Προς το περιεχόμενο

Οδηγός δημιουργίας ασύρματου & ενσύρματου δικτύου


harrys23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί με Εthernet στο πρώτο  pc θα εχεις internet μονο όταν είναι ανοιχτό το πρώτο  pc. το pc με windows δεν είναι router

καλύτερα να βάλεις ethernet στο router κατευθειαν

usb wifi άμα δεν σου αρέσει το καλώδιο.

Αλλα να ξέρεις πως η πιο γρηγορη/σωστη λύση είναι το καλώδιο στο router
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κανα τελικά bridge. Το ένα PC ούτως η άλλως είναι συνεχώς ανοικτό οπότε δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Με ethernet το router όσο και αν θέλω να το συνδέσω εκεί που βρίσκεται είναι λίγο δύσκολο οπότε αναγκαστικά wifi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Έχω 2 ίδια καινουρια switch tp-link 16 πορτών το καθένα και θέλω να τα συνδέσω μεταξύ τους (καθώς το καθένα θα δίνει δίκτυο σε διαφορετικό όροφο και επίσης θέλω να συνδέσω το 1 με το vdsl modem router του ΟΤΕ και να δίνει internet σε όλους τους υπολογιστές του δικτύου...

Μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορεί να γίνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας φίλοι μου!

Σε ένα μικρό ξενοδοχείο υπάρχει δίκτυο που αποτελείται από τον router και με Ethernet ένα σταθερό Η/Υ και αρκετά access points για να έχουν Wi-Fi οι πελάτες.

Χρησιμοποιώ ένα πρόγραμμα σε MS Access όπου τα data θέλω να είναι στο σταθερό Η/Υ και το κυρίως πρόγραμμα (φόρμες κλπ) να έναι σε ένα Laptop ασύρματο.

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε η σύνδεση ανάμεσα στους 2 Η/Υ να είναι ασφαλής; Ενώ, δηλαδή, το Laptop να έχει πλήρη πρόσβαση σε ένα φάκελλο στο σταθερό Η/Υ, να μην μπορεί να τον δει κανένα άλλος Η/Υ του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Σε περιπτωση που εχουμε modem-router απλα συνδεουμε τα pc στο router και μετα παιζουμε με τα δικαιωματα , η χρειαζεται να κανουμε ολα αυτα π λεει ο οδηγος?

 

Σε win 8.1 ολα αυτα. Δυο desktop θελουμε να συνδεσουμε και εναν εκτυπωτη.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ερωτηση εχω ενα ρουτερ 100mbps και ενα ρουτερ με 1000mbps τα εχω συνδεσει μεταξυ τους και στο 100αρι ρουτερ που λειτουργει μονο ως access point εχουν συνδεσει 1000αρι switch οπου εχω κουμπωσει το PS4 ΠΧ το pc μου που ειναι κουπωμενο στο 1000αρι ρουτερ με τι ταχυτητα θα επικοινωνει με το PS4? 1000 η 100 mbps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σε περιπτωση που εχουμε modem-router απλα συνδεουμε τα pc στο router και μετα παιζουμε με τα δικαιωματα , η χρειαζεται να κανουμε ολα αυτα π λεει ο οδηγος?

 

Σε win 8.1 ολα αυτα. Δυο desktop θελουμε να συνδεσουμε και εναν εκτυπωτη.

 

Ευχαριστω

 

Ενα απλο οικιακο δικτυο θες απ'οτι καταλαβα ετσι ?Απλα τα βαζεις πανω στο ρουτερ και ακολουθεις τον οδηγο των windows , private network , θα βλεπουν το ενα το αλλο , ο εκτυπωτης ειναι πανω σε καποιο PC η δικτυακος ? 

Αν ειναι πανω σε pc απλα τον κανεις "share" και μπορει να εκτυπωνει το 2ο Pc οταν το 1ο ειναι ανοιχτο,στα 8,1 ειναι ολα αυτοματα αν δεν τα πειραξεις .

Αν εχεις προβληματα με κωδικους κλπ , πας στο "change advanced sharing settings" και απενεργοποιεις την αντιστοιχη επιλογη.

 

ερωτηση εχω ενα ρουτερ 100mbps και ενα ρουτερ με 1000mbps τα εχω συνδεσει μεταξυ τους και στο 100αρι ρουτερ που λειτουργει μονο ως access point εχουν συνδεσει 1000αρι switch οπου εχω κουμπωσει το PS4 ΠΧ το pc μου που ειναι κουπωμενο στο 1000αρι ρουτερ με τι ταχυτητα θα επικοινωνει με το PS4? 1000 η 100 mbps?

 

Ειναι λιγο μπερδεμα αυτο που εχεις κανει :P

Στα 100 ειναι η απαντηση , δεν μπορεις να κουμπωσεις μονο το 1000αρι switch πανω στο 1000αρι ρουτερ κατευθειαν ?

Φανταζομαι το 100αρι το θες σαν wifi repeater , μπορεις να το βαλεις τελευταιο στην σειρα (1000αρι ρουτερ/switch/100αρι ρουτερ) παιζοντας με τις ρυθμισεις , η τραβοντας και κανα καλωδιο ακομα κατευθειαν απο το 1000αρι ρουτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο οικιακο δικτυο θες απ'οτι καταλαβα ετσι ?Απλα τα βαζεις πανω στο ρουτερ και ακολουθεις τον οδηγο των windows , private network , θα βλεπουν το ενα το αλλο , ο εκτυπωτης ειναι πανω σε καποιο PC η δικτυακος ? 

Αν ειναι πανω σε pc απλα τον κανεις "share" και μπορει να εκτυπωνει το 2ο Pc οταν το 1ο ειναι ανοιχτο,στα 8,1 ειναι ολα αυτοματα αν δεν τα πειραξεις .

