρα την νέα lcd που αγόρασα με τον καινούργιο υπολογιστή και την σύνδεσα στο παλιό, ο υπολογιστής άναψε χωρίς να βγάλει κάποιο μήνυμα αλλά επειδή έλλειπε η μπαταρία αυτή έκανε τον θόρυβο σε περιβάλλον μαύρης οθόνης και έκλεινε. Κοιτάω το καλώδιο της παλιάς CRT οθόνης και είχαν στραβώσει 2 ακίδες μετά τις ισιώνω με ένα κατσαβίδι και την συνδέω πάλι στο laptop οπου έδειξε κανονικά εικόνα. Ε οχι ρε πουστη χάλασα τον υπολογιστή μου και έγινε ολόκληρο νταβαντούρι τότε για 2 κολοακίδες από το καλώδιο της crt....... και όντως τις ακίδες τις είχα στραβώσει εγώ όταν είχα συνδέσει με πολύ δύναμη και απότομα τότε το gpu στην κάρτα, αλλά που να πάει το μυαλό μου οτι έφταιγε αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρική Asus p5n32e-sli plus σε προσπάθεια μου να βγάλω τη κάρτα γραφικών,η όποια δεν την έβγαζα σωστά για αυτό και δεν έβγαινε, ξεκόλλησα ένα πυκνοτή που είχε να κάνει με την onboard κάρτα ήχου. Όταν άνοιξα τον υπολογιστή διπίστωσα πως είχα ήχο κάθε 15 δεύτερα και μετά κοβόταν. Για καλή μου τύχη τη κατάσταση την έλυσα αγοράζοντας μια κάρτα ήχου Pci-e και ευτυχώς έφτιαξε. Για αυτό προσοχή πως βάζετε τα χέρια σας μέσα στο PC αν νευριάσετε πάρτε μια ανάσα και ξαναπιάστε το μετά αλλιώς θα γίνει ζημιά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλά χρόνια, καινούργια κάρτα ήχου, μόλις την έχω εγκαταστήσει και ανοίγω τον υπολογιστή, τότε ξαφνικά είχα την έμπνευση να ακουμπήσω τον επεξεργαστή της κάρτας ήχου για να δω αν είναι ζεστός, έκανε έναν ήχο και εξέπνευσε. Μάλλον θα έφταιγε ο στατικός ηλεκτρισμός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει ένα celeron για αλλαγή πάστας και ξανατοποθέτηση με νέα ψύκτρα.Η όλη εργασία στο πάτωμα και το cpu και με τα πιν κάτω... :shock:

Όπως σηκώνομαι τον πατάω λίγο... :fear:

Δεν ξέρω πόσα πιν στράβωσαν, παίρνω ένα μαχαίρι ή δε θυμάμαι τι και προσπαθώ να τα ζυγίσω και να τα στοιχίσω... B)

Μου πήρε καμιά ώρα μέχρι να τα ξαναφέρω όλα και να μπει στη μητρική ο celeron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βγάλει ένα celeron για αλλαγή πάστας και ξανατοποθέτηση με νέα ψύκτρα.Η όλη εργασία στο πάτωμα και το cpu και με τα πιν κάτω... :shock:

Όπως σηκώνομαι τον πατάω λίγο... :fear:

Δεν ξέρω πόσα πιν στράβωσαν, παίρνω ένα μαχαίρι ή δε θυμάμαι τι και προσπαθώ να τα ζυγίσω και να τα στοιχίσω... B)

Μου πήρε καμιά ώρα μέχρι να τα ξαναφέρω όλα και να μπει στη μητρική ο celeron.

Δούλεψε αυτό το πράγμα? Πάντως τα CPUs είναι σκυλιά.. Δύσκολα παθαίνουν κάτι, εκτός απο τσακισμα λογω μηχανικής δύναμης. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μετά από 500 formatμε δισκάκι των XP καποια στιγμή πανω να περάσω XP με SP1. ΑΝ θυμάμαι καλα αυτό εφταιγε και όταν εβγαλε επιλογή δίσκου μου είπε ότι υπαρχει ήδη εγκατασταση windows και ότι αν θελω να το βαλει στον 2ο σκληρό. Μετά από τόσα format τα έκανα όλα μηχανικά οποτε δεν το είδα καν το μήνυμα. Αποτελεσμα να κανω format σε λαθος σκληρό (εκεί που είχα όλα τα Backup). Ευτυχώς το καταλαβα πριν αρχίσει η αντιγραφή αρχείων. Πέρασα τα windows στον σωστό δισκο και με το ontrack easy recovery ανεκτησα σχεδόον τα παντα.

 

2) Είχα εναν ταπεινό Phenom 955 πριν χρόνια σε μια μητρική του 50αρικου. Λίγο καιρό αργότερα είπα να τον ανεβασω λίγο και ετσι τον πήγα στα 3.6.GHz. Εκεί λειτουργουσε καλα για καμποσο καιρο, μεχρι που ένα καλοκαίρι μου κολλησε στο μυαλό να τον παω παραπάνω. Πηγε στα 4GHz αλλα αυτό δεν ήταν αρκετό. Τον πήγα μεχρι 4.3GHz και ήταν αρκετά σταθερός για καθημερινή δουλεια και 2-3 τεστ. Μία μερα για να τον κανω πιο σταθερό πειραξα λίγο πραπάνω τα ρευματα και τον εβαλα να κανει ενα stress test. Ηθελε 1 ωρα και κατι. Επεσα για υπνο, όταν ξυπνησα ο υπολογιστής είχε πεθάνει. Τελικά είχε καεί η μητρική, αλλα το πλαισιο μου την αλλαξε εντός εγγυησης κανονικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ΟΛΟΦΡΕΣΚΟ! Συνέβη πριν απο μία/μιάμιση ώρα!

