Προς το περιεχόμενο

Έκανες πατατιά? Μοιράσου την μαζί μας!


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μια βδομάδα καίγεται ο κόλπος μου να βγάλω απο ενα netbook τον σκληρό δισκο να τοβν βάλω σε ενα λάπτοπ που πρέπει να παραδώσω στις 12 το βράδυ γιατί ο τύπος με το λάπτοπ το πρωι πετάει για αγγλια και θα περάσει 7 το πρωι να το πάρει...από την βιασυνη μου για να τελιωνω να πάω για ύπνο δεν ξεβιδωνω μια βίδα απο την βαση του σκληρού του netbook και παρόλο που δεν βγαίνει ο δίσκος ο οποίος είναι συρταρωτος εγ. Συνεχίσω να τραβάω με όλη μου την δυναμη και να βάζω σαν κόντρα ως και κατσαβίδια αφού δεν μπορεί κάπου σφηνωσε.....στο τέλος βγήκε με σπασμένη βαση και στραβωμενη λαμαρίνα στην βαση....το καλό είναι οτι δούλεψε μια χαρά....το κακό οτι ψάχνω βάση για το νετβοοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 712
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πρεπει να ηταν πριν 2-3 χρονια περιπου που δουλεια δεν ειχα και ανοιξα το λαπτοπ που ειχα να του "αλλαξω παστα γιατι ανεβαζε θερμοκρασιες" ξεβιδωνω βιδες ολα καλα ελα ομως που ειχε κουμποσει το πληκτρολογιο με το κατω καπακι..τραβαω κ γω με δυναμη να ξεκουμποσει και ακουω ενα κρακ...εκτος του οτι εσπασε το δεξιο ηχιο πηρε μαζι του και 3-4 καλωδια που δεν τα ειχα δει και απο τοτε το λαπτοπ δεν ειδε ξανα χαρα

 

αλλη μια φορα θυμαμαι ειχε παρει ο αδερφος μου ενα λαπτοπ 500 ευρω καπου..πηγαμε λοιπον το πηραμε απο το μαγαζι και αργα την ιδια μερα καθως το "μετεφερε" απο την κουζινα στο δωματιο του πεφτει και σπαει η οθονη στην μια γωνια και τα πλαστικα απο την κατω μερια του λαπτοπ..ε τον αλλον μηνα εχυσε καφε πανω και το λαπτοπ δεν ξαναδουλεψε και σαν να μην εφτανε αυτο επειδη το λαπτοπ το ειχαμε παρει με δοσεις πληρωναμε 1 χρονο ακομα για σπασμενο λαπτοπ.. :mrgreen:

 

πρεπει να υπαρχουν και αλλα τετοια αλλα δεν μου ερχονται τωρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να στράβωσες κανένα πιν στο socket τησ μνήμης από το βάλε-βγάλε. Μήπως είχε σκόνες?

 

Για να λέμε την αλήθεια, είχε κάμποση σκόνη το socket αυτό. Αν και το ενδεχόμενο του στραβωμένου pin το αποκλείω, καθόλου περίεργο αυτή η λίγη σκονούλα να την έκανε τη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρονια ο αδερφός μου,ακουγοντας τραγουδια στο μπανιο ξεχναει το τοτε Samsung galaxy y μεσα και καπως επεσε κατω και δεν μπορουσε να το βρει(ηταν και αθορυβο)..μετα απο 4-5 μέρες και πολλα μπανια με ατμους σαν να βγαιναν απο τρενα,οσο εκανε μπανιο αρχιζει να τριζει απο ενα ξυπνητήρι..στην αρχη νομιζαμε ηταν κατσαριδα,μετα το βρηκαμε και βλεπουμε να λείπει το καπακι,καθως η μπαταρια ειχε γινει 2πλασια και το εξφενδονισε.. Απο τοτε δεν ξαναδουλεψε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τον πόνο μου; Θα τον πω. Τις προάλλες κάτι έκανα καθαρίζοντας το γραφείο, κούνησα κάπως τον ενισχυτή (που είναι χύμα, όχι σε κουτί), ακούω ένα τσαφ-τσαφ-τσακ και ο υπολογιστή (iMac 24") σταμάτησε να δίνει ήχο. Έπαιζε μόνο από τα δικά του ηχεία, καπούτ το line-out. Σήμερα τον ξηλώνω, και εντοπίζω 2-3 καμμένες SMD αντιστασούλες πάνω στο sound board. Προφανώς, σχηματικό από προϊόν Apple άντε βρες. Και τόσο μικρές που είναι οι αντιστάτες, άντε να τις αλλάξω με το χέρι.