Αν εχεις προβληματα με κωδικους κλπ , πας στο "change advanced sharing settings" και απενεργοποιεις την αντιστοιχη επιλογη.

 

 

 

 

Μετα απο δυο μηνες το εκανα το δικτυο ολα κομπλε!Να εισαι καλα ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλο οικιακο δικτυο θες απ'οτι καταλαβα ετσι ?Απλα τα βαζεις πανω στο ρουτερ και ακολουθεις τον οδηγο των windows , private network , θα βλεπουν το ενα το αλλο , ο εκτυπωτης ειναι πανω σε καποιο PC η δικτυακος ? 

Αν ειναι πανω σε pc απλα τον κανεις "share" και μπορει να εκτυπωνει το 2ο Pc οταν το 1ο ειναι ανοιχτο,στα 8,1 ειναι ολα αυτοματα αν δεν τα πειραξεις .

Αν εχεις προβληματα με κωδικους κλπ , πας στο "change advanced sharing settings" και απενεργοποιεις την αντιστοιχη επιλογη.

 

 

Ειναι λιγο μπερδεμα αυτο που εχεις κανει :P

Στα 100 ειναι η απαντηση , δεν μπορεις να κουμπωσεις μονο το 1000αρι switch πανω στο 1000αρι ρουτερ κατευθειαν ?

Φανταζομαι το 100αρι το θες σαν wifi repeater , μπορεις να το βαλεις τελευταιο στην σειρα (1000αρι ρουτερ/switch/100αρι ρουτερ) παιζοντας με τις ρυθμισεις , η τραβοντας και κανα καλωδιο ακομα κατευθειαν απο το 1000αρι ρουτερ.

το δευτερο ρουτερ ειναι access point το οποιο ειναι 100αρι το οποιο συνδεεται σε ενα 1000αρι router και το 1000αρι ρουτερ σε 1000αρι switch (η αγορα switch προηγηθηκε του ρουτερ) αρα αν θελω 1000 στο σαλονι πρεπει ειτε να τρaβηξω εξτρα καλωδιο η switch extra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, συνεδεσα ένα καινούριο modem το Asus n66u και ήθελα να φτιάξω ένα τοπικό ασύρματο δίκτυο, που να συνδέονται σε αυτό τα Android smartphones και tablets. Ώστε να μπορώ να μεταφέρω αρχεία μεταξύ αυτών και του υπολογιστή με την ταχύτητα που διαφημίζει το Asus. Ο υπολογιστής είναι συνδεδεμένος με καλώδιο με το modem. Υπάρχει κάποιος οδηγός για Windows 10 ή το πιο κοντινό?

Ευχαριστώ

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Χαιρετω την παρεα και καλη ανοιξη να εχουμε,

 

Αρχικα θα ηθελα πω οτι ειμαι γενικα αρχαριος με τα δυκτια Η/Υ αλλα μου αρεσει και ψαχνω να μαθω καποια πραγματα εγκυκλοπαιδικά.

 

Θα ηθελα αν καποιος εχει χρονο να μου λυσει ενα προβλημα που εχει εδω ενας γειτονας μου ο οποιος με εξυπηρετει και μου δινει ιντερνετ.

 

Εχει 3 pc σταθερα ενσυρματα (ενα ο μπαμπας ,ενα η μαμα και ενα ο μικρος) εναν εκτυπωτη δυκτιακο και ενα swicht 8αρι αν καταλαβα καλα, νομιζω οτι ειναι swicht.

 

Ειχε πρωτα ιντερνετ απο μια εταιρια και τωρα περνει ασυρματα 2-3 χλμ απο φιλο του με ενα ubiquity πιατο μικρο.

Οταν του εβαλε  την κεραια ο φιλος του και μετα εχει μια χαρα ιντερνετ και ολα καλα.

Οταν ομως ανοιγουν και οι 3 υπολογιστες καποιους απο αυτους δεν εχει ιντερνετ, κατι δεν παει καλα.

Πως γινετε τωρα να δουλεψουν και οι 3 ταυτοχρονα χωρις προβλημα και να εκτυπωνουν και οι 3 στον εκτυπωτη?

 

Υπαρχει καποιος ευκολοσ τροπος για μενα να το φτιαξω ή αν υπαρχει καποιο σχεδιακι να προσανατολιστω λιγο?

 

Πρεπει να φτιαξω καποιο δυκτιακι μικρο με IPs ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Ντινος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας, εχω ενα προβλημα με ενα οικιακο δικτυο πυ εχω φτιαξει μεταξυ desktop windows 10 με καλωδιο, και φορητο με windows 7 με wifi,  ενω εχου μπει και τα 2 στην ομαδα ο φορητος βλεπει και διαβαζει κανονικα τα αρχεια του desktop , ενω το desktop δεν εμφανιζει τα αρχεια απο τον φορητο, τι μπορει να συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εχω νοικιάσει ενα σπιτι κ μ ειπε αυτος ππυ εκπρόσωπουσε τον ιδιοκτήτη πως υπάρχει δώρεαν παροχή ίντερνετ στην πολυκατοικία. Επειδή αυτος δεν γνώριζε πολλα μ ειπε πως με ενα καλώδιο θα εχω ενσύρματο ίντερνετ. Πως λειτουργούν σε αυτές τις περιπτώσεις τα δίκτυα? Βαζει μια γραμμή κ εγω θα παρω με καλώδιο εθερνετ απλα απ την πριζα? Πρέπει να καμω καμιά διαδικασία γιατι με ενδιαφέρει κ το ασύρματο ίντερνετ μεαα στο σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...