 

Είπα να αλλάξω τις καμμένες μνήμες του παλιού μου PC (έχω γράψει σε παλιότερο post πως κάηκαν) κι έτσι κούμπωσα στην mobo

του δύο RAM sticks των 256 MB έκαστο.

 

Το PC άνοιξε μεν, αλλά δεν ξέρω τι έκανα στραβά (ή μάλλον τι πήγε στραβά) και ένα τσιπάκι δίπλα στις μνήμες άρχισε το κάπνισμα (τρύπησε κιόλας!).

Το αποτέλεσμα: η mobo στα σκουπίδια.

 

Ορίστε και φωτό:

tsipaki

 
Και φυσικά, το κλασσικό format σε λάθος partition (σε Virtual PC). Ευτυχώς, όσες φορές έχει γίνει αυτό
δεν έχει χαθεί τίποτα το σημαντικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκάλισμα σκληρού εν λειτουργία με βραχιόλι. Απομαγνητισμός και ντέντ ο σκληρός με κόπους 2 χρόνων μέσα. Ευτυχώς που μου τα είχε κάνει τσουρέκια ο νέρντουλας ο κολλητός και μπήκα στη διαδικασία να πάρω ένα μπακάπ-διαδικασία που βαριέμαι αφόρητα.

 

Να 'ναι καλά όπου και να 'ναι. ^_^ ^_^ ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μοναδική πατάτα που έχω κάνει ήταν όταν είχα την φαεινή ιδέα να καθαρίσω την σκόνη από τον υπολογιστή. Αφού τον είχα σε λειτουργία ώρες τον κλείνω τον ανοίγω παίρνω το πιστολάκι να τον καθαρίσω πάω να τον βάλω μετά τον καθαρισμό σε λειτουργία τίποτα είχε καει το πολύ καλο τροφοδοτικό που είχα enermax  

 

Τι έφταιγε? Το πιστολάκι μπορεί να κάνει τέτοια ζημιά? Κι εγώ με πιστολάκι σκεφτόμουνα να κάνω τον καθαρισμό αυτές τις μέρες, έχω δει κάτι ειδικά σπρέι αλλά ο θείος μου που πήρε δεν του έκανε τίποτα, είναι πολύ αδύναμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι στο υπολογιστή και έχω βγάλει τον παπαγάλο απο το κλουβί και μαλακίζομαι μαζί του. Ταυτόχρονα φοράω τα ακουστικα (160€) και ακούω μουσική. Κάποια στιγμή τα αφήνω στο γραφείο και μαζί και το παπαγάλο απο δίπλα και γυρνάω να κάνω κάτι.

2 δευτερόλπτα μετά τον βλέπω να έχει αρπάξει το καλώδιο και το μασάει με μανία.

Ευτυχώς δεν έκοψε τα μικρά καλωδιάκια μέσα και το μόνωσα με μονωτική.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα, εγώ τώρα στο καινούριο το pc είχα βγάλει από το κλουβί τα δυο μικρά παπαγαλάκια για να μάθουν να πετάνε, πάω για λίγο τουαλέτα και όταν γύρισα τα βλέπω να πατάνε πάνω στο πληκτρολόγιο που είχε μια λαστιχένια υφη στα κουμπιά. Τα νύχια είχα καιρό να τους κόψω και έτσι 4-5 πλήκτα απέκτησαν τρύπες από τις οποίες περνάει και το φως ρε γαμώτο (είναι φωτιζόμενο το πληκτρολόγιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι στο υπολογιστή και έχω βγάλει τον παπαγάλο απο το κλουβί και μαλακίζομαι μαζί του. Ταυτόχρονα φοράω τα ακουστικα (160€) και ακούω μουσική. Κάποια στιγμή τα αφήνω στο γραφείο και μαζί και το παπαγάλο απο δίπλα και γυρνάω να κάνω κάτι.

2 δευτερόλπτα μετά τον βλέπω να έχει αρπάξει το καλώδιο και το μασάει με μανία.

Ευτυχώς δεν έκοψε τα μικρά καλωδιάκια μέσα και το μόνωσα με μονωτική.

 

Πραγματικά λυπάμαι φίλε για τα ακριβά σου ακουστικά και χαίρομαι που δε χάλασαν. Αλλα όσο και να προσπαθήσω, δεν μπορώ να μη λιώσω στα γέλια. Θα ήθελα απίστευτα να είμαι σε μια γωνιά, να δω τον παπαγάλο να τρώει τα ακουστικά, να προσπαθείς να του τα πάρεις απ το ράμφος και να τραβάς τα μαλλιά σου αντικρίζοντας το μασημένο καλώδιο (160 ευρώ παρακαλώ!)

 

Χεχε συγνώμη ε αλλα είναι πάνω απ τις δυνάμεις μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...