Προς το περιεχόμενο

Σπουδαζεις ισπανικα??


zaleia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

zaleia, τα λαθάκια σου δεν έχουν σχέση με τους συνδέσμους σου. Η χρήση των συνδέσμων είναι πολύ σωστή, στα σωστά μέρη και βγάζει νόημα.

 

Το μόνο που δε στέκει είναι το "Όποτε ξεκίνησα" που μάλλον ήθελες να χρησιμοποιήσεις το "όταν". Επίσης παρ' όλο που το "και ας" είναι σωστό, η σωστή φράση είναι "και ας ΜΗΝ έβρεχε".

 

Τα υπόλοιπα είναι σωστά, άσχετα με το αν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και άλλους συνδέσμους όπως είπαν τα παιδιά. Λάθος έτσι δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
zaleia, τα λαθάκια σου δεν έχουν σχέση με τους συνδέσμους σου. Η χρήση των συνδέσμων είναι πολύ σωστή, στα σωστά μέρη και βγάζει νόημα.

 

Το μόνο που δε στέκει είναι το "Όποτε ξεκίνησα" που μάλλον ήθελες να χρησιμοποιήσεις το "όταν". Επίσης παρ' όλο που το "και ας" είναι σωστό, η σωστή φράση είναι "και ας ΜΗΝ έβρεχε".

 

Τα υπόλοιπα είναι σωστά, άσχετα με το αν θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και άλλους συνδέσμους όπως είπαν τα παιδιά. Λάθος έτσι δεν είναι.

 

"Οταν ξεκινησα" θα ειχα βαλλει και εγώ άλλα το "οταν" δεν ηταν στη λιστα.

Και, ναι, η φραση ηταν "μην εβρεχε" ξεχασα το "μην"

 

Τοτε ειναι ενταξει περιπου :-D:-D:-D

Δεν μπορειτε να φανταστειτε το ποσο χαρουμενη που ειμαι....

Ευχαριστώ και παραευχαριστώ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεστ αυτό το έγραψε ο/η καθηγητής σου ή είναι από κάποιο βιβλίο;

 

Ειναι απο τη εξεταση που εκανα το απογευμα. Προλαβα για να αντιγραψω τις απαντησεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου βγαίνουν ρε γμτ! Δεν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις δύο φορές το ίδιο έ? Αυτά έχω αλλά χρησιμοποιώ δύο φορές το αφού και δεν έχω το ώστε να...

 

H αποτυχια του ηταν αναμενομεη, διότι δεν ειχε προετοιμαστει.

Μόλις ξεκινησα, ειδα το ποδηλατο της στην πορτα.

Μολονοτι δεν εβρεχε, πηρε το αμαξι του.

Αντι να καθισει να γραψει, ετρεξε στο γηπεδο.

Αφού ερχοταν, χαιρετουσε σε ολους.

Δεν ειναι συνηθισμεη στο ποτο, οπότε μεθά γρήγορα.

Φοβαται μηπως την απολυσουν απο την εταιρεια της.

Εχει πολλους φιλους, κι ας μην ειναι συμπαθης.

Εστειλε ενα γραμμα για να την ειδοποιησει.

Αφού λειπουν πολλοι, δεν θα γυνει η συζητηση.

Επειδή ειναι αρρωστος, πινει μονο γαλα.

Ανησυχουσε μην δεν πετυχαινε στο διαγωνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

= ξερει αγγλικα?

_ Βεβαια που ξερει. Μιλαει τεσσερις γλωσσες. Αγγλικά πως δεν θα εχει μαθει.

 

ειναι σωστα τα ρηματα??

 

:neutral: σας υποσχομαι οτι θα περιμενω τα αποτελεσμετα να μην ξανακανω τοσες ερωτησεις...θα ξερω τα αποτελεσμετα τη παρασκευή. Άλλα μετα απο εννεα χρονια εχω μεγαλο αγχος, ακομα και οταν εκανα τις ασκησεις... δεν μπορω να κανω τιποτα τωρα πια. :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε τόνο στο «οποτε». Υπάρχει και όποτε και οπότε.

 

Αν είναι "όποτε" κολλάει στο

 

Όποτε είναι άρρωστος πίνει μόνο γάλα

(= whenever he is sick, he drinks just milk)

 

Ενώ αν είναι «οπότε» ίσως πάει καλύτερα στο

 

Δεν είναι συνηθισμένη στο ποτό, οπότε μεθά γρήγορα

(= she is not used to drinking, so she gets drunk easily)

 

Αν είναι «Όποτε», θα έβαζα τα παρακάτω, αν και σε κάποια αμφιταλαντεύομαι ( :):) ) μεταξύ δύο.

