Προς το περιεχόμενο

Σπουδαζεις ισπανικα??


zaleia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα ποια εκφραση?

αν παρεξειγηθηκες πεστο.αλλα ειχα απορια κ ασε τον κοσμογυρισμενο τρομαρα του mws_man να λεει τα δικα του...

 

Μπήκε εδώ η κοπέλα για να βοηθήσει κάποιους που κάνουν μαθήματα Ισπανικών αλλά και για να τη βοηθήσουμε εμείς με τα μαθήματα Ελληνικών που κάνει. Και έρχεσαι να κάνεις ερώτηση που ούτε 12χρονο δε θα έκανε. Τι απάντηση περίμενες olataleftastithesiegkefalou?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τωρα νομιζω πως εκανα εγω λαθος, γιατι στο "ερχοταν" δεν μπορει να ειναι το "μολις"... πρεπει να ειναι μολις με υποτακτικη ή αόριστος... αχχχ , ...

 

1. Πιστεύω ότι είσαι από τους λίγους εδώ μέσα που ξέρουν τι είναι η υποτακτική (εγώ δε ξέρω)

 

2. Τις ασκήσεις τις βρίσκετε από κάποιο βιβλίο ή τις φτιάχνει ο καθηγητής σας ?

 

Το λέω αυτό όχι γιατί έχουν κάποια σοβαρά λάθη αλλά μάλλον χρησιμοποιούν λάθος λέξεις. Για παράδειγμα το "Αντί να κάτσει να γράψει, έτρεξε στο γήπεδο" μπορεί να μην έχει κάποιο λάθος αλλά από ότι καταλαβαίνω μάλλον εννοεί ότι αντί να κάτσει να μελετήσει πήγε στο γήπεδο να δει κάποιον αγώνα ή να παίξει. Το νόημα αυτό το δίνει καλύτερα το "Αντί να κάτσει να διαβάσει, πήγες στο γήπεδο". Δηλαδή το "do my homework" που λένε οι άγγλοι είναι το "κάνω τα μαθήματά μου" στα ελληνικά ή το "διάβασμα". Επίσης κάποιος "πάει" στο γήπεδο δεν "τρέχει" στο γήπεδο. Ακόμα κι αν είναι ο ίδος αθλητής θα ήταν καλύτερο το "Αντί να κάτσει να διαβάσει, πήγε και έτρεξε στο γήπεδο".

 

Επίσης δεν μου ακούγεται σωστό το "χαιρετούσε σε όλους", ακούγεται καλύτερα το "τους χαιρετούσε όλους"

 

 

Έκτός από τη σωστή γραμματική σημαντικό ρόλο παίζει η χρήση των σωστών λέξεων. Φαντάσου το ίδιο στα αγγλικά "Instead of sitting to write, he run to the stadium" - Ακούγεται καλύτερα (νομίζω) το "Instead of doing his homework, he went to the match"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα εχω το πτυχιο μου, θα του το πω :mrgreen:

 

ή μπορείς να πεις:

"οταν πάρω το πτυχιο μου, θα του το πω"

ή

οταν θα πάρω το πτυχιο μου, θα του το πω

 

Σε διορθώνω για να μαθαινεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ ;-)

 

Άσχετο άλλα μου αρεσει πολυ αυτο που εχεις κατω απο τα μνυματα σου "the Greeks don´t worry about the end of the world..."

Ειναι ωραιο το χιουμορ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε ότι να μάθεις να μιλάς μια ξένη γλώσσα είναι βασικά πολύ δύσκολο. Οι περισσότεροι δεν μπορούν και το μόνο που κάνουν είναι να μεταφράζουν τις σκέψεις τους (που τις κάνουν στη μητρική τους γλώσσα) στη γλώσσα που θέλουν να μιλήσουν. Να σκέφτεσαι στην γλώσσα που μιλάς όμως είναι αρκετά δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Αμα δεν εχεις ζησει στη χωρα αρκετα χρονια, ειναι σχεδον αδυνατο να σκεφτεις στη γλωσσα της.

 

Και εμεις για τα αγγλικα, ενδομυχως καποιου ειδους μεταφραση κανουμε.

 

Βεβαια στις εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα περιλαμβανεται παντα ο Bajevic. Πρωτα θα μαθει ελληνικα ολη η (*edited) ιβηρικη χερσονησος και μετα αυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω. Αμα δεν εχεις ζησει στη χωρα αρκετα χρονια, ειναι σχεδον αδυνατο να σκεφτεις στη γλωσσα της.

 

Και εμεις για τα αγγλικα, ενδομυχως καποιου ειδους μεταφραση κανουμε.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ένας από τους λόγους που χάλασαν τα Αγγλικά μου, είναι επειδή έπαθα ακριβώς αυτό το πράγμα. Άρχισα να σκέφτομαι και πάλι στα Ελληνικά μόνο.

 

Βεβαια στις εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα περιλαμβανεται παντα ο Bajevic. Πρωτα θα μαθει ελληνικα ολη η Ηβιρικη χερσονησος και μετα αυτος.

 

Μη σου πω και η Ιβηρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκε εδώ η κοπέλα για να βοηθήσει κάποιους που κάνουν μαθήματα Ισπανικών αλλά και για να τη βοηθήσουμε εμείς με τα μαθήματα Ελληνικών που κάνει. Και έρχεσαι να κάνεις ερώτηση που ούτε 12χρονο δε θα έκανε. Τι απάντηση περίμενες olataleftastithesiegkefalou?

πω εισαι μεγαλος τσουρεκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...