Νέο sound board από eBay, 35€. Θα μπορούσε να 'ναι και χειρότερα, με τις υγείες μας. biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα πρώτα setup που έφτιαξα:

Παίρνω το κουτί, κοτσαρω την μητρική πάνω, αρχίζω και βιδώνω. Συνδέω επεξεργαστή, μνήμες, δίσκο, τροφοδοτικό, CD-ROM.

Ωραία λέω, πατάω να ανοίξει κάνει ένα τζζζζ και καπνοί! Το κλείνω αμέσως, πωωω ρε λέω τι μακακια έγινε τώρα;

Τι είχα κάνει; Το κουτί δεν είχε βάσεις υποδοχής για τις βίδες της μητρικής και ειχα βίδωσει την μητρική απευθείας πάνω στο κουτί!

Αφού έβαλα βάσεις, δοκίμασα την μητρική και έπαιξε! Ποτέ ξανά με ήχο...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://giot.is/a-tale-of-two-iphones/'>Φρεσκια, λαχταριστη πατατια</a></p>

 

 

Θα εκλεγα απο α νευρα μου κ μετα αφου εβλεπα οτι λειτουργει αψογα θα τα πετουσα boath στα κεραμιδια του μπαρμπαθαναση με το ψιλοταβανο γιατι....κ γω ""το χω""

 

Αποστολή από το UMI ZERO με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσότερο βλακεία και όχι ακριβώς πατατιά μιας και δεν χάλασα κάτι, αγοράζω την themis για να την κουμπώσω σε νεο all around pc, αφού λοιπόν βάζω πάστα κλπ αρχίζω την διαδικασία του βιδόματος με χειρουργική ακρίβεια ώστε να κάτσει τέλεια και τα σχετικά.

ανοίγω το pc και αντικρίζω 45 βαθμούς idle.Ωχ λέω, τι έκανα? Τσεκάρω την ψύκτρα και πάταγε τέλεια, μετά απο κανα 10λεπτο σκέψης, αποφασίζω να την λύσω, τότε λοιπόν είδα την κορυφαία ζελατίνα με το βελάκι και την επιγραφή remove before install στην βάση της ψύκτρας. Είχα ξεχάσει να βγάλω το αυτοκόλητο/ζελατίνα :P

μπράβο μου :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσότερο βλακεία και όχι ακριβώς πατατιά μιας και δεν χάλασα κάτι, αγοράζω την themis για να την κουμπώσω σε νεο all around pc, αφού λοιπόν βάζω πάστα κλπ αρχίζω την διαδικασία του βιδόματος με χειρουργική ακρίβεια ώστε να κάτσει τέλεια και τα σχετικά.

ανοίγω το pc και αντικρίζω 45 βαθμούς idle.Ωχ λέω, τι έκανα? Τσεκάρω την ψύκτρα και πάταγε τέλεια, μετά απο κανα 10λεπτο σκέψης, αποφασίζω να την λύσω, τότε λοιπόν είδα την κορυφαία ζελατίνα με το βελάκι και την επιγραφή remove before install στην βάση της ψύκτρας. Είχα ξεχάσει να βγάλω το αυτοκόλητο/ζελατίνα :P

μπράβο μου :D

Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει και εγώ με την 212 evo :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετά χρόνια σαν αρχάριος στο χώρο, στο pc μου βλέπω στο τροφοδοτικό ένα κουμπάκι που ήταν επιλεγμένο 220v και είχε να το γυρίσεις στα 230v. Ενώ ήταν όχι απλά στο ρεύμα αλλά ανοιχτό και το pc το γύρισα στα 230 :D

Αποτέλεσμα? Έπεσε ο γενικός στο σπίτι, έκανε ένα μικρό μπαμ το τροφοδοτικό, μύριζε καμένο και καπνούς :)

 

 

been there-done that

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...