 

 

1) H αποτυχία του ήταν αναμενόμενη, διότι δεν είχε προετοιμαστεί.

 

2) Μόλις ξεκίνησα, είδα το ποδήλατο της στην πόρτα.

 

3) Μολονότι δεν έβρεχε, πηρέ το αμάξι του.

 

4) Αντί να καθίσει να γράψει, έτρεξε στο γήπεδο.

 

5) Όποτε ερχόταν, χαιρετούσε σε όλους.

(δε ξέρω αν το «χαιρετούσε σε όλους» είναι τυπικά σωστό, πάντως δε νομίζω να χρησιμοποιείται)

 

6) Δεν είναι συνηθισμένη στο ποτό, αφού μεθά γρήγορα.

(εδώ δε μου κολλάει κανένα απολύτως καλά. Ίσως να ταίριαζε καλύτερα το «καθώς»)

(μήπως πριν το μεθά έχει ένα «μη», έτσι θα κόλλαγε το : Δεν είναι συνηθισμένη στο ποτό, ώστε να μη μεθά γρήγορα. Έτσι το αφού θα πήγαινε στο 5 και το όποτε στο κενό 11, στο 10 το "για να" και θα "εκλειναν" όλα)

 

7) Φοβάται μην την απολύσουν από την εταιρεία της.

 

8.) Έχει πολλούς φίλους, κι ας μην είναι συμπαθής.

 

9) Επειδή λείπουν πολλοί, δεν θα γίνει η συζήτηση.

 

10) Έστειλε ένα γράμμα ώστε να την ειδοποιήσει. (δε μου αρέσει πολύ όμως, και με «για να» καλά ακούγεται, σίγουρα πιο συνηθισμένο)

 

11) ……. είναι άρρωστος, πίνει μόνο γάλα.

(εδώ χρειάζομαι ένα «Όποτε» ακόμα)

 

12) Ανησυχούσε μήπως δεν πετύχαινε στο διαγώνισμα.

 

Και μου περισσεύει το «για να» ή το «ώστε να» (ανάλογα τι βάζεις στο10)

 

 

Αν είναι «οπότε», (πιο πιθανό)

 

Θα άλλαζα το 5 με το 6

 

 

5) Αφού ερχόταν, χαιρετούσε σε όλους.

 

6) Δεν είναι συνηθισμένη στο ποτό, οπότε μεθά γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ Οχι, δεν νομιζω οτι το ξερουμε. Εγώ το ξερώ, αλλα θα ελεγα οτι ελαχιστα άτομα στην Ισπανια το ξερουν :neutral:

 

Δεν χρησιμοποιουμε αυτή την εκφραση εμεις.

 

Και, ναι, "ενα ελληνικo" ειναι anal sex :-?

αλλα ποια εκφραση?

αν παρεξειγηθηκες πεστο.αλλα ειχα απορια κ ασε τον κοσμογυρισμενο τρομαρα του mws_man να λεει τα δικα του...

 

 

για το τεστ σου αυτος ειναι ελληνας?σε αυτη την προταση εχει λαθος απο αυτον κ δεν βγαινει σωστο νοημα. γενικα ηθελε καλυτερο σουλουπωμα η ασκηση ωστε να εβγαιναν σωστα.

<<οταν ερχόταν,τους χαιρετουσε ολους>> επρεπε να λεει.

 

9 χρονια ελληνικα γιατι σπουδαζεις?θες να γινεις καθηγητρια ας πουμε ή απλα σ αρεσε η γλωσσα?λεγοντας δημοσιο φροντηστηριο εννοεις οτι δεν πληρωνει κανεις τιποτα κ μαθαινει ο κοσμος αλλες γλωσες?πολυ καλη κινηση απο το κρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, από τα πιο διασκεδαστικά θέματα του insomnia! Πάντως, κοιτάξτε με πόση συμπάθεια αντιμετωπίζουμε όλοι έναν άνθρωπο που μπήκε στον κόπο να μάθει τη γλώσσα μας και να μας μιλήσει. Παίζει ρόλο ότι είναι μια ευγενική κοπέλα Ισπανίδα βέβαια, αλλά νομίζω ότι όλοι νιώθουμε ωραία μπροστά σε κάτι που είναι σπάνιο, δηλαδή έναν ξένο να μιλάει ελληνικά.

 

Αντίθετα, αρκετές φορές έχω συναντήσει ανθρώπους που αντί να σε δουν με συμπάθεια που προσπαθείς να μιλήσεις τη γλώσσα τους, σε κοροϊδεύουν με αλαζονεία.

 

zaleia συγχαρητήρια για τα ελληνικά σου, είναι πολύ καλά. Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω μόνο. Όταν βλέπουμε να κάνεις λάθος, θέλεις να το διορθώνουμε ή καλύτερα όχι για να μην χαλάει η συζήτηση; Έτσι κι αλλιώς είναι πολύ λίγα.

 

Εγώ απ'την Ισπανία, αυτό που θυμάμαι πιο πολύ είναι ότι έλεγαν συνέχεια vale vale! Πολύ vale ρε παιδί μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το τεστ σου αυτος ειναι ελληνας?σε αυτη την προταση εχει λαθος απο αυτον κ δεν βγαινει σωστο νοημα. γενικα ηθελε καλυτερο σουλουπωμα η ασκηση ωστε να εβγαιναν σωστα.

<<οταν ερχόταν,τους χαιρετουσε ολους>> επρεπε να λεει.

 

9 χρονια ελληνικα γιατι σπουδαζεις?θες να γινεις καθηγητρια ας πουμε ή απλα σ αρεσε η γλωσσα?λεγοντας δημοσιο φροντηστηριο εννοεις οτι δεν πληρωνει κανεις τιποτα κ μαθαινει ο κοσμος αλλες γλωσες?πολυ καλη κινηση απο το κρατος.

 

Στο σχολειο πληρονουμε αλλα πολυ λιγο. 50 ευρω καθε χρονο. Ειναι δημοσιο, ναι.

Και σπουδαζω ελληνικα μονο γιατι μου αρεσουν οι γλωσσες, και μου αρεσει η χωρα σας κι η γλωσσα σας..

 

Ναι, ο καθηγητης ειναι ισπανος. Τωρα νομιζω πως εκανα εγω λαθος, γιατι στο "ερχοταν" δεν μπορει να ειναι το "μολις"... πρεπει να ειναι μολις με υποτακτικη ή αόριστος... αχχχ , δεν πειραζει... ειμαι βλακας αλλα δεν πειραζει. Αυτη η ασκηση ηταν το πιο ευκολο και εχω τετοιες αποριες... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, από τα πιο διασκεδαστικά θέματα του insomnia! Πάντως, κοιτάξτε με πόση συμπάθεια αντιμετωπίζουμε όλοι έναν άνθρωπο που μπήκε στον κόπο να μάθει τη γλώσσα μας και να μας μιλήσει. Παίζει ρόλο ότι είναι μια ευγενική κοπέλα Ισπανίδα βέβαια, αλλά νομίζω ότι όλοι νιώθουμε ωραία μπροστά σε κάτι που είναι σπάνιο, δηλαδή έναν ξένο να μιλάει ελληνικά.

 

Αντίθετα, αρκετές φορές έχω συναντήσει ανθρώπους που αντί να σε δουν με συμπάθεια που προσπαθείς να μιλήσεις τη γλώσσα τους, σε κοροϊδεύουν με αλαζονεία.

 

zaleia συγχαρητήρια για τα ελληνικά σου, είναι πολύ καλά. Μια ερώτηση θέλω να σου κάνω μόνο. Όταν βλέπουμε να κάνεις λάθος, θέλεις να το διορθώνουμε ή καλύτερα όχι για να μην χαλάει η συζήτηση; Έτσι κι αλλιώς είναι πολύ λίγα.

 

Εγώ απ'την Ισπανία, αυτό που θυμάμαι πιο πολύ είναι ότι έλεγαν συνέχεια vale vale! Πολύ vale ρε παιδί μου!

 

:-D Eυχαριστώ πολυ! Ναι, αν θελετε να μου διορθωσετε σας ευχαριστώ. Γενικά γραφω καλύτερα με ενα μολυβι απο εδω στο κομπιουτερ... δεν ξερω γιατι :confused:

 

Και, ναι, ειστε ολοι γοητευτηκοι, πρεπει να ειστε χαρουμενοι για τους Ελληνες που ειναι τοσο συμπαθητικοι και ευγενικοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D Eυχαριστώ πολυ! Ναι, αν θελετε να μου διορθωσετε σας ευχαριστώ. Γενικά γραφω καλύτερα με ενα μολυβι απο εδω στο κομπιουτερ... δεν ξερω γιατι :confused:

 

Και, ναι, ειστε ολοι γοητευτηκοι, πρεπει να ειστε χαρουμενοι για τους Ελληνες που ειναι τοσο συμπαθητικοι και ευγενικοι :)

 

δεσποινις οσο και αν λατρευω την χωρα σου με αυτο που εγραψες εχω λυωσει στο γελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...